trawa

Autor Wątek: Źródła, info dotyczące świata  (Przeczytany 2636 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PanCiacho

Źródła, info dotyczące świata
« dnia: Maj 05, 2008, 02:00:05 pm »
Witam!

Mam problem, a mianowicie jestem w trakcie pisania "dzieła" które jest zamieszczone w dość nietypowym świecie. W uniwersum tym dominują prymitywne maszyny, napędzane parą, z żelaza, takie z epoki Vinciego, łodzie podwodne (bardziej batyskafy) jest broń palna (jednostrzałowe zazwyczaj)choć posługują się tam ludzie jeszcze bronią białą (bez toporów czy dwuręczniaków, eleganckie rapiery czy szpady). Magii jest niewiele, jest ona już przeżytkiem. Ubiór czerpie wzory z XVII i XVIII wieku z okresu piractwa i rewolucji fran. ( zawadiackie kapelusze, wysokie buty, klamry, długie płaszcze etc ). Świat taki podoba mi się bardzo i pasuję do historii, ale za mało o nim wiem by zamieścić opisy miejsc, bądź zadbać o jego różnorodność, toteż proszę o podanie jakiś książek, filmów, gier czegokolwiek pasujące choć trochę do tego opisu

Dla ułatwienia podam kilka przykładów, elementów które pasują do tego świata i z których czerpałem początkowa inspirację:

 :arrow: gra Rise of Nations: Rise of Legends (tu przede wszystkim)
 :arrow: film Howl Moving Castle (sam zamek, a także maszyny wojskowe, wiem że były napędzane magią :P)
 :arrow: Siege Golem, i Golem z Lineage 2, żyrokopter z Warcrafta
 :arrow: screeny z powstającej gry Fable 2 (głównie ubiór)


Dokładnie nie wiedziałem gdzie zamieścić temat, ale ze wszystkich niepasujących tu nie pasuje najmniej.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2008, 02:02:37 pm wysłana przez PanCiacho »

Offline WhiskeyWolf

Odp: Źródła, info dotyczące świata
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 05, 2008, 09:49:50 pm »
Ja bym polecił cykl "Żywe Srebro" Neal'a Stephensona. Masz tam pięknie opisaną, przede wszystkim, osiemnastowieczną Anglię, z jej szeroko pojętą kulturą i nauką, a i bardzo ciekawy opis bitwy morskiej się znajdzie. Całość lekko okraszona wątkami z pogranicza fantastyki/alchemii przy czym wiele z owej niezwykłości stanowią dokonania na polu naukowym bohaterów, a są to nie byle jakie postacie. :) Poza tym, dziewiętnastowieczną magię, niejako "w odwrocie", opisała Susanna Clarke w powieści "Jonathan Strange i pan Norrell', ale znów ta pozycja nie każdemu sie może spodobać...

Jeżeli mogę pozwolić sobie na pewną uwagę to trochę ta "epoka Vinciego" mi się gryzie z XVII i XVIII wiecznymi ubraniami ale wszystko wszak zależy od tego jak zgrabnie, logicznie to połączysz. Uważałbym też na broń białą, i sposób walki tudzież prowadzenia wojny, które to ulegały znacznym zmianom od XVI do XVIII wieku. Ale to tylko takie moje luźne, być może chybione, spostrzeżenia, gdyż tak na prawdę zbyt mało mam informacji by stawiać jakieś tezy. Z resztą jak fantastyka to fantastyka i jeżeli fabuła jest dobra to myślę, że do całej "otoczki", byle by była ciekawa, nikt nie ma prawa się specjalnie czepiać.

Można by też poszukać inspiracji w świecie Forgotten Realms lub innych rpgach, tam też można spotkać dużą różnorodność hmm ekwipunku, strojów, broni itp.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2008, 10:00:22 pm wysłana przez WhiskeyWolf »

Offline PanCiacho

Odp: Źródła, info dotyczące świata
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 06, 2008, 01:47:08 pm »
No tak, trochę lat różnicy jest, z tej "epoki" chciałbym dodać tam tylko maszyny z jego szkiców i prac (maszyny latające, jakieś "czołgi, hydrauliczne urządzenia, pneumatyczne etc. naprawdę ciekawe miał pomysły, można zobaczyć na guglach i wiki).
Co do wojny to chyba masz rację, w XVIII już broń palna była używana powszechnie, źle napisałem, ale chodziło mi o trochę wcześniejsze czasy gdy broń była zazwyczaj jednostrzałowa, a ładowanie zajmowało zbyt dużo czasu, mówię tu o takich bardziej potyczkach, czy burdach a nie o regularnych bitwach.


Aha i dzięki ^^


Offline Hollow

Odp: Źródła, info dotyczące świata
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2008, 03:55:26 pm »
Polecam również anime Steam Boy. Są tam pokazane różnego rodzaju maszyny (nie koniecznie istniejące) i bronie napędzane parą.

Polecam też zapoznać się z tym na wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Steampunk
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2008, 03:57:51 pm wysłana przez Hollow »

Offline PanCiacho

Odp: Źródła, info dotyczące świata
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2008, 06:30:58 am »
No gościu! O to chodziło! Słyszałem tą nazwę kiedyś, ale nigdy nie chciało mi się dokładnie sprawdzić. Mam teraz słowo klucz, dzięki któremu mogę wyszukać coś więcej ;P