Autor Wątek: ZINIOL  (Przeczytany 43137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 14, 2009, 03:06:09 pm »
Wczoraj (prawie) przeczytałem Ziniola #3 - garść przemyśleń "na gorąco":
- z numeru na numer jest lepiej jeśli chodzi o teksty i komiksy - czyli plus,
- jakość druku jest taka sobie, ciemne obrazki są zupełnie nieczytelne (np. rysunek Breyfoglea) - czyli minus,
- stałym, mocnym punktem są wywiady - rodzimi i zagraniczni twórcy, fajna mieszanka  - plus,
- czasami wywiady są mało ciekawe (ale trudno mi określić czy to wina zadajacego pytanie, czy odpowiadającego), ciągle jak mantra powtarza się pytanie o "komiksowe inspiracje" - obowiązkowe w niemal każdym wywiadzie - minus,
- brak niepotrzebnie długich tekstów, których nie chce się czytać już gdzieś przy 2 stronie (a jeszcze 15 stron do końca) - plus,
- dominacja jednego autora, jeśli chodzi o publicystykę i recenzje - to magazyn autorski Dominika Szcześniaka, który generalnie pisze dobrze i ciekawie, ale jakaś różnorodność by się przydała - jednak minus,
- sporo recenzji, w zdecydowanej większości dobrze napisanych, fajnie się je czyta - plus,
- czasami z recenzji trudno się dowiedzieć, czy recenzent poleca czytelnikowi dane dzieło, czy wręcz przeciwnie - minus


Norm Breyfogle - dzięki za przypomnienie tego autora! Kurcze, aż mam ochotę wrócić do starych Batmanów! Duży, duży plus.
Okładka też na duży plus.

Czyli ocena ogólna na plus. Ale jeszcze Timof i Szcześniak mają sporo do zrobienia!

Offline Grim Knight

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 14, 2009, 07:09:48 pm »
Osobiście największe wrażenie zrobił na mnie szorciak "Ptaki" - nie wiem, czy przez machinalne skojarzenie z filmami Dumały (którego zapewne nie tylko ja się nie ustrzegłem), ale i przez ten nieco absurdalny, a jednak powolny i spokojny klimat.
to rzuca ten cień wysoki na świat i na bruk Paryża? Kto sponad dachów się zbliża, widmowy, szarooki? Fantomasie, czy to ty wydobywasz się zza mgły?

Offline lucek

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 14, 2009, 10:06:13 pm »
Wielkie dzięki za opinie!
Kingpin: odniosę się do Twoich minusów:

Z jakością druku walczymy, ale walka to niestety nierówna. A ja sam walczę, by nie był to magazyn, jak mówisz, autorski. Staram się gdzie tylko mogę trąbić o tym, że poszukujemy utalentowanych publicystów. I kilku odpowiedziało, w związku z czym w numerze 4 powinno być mocniejsze urozmaicenie. Z drugiej jednak strony nie raz było już tak, że miałem obiecane jakieś teksty, po czym gdy dochodziło do deadline'u ich autorzy rozpoczynali akcję olewania tematu. Tak więc, jakkolwiek martyrologicznie to nie zabrzmi - często jestem zdany sam na siebie...

Pytanie o inspiracje wyświechtane, fakt. Zwrócił na to uwagę równiez repek na swoim blogu, zaznaczając że pewnie sam mam już tych oczywistości dość. I tak i nie. To jest dobre pytanie zaczepne i czasem można uzyskać ciekawą odpowiedź. Poza tym najzwyczajniej w świecie interesuje mnie to, czy inspiracje jakie przypisywane są autorowi przez wszelkiej maści krytyków, rzeczywiście pokrywają się ze stanem faktycznym. A zna go autor jedynie.

Wywiad z Pedro Brito i Joao Fazendą przeprowadził Daniel Chmielewski i zrobił to fantastycznie. Już nawet abstrahując od tych pytań o inspiracje, o niebo lepiej od mojego sposobu przeprowadzania wywiadów. I do wywiadów, jakie pojawią się w przyszłych numerach znalazły się już "sierotki", które pewnie te schematy złamią. Póki co jednak sakramentalne pytanie padnie jeszcze z moich ust w rozmowie z Whilcem Portacio. Chyba, że odpowiedź będzie niefajna. Wtedy wytniemy.

