trawa

Autor Wątek: HANAMI  (Przeczytany 33611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ZBÓJCERZ

HANAMI
« dnia: Październik 09, 2008, 05:32:35 pm »
Widzę tematy o różnych wydawcach, ale HANAMI nie znalazłem. Dość długo omijałem to wydawnictwo szerokim łukiem - czułem jakąś awersję do czytania komiksów od tyłu, a na dodatek od prawej do lewej. Przełamałem się za sprawą IKARA według scenariusza Moebiusa z mistrzowskimi rysunkami Jirō Taniguchi. Niejako przy okazji zakupiłem także komiks pt: "Wędrowiec z Tundry" autorstwa Taniguchiego - a, że w pakiecie taniej to skusiłem się jeszcze na    "Dynia z majonezem". Muszę przyznać, że to jedne z najlepszych moich zakupów ostatnich miesiący. W rysunkach Taniguchiego po prostu się zakochałem. "Wędrowiec z Tundry" to dzieło jakich mało, aż się zimno robi gdy ogląda się te rysunki, a gdy czytałem scenę ataku wilków autentycznie włosy zjeżyły mi się na głowie. Rewelacja! Pięknie narysowany jest też Ikar - treściowo, bez rewelacji ale przeczytać (obejrzeć) na pewno warto. "Dynia z majonezem" to zupełnie inna kreska, ot bardziej obyczajowy komiks, bez rewelacji, ale czyta się całkiem przyjemnie.
Znacie inne komiksy z tego wydawnictwa?
Po które warto sięgnąć?
Podobają się Wam prace Taniguchiego ? 

godai

  • Gość
Odp: HANAMI
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 09, 2008, 07:27:10 pm »
Polecam Duds Hunt, z wiosennego pakietu. Bardzo miejski, bardzo brutalny, ale całkiem niezły. Wędrowiec to niezaprzeczalnie kandydat do ścisłej czołówki tego roku. Pozostałych dwóch (mnie też namówili na taniej w pakiecie, hehe) nie czytałem, ale sądzę, że się nie zawiodę.

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: HANAMI
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 09, 2008, 07:44:41 pm »
nie za bardzo trawię mangę, a zainteresowały mnie pochlebne opinie na temat Wędrowca z Tundry do tego uwielbiam komiksy obyczajowe. i tu moje pytanie: czy dla kogoś totalnie nie obeznanego w gatunku (manga) będzie to dobra pozycja??

godai

  • Gość
Odp: HANAMI
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2008, 07:50:58 pm »
Owszem. Przede wszystkim, graficznie jest "mało mangowe". W sensie, mało rzeczy, które się tradycyjnie kojarzą laikom z mangą, takich jak "wielkie oczy" itp. Bardzo przyjemna, czysta, miejscami powiedziałbym chirurgiczna kreska. Mocno rozstrzelona tematyka - od takiej awanturniczo-przygodowej z Londonem w roli głównej, przez obyczajówkę, ale jednak sporo takich "bliżej natury".

A poza tym, to zbiór opowiadań - jedno podejdzie mniej, drugie bardziej - większe szanse, że się coś spodoba.

Stanowczo dobra pozycja, a, jak powiedział Radek na panelu wydawców - zły jest podział na komiks azjatycki i nieazjatycki. Trzeba dzielić komiksy na dobre i złe. Ten jest dobry.

Offline ZBÓJCERZ

Odp: HANAMI
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 09, 2008, 09:48:07 pm »
czy dla kogoś totalnie nie obeznanego w gatunku (manga) będzie to dobra pozycja??

moim zdaniem znakomita - jeśli Wędrowiec z Tundry to manga, to była to pierwsza manga jaką w życiu przeczytałem i jestem zachwycony

Stanowczo dobra pozycja, a, jak powiedział Radek na panelu wydawców - zły jest podział na komiks azjatycki i nieazjatycki. Trzeba dzielić komiksy na dobre i złe. Ten jest dobry.

Dokładnie - właśnie dzięki "Wędrowcowi z Tundry" się o tym w pełni przekonałem.

Polecam Duds Hunt, z wiosennego pakietu.

na pewno przeczytam
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2008, 09:51:27 pm wysłana przez ZBÓJCERZ »

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: HANAMI
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 10, 2008, 05:28:36 pm »
godai, Zbójcerz - dzięki za info. chyba się skuszę.

Offline Dembol_

Odp: HANAMI
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 10, 2008, 06:16:09 pm »
Hanami wydaje całkiem niezłe rzeczy. Mangi z gatunku bardziej interesujących niż młodzieżowe mordobicia i komedie romantyczne (dla obu płci). Suppli i Balsamista mi niestety nie leżą. Duds Hunt był niezły, ale to też nie jest to co lubię w mangach. Najlepsza była bonusowa opowiastka.

Na ostatnie pozycje niestety jeszcze czekam (poza "Dynią z majonezem" - zupełnie nie moje klimaty), ale z tego co widziałem w sieci zapowiadają się bardzo ciekawie.

