Autor Wątek: [Dyskusja] Uściślenia zasad  (Przeczytany 13569 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ushabti

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 11, 2008, 10:09:29 pm »
Cytuj
Z jednej strony tak, ale zauważ też, że to ci, którzy urządzają imprezy, zwykle chrzanią się z tymi uściśleniami.

No właśnie wiem i dlatego pewnie jeszcze nigdy nie poważyłem się nawet na propozycję zorganizowania czegoś w Poznaniu z powodu braku kompetentnych sędziów, bo sam się za takiego chyba nigdy nie będę uważał...  :?

Cytuj
Przy czym w jakiś sposób trzeba wybrać tych ludzi. Ja bym obstawiał za takim rozwiązaniem sytuacji. Każde środowisko wybiera najbardziej kompetentną z nich osobę. Każdą inną propozycję wyboru o ile będzie przemyślana i jednoznaczna się zgodzę.

A ja bym proponował, żeby mógł zgłosić się każdy, kto będzie czuł się na siłach. Każdy zgłoszony dostałby rozbudowany test ze znajomości zasad z podręcznika i erraty (nic trudnego do zrobienia, a i można spokojnie pozwolić przecież na przeszukanie go w poszukiwaniu rozwiązań- wszystko jedno jak, ważne, żeby osoba znała zasady). Potem kilka pytań problemowych mających badać umiejętność interpretacji i argumentacji, i nie muszą one być nawet związane z zasadami Mordheim.
W ten sposób wybieramy wg. testu najbardziej kompetentnych i zmotywowanych do tej roboty ludzi (bo zgłaszają się sami, a nie z wytypowania). Tak obsadzamy większość "stanowisk" i dopiero taki skład uzupełniamy ludźmi z nominacji środowisk, żeby przedstawiciele orgów też się tam znaleźli nawet jakby nie poszedł im "test".

Niby zboczenie zawodowe, ale myślę, że procedura jest do przeprowadzenia, a i test z podręcznikiem w ręku nietrudno ułożyć i nawet mogę się tego podjąć.
No i chyba byłoby na to wszystko potrzebne jakieś podforum czy w ogóle osobne forum...

Ostatnio kolega proponował mi za free miejsce na serwerze i design strony na jakiś e-zin czy społecznościówkę, ale nie miałem pomysłu na nazwę mordheimowej domeny.
Myślę, że jest to jakieś rozwiązanie zamieścić wszystko w jednym miejscu: zasady po polsku, e-zin, uściślenia, jakąś sprawną galerię, konkursy, mapę i spis klubów... Ogólnie całą stronę poświęconą tylko i wyłącznie Mordheim i jego środowisku w Polsce. Ale to już mały offtop.

Jedyne na co się nie zgodzę to lista ligowa: Mordheim powinien być hobby a nie sportem, do całej reszty dam się przekonać pod warunkiem dobrych argumentów wynikających z konstruktywnej dyskusji (nawet flejmerskiej ;) )
url=http://www.najmita.net]Serwis społeczności Mordheim[/url]

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 11, 2008, 10:48:22 pm »
Cytat: "Ushabti"
Jedyne na co się nie zgodzę to lista ligowa: Mordheim powinien być hobby a nie sportem, do całej reszty dam się przekonać pod warunkiem dobrych argumentów wynikających z konstruktywnej dyskusji (nawet flejmerskiej ;) )


A padły tu takie stwierdzenia? Nie. Więc proszę nie powodować flejmu ;)

Na oMTH nie było sędziów więc nie wymigasz się od robienia turniejów pod pretekstem braku sędziów. To nie liga żeby trzeba było sie od razu z siekierkami rzucać na siebie.

Jeżeli ktos się podejmie zrobienia takiego testu i zgromadzi uczestników w jednym miejscu to ok, taki test byłby najbardziej wiarygodny. ;)

Offline Ushabti

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 11, 2008, 11:11:54 pm »
Cytuj
Jeżeli ktos się podejmie zrobienia takiego testu i zgromadzi uczestników w jednym miejscu to ok, taki test byłby najbardziej wiarygodny.

