trawa

Autor Wątek: Koziorożec (spoilery)  (Przeczytany 230516 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TePe

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #270 dnia: Listopad 22, 2013, 12:35:08 pm »
Dolaczam sie do pytania o podwojnym albumie. Po cichu licze na odpowiedz ekspertow czyli xiedza i/ lub wilka :cool:
I jeszcze dodatkowo - ten nowy cykl z Konceptem - ile to ma albumow?
Cykl z konceptem kończy się niestety w 9 albumie.

Czemu Andreas zdecydował się na podwójny album?
Nie mam pojęcia.
Mam tylko jajcarską teorię, która wytworzyła mi się w głowie gdy znalazłem w sieci rysunek Andreasa, przedstawiający grupę The Beatles.
Beatlesi w 1968 nagrali dwupłytowy album bez tytułu z zupełnie białą (czystą) okładką.
Jak wiemy 12 tom Koziorożca nie posiada tytułu i ma zupełnie białą okładkę...
Czyżby inspiracja?
To oczywiście tylko takie moje niepoważne rozważania :)
Polecam płytę tym co nie słyszeli :)


Offline TePe

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #271 dnia: Listopad 22, 2013, 02:12:05 pm »
Właśnie podumałem jeszcze na ten temat i zastanawiam się czy Andreas nie połączył tych dwóch albumów by czytelnicy mogli łatwiej skojarzyć mrugnięcie okiem do innej serii.
Tytuły tomu 9 to "Przejście" i "Fragment".

Offline Death

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #272 dnia: Listopad 23, 2013, 12:56:44 am »
Przeczytałem Koziorożca 1-4 (już nic nie pamiętałem z tego komiksu). Kurde, naprawdę pokłony dla Andreasa za tę serię. Nawet nie wiem, który tom najbardziej mi się podobał. Ten ze sterowcem, czy ten z Godzillą, a może humorystyczny z Deliah. I ostatni, fantastyczny dziejący się pod wodą. Rewelacja. Mam jeszcze tom piąty, ale zdaje się, że trzeba znać Rorka, a ja już serii o białowłosym praktycznie nie pamiętam. Naprawdę wystarczy przeczytać to opowiadanie na początku piątki, żeby przejść do samego komiksu? Bo jakoś nie mam ochoty teraz przebijać się przez Rorka. A zresztą i tak musiałbym dokupić 3 tomy, bo kiedyś sprzedałem całą serię (tak, jestem debilem) i dopiero ostatnio zacząłem kompletować od nowa.


Co za seria, co za seria. Oł boj, oł boj.  :smile:

Offline mr.castor

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #273 dnia: Listopad 23, 2013, 08:16:58 am »
Ciekawe czy są jakieś szanse aby ktoś wydał ponownie Rorka skoro Koziorożec znów ruszył. Poza tym czy dużo stracę czytając Kozorożca bez znajomości Rorka?

Offline Nawimar

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #274 dnia: Listopad 23, 2013, 09:51:11 am »
Wydaje mi się, że raczej nie powinno być większych problemów ze zrozumieniem "Koziorożca" jako osobnej fabuły. Ewentualne niedopowiedzenia i niejasności zawsze można potraktować jako elementy aury tajemnicy, które w przypadku tego cyklu są jak najbardziej na miejscu.

Co do Rorka to z tego co obiło mi się o uszy Sideca ma w planach publikacje drugiej serii. "Rork" wydaje się pod tym względem naturalnym wyborem. Na spolszczenie wciąż czeka epizod "zerowy", a i reedycja przynajmniej "Cmentarzyska katedr" chyba byłaby wskazana. Sideca ma też pewnie (chyba) stały kontakt z agentem autora tudzież publikującego go wydawcy co też pewnie ułatwiłoby wybiórcze (o ile to możliwe) przypomnienie tej serii.
 
Właśnie czytam ósmy tom "Kozia" ("Tunel") i robi się coraz ciekawiej. Pod względem wizualnym to prawdziwa uczta (chociaż zdaję sobie sprawę, że ten styl nie wszystkim przypadnie do gustu).

