Autor Wątek: Douglas Rushkoff  (Przeczytany 3160 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Buttman

Douglas Rushkoff
« dnia: Wrzesień 16, 2008, 10:57:31 am »
Jeśli ktoś zastanawia się nad zapowiadanym przez Manzoku "Testamentem" Douglasa Rushkoffa i Liama Sharpa, to polecam inną znakomitą pozycję Rushkoffa, która w końcu ukazała się po polsku - "Cyberia: Życie w okopach hiperprzestrzeni" ("Cyberia: Life in the Trenches of Hyperspace") nakładem niezależnego wydawnictwa Okultura.

Sam Douglas Rushkoff, postać u nas kompletnie nie znana, to pisarz i teoretyk mediów i kultury wykładający na Uniwersytecie Nowojorskim, uważany w USA za następcę Marshalla McLuhana, a przez innych zwanego prorokiem Internetu. Jest on autorem takich pionierskich dzieł z pogranicza cyberkultury jak "Media Virus: Hidden Agendas In Popular Culture", "Coercion: Why We Listen To What "They" Say".

"Cyberia" to kompendium wiedzy o magicznych, psychodelicznych i anarchicznych korzeniach Internetu. To podróż przez krainę Wizji do Tu-I-Teraz.

Jak wspomina sam autor: "Posłużyłem się słowem Cyberia, żeby opisać różne obszary ludzkiej aktywności – te, które wiążą się z poczuciem mocy projektowania własnej rzeczywistości. Takie poczucie nieokreślonego związku, uczestnictwa w czymś nieuchwytnym zapewnia nam ostatnio Internet. Ale Cyberii nie da się sprowadzić do samej „cyberprzestrzeni”. Odwiedzasz ją podczas świadomego śnienia oraz praktyk szamańskich i magicznych. Przebywasz w niej w trakcie seksu tantrycznego oraz mając do czynienia z grami fabularnymi. To alternatywna rzeczywistość, przeplatająca się z naszą."

Więcej o książce: http://okultura.pl/cyberia.htm
A tu można przeczytać jej obszerny fragment w PDFie: http://okultura.pl/texts/cyberia_technologia_neopoganska.pdf
Kościół Logiki Rozmytej / Church of the Fuzzy Logic

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Douglas Rushkoff
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2008, 04:45:39 pm »

"Cyberia" to kompendium wiedzy o magicznych, psychodelicznych i anarchicznych korzeniach Internetu. To podróż przez krainę Wizji do Tu-I-Teraz.


Hmm. Czytalem kiedys ksiazke na podobny temat: "What The Dormouse Said: How the Sixties Counterculture Shaped the Personal Computer Industry", - bardzo dobra i pouczajaca, ale mam wrazenie, ze to o czym piszesz to troche bardziej luzne rozwazania o wszystkim i o niczym.

Co na boga znaczy "podróż przez krainę Wizji do Tu-I-Teraz"? :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline kas1

Douglas Rushkoff
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2008, 07:47:28 am »
Co na boga znaczy "podróż przez krainę Wizji do Tu-I-Teraz"? :)


Mi to się kojarzy z jakimś odwykiem.

Offline Buttman

Douglas Rushkoff
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2008, 08:51:00 am »
Hmm. Czytalem kiedys ksiazke na podobny temat: "What The Dormouse Said: How the Sixties Counterculture Shaped the Personal Computer Industry", - bardzo dobra i pouczajaca, ale mam wrazenie, ze to o czym piszesz to troche bardziej luzne rozwazania o wszystkim i o niczym.

Imho "Cyberia" to doskonałe uzupełnienie "TechGnozy" Erika Davisa (swego czasu wydał to u nas Rebis i do dziś można na nią trafić na taniej książce). Obie rzeczy penetrują ten sam obszar.

Nie podejmuję się zestawiania "What The Dormouse Said" z "Cyberią", bo tej pierwszej nie czytałem, więc moja opinia byłaby wyssana z brudnego palca.

Co na boga znaczy "podróż przez krainę Wizji do Tu-I-Teraz"? :)

To pop-poezja dla czterolatków :)
Kościół Logiki Rozmytej / Church of the Fuzzy Logic

N.N.