Ekhm... jak już wspomniałem nie musimy sprawdzać znajomości zasad, wystarczy, że sprawdzimy umiejętność ich odnajdowania w podręczniku ;)

Poza tym nie róbmy z tego rekrutacji do pracy w jakiejś korporacji... Nie wiem ile osób na tym forum jest specjalistami od doboru personalnego, nie zamierzam nikomu wchodzić w drogę w tej kwestii, ale jakbym miał wszystkich pod ręką to zamiast testu zrobiłbym im odpowiednio dobrane AC jako bardziej trafne i rzetelne (bo nie wiem czego dotyczy określenie "wiarygodny" ;) ) ;) Póki co myślę, że w zupełności wystarczy internet...

Cytuj
A padły tu takie stwierdzenia? Nie. Więc proszę nie powodować flejmu

Jakbym się nie starał już mnie zawsze będziecie o to podejrzewać, prawda? ;)
url=http://www.najmita.net]Serwis społeczności Mordheim[/url]

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 11, 2008, 11:21:06 pm »
Cytat: "Ushabti"
Poza tym nie róbmy z tego rekrutacji do pracy w jakiejś korporacji...


Twój sposób takie nasuwa wnioski. IMHO może być. Ale taki test internetowy dopuszcza pewne patologie. np. wybranie osób, które wżyciu nie były na turnieju. Jeżeli cały test ma się opierać na umiejętności czytania ze zrozumieniem to trudno będzie wybrać skład przy dużej liczbie chętnych.

Cytuj
A padły tu takie stwierdzenia? Nie. Więc proszę nie powodować flejmu

Jakbym się nie starał już mnie zawsze będziecie o to podejrzewać, prawda? ;)[/quote]

Ależ nie. Nie zawsze ;)

Offline Mistrz wałków :)

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 11, 2008, 11:39:27 pm »
Panowie pax..

Myślę że chętnych ba stanowiska nie będzie aż tak dużo)
Kiedyś coś na miarę panów i władców stanowiła nasza grupa TH (wtedy nalezałem do tego klubu).

Nasza niepodzielnośc była spowodowana faktem, ze wtenczas tylko mu organizowaliśmy turnieje, zacząwszy od Krakowa poprzez Katowice Jastrzebie aż po Warszawe.
Z tąd powstały chocby takie uściślenia jak sztyletu, które przyjęły sie w środowisku mordheima.

Te czasy mineły.. obecnie wiedzie prym Warszawa. Dlatego proponuje zwyczajniej ruszyć z incjatywą i z czasem ocenić jej słuszność dajac im właśnie prym:

Moim zdaniem dobrymi kandydatami powinni być:
-Urocza skavenblight
-kampitan hak
-mecenasik (jego trzeźwe myślenie nam sie przyda)
-motor (obowiazkowy kandydat.. za nim przemawia olbrzymie doswiadczenie)
-Uschabti (przedstawiciel polski półncnej)
-inki
-ktoś już z wymarłego środowiska krakowskiego.


7 na początek powinna wystarczyć :)
Kamil. (miszczu)

Offline Ushabti

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 11, 2008, 11:44:25 pm »
Cytuj
Twój sposób takie nasuwa wnioski. IMHO może być.

Już mówiłem, że to zboczenie zawodowe :P Na szczęście dopasowywane do warunków, nie głupieję na starość ;)
Cytuj
Ale taki test internetowy dopuszcza pewne patologie. np. wybranie osób, które wżyciu nie były na turnieju.

To jest patologia? :? Ja w życiu nie byłem na turnieju, ograniczam się głównie do pokazów tej gry póki co...
Ba! Znam kolesia na tyle patologicznego (tez na tym forum), że jak widzieliśmy się pierwszy raz na jednym z pokazów, to gdy chciałem sięgać do podręcznika on mi recytował z niego zasady, mimo że przyznał, że od roku je studiuje i maluje figurki, ale jeszcze ani razu nie miał okazji z nikim zagrać bo mieszka na wsi.
Cytuj
Jeżeli cały test ma się opierać na umiejętności czytania ze zrozumieniem to trudno będzie wybrać skład przy dużej liczbie chętnych.

Jak się zastanawiam nad samym poziomem znajomości zasad przez graczy to dochodzę do wniosku, że sobie ze mnie jaja robisz ;)
Jak do tego doliczyć "trudność" przeszukiwania podręcznika dla znalezienia odpowiedzi na około 100 pytań, to mam wrażenie, że chętnych będziemy mieli mniej niż dostępnych miejsc.
Cała metoda ma za zadanie jedno: gdy już kogoś bierzemy, to mamy pewność że chociaż wie gdzie szukać konkretnych zasad i umie je czytać ze zrozumieniem, a co najważniejsze: naprawdę chce mu się w tym uczestniczyć.
Smutna prawda jest taka, że na chwilę obecną mało komu się chce, a nawet jeśli, to w większości przypadków chęci i kompetencje korelują ujemnie.