Offline graves

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #275 dnia: Listopad 23, 2013, 09:52:01 am »
Ciekawe czy są jakieś szanse aby ktoś wydał ponownie Rorka skoro Koziorożec znów ruszył. Poza tym czy dużo stracę czytając Kozorożca bez znajomości Rorka?
Tom piąty streszcza dosyć dokładnie najważniejsze zdarzenia z Rorka - w formie "książkowej". Akurat to co jest potrzebne do zrozumienia wydarzeń w "Kozio". Szczerze powiedziawszy to czytałem to "streszczenie" z prawdziwa przyjemnością :smile: Coś jak wstawki w "Strażnikach" z książki Puchacza.
Zabieram sie właśnie za czytanie 7 i 8 albumu "Kozio", bo przed-wczoraj dotarł (a najpierw "rozprawiłem się" z "Thorgalem" :wink: ).
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline mr.castor

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #276 dnia: Listopad 23, 2013, 10:15:40 am »
Dziękuję za odpowiedzi. Udało mi się nabyć kilka tygodni temu pierwszych pięć Koziorożców co niezmiernie mnie cieszy, przeczytałem pierwszy tom i trochę się zmartwiłem że na piątym się skończył. Teraz okazuje się że wychodzi ósmy a kolejne niedługo. Zamierzam nabyć w styczniu to co wyjdzie do tej pory i ruszyć z serią ostro. Trzymam kciuki za Rorka, skoro jak piszecie że serie trzymają poziom to trzeba się zaopatrzyć w obie  :eek:

Offline donTomaszek

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #277 dnia: Listopad 23, 2013, 12:09:12 pm »
Dziekuje slicznie za odpowiedz TePe! Juz nie moge doczekac sie tej 9. Narobiles mi strasznego smaka!

Ostatnio zastanawialem sie, ktora z tych dwoch serii (czyli Kozio i Rork) podchodzi mi bardziej. Zbluznie teraz zapewne w oczach wielu z Was, ale Koziorozec wygrywa! Rork jest swietny, nie zaprzeczam, ale momentami jest strasznie ciezki i zakrecony jak ruski termos. To nadal mistrzostwo swiata, ale jednak lzejszy i bardziej przygodowy klimat Koziorozca bierze gore.

Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline Death

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #278 dnia: Listopad 23, 2013, 12:45:57 pm »
Przeczytałem piątkę. Fajny jest motyw z tymi czerwonymi kartkami i superbohaterem. Aż musiałem przekartkować poprzednie tomy i sprawdzić czy karteczki faktycznie leżą w pewnych miejscach.  :smile:

Offline graves

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #279 dnia: Listopad 24, 2013, 06:22:40 pm »
Aż musiałem przekartkować poprzednie tomy i sprawdzić czy karteczki faktycznie leżą w pewnych miejscach.  :smile:
Szczerze powiedziawszy, to miałem ten problem przy każdym przeczytanym nowym tomie :smile:
Andreas bardzo genialnie umieszcza zapowiedzi przyszłych wydarzeń w różnych miejscach.
Wczoraj znalazłem w końcu czas i przekartkowałem wszystkie albumy (wydane w Polsce) Koziorożca i Rorka - i wypisałem wszystkie osoby i zdarzenia, które pojawiają się w niej.
Próbowałem tez ustawić albumy w jako takiej chronologii, ale jest to niezwykle trudne.
Już ustawienie albumów Rorka jest skomplikowane, a co dopiero w połączeniu z Koziem :smile:
Dwa pierwsze albumy Rorka stanowią całość i nie są przez Andreasa numerowane. Tworzone były i drukowane w kawałkach począwszy od 1978. Zebrane zostały w albumach i wydane później. Potem Andreas zaczał nowy cykl Rorka (podróż Rorka po różnych wymiarach), który miał się dziać, przed tymi nowelkami, ale skończyło się na wydaniu jednego opowiadania "Zapomniani". Potem Lombard uzyskał możliwość wydania Rorka i Andreas porzucił projekt z podróżami i rozpoczął swój epokowy pięcioksiąg - zakończony finalnym "Powrotem". Tyle pokrótce. Pięknie to opisał Arek (jeden z największych znawców Andreasa w Polsce, który pisał w internecie o tym twórcy jak mało kto z nas jeszcze kojarzył jego komiksy).

