Autor Wątek: Nowości komiksowe na blogach  (Przeczytany 1279273 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #720 dnia: Luty 03, 2013, 09:42:31 am »
Czytałem FILM 15 lat i nie pamiętam ani jednego przypadku by recenzja stamtąd mi coś zepsuła w odbiorze filmu.
Ja się z Tobą nie kłócę. A nawet próbuję Cię przekonać, że Ty się ze mną nie kłócisz.
Psucie przyjemności odbioru jest dziadostwem, ale nieprawda jest iż ujawnianie informacji o fabule=psucie przyjemności. Tak samo jak nieprawdą jest, iż ujawnianie informacji o fabule=zdradzenie zakonczenia. 
Mnożenie przykładów nie zmieni faktu, że nie są one na temat. A to, co napisałem (że opowieść o śledztwie kończy się odkryciem mordercy) nie oznacza, że recenzent ma odpowiedzieć, kto zabił lub sugerować, na co zwracać uwagę, żeby się tego domyslić. Idąc na "Siedem" do kina wiedziałem, że ten film zakończy się odnalezieniem mordercy i tak rzeczywiście się stało. Po co zamieszczać w recenzji wzmiankę o pudełku - nie mam pojęcia.

Jeszcze jedno:To może i było słuszne z 30 lat temu jak dobrzy chodzili w białych a źli w czarnych kapeluszach, każda komedia się kończyła happy endem a każdy zły uczynek ukarany. Teraz filmy i inne utwory są tak wieloznaczne, że każda wskazówka dotycząca końca jest już zepsuciem.
Pewnie dlatego czasopisma filmowe padają. Zwróc jednak uwagę na to, co je zastępuje.
Cytuj
A może ja lubię oglądając liczyć i obstawiać czy będzie normalne czy zwichrowane zakończenie? Może wiedząc, że nie będzie żadnego twistu czy odstępstwa od normy stracę zainteresowanie utworem, który jednak bardzo by mi się spodobał?
Nie czytaj recenzji przed wybraniem się na takie filmy (innej rady nie ma). Inna sprawa, że twist może przynieść rozczarowanie odbiorcy. Np. Graves stwierdził, że zakończenie mojego "Ziarnka prawdy" zepsuło mu przyjemność czytania tego komiksu (i spowodowało, że ocenia go negatywnie). Że spodziewał się rozwiązania konwencjonalnego, zwanego również schematycznym lub powielającym stereotyp.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2013, 09:48:13 am wysłana przez N.N. »

fragsel

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #721 dnia: Luty 03, 2013, 09:49:20 am »
Ja się z Tobą nie kłócę. A nawet próbuję Cię przekonać, że Ty się ze mną nie kłócisz.
OK. Może masz rację i dostrzegasz coś co mi umknęło. Teraz się zafiksowałem. Przeczytam to wszystko jeszcze raz jutro na spokojnie. I do tematu wrócę (by kontynuować lub przeprosić)

Offline nexus6

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #722 dnia: Luty 03, 2013, 10:09:25 am »
Akurat jeśli chodzi o kryminały, to pisanie że odkryto morderce czy nie może być spoilerem. Weźmy np. inny film Finchera Zodiak. Więc to nie jest takie oczywiste.

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #723 dnia: Luty 03, 2013, 10:26:56 am »
Akurat jeśli chodzi o kryminały, to pisanie że odkryto morderce czy nie może być spoilerem. Weźmy np. inny film Finchera Zodiak. Więc to nie jest takie oczywiste.
Odpowiedź a): Napisałem, iż w wypadku kryminałów stwierdzenie, że na końcu morderca zostanie odkryty, nie jest spoilerem, bo zdarzenie to należy do konwencji.Ani nie napisałem, że recenzent musi to stwierdzenie w swojej recenzji zamieścić, ani tym bardziej, że musi nas informować o tym, że akurat w tym wypadku jest inaczej. Z czym lub kim zatem się spierasz?
Odpowiedź b): Nie każda opowieść o morderstwie musi być "kryminałem" (pod nazwą tą rozumiem określony gatunek filmowy, literacki). Np. "Zbrodnia i kara" nie jest. W moim przekonaniu - "Zodiak" tez nie.
Odpowiedź c): Czytałeś recenzje "Zodiaka"? Bo ja tak i pamiętam, że w wielu z nich pojawia się informacja, że film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach i opowiada o mordercy, którego nigdy nie ujęto.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2013, 11:30:53 am wysłana przez N.N. »