Wiem, że psuję wielką wizję wspaniałej przyszłości, ale wolę podejść do tego z cynizmem ale profesjonalnie by się miło zaskoczyć, niż znów ze słomianym zapałem i się zawieść.
Jeśli ktoś ma inne podejście to nie zabraniam. Oferuję jedynie swoją wiedzę i umiejętności, ale nie zamierzam ich nikomu na siłę wciskać.
Decyzja i tak zostanie podjęta w sposób ode mnie niezależny...
url=http://www.najmita.net]Serwis społeczności Mordheim[/url]

Offline Mistrz wałków :)

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 11, 2008, 11:50:30 pm »
Ja osobiście byłbym szczęśliwy jeśli były by wprowadzone uscislenia sedziowskie i odpowiednia klasa sędziów (wiem ze to mało możliwe), bo czasami, choć lubię pomagac, mam dośc pytań o zasady z 3 stołów na raz, w momencie gdy deklaruję własne szarże, od których ma zależeć wynik starcia:)
Kamil. (miszczu)

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 11, 2008, 11:50:40 pm »
Cytat: "Ushabti"
To jest patologia? :? Ja w życiu nie byłem na turnieju, ograniczam się głównie do pokazów tej gry póki co...


Patologia to może rzeczywiście mocne słowo i trochę się zagalopowałem.

Cytuj
Decyzja i tak zostanie podjęta w sposób ode mnie niezależny...


Nie rozumiem dlaczego? :)

Offline Ushabti

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 11, 2008, 11:54:39 pm »
Cytuj
Kiedyś coś na miarę panów i władców stanowiła nasza grupa TH (wtedy nalezałem do tego klubu).

Miszczu... wybacz, ale gdy tylko przeczytałem o tym pomyśle byleś pierwszą osobą która mi przyszła na myśl do przewodzenia całym projektem :P
Sęk w tym, że większość ludzi od których uczyłem się na tym forum już po prostu nie ma na takie zabawy czasu (co pewnie potwierdzisz).

A co do mojego uczestnictwa: chyba nie myślisz, że wziąłbym udział w prowadzonej przez siebie rekrutacji? :D
Jakby mnie środowisko północne lub zachodnie (z którym się bardziej utożsamiam) poparło to pewnie bym się załapał... ale go tu prawie nie ma :P

No i jakby nie patrzeć zapomniałeś o ogromnym doświadczeniu Motora, z którym może się nie dogaduję, ale który już w swoim żywocie trochę uściśleń natworzył na potrzeby Lublina i to całkiem niezłych, bo facet ma doświadczenie i trzeźwy pomyślunek... Lublin to nadal jedno z bardziej widocznych zagłębi Mordheimowych w Polsce i warto brać to miasto pod uwagę ;)

Cytuj
Cytuj
Decyzja i tak zostanie podjęta w sposób ode mnie niezależny...

Nie rozumiem dlaczego? Smile

To jest właśnie ta ssąca część demokracji ;)

EDIT:
Eeee... Motor tam jest... okej... właśnie się sam wykluczyłem z grupy ludzi czytających ze zrozumieniem ;)
url=http://www.najmita.net]Serwis społeczności Mordheim[/url]

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 12, 2008, 12:02:06 am »
Cytat: "Ushabti"
Cytuj
Cytuj
Decyzja i tak zostanie podjęta w sposób ode mnie niezależny...

Nie rozumiem dlaczego? Smile

To jest właśnie ta ssąca część demokracji ;)


A inną sprawą jest to że przydało by się to jakoś rozstrzygnąć :p

Kolejna komisja :p

Offline Ushabti

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 12, 2008, 12:19:25 am »
Cytuj
A inną sprawą jest to że przydało by się to jakoś rozstrzygnąć Razz

Kolejna komisja Razz

Na tym się da zbudować korporację ;)
A jak ładnie będzie w CV wyglądać! :D

A tak na serio nie chce mi się przeglądać tematów dotyczących zasad, ale wyjeżdżam i nie mam co w pociągu robić więc zasiądę z podręcznikiem i sprobuje wyłapywać wątpliwości przypominając sobie przy konkretnych zasadach jak to mogło wyglądać w grze i z czym miałem największe problemy. Zrobię z tego zestaw pytań, które po prostu wkleję w jakiś temat, potem sprobujemy to omówić, przegłosować itp. a jak zapniemy wszystko na ostatni guzik to się to złoży w .pdf i opublikuje w sieci jako Q&A na nasze potrzeby. Oczywiście jeśli pytania nie wyczerpią tematu każdy będzie mógł dodać własne.

