trawa

Autor Wątek: Prosiak/Owedyk  (Przeczytany 41179 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Janek Pietkiewicz

Prosiak/Owedyk
« dnia: Czerwiec 19, 2003, 10:23:46 pm »
Przeglądałem sobie archiwum tego działu i nie znalazłem zbyt wielu wypowiedzi dotyczących Prosiaka. Uważam jednak, że jest on twórcą na tyle ważnym, że zasługuje na oddzielny temat.

Wiele osób może go po prostu nie kojarzyć, ponieważ od zawsze silnie związany był z undergroundem (cokolwiek by to było) i dopiero teraz jego komiksy trafiają do szerszej dystrybucji (cykl "Cierń w koronie", "Bajki Urłałckie").

Jego komiksy satyryczne (pierwsze "Prosiacki", "Blixa i Żorżeta" oraz shorty w zinach punkowych) jakoś nigdy specjalnie mnie nie śmieszyły (może przez nieco schematyczny humor, obracający się wciąż wokół tych samych tematów), ale "Ósmą czarę" uważam za jeden z najlepszych scenariuszy w historii polskiego komiksu.

"Objawienia i omamy" niespecjalnie mnie zachwyciły, sądzę jednak, że powinniśmy poczekać na kolejne tomy cyklu.

Offline Macias

Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2003, 11:13:43 pm »
blixa und zorzeta byly fajne,mimo ze smieszy mnie  "swiat"punkowcow,bo kolesie sa niezlymi przypalami . jednakze BiZ spodobalo mi sie
ratboy natomiast byl za mocno radykalny ( choc likwidatorowi do piet nie dorasta), choc druga czesc ( z ksiedzem ) nawet mi sie spodobala
Osma czara - to jest w.g mnie jeden z lepszych polskich  komixow od 89.super historia, fajne rysunki ( wczesniej nie przypuszczalem,ze prosiak moze ladnie rysowac :wink:  ). mimo,ze troche tendencyjne,to malo kto z polakow narysowal pozniej lepszy komix

Offline Janek Pietkiewicz

Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 20, 2003, 12:49:04 am »
Racja, kompletnie zapomniałem o Ratboyu. Choć swego czasu nawet całkiem mnie śmieszył, także nie uważam go za największe osiągnięcie Prosiaka.
Ileż można śmiać się z tych samych rzeczy - środowiska punków, policji i kleru?

Nie mogę się jednak z tobą zgodzić co do rysunków w "Czarze". Ktoś w dyskusji o polskich komiksach nadających się na eksport powiedział, że komiks ten mógłby nas reprezentować za granicą, należałoby go tylko powtórnie narysować - i ja w pełni się z nim zgadzam. Choć nie są bardzo złe, to nie można powiedzieć, aby odpowiadały, khm, "dzisiejszym standardom". Nie zarzucam tu braku kunsztu Owedykowi, wymusiła to forma i sposób wydania "Czary".

Przypomniało mi się jeszcze, że Prosiak był także autorem "Wszystkich zwierząt małych i dużych", czegoś z krzyżem w tytule i kilku innych pozycji, które zdarza mi się widywać czasem na Allegro. Czy ktoś widział którąkolwiek z nich na oczy?

Offline jax

Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 20, 2003, 08:04:57 am »
z rzeczy Prosiaka czytałem:
- Blixa i Żorżeta - faaajne, humor na bardzo dobrym poziomie, z dużą notą autoironii, *inteligencji* i przede wszystkim *CIEPŁA* (towar totalnie deficytowy w undergroundowych/postundergroundowych produkcjach humorystycznych ociekających bezmyślną brutalnością, wulgaryzmami i generalnie głupotą)
- Objawienia i omamy - faaajne, klimatyczna opowieść niby groza/sensacja, ale z rozważaniami psychologiczno-flozoficzno-religijnymi (co najważniejsze nie przynudzającymi i wiarygodnymi)
W Objawieniach nawet o dziwo mi nie przeszkadza rysunek - po prostu fabuła jest na tyle fajna, że rysunek traktuję tam drugorzędnie, pretekstowo
- Ósma czara - a tym się mocno rozczarowałem - wszyscy tak chwalą i nawet dlatego kupowałem słysząc o najlepszym polskim komiksie realistycznym - ale to jest scenariuszowo słaaaabe nudne jak falki z olejem, nieoryginalne, drętwe, banalne.
Kupowałem to po przeczytaniu Objawień i omamów i stwierdzam, że Objawienia są znaacznie lepsze.  Szybko Ósmą czarę spyliłem.
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.

Offline Janek Pietkiewicz

Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 20, 2003, 11:31:26 am »
Hmm, jakkolwiek szanuję twoje zdanie, to chciałbym jednak stanąć w obronie "Czary", której scenariuszowi zarzucasz "banalność". Co prawda podobna tematyka, tj. "losy grupy ostatniego człowieka/ostatnich ludzi po zagładzie świata" jest dość często powracającym tematem w sf (także, o ile się nie mylę, w komiksie - "Y - the last man" w Vertigo), ale okraszenie całości pierwiastkami metafizycznymi i teologicznymi czyni z tego komiksu właśnie coś całkiem oryginalnego.

