trawa

Autor Wątek: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...  (Przeczytany 19581 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adro

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 22, 2008, 01:24:16 pm »
No coz jesli chodzi o kryzys komiksu z nurtu superhero w Polsce to ja przychylam sie do opinii Don Tomaszka. Fandom sie zestarzal, nie ma doplywu swiezej krwi z roznych przyczyn(kasa, inne atrakcyjne hobby, inne czasy generalnie) i niestety nie zapowiada sie zeby ten stan rzeczy zmienil sie w najblizszym czasie. Owszem i mucha i manzoku probuja wydawac wiecej tego rodzaju komiksu i zapowiada sie, ze niedlugo zabaczymy na rynku troche fajnych trykotow, ale ja jestem sceptyczny jesli chodzi o powodzenie tych inicjatyw. Z drugiej strony Godai ma rację, że na komiksy stac jest tylko w tym momencie ludzi dosc zasobnych i oni moga pociagnac ten nurt w gore. 15 latek nie wyluska takiej kasy na komiks (jakikolwiek nie tylko z gatunku super hero). Moze inicjatywa egmontu z mlodymi tytanami i spiderem wypali, w co szczerze watpie. Trend kolekcjonerski jest zauwazalny, ale mysle, ze to nie jest najwazniejsza kwestia. Komiksy ogolnie sa drogie. Owszem pamietam, ze semik tez nie byl tani, ale jednak udawalo sie wyluskac kase od starszych na x-men, spidera, puniego, batka, supka i jakies wydania specjalne. Teraz kupno nawet takiego niby taniego Authority to jest jednak sporo kasy dla takiego nastolatka czy kilkulatka, nie mowiac o cenach trejdow z batsem.
Inna sprawa, ze sporo interesujacych rzeczy z nurtu super hero w ogole sie w Polsce nie ukazuje. Jest gromada ciekawych tytulow, ktore ciagle czekaja na wydanie w Polsce i pewnie beda jeszcze czekac jakis czas.Ludzie w zwiazku z tym korzystaja z niskiego kursu dolara i kupuja tanio co ciekawsze pozycje, a wydawnictwo nie jest w stanie cenowo konkurowac z roznymi sklepami internetowymi. No coz mowiac szczerze to i ten zelazny fandom superhero juz sie wykrusza (tanie sprowadzanie, skany itp). Generalnie jestem pesymista jesli chodzi o przyszlosc nurtu hero w Polsce     
Jesli chodzi o zeszyty to nie ma nie szans przez najblizsze klika(kilkanascie lat), jesli w ogole beda sie jeszcze kiedys ukazywac. Na razie zostaje kupowanie co jakis czas jakiegos komiksu trykotowego po polsku i ewentualne sprowadzanie. Inna sprawa, ze niektore zeszytowki dk sprzedawaly sie na poziomie kilkunastu tysiecy wiec nie jest tak zle. Tylko pytanie jaki procent ogolu czytelnikow dk stanowili tzw nowicjusze, podejrzewam ze niewielki. Wiekszosc czytelnikow dk stanowili pewnie byli semikowcy.
BTW komentarz Nawimara jest po prostu zalosny
pozdro         
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2008, 01:37:08 pm wysłana przez adro »
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline tranway

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 22, 2008, 08:01:00 pm »
Wydaje mi się, że mówienie, iż brak nowych (czytaj młodszych) czytelników komiksów spowodowany jest "atrakcyjniejszymi" hobby to spore uproszczenie.
Nie zaprzeczam, że czytelnictwo komiksów (i nie tylko) spada nawet w USA, więc jest coś na rzeczy, iż młodzi wolą pecety, konsole i "sex, drugs % rock'n'roll".
Jednak mam wrażenie, że w przypadku Polski znaczącą kwestią jest brak "wychowywania w komiksie".
Nasze (?) pokolenie zwróciło uwagę na komiksy, gdyż wtedy nie było komputerów (na tą skalę) a wszystko było szare i nijakie - komiksy za to dla odmiany były kolorowe i (zaryzykowałbym) "zagraniczne" (?)
Dzisiaj nastolatkowie bombardowani są "kolorami" ze wszystkich stron, a rodzice (aktualni 40-latkowie) nie czytają - generalizując - komiksów. Nie ma kto im więc podsyłać pod nos lektur.