Na początek może wystarczy... od czegoś trzeba zacząć, później już pójdzie z górki... Jak czegoś nie zrobimy od razu to znów przegadamy cały temat i nie będzie z tego żadnych wyników.
url=http://www.najmita.net]Serwis społeczności Mordheim[/url]

Offline Dwalthrim

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 12, 2008, 09:31:39 am »
W wiekszosci tez musze sie zgodzić z Ushabtim  :shock:  ;)
W całym tym pomyśle b. pokrzywdzone będa mniejsze ośrodki mordheimowe, które sie na forumach mniej udzielają, lub nie udzielaja wcale, co nie znaczy że nie ma tam specjalistów od rulebooka. Mam tu na myśli głównie Łodź, Wrocław, wspomniany przez Ushabtiego Poznań czy cała północ Polski.
Jak dla mnie wystarczyło by bardziej przysiąść nad erratą, która zaczeła sie klarowac na BP i czesć najrozsądniejszych uściśleń z tejże stosowac na turniejach. Robienie jakichś rad czy elit jest dla mnie dziwnym pomysłem , który przemienia to hobby w rodzaj sportu, a to mi sie już  nie za bardzo podoba :evil:
Tak jak nie ma zapotrzebowania na Ligę Mordheim tak samo nie ma zapotrzebowania na tego typu uściślenia. Jak jedziesz na turniej to albo akceptujesz zasady przyjęte przez orgów albo siedzisz w domu. Patrząc  chociazby na mój lokalny kołchoz, w którym nie możemy zagrać choćby jednej gry juz od blisko  pół roku z przyziemnego braku czasu to wątpię żeby komuś sie chciało wertować podręcznik/forum i te uściślenia zrobić.

Imho najlepszym rozwiązaniem było by tak jak proponował UShabti zrobić stronę Mordheim.PL czy coś a la w podobie i tam prowadzić tego typu dyskusje dając możliwość wypowiedzenia sie wszystkim graczom z całej Polski. Inaczej zapłoną stosy...  :badgrin:
JAH RASTAFARAI-SIGMAR HELDENHAMMER EMPEROR I!!!"


Offline Skavenblight

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 12, 2008, 10:02:09 am »
Cytat: "Dwalthrim"

W całym tym pomyśle b. pokrzywdzone będa mniejsze ośrodki mordheimowe, które sie na forumach mniej udzielają, lub nie udzielaja wcale, co nie znaczy że nie ma tam specjalistów od rulebooka. Mam tu na myśli głównie Łodź, Wrocław, wspomniany przez Ushabtiego Poznań czy cała północ Polski.

I Sosnowiec.
Ale Stasiu, to są uściślenia turniejowe. Jeśli jest jakiś ośrodek Mordheim, silny mniej lub bardziej, który na turnieje nie chce jeździć, to przecież nikt mu nie narzuca tych uściśleń. Jeśli zaś jedzie na turniej, to akceptuje uściślenia organizatora. Tak mamy przecież już teraz. Jeśli chce mieć wpływ na uściślenia w dalszych turniejach, to zgłasza kandydata od siebie.

Cytat: "Dwalthrim"
Jak dla mnie wystarczyło by bardziej przysiąść nad erratą, która zaczeła sie klarowac na BP i czesć najrozsądniejszych uściśleń z tejże stosowac na turniejach. Robienie jakichś rad czy elit jest dla mnie dziwnym pomysłem , który przemienia to hobby w rodzaj sportu, a to mi sie już  nie za bardzo podoba :evil:

Nie no, nie jesteśmy battlowcami ;)
[w większości; a nasi mordheimobattlowcy to na szczęście porządni ludzie]
Nie ma żadnych elit, jest "spisek" ujednolicający zasady na turniejach. Układ :D a w erracie na BP były głównie HR...

Cytat: "Dwalthrim"
Tak jak nie ma zapotrzebowania na Ligę Mordheim tak samo nie ma zapotrzebowania na tego typu uściślenia. Jak jedziesz na turniej to albo akceptujesz zasady przyjęte przez orgów albo siedzisz w domu.