Większą banalność zarzucałbym już prędzej właśnie "Objawieniom".

Offline jax

Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 20, 2003, 12:46:06 pm »
W Ósmej czarze szkoda że Prosiak nie poszedł na znacznie większą niejednoznaczność jeśli chodzi o Boga i jego klikę - chodzi mi zarówno o niejednoznaczność zarówno samych postaci jak i ich działań.
Momentami owszem pewne motywy wydają się być niejasne, ale w miarę rozwoju fabuły wszystko się wyjaśnia i staje się zbyt doslowne, przyziemne.  A komiks ten odebrany dosłownie jest wtórny, natomiast za mało jest w nim tajemniczości, niejednoznaczności, żeby odbierać go jakoś głębiej.
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.

Gaston

  • Gość
Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 20, 2003, 03:42:20 pm »
"Ósma czara" to chyba najlepszy, pod względem scenariusza, komiks Prosiaka. "Ratboy" nawet mi się podobał, ale "Objawienia" to wyraźny spadek formy. Rozgadał się Prosiak, rozgadał i zaczął przynudzać zapomniając o t.zw. komiksowej skrótowości. Na początku było ekstra, do momentu porwania dziewczyny, a potem? Całą pozostałą liczbę stron (sporą) można było zgrabnie ująć na 5-10 stronach. W każdym razie po dobrym starcie zacząłem zieewać i zastanawiać się, o co autorowi chodzi? Bo chyba nie o dorobienie tylu stron, aby wyrobić narzuconą na siebie normę ilości stron. "Prosiacki" są natomiast rewelacyjne, zwłaszcza od 5 zeszytu.

Offline Janek Pietkiewicz

Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 22, 2003, 05:31:59 pm »
Czy ktoś z P.T. Użytkowników zna może przyczynę odłożenia premiery "Bajek Urłackich"? Nie powiem, żebym sobie ostrzył zęby na ten komiks, ale chciałem sobie to przejrzeć...

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 30, 2003, 12:12:00 pm »
KRON, KRON zyje!!!  :D
Przeczytalem wlasnie "Objawienia i Omamy" i widze tu wiele punktow wspolnych! Zobaczymy jak dalej sie ta historia potoczy... Na razie troche za mocno czuc tu ten klimacik RPG.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Janek Pietkiewicz

Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 30, 2003, 04:44:23 pm »
Cytat: "xionc"
KRON, KRON zyje!!!  :D
Przeczytalem wlasnie "Objawienia i Omamy" i widze tu wiele punktow wspolnych! Zobaczymy jak dalej sie ta historia potoczy... Na razie troche za mocno czuc tu ten klimacik RPG.

Właśnie... Z tym, że dla mnie ten "klimacik" jest znaczącą wadą. Taka historia doskonale nadaje się właśnie na sesję rpg, ale nie jestem pewien, czy będzie z niej dobry scenariusz komiksowy. Jednak czeka nas jeszcze kilka odcinków - mam nadzieję, że mniej będzie "nieustraszonych pogromców smoków i utopców", a za to Prosiak poleci raczej w stronę metafizyki.

Offline Błendny Komboj

Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 30, 2003, 07:25:31 pm »
A ja uważam "Objawienia" za jeden z lepszych komiksów polskich ostatnich lat. To zderzenie metafizyki z szarą polską codziennością daje całkiem ciekawy efekt. Do tego trochę filozofii, parę smaczków narracyjnych i zagadkowa fabuła. "Grafic novel" to gatunek u nas prawie nie uprawiany więc należy docenić odwagę Prosiaka, że się za coś takiego zabrał. Poza tym to dobry komiks. I już.
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 01, 2003, 12:44:32 pm »
Tylko ten mercedez troche kluje w oczy, jak przerysowany z Auto-Swiata...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline jax

Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 02, 2003, 07:08:22 am »
taa..to podstawowa zasada dla rysownika realistycznego: przerysowywać madrze, tzn. jak najwięcej, ale tak żeby czytelnik nie zauważał że jest to przerysowane (tak prawili Kowalski i Leśniak na warsztatach dla rysowników na tegorocznych WSK)
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.

Offline pitupit

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 484
  • Total likes: 0
  • watchmen's time
Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 28, 2003, 02:03:10 pm »
usma czara była dla mnie komiksem udanym....tak zreszta jak wstęp do niej czyli GENESIS z prosiacka 5.....patrząc na rysunki w omamah byłem niemiło zaskoczony tym ze PROSIAK  nie poczynił pszez tyle czasu postępuf jesli hodzi o grafike.... ale wracając do czary....opowiesc fciągająca i mimo ze nie podzielam pogląduf ałtora to doceniam jego wyobraźnię....
nauczyciel angielskiego szuka pracy miedzy gdynia i wejherowem

Offline LOGAN

Prosiak/Owedyk
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 28, 2003, 02:17:10 pm »
O Prosiak to  jak dla mnie najlepszy rodzimy twórca komiksowy młodego pokolenia.Wie ktos może kiedy możemy sie spodziewać drugiego tomu Objawienia i omamy?

 

anything