  • Gość
Douglas Rushkoff
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2008, 08:31:33 pm »
Więcej o książce: http://okultura.pl/cyberia.htm

Jeżeli Timothy Leary, który zmarł w 1996 roku, czytał tę książkę (o czym świadczy fakt, że pod podanym linkiem cytują jego opinię), to jest to już jakiś klasyk z minionej epoki

Offline Buttman

Douglas Rushkoff
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2008, 10:04:55 pm »
Jeżeli Timothy Leary, który zmarł w 1996 roku, czytał tę książkę (o czym świadczy fakt, że pod podanym linkiem cytują jego opinię), to jest to już jakiś klasyk z minionej epoki

Hasło Cyberia, do którego odnosi się Leary, zostało przez Rushkoffa ukute znacznie wcześniej. Obecność na okładce wynika z jednego z dodatków do książki, zatytułowanego "Ostatnia podróż Timothy'ego Leary'ego 0817996".
Kościół Logiki Rozmytej / Church of the Fuzzy Logic

N.N.

  • Gość
Douglas Rushkoff
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2008, 12:38:51 am »
Hasło Cyberia, do którego odnosi się Leary, zostało przez Rushkoffa ukute znacznie wcześniej. Obecność na okładce wynika z jednego z dodatków do książki, zatytułowanego "Ostatnia podróż Timothy'ego Leary'ego 0817996".
Wikipedia podaje, że "Cyberia" ukazała się po raz pierwszy w 1994 roku. Tę samą informację można znaleźć na stronie autora, skąd zresztą można sobie ściągnąć ową książkę w całości (po angielsku). Bah, nawet w tym PDFie, do ktorego link podałeś stoi jak byk
Cytuj
First published 1994 by HarperCollins
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2008, 12:46:18 am wysłana przez N.N. »

Offline Buttman

Odp: Douglas Rushkoff
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 19, 2008, 09:01:11 am »
Wikipedia podaje, że "Cyberia" ukazała się po raz pierwszy w 1994 roku. Tę samą informację można znaleźć na stronie autora, skąd zresztą można sobie ściągnąć ową książkę w całości (po angielsku). Bah, nawet w tym PDFie, do ktorego link podałeś stoi jak byk

Zgadza się.

Tylko czy moja wypowiedź temu przeczyła?

Do czego Jerzy zmierzasz?

Kościół Logiki Rozmytej / Church of the Fuzzy Logic

N.N.

  • Gość
Odp: Douglas Rushkoff
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2008, 12:00:08 pm »
Zgadza się.

Tylko czy moja wypowiedź temu przeczyła?

Do czego Jerzy zmierzasz?



Do niczego nie zmierzam: sumuję informacje, a właściwie sumowałem w trakcie ich gromadzenia. Owszem, odniosłem wrażenie, że próbowałeś zaprzeczyć, temu co napisałem, ale nie chodziło mi o spór z Tobą. Książka jest interesująca - może nie jako ostatnie słowo na temat cyberprzestrzeni, ale jako tekst o kulturze cyberpunkowej.
Mam ją już na dysku, ściągniętą ze strony autora. Jeśli okaże się czymś więcej niż ciekawostką, to pewnie kupię sobie polskie wydanie.
Dziękuję za podanie informacji, która zwróciłsa na ten tytuł moją uwagę.

Offline Buttman

Odp: Douglas Rushkoff
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 22, 2008, 10:47:46 am »
Do niczego nie zmierzam: sumuję informacje, a właściwie sumowałem w trakcie ich gromadzenia. Owszem, odniosłem wrażenie, że próbowałeś zaprzeczyć, temu co napisałem, ale nie chodziło mi o spór z Tobą.

Nie, wszystkie podane przez Ciebie informacje się zgadzają. Rushkoff próbował wydać już "Cyberię" w 1993 roku, ale ówczesny wydawca nie podzielał jego entuzjazmu co do przyszłości internetu.

Zresztą jak wiesz wszystkie informacje można dziś łatwo zweryfikować, więc byłbym zerojedynkowym samobójcą próbując manipulować danymi.

Cieszę się, że cynk się przydał.

I mam nadzieję, że Manzoku wystartuje z zapowiadanym "Testamentem".
Kościół Logiki Rozmytej / Church of the Fuzzy Logic

 

anything