trawa

Autor Wątek: Perpetum mobile?  (Przeczytany 32579 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ryceros

Perpetum mobile?
« dnia: Wrzesień 19, 2008, 12:16:45 pm »
Zakładam wątek, ponieważ laik jestem, a kolega wysłał mi ciekawostkę na youtube. Wygląda na trochę nierealne (perpetum mobile?), ale nie potrafię tego wytłumaczyć.

Ktoś może już to zna i chciałby się podzielić rozwiązaniem.

Zapraszam do dyskusji.


Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2008, 12:59:35 pm »
Tee hee, dawno się tak nie ubawiłem.  :p Ten filmik pasował by znakomicie jako skecz do Monty Python's Flying Circus jako prezentacja najnowszego domu opieki dla domorosłych wynalazców.
"Z dala od miejskiego szumu, Dom Pomocy Pani Whinstone zapewnia niezależnym eksperymentatorom i wynalazcom upragniony spokój i możliwość spełnienia swoich aspiracji. Nasi wychowankowie całe dnie spędzają w warsztatach piłując, tnąc i spawając swoje dzieła pod czujną opieką specjalistycznego personelu. Pan Marek Terelak już czwarty rok promuje Cudowną Przekładnię Perpetuum Mobile, a to wszystko dzięki odpowiedniej diecie i ograniczeniu do minimum kontaktu z ludźmi i mechaniką klasyczną. Pan Marek jest szczęśliwy, więc jeśli i w twojej rodzinie (...)"

 :D

Obawiam się niestety, że to "urządzenie" nie łamie praw mechaniki, bo nawet jeśli dwie skrajne osie poruszają się z tą samą prędkością, to jeszcze nic z tego nie wynika. Łańcuch jest dość gruby i sam zwiększa efektywną średnicę środkowej zębatki, tak, że przełożenie jest ostatecznie takie samo jak w przypadku użycia dwóch jednakowych zębatek. To chyba cała tajemnica.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2008, 01:40:50 pm »
Thx, mam czym poprawić tacie humor jak wróci z roboty. Ale całego oglądać nie warto.

A zkąd taki wynik?
Nie wiem jak i co liczyli, że taki wykres im wyszedł... Facet jeszcze coś o sinusoidzie mówił...
A że osie mają taką samą prędkość obrotu- no chcieli zrobić taki łańcuch to zrobili, ale co z równości tych prędkości wynika dla "produkowania" energii?

EDIT:
Jak komuś mało: http://www.focus.pl/newsy/zobacz/publikacje/niezwykle-wynalazki/strona-publikacji/
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Ryceros

Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2008, 06:28:45 pm »
Czyli nie mam się co obawiać końca świata? ;-)

Cytat: Sajuuk'Khar
Łańcuch jest dość gruby i sam zwiększa efektywną średnicę środkowej zębatki, tak, że przełożenie jest ostatecznie takie samo jak w przypadku użycia dwóch jednakowych zębatek. To chyba cała tajemnica.
Wziął to pod uwagę i powiedział, że nawet jeśli to prawda, to i tak różnica między jednym, a drugim kołem wynosi 12%.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2008, 06:40:23 pm wysłana przez Ryceros »

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2008, 06:42:30 pm »
Nie no- końca świata, to nie odwołuje. :)
Chyba, że to coś zatrzyma 10cio kilometrowej średnicy asteroidę.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2008, 09:20:37 pm »
Świetny filmik . Tylu bzdur to dawno nie widziałem.  ;-)

A zauważyliście że ten łańcuch po prostu zwiększa średnicę koła do przyrównując ja do zębatego? ;-)

Po za tym to jest tak kiepski mechanizm że on przy większych obrotach się rozleci.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2008, 10:44:01 pm »
Cytat: Ryceros
Wziął to pod uwagę i powiedział, że nawet jeśli to prawda, to i tak różnica między jednym, a drugim kołem wynosi 12%

Wydało się, że przewijałem filmik.  :oops:

Cytat: Inq
A zauważyliście że ten łańcuch po prostu zwiększa średnicę koła do przyrównując ja do zębatego?