Offline slay

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #724 dnia: Luty 03, 2013, 05:13:21 pm »
W ramach przerwy pomiędzy wymianą zdań jaka panuje ostatnio w tym wątku, zapraszam na zeszytówkę.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #725 dnia: Luty 03, 2013, 08:13:28 pm »
Przy okazji chciałem zauważyć, że są sytuacje, kiedy informacja podana w zawoalowany sposób pozwala na domyślenie się fabuły. Np. to, że dwu- czy trzykrotnie usłyszałem (przeczytałem), że "Szósty zmysł" ma naprawdę zaskakujące zakończenie, spowodowało, że po pójściu do kina (tak, tak, jestem tak stary, że byłem na tym w kinie) w dziesięć minud domyśliłem się o co chodzi.
Miałem dokładnie tak samo. W roli "recenzenta" wystąpił mój kolega. Dlatego uważam, że nawet informowanie o tym, że zakończenie jest zaskakujące, czy też że w ogóle w opowieści dochodzi do jakiejś przewrotki - szczególnie jeżeli dotyczy to historii, gdzie narracja wręcz uzależniona jest od elementów niespodzianki, często nowatorskich, a więc - przynajmniej w założeniu - jeszcze bardziej zaskakujących - to poważny spoiler.

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #726 dnia: Luty 03, 2013, 10:20:33 pm »
Miałem dokładnie tak samo. W roli "recenzenta" wystąpił mój kolega. Dlatego uważam, że nawet informowanie o tym, że zakończenie jest zaskakujące, czy też że w ogóle w opowieści dochodzi do jakiejś przewrotki - szczególnie jeżeli dotyczy to historii, gdzie narracja wręcz uzależniona jest od elementów niespodzianki, często nowatorskich, a więc - przynajmniej w założeniu - jeszcze bardziej zaskakujących - to poważny spoiler.
To znaczy, ze postulujesz, żeby w ogóle nie pisać recenzji?

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #727 dnia: Luty 03, 2013, 10:48:28 pm »
To znaczy, ze postulujesz, żeby w ogóle nie pisać recenzji?
Nie, zwracam tylko uwagę, że pisanie recenzji to trudna i odpowiedzialna robota.

fragsel

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #728 dnia: Luty 04, 2013, 06:39:26 pm »
@N.N.
OK. Może masz rację i dostrzegasz coś co mi umknęło. Teraz się zafiksowałem. Przeczytam to wszystko jeszcze raz jutro na spokojnie. I do tematu wrócę (by kontynuować lub przeprosić)

OK. Rzeczywiście trochę się zagalopowałem. Nadal nie do końca przetrawiłem "kończy się happy endem bo tak powinny się kończyć bajki", ale przerzuciłem kilka FILM-ów i zdaje się to być częstym chwytem, którego wcześniej nie sklasyfikowałem jako coś negatywnego, więc pewnie w praktyce mi to nie przeszkadza.
Więc nie kontynuuję. Przepraszam.

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #729 dnia: Luty 04, 2013, 06:48:15 pm »
@N.N.
OK. Rzeczywiście trochę się zagalopowałem. Nadal nie do końca przetrawiłem "kończy się happy endem bo tak powinny się kończyć bajki", ale przerzuciłem kilka FILM-ów i zdaje się to być częstym chwytem, którego wcześniej nie sklasyfikowałem jako coś negatywnego, więc pewnie w praktyce mi to nie przeszkadza.
Więc nie kontynuuję. Przepraszam.
Nie ma za co.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #730 dnia: Luty 05, 2013, 05:19:53 pm »
Może ktoś będzie zainteresowany, a może komuś się przyda.

