trawa

Autor Wątek: Komiks czy Powieść Graficzna?  (Przeczytany 36025 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julek_

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 15, 2008, 10:45:02 pm »
Ale, ale, Blacksadzie!

Polska etymologia słowa "film" nie ma żadnego zbarwienia semantycznego i nie wskazuje w nazwie artystycznego medium na jego zawartość jak "komiks" właśnie.

Myśle, że tu lezy pies pogrzebany dla tych forumowych demiurgów, którzy chcieli by zastąpić pejoratywnie brzmiące "komiks" czym bardziej szlachetnym. Najlepiej z automatu nobilitujacym, umieszczając komiks z miejsca na kulturowym parnasie.

Mnie tam komiks nie przeszkadza. To tradycja, z którą każdy komiksowy twórca musi się mierzyć i dla mnie to jest całkiem naturalne. Co więcej nie mam "ambicji" i buty aby coś w tym kierunku robić, bo wiem, że takie działania owocuje terminami typu "afroamerykanin"...

Offline konradkonrad

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 16, 2008, 12:00:51 am »
Cytuj
Nie jestem filmoznawcą, ale wydaje mi się, że możemy znalaźć w historii filmu manifesty programowe, opracowania teoretyczne, "poetyki" filmu artystycznego (niemiecki ekspresjonizm?). Ktoś wie jak to było?

Też nie jestem filmoznawcą, ale od cholery tego było zwłaszcza przed II Wojną Scottów McCloudów było mnóstwo, ale potem też. Inna rzecz, że filmu nie dało się ignorować, bo to była rewolucja w kulturze na miarę Internetu i każdy chciał zabrać głos. Komiks to w porównianiu w sumie ciekawostka i na zawsze tak zostanie. Na szczęście druk niskonakładowy potaniał...

Swoją drogą Irzykowski w połowie lat dwudziestych jeśli uogólniał, pisał dość uparcie "kino". Generalnie była ewolucja "kinematograf(ia)" > "kino" > "film". A "film" w starej encyklopedii to była jeszcze tylko błona cienka.


Gilbaert

  • Gość
Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 16, 2008, 10:43:25 am »
pozwoliłem odnieść się do tej dyskusji tutaj: http://komiksyinietylko.blox.pl/2008/07/Komiksowe-kompleksy.html

godai

  • Gość
Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 16, 2008, 06:07:45 pm »
Zabiłeś dyskusję, ty morderco dyskusji!

Offline kas1

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 17, 2008, 09:15:55 am »
Szkoda, ze na blogu ale cóż... Z jednym nie za bardzo się mogę zgodzić. My nie wymyśliliśmy terminu noweli czy powieści graficznej i nie staramy się na siłę promować tej nazwy w odniesieniu do wszystkich komiksów. Ten termin został wymyślony w stanach i nie za bardzo rozumiem dlaczego miałby sie nie przyjąć u nas. Jesteśmy kolebką komiksu?


Offline ljc

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 17, 2008, 12:13:23 pm »
tamtam!

Offline Raf Fariszta

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 17, 2008, 01:25:53 pm »
Pudło dla Moora....i słusznie!
Nocy Matko Dnia

Offline Julek_

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 17, 2008, 07:07:42 pm »
Ech, znowu te moderatorskie nożyczki  :roll:

A ta lista DC już kiedyś na forum był podawana przez Chudego i jest cokolwiek kuriozalna, bo kilka z tych pozycji z żadnej strony graphic novels nie jest.

godai

  • Gość
Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 17, 2008, 07:48:47 pm »
Jakie nożyczki, X?

Lista kuriozalna głównie ze względu na zawartość. Co tam np. robi takie gówno jak DK2?

Offline Julek_

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 17, 2008, 09:23:24 pm »
Te nożyczki, Godai.

Zeby nie było off - też wole komiks od powieści graficznej.

 :roll:

N.N.

  • Gość
Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 18, 2008, 12:22:48 am »
Cytuj
Co to jest powieść graficzna? jakie są jej wyznaczniki i cechy konstytutywne? Że ma być długa? Że ma ją wyróżniać poważny temat? Czy wysoka jakość rysunków?

Przyznam, że już dokładnie nie pamietam, co, gdzie i kiedy napisałem, ale odnoszę niejasne wrażenie, że o terminie "graphic novel" pisałem w czterech ksiązkach, z ktorych pierwsza ukazała się w Polsce dziesięć lat temu. Piszę to po to, by Ci, którym wydaje się, że sami wymyślili to, co po mnie powtarzają, trochę się pohamowali, a Ci, co myslą, ze rozprawiają na temat, na który nikt dotąd nic nie powiedzial, zweryfikowali swoje wyobrażenia na ten temat.
Pozdrowienia

Offline wilk

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 18, 2008, 07:36:05 am »
Piszę to po to, by Ci, którym wydaje się, że sami wymyślili to, co po mnie powtarzają, trochę się pohamowali, a Ci, co myslą, ze rozprawiają na temat, na który nikt dotąd nic nie powiedzial, zweryfikowali swoje wyobrażenia na ten temat.
Pozdrowienia
Jeśli to do mnie to nawet nie wiem kto co wymyślił, ani nie zastanawiałem się czy ktoś coś na ten temat kiedyś napisał. Przyszedł mi do głowy taki temat sam z siebie, a że nie było podobnego to założyłem ten temat żeby sobie podyskutować. Nie czuję powinności pohamowywania się przed dyskusją na ten temat, a wyobrażenia chętnie zweryfikuję w trakcie dyskusji - o ile argumenty będą wystarczająco mocne.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 18, 2008, 08:05:37 am »

"Jeśli to do mnie, to nawet nie wiem, kto, co wymyślił, ani nie zastanawiałem się, czy ktoś coś na ten temat kiedyś napisał. "

To nie do Ciebie, ale nie rozumiem, po co prowadzić dyskusję opartą na  fundamencie niewiedzy i braku zastanowienia?


Offline wilk

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 18, 2008, 08:11:16 am »
Ponieważ jestem zwykłym czytelnikiem komiksów, nie naukowcem ani nawet krytykiem oczytanym w dziełach naukowych. Dlatego też napisałem, że chętnie zweryfikuję swoje poglądy jeśli ktoś mnie do nich przekona. Tutaj. :)

Czy żeby móc dyskutować o komiksach i kwestiach około komiksowych muszę przeczytać wcześniej książki czy artykuły naukowe?

Offline ljc

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 18, 2008, 08:50:19 am »
Ech, znowu te moderatorskie nożyczki  :roll:

A ta lista DC już kiedyś na forum był podawana przez Chudego i jest cokolwiek kuriozalna, bo kilka z tych pozycji z żadnej strony graphic novels nie jest.
lista do dyskusji:) a które nie są?

Jakie nożyczki, X?

Lista kuriozalna głównie ze względu na zawartość. Co tam np. robi takie gówno jak DK2?

Cytuj
Here are the best-selling titles that you must read – whether you are just beginning to discover graphic novels or you are an established fan looking to expand your collection.

btw: system cytowania z tym ciągiem cyfrowych odnośników jest do dupy
tamtam!