Zgoda - ligi i tak robić nie ma komu, a przy ilości turniejów w roku sensu także nie ma.
Ale o ile krytyki z rozmaitych broni to jeszcze coś, co można zaakceptować, to są pewne bardziej skomplikowane kwestie. Ludziom miesza się w głowie, kiedy na jednym turnieju mają grać tak, na drugim inaczej, a na trzecim jeszcze inaczej.

Cytat: "Dwalthrim"
Inaczej zapłoną stosy...  :badgrin:

E tam stosy. Powtarzam: nie jesteśmy battlowcami ;)

Ushabti, Ty serio chcesz robić testy psychologiczne dla sędziów? :D
Ciekawy pomysł :)
Cytat: Kapitan Hak
No właśnie, apeluję do posiadacza toksycznych skarpet papy Noigula o bezzwłoczne wypranie ich w święconej wodzie Sigmara.

Offline Ushabti

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 12, 2008, 10:47:43 am »
Cytuj
[w większości; a nasi mordheimobattlowcy to na szczęście porządni ludzie]

No bo się zaraz zarumienię  :oops:
;)
Cytuj
Ludziom miesza się w głowie, kiedy na jednym turnieju mają grać tak, na drugim inaczej, a na trzecim jeszcze inaczej.

Mi się miesza w głowię, gdy za każdym razem gdy gram z kimś nowym i pierwsze starcie czy dwa musimy się "docierać" by wypracować jakiś konsensus w sprawie nigdzie nie uściślonych zasad... Uściślenia przydadzą się też grającym w domach czy kołchozach, bo to tam i tak łapiemy najwięcej nawyków w graniu.
Cytuj
Ushabti, Ty serio chcesz robić testy psychologiczne dla sędziów?

Kpisz sobie? :D Gdzie ty to znalazłaś znowu? :D Mówiłem o teście z zasad... to wszystko :D Ty mnie kiedyś o zawał przyprawisz ;P ;)

Co do strony serwer już zaklepany, rozszerzenie polecam .net , zostaje jeszcze tylko nazwa... Mordheim jest nazwą zastrzeżoną, więc wolałbym nie ryzykować aż tak perfidnie, za to spokojnie możemy nawiązać do kislevitów w mordce. No i tytuł dla e-zina na który ja się wciąż napalam, a którego mój składaczo-grafik nie może się doczekać... Takie jedno wielkie kompendium wiedzy o Mordheim byłoby chyba u nas wskazane :)
Aaa... i mam już chętnego tłumacza, który te uściślenia przerzuciłby na angielski, spokojnie moglibyśmy więc zrobić MHRRv8 bez ingerowania w zmiany zasad.

Zasiadam do rzeźbienia domku a w międzyczasie do zasad ruchu... do wieczora mam nadzieję wkleić Wam tu taki zestaw pytań, że ciężko będzie znaleźć chętnych do uściśleń ;)
BTW: strona na coś takiego może być fajna, bo będzie duuużo obrazków przy interpretacji zasad, które na forum niełatwo umieścić.
url=http://www.najmita.net]Serwis społeczności Mordheim[/url]

Offline Skavenblight

[Dyskusja] Uściślenia zasad
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 12, 2008, 10:56:29 am »
Cytat: "Ushabti"

Cytuj
Ushabti, Ty serio chcesz robić testy psychologiczne dla sędziów?

Kpisz sobie? :D Gdzie ty to znalazłaś znowu? :D Mówiłem o teście z zasad... to wszystko :D Ty mnie kiedyś o zawał przyprawisz ;P ;)

Daj spokój, Haka jeszcze nie przyprawiłam o zawał, nie jestem aż tak śmiercionośna ;)
Trochę kpię ale nie złośliwie :D Chociaż w sumie, tak jakby zrobić jakiś psychologiczny przesiew pod kątem flejmowania...

[to by nikt nie został ;)]

Cytat: "Ushabti"
do wieczora mam nadzieję wkleić Wam tu taki zestaw pytań, że ciężko będzie znaleźć chętnych do uściśleń ;)

Przyjmuję wyzwanie! ;)
Cytat: Kapitan Hak
No właśnie, apeluję do posiadacza toksycznych skarpet papy Noigula o bezzwłoczne wypranie ich w święconej wodzie Sigmara.