[pompatyczny mode: on]
Ja jestem pełen nadziei i uważam, że "ratunkiem dla komiksu w Polsce" ;) jesteśmy MY drodzy forumowicze.
Jestem pewien, że pokażemy naszym przyszłym (aktualnym) pociechom czym jest komiks. Może Egmont (KŚK) czy KG nie staną się takimi molochami jak DC czy Marvel, ale sądzę, że dobrze będzie.
[/pompatyczny mode: off]

Offline JAPONfan

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 22, 2008, 09:11:40 pm »
[pompatyczny mode: on]
Ja jestem pełen nadziei i uważam, że "ratunkiem dla komiksu w Polsce" ;) jesteśmy MY drodzy forumowicze.
Jestem pewien, że pokażemy naszym przyszłym (aktualnym) pociechom czym jest komiks. Może Egmont (KŚK) czy KG nie staną się takimi molochami jak DC czy Marvel, ale sądzę, że dobrze będzie.
[/pompatyczny mode: off]

pod sztandarem chenryka

http://img374.imageshack.us/img374/8426/chenrykti8.jpg
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2008, 10:22:19 pm wysłana przez graves »

Offline Julek_

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 25, 2008, 03:17:56 pm »
Ja tylko dodam coś jeszcze!

Aby zachować dobrą kondycję należy zadbać o swoje ciało - można na przykład regularnie biegać, rankiem bądź wieczorem, lub pływać, ot na przykład na basenie pływać. Ta druga forma aktywności fizycznej, oprócz oczywistych korzyści dla kondycji i serca, świetnie wpływa na sylwetkę i samopoczucie.

Offline spidey

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 12, 2009, 12:40:51 am »
Ja jestem przerażony nie tyle obecną kondycją amerykańskiego komiksu superhero w Polsce co w ogóle komiksowego mainstreamu. Dzisiaj chcąc zrobić komiksowe zakupy z ostatniego miesiąca zajrzałem do sklepu gildii i gdyby nie banner po prawej stronie z reklamą Aldebarana to bym się zastanawiał czy ja w ogóle do komiksowego działu trafiłem. Dziwię się że jest na rynku miejsce na niemal każde eksperymenty wydawnicze, pozycje z najdalszych zakątków świata a prawie brak komiksowego środka. Sądzę że spora grupa czytelników chcąc się dowartościować przed żoną, rodziną , przyjaciółmi jacy to są trandy i glamour kupują same srafic novel, różne eksperymenty komiksowe (bo przecież był artykuł w rzepie! ;)) a przez to rynek coraz bardziej się hermetyzuje i miejsca na komiks typowo rozrywkowy jest coraz mniej. I tylko od czasu do czasu Egmont i Mucha z tego segmentu coś rzuci (zawieszone w niebycie Manzoku przemilczę). Paradoksalnie w sektorze mangowym króluje wyłącznie mainstream co już kompletnie potrafi człowieka zdezorientować.

Wracając do obecnej kondycji amerykańskiego komiksu superhero w Polsce dziwię się, że żaden wydawca nie wpadł jeszcze na pomysł który świetnie funkcjonuje na zachodzie. Ktoś kto podróżował po Europie zapewne zauważył takie kioskowe "wydania zbiorcze", których wydawaniem zajmuje się Panini i Semic. W jednym zeszycie mamy zebrane kilka zeszytów najpopularniejszych amerykańskich serii co przyciąga większe grono czytelników, np. w `Mighty World of Marvel` pojawiają się przygody Hulka, Daredevila, She Hulk czy Thunderbolts, w `Marvel Heroes` typowi klasyczni herosi Marvela - Cap. America, Iron Man, Thor a taki `Essential X-Men` czerpie ze wszystkich oryginalnych zeszytów z mutantami ze wskazaniem na Uncanny i bezprzymiotnikowych. Jak ktoś chce dowiedzieć się więcej na ten temat to niech zerknie tutaj:
http://www.paninicomics.co.uk/CollanaNews.jsp#
Szkoda że Panini nawet nie próbuje na naszym rynku zainwestować w segment komiksowy (są tylko różne stickersy), bo myślę że w Polsce na fali filmów też by się tego typu wydania sprawdziły, jeśli świetnie radzą sobie jakieś Egmontowe Spider Magazyny dla najmłodszych, plakaty, figurki itp. rzeczy. Tym bardziej że ostatnio Panini Comics otworzyło swój oddział nawet na Węgrzech.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2009, 12:52:57 am wysłana przez spidey »

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 12, 2009, 12:02:35 pm »
Dziwię się że jest na rynku miejsce na niemal każde eksperymenty wydawnicze, pozycje z najdalszych zakątków świata a prawie brak komiksowego środka. Sądzę że spora grupa czytelników chcąc się dowartościować przed żoną, rodziną , przyjaciółmi jacy to są trandy i glamour kupują same srafic novel, różne eksperymenty komiksowe (bo przecież był artykuł w rzepie! ;)) a przez to rynek coraz bardziej się hermetyzuje i miejsca na komiks typowo rozrywkowy jest coraz mniej. I tylko od czasu do czasu Egmont i Mucha z tego segmentu coś rzuci (zawieszone w niebycie Manzoku przemilczę). Paradoksalnie w sektorze mangowym króluje wyłącznie mainstream co już kompletnie potrafi człowieka zdezorientować.

Ja mam na ten temat troche odmienna teorie. Komiksow o jakich piszesz nikt nie wydaje, bo bo jak wydawali, to nikt ich nie kupowal. A nie kupowal dlatego ze sa po prostu cienkie. A mainstream w mandze to inna para kaloszy, zreszta te serie ktore kupuje, badz kupowalem, kiedy sie jescze ukazywaly (Eden, Vagabond, Samotny Wilk, Miecz Niesmiertelnego) to nie tylko mainstream ale tez swietnie opowiedziane i narysowane historie (ten ostatni jest nawet superbohaterski :) )

Wracając do obecnej kondycji amerykańskiego komiksu superhero w Polsce dziwię się, że żaden wydawca nie wpadł jeszcze na pomysł który świetnie funkcjonuje na zachodzie. Ktoś kto podróżował po Europie zapewne zauważył takie kioskowe "wydania zbiorcze", których wydawaniem zajmuje się Panini i Semic. W jednym zeszycie mamy zebrane kilka zeszytów najpopularniejszych amerykańskich serii co przyciąga większe grono czytelników, np. w `Mighty World of Marvel` pojawiają się przygody Hulka, Daredevila, She Hulk czy Thunderbolts, w `Marvel Heroes` typowi klasyczni herosi Marvela - Cap. America, Iron Man, Thor a taki `Essential X-Men` czerpie ze wszystkich oryginalnych zeszytów z mutantami ze wskazaniem na Uncanny i bezprzymiotnikowych. Jak ktoś chce dowiedzieć się więcej na ten temat to niech zerknie tutaj:
http://www.paninicomics.co.uk/CollanaNews.jsp#

Egmont probowal czegos takiego, wydajac magazyn dla mlodszego czytelnika "czesc" ale nis spotkal sie z dobrym przyjeciem. Poza tym caly czas wychodzi Mix Comix, ktory mniej wiecej odpowiada temu opisowi.

Szkoda że Panini nawet nie próbuje na naszym rynku zainwestować w segment komiksowy (są tylko różne stickersy), bo myślę że w Polsce na fali filmów też by się tego typu wydania sprawdziły, jeśli świetnie radzą sobie jakieś Egmontowe Spider Magazyny dla najmłodszych, plakaty, figurki itp. rzeczy. Tym bardziej że ostatnio Panini Comics otworzyło swój oddział nawet na Węgrzech.

Cierpliwosci, jak weszli do Wegier to wejda tez do Polski. Problemem jest pewnie to, ze u nas dominuje Egmont, z ktorym Paniani byc moze nie chce wchodzic w centralna konfrontacje.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Mysza_

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 12, 2009, 12:54:56 pm »
Poza tym caly czas wychodzi Mix Comix, ktory mniej wiecej odpowiada temu opisowi.
error- magazyn zdechł już rok temu.

Spidey, a weź pod uwagę dwa warianty:
a) polski czytelnik może mieć w pompie amerykańska pulpę. Tego nie da się czytać non stop, człowiek w końcu dorasta.
b) polski czytelnik zainteresowany amerykańskim mainstreamem kupi sobie wydanie oryginalne.

 jeśli aktualnie sprzedaje się u na taki a nie inny komiks to znaczy że ludzie właśnie taki czytają i tego chcą. a zresztą z tego co widzę w księgarniach to całkiem sporo leży trykociarstwa po polsku wiec nie widzę w sumie problemu.

Offline Raf Fariszta

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 12, 2009, 01:21:28 pm »
Spidey: specjaliści z Panini z pewnością dokonali oceny ryzyka inwestowania w wydawanie tzw. mainstreamu komiksowego w Polsce....i doszli do wniosku, że nie ryzyko wtopy jest za duże.....a są u nas na rynku kilkanście lat więc rozeznanie mają....
...a może dopiero robią takie rozeznanie?
Może napisz do nich maila z pytaniem co do ich planów, zasugeruj pewne pomysły, może podchwycą (piszę serio).......
Nocy Matko Dnia

Offline Jaszcząb

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 12, 2009, 01:46:08 pm »
Sądzę że spora grupa czytelników chcąc się dowartościować przed żoną, rodziną , przyjaciółmi jacy to są trandy i glamour kupują same srafic novel, różne eksperymenty komiksowe (bo przecież był artykuł w rzepie!)