W każdy wtorek, w godzinach przedpołudniowych na moim blogu pojawia się artykuł "Komiksowe zapowiedzi", jak sama nazwa wskazuje :) wrzucam pozycję, które pojawiają się w zapowiedziach sklepowych na najbliższy czas. Żeby ułatwić Wam przeglądanie i ewentualny zakup, jest też bezpośredni odnośnik do strony danego komiksu w sklepie. Ceny pochodzą ze sklepu gildia.pl i incal.com.pl.

Dziś pojawiła się trzecia odsłona.

Zainteresowanych zapraszam. Chciałbym, żeby ten cykl w praktyce Wam jakoś pomógł, dlatego jak macie jakieś sugestie to piszcie śmiało. Chcecie jakieś dodatkowe sklepy, podawać jeszcze jakieś dodatkowe informacje? Jeśli uważacie, że jest coś takie zbędne, to też mówcie śmiało to sobie daruje heh  :wink: Pomyślałem, że zebranie nowości w jednym miejscu może być praktyczne i przydatne.

Link do dzisiejszej odsłony:

Komiksowe zapowiedzi #3
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #731 dnia: Luty 08, 2013, 10:32:48 am »
Chciałbym nawiązać jeszcze do tych spojlerów w recenzjach.

tak się zacząłem zastanawiać pisząc swój tekst o Superior Spider Man. Jak napisać recenzję zwykłej - krótkiej - zeszytówki bez zdradzania szczegółów fabuły?

Zanim kupiłem jedynkę, przeczytałem poniższy tekst, nie ukrywam, że czyta się go fajnie, ale gdy po przeczytaniu komiksu, sięgnąłem po niego jeszcze raz (zresztą przy pierwszym czytaniu było podobnie) zauważyłem, że zdradza dużo szczegółów z historii. I teraz się zastanawiam, jaki jest złoty środek? Dobrze jest wiedzieć co nieco, ale w wypadku takich zeszytówek, bardzo łatwo według mnie przekroczyć tą cienką granicę i zacząć spojlerowanie.

Ciekawi mnie jak Wy, starsi stażem pisarze podchodzicie do takiej kwestii i jak Wy wyszukujecie swój złoty środek? Nie ukrywam, że jest to dość trudne.

Ja wybrałem - przynajmniej przy pierwszym zeszycie - drogę podawania jak najmniejszej ilości faktów z komiksu i wyszło mi coś takiego. Jest tego druga strona, że trudno uznać to za stricte recenzje...

Nie wiem co o tym myślicie? N.N. może zechciałbyś się wypowiedzieć na ten temat?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #732 dnia: Luty 08, 2013, 11:15:44 am »
Teksty KoZy rzeczywiście zdradza zbyt wiele szczegółów, ma jednak jedną zaletę, na którą warto zwrócić uwagę i z której warto skorzystać: jest w nim sporo informacji na temat przeszłości bohaterów: tym, którzy to znają autor opisu przypomina, w jakie związki z poprzednimi częściami ten komiks wchodzi. Tym, którzy starych historii nie znają, wyjaśnia, skąd to się wzięło i dlaczego wygląda, jak wygląda.
U Ciebie jest za dużo ...Ciebie. Zwroty typu "lubię", "jestem staroświecki", "podoba mi się" radziłbym rezerwować do dwóch miejsc w recenzji: można je stosować na jej poczatku i na końcu. Na początku można powiedzieć coś w rodzaju: udało mi się zdobyć komiks X, który mi się spodobał (zaskoczył mnie, wzruszył, zniesmaczył - dużo innych możliwości) i dlatego postanowiłem go opisać. Potem opis: bez bezpośredniego mówienia, że to lubię, to mnie drażni, to jest dla mnie nie do przyjęcia. Bo na początku powiedziałeś, że masz jakieś preferencje - czytelnik się domyśli, że dajesz im wyraz. Na końcu można powrócić do siebie i podsumować ujawniając wlasną skalę wartości: np. obiektywnie rzecz biorac, komiks jest atrakcyjny, ale do mnie zupełnie nie przemawia.  Albo: wiem, że wielu uznałoby ten komiks za nudny, ale dla mnie jest to absolutne arcydzieło.
To co widziałbym na początku i na końcu można zamienić miejscami - zacząć od zagajenia w stylu wielu uznałoby ten komiks za nudny, ale... i dopiero na koncu ujawnić w pełni swój punkt widzenia.
Bardzo dobrym pomysłem jest opis dodatków (prawie jak przy recenzji filmu na DVD). Nad opisem techniki rysowania powinieneś trochę popracować, ale chyba idziesz w dobrą stronę.
Co do fabuły: trzeba powiedzieć, jaki jest punkt wyjścia opowieści (czego dotyczy opowieść) i jaki ma charakter. Na pewno nie należy pisać, w jaki sposób bohater pokonał przeciwnika.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #733 dnia: Luty 08, 2013, 11:41:36 am »
Przede wszystkim dziękuje Ci N.N. za poświęcony czas i rady.