Generalnie jednak 3 pierwsze tomy Koziorożca - dzieją się przed "Rork - Przejścia". W trzecim albumie Koziorożec - Deliah" poznajemy Deliah Darkthorn i album kończy się jej spotkaniem z Rorkiem (która to scenę mamy właśnie w "Rork - Przejścia").
Moja propozycja ustawienia chronologii jest taka:
Koziorożec - 1 -    Obiekt
1997
Koziorożec - 2 - Elektryczność
1997
Koziorożec - 3 - Deliah
1998
Rork - 1 - Fragmenty
1984
Rork - 2 - Przejścia
1984
Rork - 3 - Cmentarzysko katedr
1988
Rork - 4 - Gwiezdne światło
1988
Koziorożec - 4 - Sześcian numeryczny
1999
Rork - 5 - Koziorożec
1990
Rork - 6 - Zejście
1992
Rork - 7 - Powrót
1993
Koziorożec - 5 - Sekret
2000
Koziorożec - 6 - Atak
2001
Koziorożec - 7 - Błękitny smok
2002
Koziorożec - 8 - Tunel
2003

Podałem również daty wydania poszczególnych albumów.
Ciekawym zabiegiem było umieszczanie w "Rork - Koziorożec" - rycin nawiązujących i podpisanych tytułami pierwszych 5 albumów Koziorożca.
Mam problem w którym miejscu Rorka umieścić "Koziorożec - Sześcian numeryczny", na pewno jednak przed "Rork - Koziorożec". Nie ma za to problemu z piątym tomem "Koziorożec - Sekret". On musi się dziać po zakończeniu "Rork - Powrót", ponieważ streszcza ten album.
Oczywiście, może być też całkiem inaczej. Zabawa czasem, czasoprzestrzenią i kolejnością wydarzeń to ulubiona gra z czytelnikiem Andreasa i można to zapewne dowolnie interpretować.
Mój inżynierski rozum podpowiada taką kolejność :)


Taka ciekawostka, która wynikła po spisanych przeze mnie zdarzeniach:
Koncept, który nieźle namieszał w tomie 6 "Koziorożec - Atak" - pojawił się w postaci ulotki w tomie 2 (str 10) i kolejnych tomach w rozmowach członków klubu 29.
Czterej jeźdźcy, którzy budzą się w tomie 7 "koziorożec - Błękitny smok" - pierwszy raz wspomniane są w "Rork - Powrót" :) itd... itd...
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Death

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #280 dnia: Listopad 24, 2013, 08:42:07 pm »

Andreas nieźle miesza, jest strasznie dużo postaci, a ja nie czytając od lat Rorka dziwnie poczułem się z tym opowiadaniem. Kończy się czwarty tom, nagle pyk - akcja z sześcianem nas ominęła i żadne opowiadanie tego nie zastąpi. Jednak lepiej znać Rorka.
Nie mam teraz komiksów przy sobie, ale jedna rzecz mnie zdziwiła w piątce. Dlaczego ta córka właściciela księgarni jest nazywana w piątym tomie Ash Grey (czy jakoś tak)?

