trawa

Autor Wątek: "Marzi"  (Przeczytany 43067 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 13, 2009, 04:04:44 pm »
Blacksad!
I Ty też z taką jawnie antypolską wypowiedzią wyskakujesz!!!??? :shock:

Offline Blacksad

Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 14, 2009, 08:33:37 am »
Nie no, jakby ten temat był w "komiksach polskich", to ani bym piuknął!  8)
Wiadomo - polska młodzież czyta polskie komiksy - takie jak "Thorgal", "Yans" czy seria o Ais...
Chrzań się, Smirnov

N.N.

  • Gość
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 23, 2009, 10:44:19 pm »
Porównanie "Marzi" do Satrapi czy Thompsona to jak porównanie "Koziołka Matołka" do "Usagiego" czy "Blacksada".
Tu wspominki i tu wspominki, tu zwierzaki i tu zwierzaki. I to chyba tyle wspólnych mianowników...

W tym kontekście, to ja bym jednak bronił "Koziołka Matołka", aż tak zły nie jest

Offline ljc

Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 23, 2009, 11:08:26 pm »
N.N. a bierzesz pod uwagę celowość takiej a nie innej formy "Marzi" (tego jak jest zrobiony ten komiks) i dopuszczasz możliwość, że Twoja ocena (i w ogóle polska recepcja) jest mniej obiektywna właśnie ze względu na bagaż wspólnych doświadczeń?
tamtam!

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 26, 2009, 12:05:46 pm »
ljc, a bierzesz pod uwagę nieudolność Autorki w operowaniu językiem komiksu?

Offline ljc

Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 26, 2009, 12:59:28 pm »
biorę, ale ze stwierdzeniem, że nie umie, poczekam, aż w końcu zrobi komiks
tamtam!

Offline Waltari

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 571
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • 27. MFKiG 1-2.10.2016
    • blog
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 26, 2009, 01:14:42 pm »
Wypadaloby rzec, parafrazujac - Ale glupi ci Francuzi. Kupuja "Marzi", czytaja i jeszcze nominuja do nagrody w Angouleme.

N.N.

  • Gość
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 26, 2009, 08:08:06 pm »
N.N. a bierzesz pod uwagę celowość takiej a nie innej formy "Marzi" (tego jak jest zrobiony ten komiks) i dopuszczasz możliwość, że Twoja ocena (i w ogóle polska recepcja) jest mniej obiektywna właśnie ze względu na bagaż wspólnych doświadczeń?

A co właściwie masz na myśli pisząc o ocenie "mniej obiektywnej"? Czy chcesz zasugerować, że osoby, które pamiętają, co się działo w Polsce w latach osiemdziesiątych (w tym - życie codzienne w tych czasach) mają mniej praw do wypowiadania się na temat życia codziennego w Polsce  w owych czasach niż osoby, ktore tego nie pamiętają. Czy też chcesz bronić prawa Marzi do tzw. "prawdy artystycznej", która - jak sama nazwa wskazuje - może różnić się od zwykłej prawdy?

Offline Blacksad

Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 27, 2009, 09:46:01 am »
biorę, ale ze stwierdzeniem, że nie umie, poczekam, aż w końcu zrobi komiks

Czyli przyznajesz, że jeszcze nie zrobiła? Że w tym rzemiośle jest na inicjacyjnym etapie wstępu do próbowania stawiania pierwszych kroków?
Jestem niewiele starszy od autorki. Przy pierwszym tomie mój sentyment zrównoważył osąd co do narracyjnej nieudolności. Przy drugim już się tak nie dało.
Wypadaloby rzec, parafrazujac - Ale glupi ci Francuzi. Kupuja "Marzi", czytaja i jeszcze nominuja do nagrody w Angouleme.

Nie mnie ich mądrość oceniać, ale... chyba po prostu podkręciła ich egzotyka stanu wojennego i nie oglądali się na inne walory. Zresztą, jakby się na nie obejrzeli, to ich wzrok trafiłby w pustkę
Chrzań się, Smirnov

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 27, 2009, 01:51:09 pm »
Moze to czesciowo tlumaczy, dlaczego niektorzy polscy autorzy publikuja komiksy za granica...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline ljc

Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #85 dnia: Marzec 28, 2009, 07:36:49 pm »
A co właściwie masz na myśli pisząc o ocenie "mniej obiektywnej"? Czy chcesz zasugerować, że osoby, które pamiętają, co się działo w Polsce w latach osiemdziesiątych (w tym - życie codzienne w tych czasach) mają mniej praw do wypowiadania się na temat życia codziennego w Polsce  w owych czasach niż osoby, ktore tego nie pamiętają. Czy też chcesz bronić prawa Marzi do tzw. "prawdy artystycznej", która - jak sama nazwa wskazuje - może różnić się od zwykłej prawdy?
bedąc elementem układu, nie możesz patrzeć na ten układ inaczej niż przez pryzmat elementu (samego siebie), żeby spojrzeć na układ, musisz być poza nim
prosiłbym o czytanie też tego, co napisałem, a nie doszukiwanie się czegoś, czego nie napisałem, w tym co napisałem.
A zatem bierzesz, czy nie?

@ blacksad
już to pisałem, ale widać czasem trzeba kilka razy, by dotarło: Marzi to parakomiks - dla mnie to oczywiste, sama Sowa powiedziała też, że zrobiła dokładnie, to co chciała zrobić (książkę stylizowaną na Koziołka Matołka - kadry i narracja) zatem z oceną, czy umie robić komiksy, czy też nie, poczekam, aż zrobi komiks, a jak oceniam to, co zrobiła do tej pory, możesz (jeśli cię to interesuje) poczytać w tym wątku...

tamtam!

N.N.

  • Gość
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 28, 2009, 09:54:02 pm »
bedąc elementem układu, nie możesz patrzeć na ten układ inaczej niż przez pryzmat elementu (samego siebie), żeby spojrzeć na układ, musisz być poza nim
prosiłbym o czytanie też tego, co napisałem, a nie doszukiwanie się czegoś, czego nie napisałem, w tym co napisałem.
A zatem bierzesz, czy nie?


Problem w tym, że czytam i nie rozumiem. Jak nie rozumiem, to pytam  i oczekuję odpowiedzi na moje pytanie. A doszukuję się jedynie sensu.

Offline ljc

Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #87 dnia: Marzec 29, 2009, 09:41:47 pm »
Problem w tym, że czytam i nie rozumiem. Jak nie rozumiem, to pytam  i oczekuję odpowiedzi na moje pytanie. A doszukuję się jedynie sensu.
i co? dalej nie rozumiesz, że nie odpowiedziałeś?

tamtam!

N.N.

  • Gość
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 29, 2009, 11:17:19 pm »
i co? dalej nie rozumiesz, że nie odpowiedziałeś?



Nie odpowiedziałem, bo nie znalazłem tego, czego się doszukiwałem, w tym, co napisałeś. I czekałem, aż dopowiesz to, co powinieneś, aczkolwiek nie dopowiedziałes, ale oczywiście, biorę, bo zawsze biorę takie rzeczy, ale biorąc, jednocześnie pytam siebie, czy takie branie ma jakikolwiek sens, czy służy lepszej ocenie tego, co oceniane, czy tylko usprawiedliwianiu tego, co inaczej usprawiedliwić się nie da, i jak dochodzę, że to drugie, to odrzucam to, co biorę, bo brać nie ma sensu, a skoro odrzucam, to nie biorę, choć przecież wziąłem.

 

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 30, 2009, 12:04:16 pm »
Babielek usunal swoj post, ciekawe czy dlatego, ze zmienil zdanie co do tej wymiany opinii...

Ja po uwzanym przeczytaniu wymienionych postow, stwierdzam, ze dyskusja, choc skomplikowana, jest zupelnie na temat. :)

Ale w jednym musze sie zgodzic - czytanie Marzi we Francji i czytanie Marzi w Polsce, to dwa zupelnie rozne doswiadczenia. Z perspektywy francuskiej, to jest opowiesc o bardzo odleglym, egzotycznym i dzikim kraju i taka forma sie swietnie sprawdza. W Polsce, kiedy sporo z tych wspomnien to dla nas calkiem realne wydarzena, cala ta egzotyczna otoczka znika.

Mozna argumentowac, ze komiks jest slaby, bo bez tego elementu niewiele w nim zostaje dla czytelnikow. Ale pamietajmy, ze on jest adresowany do publicznosci zachodnioeuropejskiej, ktorej przekazuje kwestie polskiej PRLowej codziennosci. To oczywiste, ze dla nas nie ma w tym wartosci dodanej, ale polski czytelnik jest raczej efektem odpryskowym tego albumu.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.