Chciałbym się odnieść do tego zwrotu:

Cytuj
U Ciebie jest za dużo ...Ciebie. Zwroty typu "lubię", "jestem   staroświecki", "podoba mi się" radziłbym rezerwować do dwóch miejsc w   recenzji:

Wydaje mi się, że osobisty blog jest miejscem, gdzie można się w większym stopniu skupić na swoich odczuciach. Blog z założenia jest miejscem, gdzie wymienia się swoje opinie i wyraża głównie swoje zdanie. Co innego, gdyby pisać na stronie czy w jakiejś np. gazecie. Tam trzeba być w pełni obiektywnym i nie można pozwalać sobie raczej na wycieczki tego typu jak wskazane przez Ciebie. Tak mi się wydaje...

Cytuj
Co do fabuły: trzeba powiedzieć, jaki jest punkt wyjścia opowieści (czego dotyczy opowieść) i jaki ma charakter.

No i właśnie tu mam największy dylemat. Jak przedstawić punkt wyjścia w takim wypadku? Odniose się konkretnie do tego przykładu.

Spoiler: pokaż
Wprowadzenie musiałoby polegać na napisaniu o walce Parkera z Octopusem i przejęciu jego ciała przez Doktora.
Należałoby streścić 700 zeszyt Amazing Spider Man. Pytanie czy to nie za dużo spojlerów?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #734 dnia: Luty 08, 2013, 12:49:49 pm »

Wydaje mi się, że osobisty blog jest miejscem, gdzie można się w większym stopniu skupić na swoich odczuciach. Blog z założenia jest miejscem, gdzie wymienia się swoje opinie i wyraża głównie swoje zdanie. Co innego, gdyby pisać na stronie czy w jakiejś np. gazecie. Tam trzeba być w pełni obiektywnym i nie można pozwalać sobie raczej na wycieczki tego typu jak wskazane przez Ciebie. Tak mi się wydaje...
Dokładnie o tym samym pomyślałem przy pisaniu mojego posta, ale postanowiłem sobie odpuścić, bo jednak pytałeś o recenzję.
Pisanie na blogu jest jak pisanie felietonu. Felietony piszą jednak ci, których zdanie nas interesuje (swego rodzaju gwiazdy).
Oczywiście, że na blogu możesz pisać teksty bardzo osobiste,ale osobiście bym Ci radził oddzielać je od recenzji. Niekoniecznie to muszą być różne teksty, ale podział w nich powinien być prosty pół tak - pół tak, lub - jak proponowałem: od siebie piszesz na początku i na końcu, a w środku osobiste preferencje odsuwasz na bok.
Pamiętam, że ktoś napisał, że analiza utworu zawiera wyłącznie zdania bezwzględnie prawdziwe. Interpretacja to jakaś hipoteza zbudowana na podstawie analizy (wnioski wyciągnięte z informacji bezwzględnie prawdziwych) Subiektywna opinia nie musi być ani jednym, ani drugim i dlatego nigdy nie wiadomo, jak ją traktować.
O tym, co się stało w numerze 700 już parę razy czytałem, dlatego uważam, że nie ma już żadnej tajemnicy związanej z tym, co się w tym numerze stało. Wcześniej pisałem, że warto czytać inne teksty i się do nich jakoś odnosić. To jest taki przypadek: możesz wskazać, że skoro już o tym wszyscy mówią, to też nie będziesz tego faktu ukrywał lub coś w tym stylu.