Autor Wątek: 19.09 - 27.10.2008 - Avant Music Festival @ Firlej/ Mleczarnia, Wrocław  (Przeczytany 1759 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline asymmetry.pl

AVANT MUSIC FESTIVAL


www.firlej.wroc.pl | www.avantmusic
@ Firlej & Mleczarnia // Wrocław
19.09-27.10.2008
start: godziny rozpoczęcia koncertów podane są przy programie festiwalu.
bilety: ceny biletów na pojedyńcze koncerty, podane są przy programie festiwalu.
Karnety na cały festiwal w cenie 75pln.
do kupienia: www.ticketpro.pl | www.eventim.pl


O FESTIWALU

Avant Music Festival powstał z myślą o publiczności głodnej wrażeń, których nie sposób odnaleźć w zjawiskach codziennych, popularnych, czy mainstreamowych. Od 19.09.08 do 27.10.08 w ODA Firlej oraz Klubokawiarni Mleczarnia wystąpi 20 projektów z 10 różnych zakątków świata, w tym najwybitniejsi artyści światowej sceny awangardowej. W programie, obok akustycznego jazzu, znajdzie się również muzyka generowana z laptopów, punk jazz, muzyka awangardowa, noise, cięższe brzmienia i improwizacje. Jest to pierwszy tego typu projekt we Wrocławiu i jeden z nielicznych w Polsce. Celem Festiwalu jest również promocja najciekawszych artystów wrocławskich.

Inauguracyjnym koncertem Festiwalu będzie spotkanie doskonale w Polsce znanego przedstawiciela chicagowskiej muzyki improwizowanej - Kena Vandermarka wraz z rewelacyjnym skandynawskim trio jazzowo-awangardowym - The Thing (Mats Gustafsson, Paal Nilssen-Love i Ingebrigt Haker Flaten). Na swoim koncie mają występy z Peterem Broetzmannem, Joe McPhee, Paul Lovensem czy Barry Guy'em. Ich koncerty są niezwykła mieszanką tradycji, awangardy, energii i szaleństwa.
Kolejną niewątpliwą gwiazdą Festiwalu jest Marc Ribot, okrzyknięty "jednym z najbardziej wszechstronnych i wrażliwych gitarzystów współczesnych". Doskonale czuje się zarówno w recitalach solowych, jak i w inspirowanej żydowskim folklorem "Bar kokhbie" Johna Zorna czy kubańskich frazach z Los Cubanos Postizos. Jego wirtuozerię docenili m.in. Tom Waits, Robert Plant, Elvis Costello oraz Marianne Faitfull. We Wrocławiu w składzie: Marc Ribot - gitara, Henry Grimes - bas, Chad Taylor - perkusja, zagrają kompozycje saksofonisty Alberta Aylera.
Nie sposób być obojętnym na występ Matthew Shippa, który jest jednym z najważniejszych kontynuatorów poszukiwań twórczych awangardy jazzowej połowy lat 70. (zwanej nowojorską sceną loftową), jak i eksperymentalnej pianistyki Cecila Taylora. Według światowej krytyki stworzył podwaliny współczesnej muzyki improwizowanej, łączącej tradycję z nowoczesnością. Na swoim koncie ma niezliczoną ilość projektów z najwybitniejszymi artystami jazzowymi. Grywał m.in. z Davidem S. Warem, Whitem Dickey'em, Susie Ibarrą, Roscoe'm Mitchellem, z Joe Morrisem, Matem Manerim, Wadadem Leo Smithem, Royem Campbellem i Robem Brownem. Nagrał kilkadziesiąt albumów: solo, w duetach, triach i kwartetach.
Na uwagę zasługuje także włoski duet ZU, których działalność John Zorn podsumował krótko: "Stworzyliście potężną i wyrazistą muzykę, która przekracza to, co dzisiaj komponują inni artyści". Ich muzyka nie ma granic i nie poddaje się żadnym wpływom. Artyści zgrabnie mieszają elementy punku, jazzu, noise, awangardy czy metalu. Na swoim koncie mają liczne koncerty na wszystkich kontynentach. Znani są ze współpracy z Mike�em Pattonem, Fantomasem, ale też NoMeansNo, Eugene Chadbourne, Jeb Bishop, Mats Gustafsson czy Ken Vandermark.
Bardzo inspirująco zapowiada się występ multikulturowego, energicznego trio KUH, które tworzą: austriacki trębacz Franz Hautzinger, japoński gitarzysta Kazuhisa Uchihashi i wybitny polski perkusista - Jacek Kochan.
Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na francuskiego, współczesnego kompozytora Pierre Bastiena, który drwiąc z technik samplingu tworzy wciągające, zmysłowe, pełne melancholii melodie, wygrywane przez skonstruowane przez niego maszyny-roboty i lekko zmodyfikowane instrumenty akustyczne.
Amatorom hałaśliwego grania przypadnie do gustu japoński noise: Pain Jerk i Zbigniewa Karkowskiego.
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć również takie projekty jak: szwajcarski perkusyjny skład: Lucas Niggli Drum Quartet, wybitny brytyjski wokalista Phil Minton z zespołem, eksperymentalny włoski gitarzysta Eraldo Bernocchi i zespół którego jest liderem - Black Engine, Norwedzy z MoHA!, amerykańska wiolonczelistka i performerka Audrey Chen, oraz fenomenalne, wrocławskie Małe Instrumenty, Mikrokolektyw (duet rodem z Robotobiboka), Piernik- Zabrodzki Projekt, Phonos ek Mechanes, Gastrula, Dawid Szczęsny i Kostas New Program.

PROGRAM FESTIWALU

19.09 - cena 15/22 zł
* Dawid Szczęsny (PL) - Firlej, godz. 20:00
* The Thing feat. Ken Vandermark (SWE/USA) - Firlej, godz. 21:00

26.09 - cena 18/25 zł
* Pierre Bastien (FR) - Firlej, godz. 20:00
* Phil Minton Quartet (GB) - Firlej, godz. 21:30
* Małe Instrumenty (PL) - Mleczarnia, godz. 23:00

27.09 - cena 18/25 zł
* Lucas Niggli Drum Quartet (CH) - Firlej, godz. 20:00
* ZU (IT) - Firlej, godz. 21:30
* TRIO KUH Kochan-Uchihashi-Hautzinger (JPN/PL/AUT) - Firlej, godz. 23:00

28.09 - cena 15/22 zł
* Mikrokolektyw (PL) - Firlej, godz. 19:00
* Black Engine (IT) - Firlej, godz. 20:00
* Eraldo Bernocchi (IT) - Mleczarnia, godz. 22:00

11.10 - cena 10/15 zł
* Piernik Zabrodzki Projekt (PL) - Firlej, godz. 20:00
* Phonos ek Mechanes (PL) - Firlej, godz. 21:30

18.10 - cena 10/15 zł
* Gastrula (PL) - Firlej, godz. 20:00
* MoHa! (NOR) - Firlej, godz. 21:30

26.10 - cena 18/25 zł
* Audrey Chen (USA) - Firlej, godz. 19:00
* Pain Jerk, Zbigniew Karkowski (JAP/PL) - Firlej, godz. 21:00

27.10 - cena 22/30 zł
* Matthew Shipp (USA) - Firlej, godz. 19:00
* Marc Ribot Trio (USA) - Firlej, godz. 20:00
* Kostas New Progrram (PL) - Firlej, godz. 21:30

Linki:
www.firlej.wroc.pl
www.avantmusic.pl
www.mleczarnia.wroclaw.pl
www.toneindustria.com