Gildia Nauki Popularnej (www.nauka.gildia.pl) > Forum Nauki Popularnej

Geny kumulatywne

(1/1)

Radan:
Witajcie!
Mam do Was prośbę: Moglibyście podać mi jakieś linki czy tytuły książek traktujących o genach kumulatywnych. Chodzi mi o jakieś strony, czy pozycje, w których byłoby dużo informacji na ten temat i informacje te są przedstawione za pomocą w miarę przystępnego języka ;) .

Szukałem już w internecie na własną rękę, ale... nieskutecznie :? .

pretorianstalker:
Raczej nie znajdziesz żadnej literatury w języku polskim. Polecam poszukać w bazach danych -> http://www.springerlink.com/home/main.mpx

Do czego Ci to potrzebne i na jakim etapie nauki? :) Czy ma to dotyczyć roślin czy zwierząt? Jak szczegółowe dane są potrzebne?

azrael88:
jak to nie znajdzie?

z książek:
"Genetyka ogólna i molekularna" W. Gajewskiego oraz "Genetyka zwierząt" K. Charon i M. Świtońskiego.
Obie na poziomie akademickim kierunek biologia.

W necie poszukaj na podanym przez Pretoriana springerze bądz na entrezie:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez

ale myślę , że w tych bazach ciężko będzie znaleźć ogólne informacje na interesujące Cię tematy.

pretorianstalker:
Nie wiem czego szuka, ale w książkach generalnie pewnie znajdzie mniej więcej tyle informacji co w wikipedii - geny warunkujące pewne cechy, które to zależą od ilości alleli dominujących czy coś w tym guście - np wzrost u ludzi czy tzw karnacja :) Nic więcej pewnie tam nie będzie.

Patrzę sobie właśnie na spis treści Genetyki Gajewskiego.
Geny kumulatywne:
-dziedziczenie długości kolby u kukurydzy
-schemat dziedziczenia się cechy w zależności od genów kumulatywnych
-dziedziczenie się liczby liści u tytoniu
-dziedziczenie się długości uszu u królików
Generalnie nic ciekawego - cała mądrość zawarta jest we wstępie, który liczy sobie pare linijek :) Do tego pare przykładów i wyjasnienie bardzo ogólne działania w podrozdziale "schemat dziedziczenia się cechy w zależności od genów kumulatywnych". Jak chcesz podaj maila to przeslę Ci skany tych kilku stron.

miau2000:
Przyznam, że czytam wątki w Forum Nauki Popularnej i wywołuje to we mnie złosć.Wszytsko odnosi się do nauk ścisłych. Na marne szukam wątku o psychologii, a przeciez ona też łączy się z tymi naukami. Np w tym przykładzie geny kumulatywne i inne mają ogromny wpływ na dziedziczenie cech osobowości i temperamentu. Polecam przeczytać artykuł: https://perso.in/blog/czy-dziedziczymy-osobowosc-po-naszych-przodkach/

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej