trawa

Autor Wątek: Nowości komiksowe na blogach  (Przeczytany 1279004 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #735 dnia: Luty 08, 2013, 01:42:13 pm »

Pisanie na blogu jest jak pisanie felietonu. Felietony piszą jednak ci, których zdanie nas interesuje (swego rodzaju gwiazdy).


nie mogę się z Tobą zgodzić. Tzn. chyba nie mogę  :wink: Nie wiem co rozumiesz przez pojęcie "gwiazda". Przeglądam trochę blogów czy stron i nie zwracam tak naprawdę uwagi no to kim jest autor. Głównym wyznacznikiem tego czy przeczytam dany tekst czy nie jest tylko i wyłącznie jego tematyka. Zdaje sobie sprawę, że nigdy nie będę żadną wyrocznią komiksową, żeby było jasne :)

Chce tylko powiedzieć, że według mnie nie nazwisko autora a to o czym i jak pisze się liczy najbardziej.

Cytuj
O tym, co się stało w numerze 700 już parę razy czytałem, dlatego   uważam, że nie ma już żadnej tajemnicy związanej z tym, co się w tym   numerze stało.

Wiesz ja np. przeczytałem o tym ostatnio i to jak sam zapytałem i poprosiłem na tym forum o odpowiedź. Chciałem się z grubsza dowiedzieć o co chodzi w superior przed zakupem zeszytu. Jakbym jednak natrafił przypadkowo na taką informację i ją przeczytał to nie byłoby fajne. Według mnie takie rzeczy powinny zachowywać się w tajemnicy jak najdłużej.

Dlatego też np. nie przeczytałem nigdy recenzji książki Harry Potter, ani nie wchodziłem na żadną stronę o tej tematyce. Nie chciałem się przez przypadek dowiedzieć zakończenia ostatniego tomu, o którym swego czasu też było bardzo, bardzo głośno. Stąd moja opinia, że takich rzeczy nawet po wielu latach od wydania nie powinno się ujawniać, albo chociaż bardzo wyraźnie to zaznaczać, że będzie napisane.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #736 dnia: Luty 08, 2013, 03:10:04 pm »
nie mogę się z Tobą zgodzić. Tzn. chyba nie mogę  :wink: Nie wiem co rozumiesz przez pojęcie "gwiazda". Przeglądam trochę blogów czy stron i nie zwracam tak naprawdę uwagi no to kim jest autor. Głównym wyznacznikiem tego czy przeczytam dany tekst czy nie jest tylko i wyłącznie jego tematyka. Zdaje sobie sprawę, że nigdy nie będę żadną wyrocznią komiksową, żeby było jasne :)
Chce tylko powiedzieć, że według mnie nie nazwisko autora a to o czym i jak pisze się liczy najbardziej.

Przeglądam mało blogów. Czytam za to sporo felietonów. natomiast to, o co mi chodzi, mogę ując następująco:
Recenzja, interpretacja, analiza krytyczna - to są gatunki, które mają określone reguły. Wiem, jakie treści powinny być w nich zawarte, w jakim stopniu przekazują one zobiektywizowaną wiedzę, czego i w jakim stopniu mogę się z nich dowiedzieć. Felieton (i blog) są niewiadomymi: może tam być o Spider-Manie, albo o technikach mastur4bacji, o tym, jak trudno być lesbijką, albo o kiszeniu ogórków. Nigdy nie wiadomo, na co trafisz. A skoro nie wiadomo, to szukasz miejsca, o którym wiesz, że będzie tam na pewno to, czego szukasz. W wypadku felietonów w ciemno sięgnę po to, co napisze Pilch i ominę to, bo lubię, bo już trochę czytałem i mi się podobało, ale przede wszystkim dlatego, ze znam tego pisarza i cenię. W wypadku blogów z przyjemnością zaglądam na karolkonw (bo znam autora, bo świetnie pisze, bo na parę różnych rzeczy oczy mi otworzył). W wypadku rzeczy, które upodobniły się do blogów, chociaż nie powinny - z poczuciem prawdziwego rozczarowania patrzę na to, co się stało z KZ-em, gdzie wszyscy chcą pisać felietony, wygłaszać osobiste uwagi, ferować subiektywne oceny i opinie, i coraz trudniej znaleźć tam rzetelną informację. Tak, jakby fakt, ze są "KZ-em" zwalniał ich z odpowiedzialności za to, co robią.
O tym, czy będziesz wyrocznią, czy nie - dowiesz się po latach. Ale już teraz możesz być konkretny, rzetelny, uczciwy. Wystarczy.