Spidey, czyżbyś powracał do swojej szczytowej formy z czasów legendarnego już manifestu? Kupowanie graphoc novel w celu przylansowania się przed znajomymi?
Mogę wiedzieć na czym opierasz swoje śmiechowe przypuszczenia o tej "sporej grupie czytelników"?

Offline Raf Fariszta

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 12, 2009, 01:49:18 pm »
Pewnie, że jest grupa takich lanserów, ale nie wierzę, że to oni napędzają sprzedaż graphic novels.... zaś zupełnie nielogiczny jest wniosek, że to pogrąża rynek mainstreamu.....
Nocy Matko Dnia

Offline skil

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 12, 2009, 02:16:39 pm »
a ja myślę, że gdyby np. egmont wydawał jakiś komiks superbohaterski, w formie w jakiej wydaje "star wars", mógłby mieć nawet szanse na sprzedanie. o ile oczywiście nie byłyby to crossovery, tylko klasyczne historie ze sztandarowymi postaciami - batmanem, supermanem, spiderem...
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline Bane

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 12, 2009, 03:12:15 pm »
Właśnie, brakuje starych, zeszytowych czasów. Oczywiście, zeszyty byłyby teraz droższe niż za czasów TM-Semic, ale poważnie marzy mi się jakiś Batman co miesiąc plus jeszcze jakieś inne ciekawe serie, nie samymi Trade'ami czytelnik żyje.

Offline Verminard

  • Starszy Mistrz
  • ****
  • Wiadomości: 357
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Liczenie stron biedakioskowych wydań to choroba
    • Motyw Drogi
Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 12, 2009, 03:23:33 pm »
Jak dla mnie mogą wydawać i trade, byle o superherosach. Raz na miesiąc 30zł, w tym 4-6 zeszytów i gra.
Ale obawiam się o opłacalność takiego procederu.
"Może, gdyby tam były kolory i czytało się to w normalny sposób, to bym zmienił zdanie, tak mangi do komiksów nie zaliczam. . .
Że ja ignorantem? Może w sumie tak, ale wolę to nazywać "ściśle sprecyzowane poglądy na świat"
- Roy_v_beck

Offline Roy_v_beck

Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 12, 2009, 06:06:24 pm »
Eeee no gówniany jest popyt na superhero przecież. Po pierwsze u nas naprawdę nie ma zainteresowania dużego superbohaterami (patrz wynik "Mrocznego Rycerza" w kinach) bo to z bzdetami dla dzieci się kojarzy. No i po drugie w sumie skutecznie dobito rynek mainstreamowy wydając przeciętne "Rozbite Miasto" i słabego "Batman i Syn", podczas gdy tyle dobrych bat-tytułów czeka na wydanie. Ale cóż, naprawdę nie ma kto ochoty tego kupować. Tak samo Mucha w niezłym tempie wydaje Astonishing X-Men i co? Zainteresowanie również nikłe. No, a na Manzoku nie można polegać, więc szkoda.

A za projektem "Batman Komiks" też bym bardzo pozytywnie nastawiony był. Jak kiedyś po dwa numery "Detective Comics" "Batmana" czy innych serii, byłoby świetnie.

A jak kto ktoś na tym forum napisał paradoksalnie komiks undergroundowy/awangardowy stanowi w Polsce główny nurt, a mainstream należy do niszy. - gdyby zapotrzebowanie byłoby inne to naprawdę myślę, że wydawcy by się wpasowali, ale pisanie że komiksy mainstreamowe są cieńkie to czysta ignorancja.

A i przy okazji, jeśli są tu jacyś fani Batmana, to mam dobrą wiadomość dla nich. Gaiman napisał nową historię z tą postacią, więc można mieć pewność, że w następnym roku pojawi się album z gackiem na naszym rynku, bo w końcu wszystko co Neil pisze wydaje Egmont.
I will make you hate me, cuz you ain't me.
http://rvb-arts.blogspot.com/

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Obecna kondycja amerykańskiego komiksu superhero w Polsce...
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 12, 2009, 06:40:51 pm »

A i przy okazji, jeśli są tu jacyś fani Batmana, to mam dobrą wiadomość dla nich. Gaiman napisał nową historię z tą postacią, więc można mieć pewność, że w następnym roku pojawi się album z gackiem na naszym rynku, bo w końcu wszystko co Neil pisze wydaje Egmont.

Troceh tez Mag wydal. I Proszynski i sp-ka. I Alumex.

EDIT: Panowie, alleluja, komiks superbohaterski znow zgpscil nad Wisla:
http://komiks.nast.pl/obrazek/6252/
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2009, 07:00:59 pm wysłana przez xionc »
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.