trawa

Autor Wątek: Nowości komiksowe na blogach  (Przeczytany 1295182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1005 dnia: Lipiec 02, 2013, 01:30:53 pm »
Jaroslawie pisz więcej o współczesnym polskim komiksie. Wygrzebane starocie są średnio interesujące

Kiedy ciągnie mnie do staroci  :wink:

Zdaje sobie sprawę, że stare rzeczy nie są tak pociągające dla czytelników - nie dla wszystkich -  jak gorące nowości, ale mnie jakoś bardziej do nich ciągnie.

Postaram się jednak sięgnąć też do nowości

http://jaroslawd.blogspot.com/2013/07/recenzja-ostatnia-przystan-cz-1-i-2.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2013, 02:31:48 pm wysłana przez Jaroslaw_D »
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

mxztplx

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1006 dnia: Lipiec 02, 2013, 03:21:04 pm »
Rozumiem opisy starych komiksów oznaczone jako "wspomnień czar" etc. Ale ty tych komiksów nie czytałeś dawniej. A teraz piszesz ich recenzje. Jak się przyznajesz- niespecjalnie orientujesz się w sposobach i czasach ich tworzenia. Wychodzi więc małe kuriozum.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1007 dnia: Lipiec 02, 2013, 03:32:02 pm »
Rozumiem opisy starych komiksów oznaczone jako "wspomnień czar" etc. Ale ty tych komiksów nie czytałeś dawniej. A teraz piszesz ich recenzje. Jak się przyznajesz- niespecjalnie orientujesz się w sposobach i czasach ich tworzenia. Wychodzi więc małe kuriozum.

To nie jest tak, że nie czytałem, a może inaczej część z nich czytałem za małolata, ale nawet te, które miałem okazję kiedyś czytać to i tak już ich nie pamiętam. Za dużo lat minęło. Lektura w dzisiejszych czasach jest więc dla mnie "nowością". Tak samo jest przy czytaniu Spider - Mana czy to w zeszytówkach TM Semic czy w wydaniu WKKM. Czytałem je kiedyś, ale kompletnie nie pamiętam.

Czemu kuriozum?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Gilbaert

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1008 dnia: Lipiec 02, 2013, 03:48:19 pm »
myślę, że mxztplx chodzi o to, że troszkę Ci brakuje zaplecza teoretyczno-terminologicznego zarówno z historii komiksu jak i możliwości wykorzystywanych przez twórców. Może zerknij do opracowań teoretycznych? Polecam książki Adama Ruska, Jerzego Szyłaka a z zagranicznych np. Scotta McClouda

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1009 dnia: Lipiec 02, 2013, 03:56:34 pm »
myślę, że mxztplx chodzi o to, że troszkę Ci brakuje zaplecza teoretyczno-terminologicznego zarówno z historii komiksu jak i możliwości wykorzystywanych przez twórców. Może zerknij do opracowań teoretycznych? Polecam książki Adama Ruska, Jerzego Szyłaka a z zagranicznych np. Scotta McClouda

Tutaj muszę się oczywiście zgodzić. Takiego zaplecza - szczególnie patrząc na osoby wypowiadające się tutaj - brakuje stąd też masa moich pytań na tym forum. Staram się nadrabiać stracony czas jak najszybciej mogę  :wink:

Swoją drogą to jakiś tytuł (jeden) na początek?
 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2013, 04:13:02 pm wysłana przez Jaroslaw_D »
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Nawimar

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1010 dnia: Lipiec 02, 2013, 05:30:14 pm »
Tekstów o współcześnie wydawanych polskich komiksach trafia do sieci całkiem sporo (chociażby na Gildii) choć na pewno nigdy ich za wiele. Tymczasem jak dla mnie główny urok Półki z Kulturą polega właśnie na przypominaniu dawnych, często interesujących tytułów (jak np. "Ostatniej przystani"), których nikt dotąd nie opisał. A i młode pokolenie czytelników też na tym skorzysta.
 
Swoją drogą parę lat temu rozmawiałem z pewnym kolegą-komiksiarzem, całkiem nieźle zaznajmionym z współczesnym komiksem anglosaskim (nie tylko głównonurtowym). Nie miał pojęcia kim jest Marek Szyszko. Przyznam, że trochę mnie zatkało. Tymczasem Jarek ze swoim blogiem ma szansę wpłynąć nieco na zmianę tego stanu rzeczy. Znalazł swoją niszę (do której zresztą się nie ogranicza) i moim zdaniem szkoda by z niej zrezygnował.

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1011 dnia: Lipiec 02, 2013, 05:39:11 pm »


Swoją drogą to jakiś tytuł (jeden) na początek?
 

http://www.centrala.org.pl/publikacja/leksykon-polskich-bohaterow-i-serii-komiksowych

Szczerze polecam. Koniecznie drugie wydanie (w pierwszym nie zostałem uwzględniony)

Offline Toranga

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1012 dnia: Lipiec 02, 2013, 09:53:09 pm »
Jarosławie, dołączam się do apelu Nawimara.
Nie przestawaj pisać o starych, dobrych polskich komiksach. Uważam, że to świetny pomysł, żeby do nich wracać na współczesnych blogach (to jak pisać to inna sprawa, ale masz w tym względzie już dość doradców na tym forum). Sam też czytając Twoje posty przeżywam "podróż sentymentalną" i mam ochotę pogrzebać w szafach i półkach, żeby wydobyć i na nowo przeczytać niektóre z tych starych pozycji. Liczę na więcej :)

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1013 dnia: Lipiec 03, 2013, 10:56:06 am »
@Toranga, Nawimar - dzięki za miłe i budujące komentarze. Znam swoje słabości i staram się je eliminować, miło że ktoś czyta i do kogoś trafia mój tekst, mimo tego, że do ideału mu brakuje :)
Wszelkie komentarze czy tu czy na stronie mile widziane.
 
http://www.centrala.org.pl/publikacja/leksykon-polskich-bohaterow-i-serii-komiksowych

Szczerze polecam. Koniecznie drugie wydanie (w pierwszym nie zostałem uwzględniony)

Dziękuje N.N. za rade. Pamiętam, że już kiedyś mi to proponowałeś i całkowicie mi wypadło z głowy, żeby kupić. Dziś jednak zamówiłem i jutro odbieram :)
 
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Jaszcząb

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1014 dnia: Lipiec 03, 2013, 11:42:23 am »
@ Jarosław, skoro już sypią się tu różne uwagi, rady i pochwały dotyczące twojego bloga, to ja od siebie zasugeruję zmianę nagłówka. Domyślam się, że to Twoja robota, ale wygląda on strasznie słabo i może na dzień dobry odstraszyć wielu potencjalnych czytelników. Bardzo podoba mi się Twoje zaangażowanie i zajawka, ale ten nagłówek jest zdecydowanie do wymiany. Osobiście wywaliłbym też te regały z książkami z tła, bo po prostu cenię sobie proste i przejrzyste layouty.
Blogspot ma sporo prostych, fajnych szablonów. Pokombinuj trochę z tym.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1015 dnia: Lipiec 03, 2013, 12:05:47 pm »
@ Jarosław, skoro już sypią się tu różne uwagi, rady i pochwały dotyczące twojego bloga, to ja od siebie zasugeruję zmianę nagłówka. Domyślam się, że to Twoja robota, ale wygląda on strasznie słabo i może na dzień dobry odstraszyć wielu potencjalnych czytelników. Bardzo podoba mi się Twoje zaangażowanie i zajawka, ale ten nagłówek jest zdecydowanie do wymiany. Osobiście wywaliłbym też te regały z książkami z tła, bo po prostu cenię sobie proste i przejrzyste layouty.
Blogspot ma sporo prostych, fajnych szablonów. Pokombinuj trochę z tym.

Dzięki za uwagi. Co do logo/nagłówka to nie jest moja robota, choć akurat mi przypadł do gustu :)
Gusta są różne i pewnie jednym się podoba, a innym nieco mniej. Podobnie sprawa wygląda z tłem. Słyszałem już różne głosy w tym temacie.
Wkrótce jednak będzie krótka przerwa urlopowa na blogu, więc może wrócę po niej z jakąś graficzną niespodzianką ;)
Jeszcze raz jednak dziękuje za uwagi i sugestie. Prosze o więcej heh
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Gilbaert

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1016 dnia: Lipiec 03, 2013, 12:18:31 pm »
"@ Jarosław, skoro już sypią się tu różne uwagi, rady i pochwały dotyczące twojego bloga, to ja od siebie zasugeruję zmianę nagłówka. Domyślam się, że to Twoja robota, ale wygląda on strasznie słabo i może na dzień dobry odstraszyć wielu potencjalnych czytelników. Bardzo podoba mi się Twoje zaangażowanie i zajawka, ale ten nagłówek jest zdecydowanie do wymiany. Osobiście wywaliłbym też te regały z książkami z tła, bo po prostu cenię sobie proste i przejrzyste layouty.
Blogspot ma sporo prostych, fajnych szablonów. Pokombinuj trochę z tym."

TRUE DAT!!

Offline YohnJossarian

  • Redaktor Gildii Filmu
  • Starszy Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 385
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1017 dnia: Lipiec 03, 2013, 12:59:11 pm »
Gilbaert dobrze mówi. "Góra" i tło koniecznie do wymiany.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1018 dnia: Lipiec 03, 2013, 01:09:16 pm »
To już jest Was trzech :smile:

Tło do wymiany, bo jest brzydkie, nieczytelne czy jeszcze inny powód?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2013, 01:18:31 pm wysłana przez Jaroslaw_D »
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Anonimowy Grzybiarz

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1019 dnia: Lipiec 03, 2013, 01:14:00 pm »
To do wymiany, bo jest brzydkie, nieczytelne czy jeszcze inny powód?

Wszystkie trzy ;)