Cytuj
Wiesz ja np. przeczytałem o tym ostatnio i to jak sam zapytałem i poprosiłem na tym forum o odpowiedź. Chciałem się z grubsza dowiedzieć o co chodzi w superior przed zakupem zeszytu. Jakbym jednak natrafił przypadkowo na taką informację i ją przeczytał to nie byłoby fajne. Według mnie takie rzeczy powinny zachowywać się w tajemnicy jak najdłużej.

Dlatego też np. nie przeczytałem nigdy recenzji książki Harry Potter, ani nie wchodziłem na żadną stronę o tej tematyce. Nie chciałem się przez przypadek dowiedzieć zakończenia ostatniego tomu, o którym swego czasu też było bardzo, bardzo głośno. Stąd moja opinia, że takich rzeczy nawet po wielu latach od wydania nie powinno się ujawniać, albo chociaż bardzo wyraźnie to zaznaczać, że będzie napisane.
Jak już pisałem wcześniej - są różne rodzaje odbiorców tego, co piszemy. Część to ci, którzy nie zajrzą do różnych rzeczy, ale chcą wiedzieć, co w ich jest. Powiedzmy - saga "Zmierzch" - można to przeczytać lub obejrzeć albo przeczytać streszczenie w wikipedii (w anglojęzycznej jest bardzo dokładne). Osobiście wolę to drugie rozwiązanie, bo oszczędziło mi czasu.
Tu przyszła mi do głowy jedna rzecz: na blogu możesz wyraźnie oddzielić od siebie teksty, w których nie spojlerujesz, od tych, w których chciałbyś napisać dokładnie o tym, co jest i co o konkretnych rozwiązaniach fabularnych uważasz. Można to zatytułować: Dla tych, co już czytali i liczyć na komentarze od innych (w końcu masz taką opcję).

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #737 dnia: Luty 08, 2013, 03:58:24 pm »
O tym, czy będziesz wyrocznią, czy nie - dowiesz się po latach. Ale już teraz możesz być konkretny, rzetelny, uczciwy. Wystarczy.

A tu się z Tobą w pełni zgodzę. Warsztat może być lepszy czy gorszy i można go poprawić, ale te cechy, które wymieniłeś trzeba posiadać od razu i mam nadzieję, że wnich nigdy nie zawiodę.


Cytuj
Tu przyszła mi do głowy jedna rzecz: na blogu możesz wyraźnie oddzielić   od siebie teksty, w których nie spojlerujesz, od tych, w których   chciałbyś napisać dokładnie o tym, co jest i co o konkretnych   rozwiązaniach fabularnych uważasz. Można to zatytułować: Dla tych, co   już czytali i liczyć na komentarze od innych (w końcu masz taką opcję).

To jest fajny pomysł, a na pewno taki, który jest godny przemyślenia i spróbowania.

Cytuj
Jak już pisałem wcześniej - są różne rodzaje odbiorców tego, co piszemy.   Część to ci, którzy nie zajrzą do różnych rzeczy, ale chcą wiedzieć, co   w ich jest. Powiedzmy - saga "Zmierzch" - można to przeczytać lub   obejrzeć albo przeczytać streszczenie w wikipedii (w anglojęzycznej jest   bardzo dokładne). Osobiście wolę to drugie rozwiązanie, bo oszczędziło   mi czasu.

A tak z ciekawości, jeśli by Cię zainteresowało to przeczytałbyś/obejrzał znając większość faktów, które będą miały miejsce?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #738 dnia: Luty 08, 2013, 04:24:36 pm »

A tak z ciekawości, jeśli by Cię zainteresowało to przeczytałbyś/obejrzał znając większość faktów, które będą miały miejsce?

Tak. Ale ja dość dziwny pod tym względem jestem. Bardziej interesuje mnie jak niż co.

Offline turucorp

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #739 dnia: Luty 08, 2013, 05:03:46 pm »
Tak. Ale ja dość dziwny pod tym względem jestem. Bardziej interesuje mnie jak niż co.
hm, a co w tym dziwnego?
wydawalo mi sie, ze to jest elementarne?  :shock:

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #740 dnia: Luty 08, 2013, 05:40:19 pm »
hm, a co w tym dziwnego?
wydawalo mi sie, ze to jest elementarne?  :shock:
Powinieneś cofnąć się do początku tej (dość długiej) dyskusji, tj. do miejsca, w którym trzy osoby stwierdziły, że jestem dziadem, bo zdradziłem, co dzieje się na ostatnim kadrze komiksu "Ikar"

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #741 dnia: Luty 08, 2013, 05:45:19 pm »
Powinieneś cofnąć się do początku tej (dość długiej) dyskusji, tj. do miejsca, w którym trzy osoby stwierdziły, że jestem dziadem, bo zdradziłem, co dzieje się na ostatnim kadrze komiksu "Ikar"

no dla mnie jest trochę dziwne ;) Mnie interesuje to "jak", ale jeszcze bardziej "co". Jedno bez drugiego nie może istnieć. Co do dyskusji o "Ikarze" to z racji tego, że komiksu jeszcze nie czytałem, to omijałem te wpisy, gdzie dyskutowaliście o zakończeniu, stąd też moja niewiedza w pełni o tym, o czym mówiliście w tamtych postach :)

