trawa

Autor Wątek: [Dyskusja] Uściślenia zasad  (Przeczytany 13219 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« dnia: Marzec 11, 2008, 03:43:41 pm »
Chciałbym na nowo obudzić temat dotyczący uściśleń zasad na turniejach.

Nie chodzi tu o żadne upowszechnienie zasad domowych jak to było sugerowane wielokrotnie. Anie dodawanie czy obniżanie kosztów punktowych.

Chodzi przede wszystkim o ujednolicenie interpretacji i zebrania tego w jednym miejscu.

np.

Cytat: "Motor"
Nie można walczyć corner to corner. Max 4 przy takich samych podstawkach, kombinacje typu dwóch z przodu też nie, dostawiasz pierwszego z przodu, następny musi iść już do boku, kolejny też do boku i ostatni od tyłu.


Cytat: "Mistrz Wałków"
zasad ta nie jest nigdzie sprecyzowana.. Jednak odnoszac się do V ed battla (na jej bazie powstał mordheim) nie obowiazują zasady corner to corner i dlatego wedle NASZEJ kultury gry do jednego modelu o tych samych podstawkach może dostawić się 6 innych, ale nie więcej.


Czy choćby brak krytyków na sztyletach.


Do tego zaś jest potrzebne coś na miarę listy sędziowskiej. Sposób wybrania takiej grupy osób, które prowadziły by dyskusje i glosowanie jest spokojnie do ustalenia.

Czekam na odzew, konstruktywny. 8)

Offline Skavenblight

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2008, 04:05:38 pm »
Lista sędziowska? Jakiś flejm się szykuje ;)

Uściślenia to chyba jeszcze wdzięczniejszy temat do kłótni, niż HR, bo przecież są obecne na turniejach. Pół biedy z nieszczęsnymi sztyletami [chociaż u nas np. ostatnio było, że 6 zdejmuje ten swój +1 do save'a, ale to akurat nikomu nie przeszkadzało]. Są rzeczy takie jak chociażby krytyki z rękawiczki i siostrzanego bacika, gdzie inaczej interpretuje każdy organizator ;) Jasne, uściślenia potrzebne są.

Jeno ilu takich uściślaczy wybrać i jak, to już nie wiem ;)
Cytat: Kapitan Hak
No właśnie, apeluję do posiadacza toksycznych skarpet papy Noigula o bezzwłoczne wypranie ich w święconej wodzie Sigmara.

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2008, 04:15:53 pm »
Cytat: "Skavenblight"
Lista sędziowska? Jakiś flejm się szykuje ;)


Za flejma będzie stos



IMHO każde środowisko graczy ma prawo dać swojego przedstawiciela z danego miast na odpowiedni wniosek.

Oprócz tego miasta, które organizują duże turnieje powinny mieć więcej miejsc. Chodzi mi tu o Kraków, Lublin, Warszawę. ;)

Taka osoba musi mieć poparcie pewnej liczby osób, oraz jeździć na turnieje.

 8)

Sędziów powinna być nieparzysta liczba. od 9 do 11.

Offline Skavenblight

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2008, 04:19:25 pm »
Każde środowisko czyli co - każde miasto, w którym ktoś gra?
Ile miejsc ogółem będzie udostępnionych? Czy liczba jest elastyczna [optymistyczne nastawianie się na rozwój Mordheim w Polsce;)]?
Cytat: Kapitan Hak
No właśnie, apeluję do posiadacza toksycznych skarpet papy Noigula o bezzwłoczne wypranie ich w święconej wodzie Sigmara.

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2008, 04:24:46 pm »
Cytat: "Skavenblight"
Każde środowisko czyli co - każde miasto, w którym ktoś gra?


Każde miasto może złożyć taki wniosek.

Ale ta osoba powinna spełniać pewne wymagania. Np. w ostatnim sezonie uczestniczyła w dwóch dużych (nielokalnych) turniejach. Musi mieć popracie itd. Jak by sie zastanowić to tylko duże miasta na pewno mają swoich przedstawicieli. Plus ze 2-3 mniejsze ośrodki. ;)

Offline Skavenblight

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2008, 04:34:12 pm »
W roku 2007 było 5 "dużych" turniejów [a lokalne jakieś były?].
Dragon w Lublinie,
Polcon w Warszawie,
Bazyliszek w Warszawie,
oMTH w Krakowie,
i Falkon w Lublinie.

Z czego poza Warszawą, Lublinem i Krakowem były osoby z:
- Oświęcimia [dużo was tam ;)]
- Nowego Sącza [2 osoby, z czego jedna nie dotarła ;)]
- Starachowic [1 osoba]
- ???

Sorry że ludzi z okolic Lublina włączam w Lublin, ale to samo robię z okolicami Warszawy ;)
Cytat: Kapitan Hak
No właśnie, apeluję do posiadacza toksycznych skarpet papy Noigula o bezzwłoczne wypranie ich w święconej wodzie Sigmara.