A do Batmanów Norma tez wróciłem. Jeden z najlepszych Gacków w Polsce!

Offline adro

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 14, 2009, 11:17:23 pm »
Naprawde fajny magazyn, sporo ciekawych artykulow, wywiadow no i komiksow oczywiscie. Szkoda, ze cena wzrosnie, ale to i tak w sumie nie bedzie jakas horrendalnie wysoka kwota za tyle stron magazynu. Najwidoczniej trzeba podniesc cene, aby uratowac magazyn przed plajta. Mam nadzieje, ze nie dojdzie do upadku Ziniola, bo szkoda byloby kolejnego magazynu komiksowego no i znowu zostalibysmy tylko z Zeszytami. Oby do tego nie doszlo. Btw czy nie mozna w Ziniolu publikowac troche dluzszych komiksow, czy pojawi sie jakas seria komiksowa na lamach Z?
Czy pojawi sie jakas reedycja najciekawszych komiksow ze starego ziniola?.
pozdro       
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Maciejaszek

  • Gość
Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 14, 2009, 11:18:12 pm »
Przecież jest seria - fotostory
no i BiBułka

Offline adro

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 14, 2009, 11:21:18 pm »
ano rzeczywiscie przegapilem fotostory i bibulke, ale akurat te komiksy jakos niespecjalnie do mnie przemawiaja. Mam nadzieje na jakas serie stricte humorystyczna(moze jakies paski cos w ten desen)albo sensacyjna
pozdro   
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2009, 11:24:40 pm wysłana przez adro »
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline lucek

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 14, 2009, 11:25:40 pm »
Adro: Maciej już w sumie odpowiedział. Poza "Fotostory" i "kącikiem Otoczaka" jest jeszcze "Morfium" plus (będzie) seria, której prologiem jest komiks Wojtka Stefańca w "Ziniolu" 3. Jeśli wpadnie w nasze dłonie jakaś ciekawa seria humorystyczna, na pewno zostanie opublikowana.
Nad reedycją najlepszych kawalków z xeroZiniola myśleliśmy w ubiegłym roku. W tym momencie praca przy bieżących numerach pochłania nas do tego stopnia, że z "the best off 98-??" jeszcze trochę się wstrzymamy.

Offline Roy_v_beck

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 15, 2009, 03:16:24 pm »
Ja tak muszę powiedzieć, że średnio mi do gustu przypadł 3 numer Ziniola. Może to dlatego, że nie lubię komiksów undergroundowych. Kupiłem go oczywiście jako miłośnik Batmana, a przez co i również rysunków Breyfogle'a. Okładka dobra muszę przyznać, wywiadzik też fajny, nie trudno się domyślić dlaczego już dla DC i Marvela nie pisze. Fajnie również że z tyłu jego okładkę do Metapsychique daliście.
A tak to odczułem, że mainstream się traktuje z pogardą. No i te opowiadania niektóre to takie natchnione, pokręcone i w rzeczywistości o niczym. "Szrama" fajny od strony graficznej, ale fabuła to pasowała by, gdyby opowiadanie robiło za wstęp do 100-stronicowej opowieści, samo w sobie po prostu żenujące, mimo to mam nadzieję, że jeszcze pojawi się na łamach Ziniola.
"I want" czy "Poznacie go" to całkiem przyjemne historie, natomiast "Lokator" czy "Jazzowy Drwal Przedstawia" okropne, w ogóle te surrealistyczne opowieści to dziwne strasznie są, no i ogólnie odczułem, że twórczość polskich autorów ciekawsza jest. Wywiad z Kalinowskim i Manarą również mi przypadły do gustu, no i ten dział opisujący nowowydane komiksy bardzo trafny pomysł, tylko myślę że można by oszczędzić psalmów pochwalnych dla publikacji Timofa i spółki, bo ciężko o obiektywność wtedy. . .

Ogólnie przy zakupie następnego numeru uważniej przejrzę zawartość i dwa razy się zastanowię, zwłaszcza że nie będzie już nikogo pokroju Breyfogle'a :(
I will make you hate me, cuz you ain't me.
http://rvb-arts.blogspot.com/

Offline Grim Knight

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 15, 2009, 04:49:18 pm »

 "Szrama" fajny od strony graficznej, ale fabuła to pasowała by, gdyby opowiadanie robiło za wstęp do 100-stronicowej opowieści, samo w sobie po prostu żenujące, mimo to mam nadzieję, że jeszcze pojawi się na łamach Ziniola.