Gdzieś poszła plotka, że Hanami ma licencję na kilka innych tytułów Taniguchiego.
O tu - http://anime.com.pl/Kolejne_mangi_Jiro_Taniguchiego_w_Polsce%3F,news,read,3772.html
Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby się sprawdziła.

Offline kolec

Odp: HANAMI
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 10, 2008, 07:29:02 pm »
Polecam Duds Hunt, z wiosennego pakietu. Bardzo miejski, bardzo brutalny, ale całkiem niezły. Wędrowiec to niezaprzeczalnie kandydat do ścisłej czołówki tego roku. Pozostałych dwóch (mnie też namówili na taniej w pakiecie, hehe) nie czytałem, ale sądzę, że się nie zawiodę.

Wędrowiec jest naprawdę dobry, kupujcie, jeśli jeszcze nie macie, niewierni.

Te rastrowe krajobrazy...

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: HANAMI
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 18, 2008, 04:25:19 pm »
"Wędrowiec z tundry" to naprawdę udany komiks, ale państwo Bolałkowie mogliby więcej popracować nad korektą i jakością polszczyzny tłumaczenia.

Offline Jarek Obważanek

Odp: HANAMI
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 18, 2008, 07:04:23 pm »
Tak to jest, jak się wszystko robi samemu - od tłumaczenia, przez korektę po okładki...
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: HANAMI
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 18, 2008, 07:27:51 pm »
Tak to jest, jak się wszystko robi samemu - od tłumaczenia, przez korektę po okładki...
Pisząc to usprawiedliwiasz wydawcę, czy go ganisz?

Offline yurek1

Odp: HANAMI
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 18, 2008, 07:33:51 pm »
ekhm, chciałem napisać podobną uwagę, ale pomyślałem, że znowu przyjdzie jakiś "gość" niedzielny i powie, że się przypieprzam bezpodstawnie. niestety Wędrowca, zresztą Ikara trochę też, czytało się dość niewygodnie z przytoczonych wyżej powodów. ale dobra... [machnięcie ręką]
Oh no, what a time to get diarrhoea!

godai

  • Gość
Odp: HANAMI
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 18, 2008, 08:01:42 pm »
Za to Dynia była lepiej przetłumaczona. Chociaż tam było mniej tekstu.

Offline Julek_

Odp: HANAMI
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 18, 2008, 08:26:05 pm »
"Wędrowiec z tundry" to naprawdę udany komiks, ale państwo Bolałkowie mogliby więcej popracować nad korektą i jakością polszczyzny tłumaczenia.

Przychylma posta.

Hanami wydanymi komiksami ma u mnie spory kredyt zaufania i obok KG to dla mnie najlepszy wyrasta na najlepsze wydawnictwo komiksowe w Polsce. Wydaje pozycje interesujące i niebanalne, pokazało mi mangi, jakie chciałbym czytać w lepszym przekładzie.

Darku, chyba nasze gusta jednak zbliżyły swoje orbity  :)

Offline Jarek Obważanek

Odp: HANAMI
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 18, 2008, 10:54:19 pm »
Pisząc to usprawiedliwiasz wydawcę, czy go ganisz?
Zamiast odpowiedzi cytat:
A skoro o gustach, to wczoraj (17 lipca) wpadła mi do skrzynki okładka "Dyni z majonezem" zrobiona od podstaw przez Hanami. Tani efekt komputerowy w tle, fatalne liternictwo, zachwiana kompozycja, mdła kolorystyka. Jedna z gorszych okładek komiksu, jakie ostatnio widziałem. Dlaczego wydawnictwo odrzuciło obydwie okładki oryginalne? Pierwsza im się po prostu nie podobała, a druga przywoływała skojarzenia z rysunkiem wykreślnym, zresztą żadnej nie stworzyła autorka komiksu - tak w skrócie odpowiedziało Hanami. Ten ostatni argument w ogóle do mnie nie trafia, bo przykładów dobrych okładek zrobionych przez inne osoby, niż środek, jest od groma.
A dzisiaj dowiedziałem się, że za okładkę odpowiada ta sama osoba, co za tłumaczenie...

I jeszcze cytat z listu (wbrew pozorom nie takiego znowu napastliwego), jaki wysłałem do wydawcy:
No nie wierzę - wykorzystaliście kawałek litery "pi" do stworzenia czegoś na kształt "r"? Przecież to jest gwałt na alfabecie greckim! Dlaczego nie użyliście litery "rho"? W ogóle ciekawi mnie skąd pomysł na użycie greckich liter - nie pojawiają się ani na okładce japońskiej, ani francuskiej. (...) No i po co te czarne kontury, zacierające kompletnie czytelność nazwisk (podobnie zresztą było w przypadku "Wędrowca z tundry").

A skoro o Wędrowcu - te koślawe literki w środku też nie prezentują się najlepiej.
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

 

anything