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 11, 2008, 05:13:15 pm »
Cytat: "Skavenblight"
W roku 2007 było 5 "dużych" turniejów [a lokalne jakieś były?].
Dragon w Lublinie,
Polcon w Warszawie,
Bazyliszek w Warszawie,
oMTH w Krakowie,
i Falkon w Lublinie.

Z czego poza Warszawą, Lublinem i Krakowem były osoby z:
- Oświęcimia [dużo was tam ;)]
- Nowego Sącza [2 osoby, z czego jedna nie dotarła ;)]
- Starachowic [1 osoba]
- ???

Sorry że ludzi z okolic Lublina włączam w Lublin, ale to samo robię z okolicami Warszawy ;)


Jeśli byliby jacyś kandydaci, którzy mają poparcie w swoich środowiskach to miejsca by wyglądały tak:

Lublin, Warszawa, Kraków dostają po dwóch. Starachowice, Oświęcim i Nowy Sącz po jednym.

I mamy 9 osób. 8)

Offline Skavenblight

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 11, 2008, 05:18:17 pm »
No tak. Ale ja nie wiem, czy w Starachowicach JEST środowisko. Tam jest - ze znanych mi turniejujących osób - tylko Valten, który notabene jest z Lublina, niedawno pomieszkiwał w Warszawie, a grał chyba tylko na turniejach ;)

Także IMO dla Oświęcimia na pewno, NS też, jeśli oni sami zechcą, a co do Starachowic to wątpię, czy można mówić o "środowisku".
Cytat: Kapitan Hak
No właśnie, apeluję do posiadacza toksycznych skarpet papy Noigula o bezzwłoczne wypranie ich w święconej wodzie Sigmara.

Offline MK

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2008, 05:53:17 pm »
Tworzenie "oficjalnych" uściśleń jest IMO bez sensu. Przy tak małej liczbie graczy i 5 turniejach w roku, nie mówiąc już o liczbie grających turniejach (ja sam nie byłem na żadnym) po prostu mija się to z celem.
Organizator sam je sobie stworzy, o ile czuje taką potrzebę, a przychodząc na turniej zgadzasz się z zaproponowaną interpretacją zasad i tyle.
ww.najmita.net - serwis społeczności Mordheim

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2008, 06:19:27 pm »
Uściślenia mogły by być wprowadzone do gry "domowej" lokalnej i tak pewnie by się stało. Tworzenie uściśleń to nie jest jakieś gigantyczne przedsięwzięcie.  ;)

No i problem jest inny. Są takie zasady np. ta:

Cytat: "Motor"
Nie można walczyć corner to corner. Max 4 przy takich samych podstawkach, kombinacje typu dwóch z przodu też nie, dostawiasz pierwszego z przodu, następny musi iść już do boku, kolejny też do boku i ostatni od tyłu.


Cytat: "Mistrz Wałków"
zasad ta nie jest nigdzie sprecyzowana.. Jednak odnoszac się do V ed battla (na jej bazie powstał mordheim) nie obowiazują zasady corner to corner i dlatego wedle NASZEJ kultury gry do jednego modelu o tych samych podstawkach może dostawić się 6 innych, ale nie więcej.


Które nie będą potwierdzane przed każdym turniejem a mogly by zostać spisane. ;)

Offline Ushabti

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 11, 2008, 06:25:18 pm »
Cytuj
Oprócz tego miasta, które organizują duże turnieje powinny mieć więcej miejsc. Chodzi mi tu o Kraków, Lublin, Warszawę.

Płonie ognisko w lesie... ;)



Ja myślę, że na chwilę obecną polskie środowisko mordheim ma jeszcze nie tyle problemy z interpretacją zasad, co z ich znajomością. Całe te uściślenia to musiałoby być przeskakiwanie strona po stronie podręcznika i dopisywanie do niego przykładów "z życia", a przy samych już niemal sztandarowych ziółkach będą problemy z dogadaniem się porównywalne z wojnami na Bliskim Wschodzie.
Ale nie ukrywam, że miejsce w takiej "Radzie" to ciekawe wyróżnienie i z czystej próżności pewnie bym zgłosił swoją kandydaturę ;)
Trzeba mieć tylko świadomość jednego: pierwsze zbyt wielkie różnice zdań i dostajemy drugą "Radę" konkurencyjną do pierwszej...

Ale jestem dobrej myśli, nie licząc tego że jak zwykle są plany, a nie ma roboty. Jak ktoś przejrzy wszystkie tematy dotyczące zasad i wyłapie z nich niedopowiedzenia, to możemy zacząć nad nimi dyskutować. Bez tego cały temat będzie tylko próbą wybrania Tych-Co-Mają-Prawo-Decydować (IMO).
url=http://www.najmita.net]Serwis społeczności Mordheim[/url]

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2008, 06:32:04 pm »
Ja to widzę tak.

Rada nie rzuca się na podręcznik i szuka nie jasności.

Pojawia się problem (na turnieju, na forum) i dopiero wtedy albo rada prowadzi dyskusję albo od razu jest umieszczany odpowiedni zapis.

Na 40k działa. Głosowanie jest tajne przez ankietę na forum na którym mogą pisać tylko członkowie listy sędziowskiej.

Aktualnie jest tam: 10 sędziów plus jeden koordynator.

Offline Ushabti

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 11, 2008, 09:28:12 pm »
Nie mówię nie całej sprawie, ale raczej zwracam uwagę tym bardziej kontrowersyjnym kwestiom.

1. To, że działa to w Wh40k czy WFB nie znaczy, że zadziała w Mordheim. Czemu? A no dlatego, że tamte środowiska są większe, a przez to łatwiej wyłapać taką grupę specjalistów. U nas (czyt. mordheimowców) ciężko ocenić kto ma w kwestii zasad największe kompetencje i najzdrowszy rozsądek, bo znamy się głównie z for internetowych - co nie oznacza oczywiście, że będzie kłopot z podejmowaniem decyzji, raczej może się takowy pojawić przy wyborze konkretnych ludzi, gdzie kwestie towarzyskie siłą rzeczy będą silniejsze niż kwestie kompetencji.

2. Głosowanie bez długiej i burzliwej dyskusji nie ma sensu. Większość rzeczy przyjmujemy na zdrowy rozsądek, a ten jak udowadniają np. dyskusje w WFB niewiele ma do gadania w kwestii samych zasad. Interpretacji nie możemy brać znikąd, musimy je jakoś uzasadniać w oparciu o podręcznik i erratę, a tu z kolei pojawia się zagrożenie nadmiernym uproszczeniom wynikającym ze zjawiska "bo tak podaje pismo".

3. Odnoszenie się tylko do problemów doraźnych tez wydaje mi się lekko naciągane z prostego względu: zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Ty proponujesz leczenie, w sytuacji, gdy większość problemów już się kiedyś przewinęła w tematach o zasadach albo tutaj, albo na BP. Albo robimy coś porządnie tworząc uściślenie na miarę erraty, albo bawimy się w klonowanie tematu "Zasady" tyle że z tajnymi głosowaniami. Nie dostrzegam sensowności w tej drugiej opcji.
Poza tym: myślisz ile problemów w ciągu roku zaistniałych na turniejach bylibyśmy w stanie wyjaśnić, skoro te turnieje można na palcach ręki drwala policzyć?

Inicjatywa jest jak najbardziej si, ale propozycje z nią związane już nie uśmiechają mi się tak bardzo jak wizja jej celu.
Z całym szacunkiem Inqu, ale nie widzę sensu w zapełnianiu miejsc ludźmi z konkretnych miast czy inszych miejsc, bo śmierdzi mi to polityką, w której nie liczy się kto ma jakie kompetencje ale skąd jest czy kogo zna. Naprawdę nie mam nic przeciwko temu, żeby całą "Radę" zajęli ludzie z Warszawy czy nawet Pcimia Wielkiego, pod warunkiem że zostaną wybrani jako najlepiej znający zasady lub najszybciej przeszukujący podręcznik z erratą, a nie jako urządzający największe imprezy. W końcu nie o urządzanie imprez nam chodzi, a o uściślenia zasad, prawda?
url=http://www.najmita.net]Serwis społeczności Mordheim[/url]

Offline Skavenblight

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 11, 2008, 09:32:42 pm »
Ogólnie mogę się zgodzić z Ushabtim [szok ;)], ale:
Cytat: "Ushabti"

W końcu nie o urządzanie imprez nam chodzi, a o uściślenia zasad, prawda?

Z jednej strony tak, ale zauważ też, że to ci, którzy urządzają imprezy, zwykle chrzanią się z tymi uściśleniami.
Cytat: Kapitan Hak
No właśnie, apeluję do posiadacza toksycznych skarpet papy Noigula o bezzwłoczne wypranie ich w święconej wodzie Sigmara.

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 11, 2008, 09:36:30 pm »
Zgadza się, chodzi o uściślenie zasad.

Przy czym w jakiś sposób trzeba wybrać tych ludzi. Ja bym obstawiał za takim rozwiązaniem sytuacji. Każde środowisko wybiera najbardziej kompetentną z nich osobę. Każdą inną propozycję wyboru o ile będzie przemyślana i jednoznaczna się zgodzę.

Ushabti zgadzam się co do starych uściśleń, ktore na forach się przewijały. chodzi o to żeby nie szukać na silę od razu nowych problemów, rzucając sie na rulebook.

Ogólnie zgadzam sie z twoja wypowiedzią i podzielam twoje obawy. Ale może trochę więcej wiary w ludzi. ;)

Byłem na turnieju oMTH po za jednym odosobnionym przypadkiem nie widziałem jakiegoś ciśnienia na zwycięstwo. Mordheim to inny system niż 40k czy WFB.

 

anything