Bo to szczera prawda - zamieszczona w Ziniolu nowelka to tylko cząstka, jeden rozdział, odcinek, opowieść - nazywaj jak chcesz- z uniwersum Szramy! A album (co prawda nie 100-stronicowy, trochę mniejszy kaliber na początek) już się zrobił: zapraszam na www.szrama-istota-legendy.blogspot.com po informacje i inne tego typu bajery, jak tributy i graficzki szramowe.
to rzuca ten cień wysoki na świat i na bruk Paryża? Kto sponad dachów się zbliża, widmowy, szarooki? Fantomasie, czy to ty wydobywasz się zza mgły?

Offline Anonimowy Grzybiarz

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 15, 2009, 04:49:55 pm »
"Szrama" fajny od strony graficznej, ale fabuła to pasowała by, gdyby opowiadanie robiło za wstęp do 100-stronicowej opowieści, samo w sobie po prostu żenujące, mimo to mam nadzieję, że jeszcze pojawi się na łamach Ziniola.

Chyba Ci umknęło, że właśnie album się szykuje.  :) Znaczy skończony jest i czeka na wydanie. Autor nawet bloga założył i generalnie, to nawet na Motywie Drogi o tym wspomniano. Nie czepiam się, że na tym forum też jest wątek poświęcony wspomnianemu komiksowi  ;-)

Offline Death

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 15, 2009, 11:08:50 pm »
Pytań kilka wróbla ćwirka (świrka  ;-)):
1) Recenzje w Ziniolu to coś na kształt tych z AQQ? Czyli takie bardzo małe tylko po to żeby wspomnieć w paru zdaniach o każdym komiksie wydanym w danym kwartale czy długie recenzje o paru komiksach? (Mam nadzieję że wspominają o każdym)
2) Magazyn jest choć w połowie tak dobry jak AQQ (chodzi o część publicystyczną)?
3) Jest recenzja Towarzyszy Zmierzchu?
4) Jest jakiś tekst o From Hell?
5) Mam jakąś szansę natknięcia się na Ziniola np. we wrocławskim Empiku czy takie rzeczy tylko w Erze i w sklepie gildii?

Ogólnie to i tak kupię ten numer bo mam potrzebę czytania dobrej komiksowej publicystyki (a ciągle mi mało) a poza tym po From Hell i Blankets Timof ma u mnie takiego plusa że każdy lepszy projekt na pewno kupię bez zastanowienia.

Dobra jako że na razie nikt mi nie chce odpowiedzieć a mam 666 posta to z tej okazji zmieniam na jakiś czas Avatara na bardziej mrocznego  8)  :badgrin:

Offline kmh

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 16, 2009, 06:56:41 am »
jest jakiś tekst o From Hell, konkretnie jeden.
motyw drogi pl - jesteśmy tak świetni, że aż nie nosimy kapeluszy.

Offline Grim Knight

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 16, 2009, 07:42:16 am »
Recenzje są krótkie i zwięzłe, po parę zdań, chyba że rozmowa się toczy np. o wspomnianym "From Hell" - wtedy nawet pół strony dostają (drobnym maczkiem, oczywiście). "Towarzyszy Zmierzchu" nie wyłapałem. Ogólnie momentami naprawdę ciężko wyłapać, czy komiks jest właśnie polecany, czy nie.
to rzuca ten cień wysoki na świat i na bruk Paryża? Kto sponad dachów się zbliża, widmowy, szarooki? Fantomasie, czy to ty wydobywasz się zza mgły?

Offline Death

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 16, 2009, 09:42:32 am »
Ogólnie momentami naprawdę ciężko wyłapać, czy komiks jest właśnie polecany, czy nie.

Zawsze mogą dodać w następnym numerze nieśmiertelną punktację 1-10 ;-)

Offline kmh

Odp: ZINIOL
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 16, 2009, 10:33:44 am »
Zawsze mogą dodać w następnym numerze nieśmiertelną punktację 1-10 ;-)

No to by była porażka.
motyw drogi pl - jesteśmy tak świetni, że aż nie nosimy kapeluszy.