Jak czytałem tomy 1-4 to ona nosiła zupełnie inne imię i nazwisko. Coś się stało w Rorku, czego ja nie pamiętam?
I drugie pytanie: Ten cały Koncept to ta organizacja, której ulotkę przyniósł pewnego dnia do wieżowca Koziorożca taki typek?
Nie czytałem tomów z Sideca, więc bez spoilerów please.
Jak pojadę do domu to sobie sprawdzę, ale pytam teraz, bo potem zapomnę. :smile:

Offline graves

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #281 dnia: Listopad 24, 2013, 09:36:11 pm »
Dlaczego ta córka właściciela księgarni jest nazywana w piątym tomie Ash Grey
Od pierwszego tomu to jest Ash Grey. To jej sceniczne nazwisko - była pilotem kaskaderem. Prawdziwe nazwisko Cathryn Byble. Córka Hollbrooka Byble i siostra Johna Byble - znani z pierwszych tomów.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

fragsel

  • Gość
Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #282 dnia: Listopad 24, 2013, 10:41:42 pm »
kurde, nigdy tego nie sprawdzałem (ale nie pytajcie mnie dlaczego, przecież jest to info na wyciągnięcie ręki uzbrojonej w myszkę) ale zawsze zakładałem (jak się okazało bardzo głupio), że Koziorożec i Rork były pisane symultanicznie (tak jak Thorgal i Kriss) i że się jakoś tak dlatego przeplatają

Skoro teraz już wiem, że było inaczej, to kolejność wydawania (najpierw cały Rork bez 0, potem Koziorożec) jest dla mnie jedyną słuszną kolejnością czytania. Zawsze czytam z intencją autora, a jak ten chciałby, żebym czytał chronologicznie, to by to tak napisał (podobnie mam ze Star Wars, Before Watchmen i współczesnymi flashbackami Marvela)

Oczywiście jest to tylko moja opinia, tylko mój sposób czytania. I nie jest moim celem krytykowanie nikogo czytającego inaczej, ani wpływanie na niego, by swój sposób czytania zmienił.

Offline Yaseck

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #283 dnia: Listopad 25, 2013, 07:46:23 am »
Obie serie w/g mnie można czytać tak jak zaproponował graves, albo tak jak napisał Andreas. Ani jedna ani druga opcja nie umniejszają radochy z czytania. I tak będziemy zmuszeni do wracania do poszczególnych albumów, które już przeczytaliśmy aby sprawdzić "czy aby na pewno cośtam".

Offline TePe

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #284 dnia: Listopad 25, 2013, 03:22:51 pm »
Koziorożec - 1 -    Obiekt
1997
Koziorożec - 2 - Elektryczność
1997
Koziorożec - 3 - Deliah
1998
Rork - 1 - Fragmenty
1984
Rork - 2 - Przejścia
1984
Rork - 3 - Cmentarzysko katedr
1988
Rork - 4 - Gwiezdne światło
1988
Koziorożec - 4 - Sześcian numeryczny
1999
Rork - 5 - Koziorożec
1990
Rork - 6 - Zejście
1992
Rork - 7 - Powrót
1993
Koziorożec - 5 - Sekret
2000
Koziorożec - 6 - Atak
2001
Koziorożec - 7 - Błękitny smok
2002
Koziorożec - 8 - Tunel
2003


Fajnie to spisałeś graves, choć zastanawiam się czy "Koziorożec - 4 - Sześcian numeryczny" nie powinien być zaraz po "Rork - 1 - Fragmenty".
W "Koziorożec - 4 - Sześcian numeryczny" Kozio dopiero poznaje Gotta, a w "Rork - 5 - Koziorożec" mówi: "Często stawiałem mu czoła, pokonałem go kilkakrotnie, on mnie również" co sugeruje, że od poznania minęło sporo czasu.

Zauważyliście jak różni się Rorkowy Kozio od tego z Koziorożca?
W Rorku to zimny i surowy typ, bez problemu poświęca Kentona, nie płaci mu za pomoc bo uważa: "Kiedyś ocaliłem mu życie, to warte więcej niż jeden palec", a Dahmaloch mówi o nim (do Gotta): "Jesteście do siebie zbyt podobni, równie okrutni".
Daje też Rorkowi na drogę powrotną broszurkę ze swoimi historyjkami, czego wydaje mi się nigdy nie uczyniłby Kozio z Koziorożca.

 

anything