Nie można zdradzać zakończenia, nawet jak jest przewidywalne  :wink:
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Dembol_

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #742 dnia: Luty 08, 2013, 06:29:01 pm »
Recenzja, interpretacja, analiza krytyczna - to są gatunki, które mają określone reguły. Wiem, jakie treści powinny być w nich zawarte, w jakim stopniu przekazują one zobiektywizowaną wiedzę, czego i w jakim stopniu mogę się z nich dowiedzieć.
Czy ta wiedza tajemna jest gdzieś spisana? Jeśli tak to chętnie sobie poczytam.

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #743 dnia: Luty 08, 2013, 06:38:32 pm »
Czy ta wiedza tajemna jest gdzieś spisana? Jeśli tak to chętnie sobie poczytam.
W podręcznikach do poetyki, w książkach o gatunkach prasowych, w opracowaniach na temat retoryki dziennikarskiej. Nie podam Ci konkretnych tytułów, bo od lat już tego nie uczę. Podejrzewam, że są nowsze i lepsze opracowania niż te, z których korzystałem.

Offline turucorp

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #744 dnia: Luty 08, 2013, 06:49:55 pm »
no dla mnie jest trochę dziwne :wink: Mnie interesuje to "jak", ale jeszcze bardziej "co". Jedno bez drugiego nie może istnieć.

alez moze, cala masa komiksow, chociazby abstrakcyjnych, bazuje na zredukowaniu tego "co" do czystej intuicji.
w dodatku "pakiet historii do opowiedzenia" jest, wbrew pozorom, dosyc ograniczony, pozostaje tak naprawde reinterpretacja, przesuwanie akcentow i zmiana perspektywy, czyli wlasnie "jak".
dam ci najprostszy przyklad, bierzesz scenariusz i rozdajesz go 10 rysownikom i dostajesz 10 roznych opowiesci, i niektore z nich beda calkiem o czym innym niz ten poczatkowy scenariusz.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #745 dnia: Luty 08, 2013, 06:58:50 pm »
Cytuj
w dodatku "pakiet historii do opowiedzenia" jest, wbrew pozorom, dosyc   ograniczony, pozostaje tak naprawde reinterpretacja, przesuwanie   akcentow i zmiana perspektywy, czyli wlasnie "jak".

hmm... no w sumie coś w tym jest, rzeczywiście największe smaczki w historiach to właśnie szczegóły, które wyróżniają całość od innych.

Tylko z drugiej strony widzisz, pozostanę już przy tym Potterze, o którym pisałem wcześniej.
Spoiler: pokaż
Niby można się było domyślać, że ostatecznie nie zginie, ale jednak jakiś element zaciekawienia i niepewności był.
I to już chyba "co", nie "jak". :wink:

A jeśli chodzi o komiksy to przykład Spider Mana i 700 odcinka. Tutaj też chyba największe wrażenie zrobiło "co", a nie "jak", które zresztą podejrzewam było również bardzo interesujące.

Mam nadzieje, że dobrze zrozumiałem Twój post.


"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #746 dnia: Luty 08, 2013, 07:35:34 pm »
Spoiler: pokaż
Niby można się było domyślać, że ostatecznie nie zginie, ale jednak jakiś element zaciekawienia i niepewności był.

Spoiler: pokaż
To on nie zginął? Mówili mi, że zginął.
Bo ja po kilku tomach to sobie "Pottera" odpuściłem, a i tamte poznałem w ramach głośnej rodzinnej lektury, coby dzieci podstępem skłonić do czytania książek.

fragsel

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #747 dnia: Luty 08, 2013, 07:41:55 pm »
Spoiler: pokaż
To on nie zginął? Mówili mi, że zginął.


Spoiler: pokaż
Kłamali

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #748 dnia: Luty 08, 2013, 07:46:10 pm »
Spoiler: pokaż
To on nie zginął? Mówili mi, że zginął.
Bo ja po kilku tomach to sobie "Pottera" odpuściłem, a i tamte poznałem w ramach głośnej rodzinnej lektury, coby dzieci podstępem skłonić do czytania książek.

Spoiler: pokaż
Zginął później "zmartwychwstał" :wink: , generalnie ożenił się i miał dziecko, które wysłał do Hogwartu, a Hermiona była z Ronem :wink:


Generalnie książka zdecydowanie lepsza od filmu...jak zwykle.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #749 dnia: Luty 08, 2013, 07:48:59 pm »
Spoiler: pokaż
Kłamali

No tak, nie można ufać mugolom! :)

 

anything