Już.. zauważyliśmy.  :D

Ciekawe dlaczego gość nie wpadł na pomysł, żeby połączyć powiedzmy 6 takich przekładni w zamknięty układ i nie puścić w ruch? Wtedy by naprodukowało energii, a dodając kolejne elementy zwiększalibyśmy jego moc. : o
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Ryceros

Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 20, 2008, 03:53:27 pm »
Cytat: Sajuuk'Khar
Wydało się, że przewijałem filmik. :oops:
Wydało się jeszcze coś gorszego ;-)
Ta wiadomość była w linku, który podrzucił Ijon Tichy ;-)
pffff... :D

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 20, 2008, 04:30:24 pm »
No dobrze, dobrze, nie dasz mi się po napawać wyższością nad jakimś pseudonaukowcem. Nie chciało mi się czytać, bo a priori uznałem, że szkoda uwagi na coś, co na kilometr śmierdzi tanią sensacją. To jakby logować się na gildię tylko po to żeby rzetelnie zbijać w pocie czoła kolejne argumenty gryfa/mesjasza. Światła ignorancja, o to to.  :)
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 20, 2008, 09:19:09 pm »
Ciekawe dlaczego gość nie wpadł na pomysł, żeby połączyć powiedzmy 6 takich przekładni w zamknięty układ i nie puścić w ruch? Wtedy by naprodukowało energii, a dodając kolejne elementy zwiększalibyśmy jego moc. : o

Bo osiągnęli by wtedy w tempie wykładniczym prędkość światła a jak na jeden odcinek to za dużo praw fizyki obalili :D

Offline Ramidas

Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2009, 10:35:31 pm »
A ja może odświeżę wątek. Jak właściwie zdefiniować perpetuum mobile? Bo jeśli to ma być coś, co się wiecznie rusza lub rusza bez dostarczania mu energii, no to zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki Newtona można by za coś takiego uznać np kometę, która lata od setek tysięcy lat i latać dalej będzie o ile w końcu w coś nie wpadnie... Albo dlaczego nie uznać za perpetuum mobile cyklu życiowego który pobiera energię z otoczenia, ale przecież i zwraca ją z powrotem do otoczenia!
Gdy rozmawiasz z idiotą dobrze jest mieć pewność, że on nie robi tego samego...

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 21, 2009, 10:56:05 pm »
Co do ciała orbitującego wokół ośrodka masy to nie był bym taki pewien, czy kwalifikuje się pod ideę perpetuum mobile (przynajmniej II rodzaju), bo w jakiś sposób traci energię nawet poruszając się w próżni doskonałej. To ma jakiś związek z wypromieniowaniem energii przez ciało podczas ruchu po okręgu, ale nie jestem pewien, czy dotyczy to też obiektów w skali makro.

Co do żywego organizmu sprawa jest jasna - jak każdy silnik potrzebuje on do pracy źródła energii, które mógłby przekształcić w inną jej formę, taką, której nie może później już wykorzystać.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Ramidas

Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2009, 11:08:05 pm »
W sumie fakt... wszystko się zaczyna od światła słonecznego...
Gdy rozmawiasz z idiotą dobrze jest mieć pewność, że on nie robi tego samego...

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 22, 2009, 02:20:25 pm »
A ja może odświeżę wątek. Jak właściwie zdefiniować perpetuum mobile?
Sprawdziłem- na wikipedii jest. :)
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Ramidas

Odp: Perpetum mobile?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 22, 2009, 03:12:55 pm »
Co ty nie powiesz? :) Nie pisałbym tu gdyby odpowiedź z wikipedii byłaby dla mnie satysfakcjonująca...
Gdy rozmawiasz z idiotą dobrze jest mieć pewność, że on nie robi tego samego...

 

anything