Autor Wątek: małpa pisząca Hamleta  (Przeczytany 20183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ypard

małpa pisząca Hamleta
« dnia: Październik 13, 2008, 07:57:13 pm »
Witam. Ostatnio niezwykle zainteresował mnie dość abstrakcyjny i raczej nierozwiązywalny temat.
Otóż, gdyby małpie (np. szympansowi) dać maszynę do pisania i gdyby małpa ta była nieśmiertelna i dysponowałaby nieskończonym czasem udałoby jej się napisać jedno z literackich dzieł ludzkości, np. szekspiroswkiego Hamleta.
Zakładamy również, że małpa nie umie pisać w żadnym języku świata, nie zna naszej kultury i kompletnie nic nie wie o życiu ludzi. Jednym słowem jest zwykłą małpą w żaden sposób niewyróżniającą się wyglądem ani inteligencją od współczesnych małp. Zatem gdyby małpie takiej dać maszynę do pisania i kazać jej przez nieskończony czas pisać jej na tejże maszynie to wkońcu po tysiącach, milionach, miliardach lat, po tysiącach, milionach, miliardach bezsensownych ciągów liter napisała by coś sensownego. Było by to np. słowo ''domek'' (np. po 100 latach) no i wkońcu Hamlet w języku fińskim (np. po 500.000.000.000.000 lat).
Mało tego.........wkońcum kiedyś po niewyobrażalnie długim czasie, po niewyobrażalnie długim ciągu bezsensownie ułożonych liter napisałaby wszystkie znane ludzkości dzieła literackie we wszystkich znanych piśmiennych językach świata.
Najpierw wydawałoby mi się to kompletnie niemożliwe....ale pomyślcie sami - dysponując nieskończenie długim czasem wydaje mi się, że jest to możliwe.
P.S.
W owej teorii małpa symbolizuje twór, istotę, maszynę, która daje losowo wybrane litery ze standardowej klawiatury do pisania. Tą małpą może być również człowiek.

Offline Ryceros

Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2008, 12:51:13 am »
Myślę, że trochę błądzisz.

Albo ja nie czuję problemu.

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2008, 07:08:27 am »
Ale masz jakieś pytanie, czy poprostu dzielisz się (znaną) informacją, Ypardzie?
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Nehan

Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2008, 08:15:17 pm »
za dużo pratchetta

Offline Ryceros

Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2008, 09:13:37 pm »
Cytat: Ijon Tichy
Ale masz jakieś pytanie, czy poprostu dzielisz się (znaną) informacją, Ypardzie?
Wydaje mi się, że kolega yapard stawia tezę i zachęca do wspólnego jej rozpatrzenia.
Nie wiem tylko co dokładnie yapard miał na myśli pisząc: "małpa napisze Hamleta".

Jeśli chodzi o durne nawalanie w klawiaturę i raz na 1000000 "wyrazów" jeden będzie czytelny, to rzeczywiście jest szansa, że po x-miliardzie lat, jak się zlepi te wszystkie powstałe w tym czasie wyrazy w jedną kupę i sprawnie porozmieszcza na kartce, to wyjdzie jakiś Hamlet.

Ale jeśli chodzi o to, że małpa napisze "ciurkiem" całego Hamleta, to wybaczcie.
Dzieło Hamlet ma załóżmy 1000000000 liter. Który chętny do obliczenia ilości wariacji z powtórzeniami :D ?

edit:
poza tym nie wiem po co odpowiadam, bo i tak uważam, że to prowokacja... :roll:

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2008, 10:25:12 pm »
Za póżno, Rycerosie. :)

A [ta hipotetyczna] małpa napisze- ciurkiem- nawet całą bibliotekę: statystyka + nieskończoność.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Ryceros

Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2008, 11:54:57 pm »
Cytat: Ijon Tichy
A [ta hipotetyczna] małpa napisze- ciurkiem- nawet całą bibliotekę: statystyka + nieskończoność.
Hmmm...
Pewnie masz rację, tylko ja cały czas nie rozumiem problemu...
Chociaż: czy małpa namaluje wszystkie obrazy świata kiedy dostanie do ręki pędzle i farby? :arrow: wątpię.


Cytat: Ryceros
Ale jeśli chodzi o to, że małpa napisze "ciurkiem" całego Hamleta, to wybaczcie.
Dzieło Hamlet ma załóżmy 1000000000 liter. Który chętny do obliczenia ilości wariacji z powtórzeniami :D ?
Nie wziąłem pod uwagę "spacji". :shock:

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 15, 2008, 03:37:35 pm »
Chociaż: czy małpa namaluje wszystkie obrazy świata kiedy dostanie do ręki pędzle i farby? :arrow: wątpię.
Słusznie na ścianach małpiego więzienia się nie zmieszczą. :)

Hmmm...
Pewnie masz rację, tylko ja cały czas nie rozumiem problemu...
Ha! Bo tu nie ma problemu.
Do niwielkiego pomieszczenia zamykasz: małpę, maszynę do pisania, nieskończenie wiele kartek (pasujących do maszyny).
Założenia:
-małpa jest nieśmiertelna (starość, głód itp...),
-maszyna do pisania jest niezniszczalna (małpa jej nie zapsuje).

Po nieskończenie długim czasie małpa napisze wszystkie dzieła literackie świata.

Ta wymyslona sytuacja pokazuje, że nawet jeśli coś jest b. mało prawdopodobne, to w nieskończenie długim czasie i tak się wydarzy.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline ypard

Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 15, 2008, 04:18:24 pm »
No właśnie
Chodziło mi o nowy wątek do wspólnego tematu. Wg mnie małpa ta (stanowiąca jedynie symbol, może to byc np. jakiś generator losowo wybieranych liter działający w nieskończonośc) wkońcu po nieskończenie długim czasie napisze taką kombinację liter, że jedna litera po drugiej utworzą dokładnie Hamleta czy inny tekst napisany przez człowieka. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie jest niebywale małe, wręcz dążące do zera, jednak wyższe od zera więc możliwe.
Większośc ludzi sceptycznie podchodzi do tego problemu, nie dają w to wiary. Wydaje mi się, że dzieje się tak dlatego, że człowiek jako istota, dla której wszystko ma kres (np. nasze życie) nie potrafi ogarnąc nieskończoności. Szczerze to ja też nie potrafię tego zrozumiec jak coś może trwac nieskończenie długo - taka nasza natura.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 15, 2008, 07:55:09 pm »
To mało konstruktywny problem.

Jeśli go uogólnić (przeskakując całe niepotrzebne rozumowanie z szympansami i maszynami do pisania), dojdziemy do wniosku, że spośród wszystkich cząstek możemy otrzymać tyle kombinacji, co permutacja wszystkich cząstek razy dana cecha - np. położenie. Jeśli wprowadzimy tu jeszcze czas, to liczba możliwych kombinacji cząstek wyjdzie wystarczająco duża, albo wręcz nieskończona* by zdać sobie sprawę, że zastanawiamy się nad zagadnieniem raczej oderwanym od rzeczywistości.

Co z tego, że istnieje jakieś prawdopodobieństwo, iż te cząstki nagle ułożą się w jakiś skomplikowany i może znajomy naszym oczom kształt? Szansa jest taka, że trzeba by na to czekać BARDZO DŁUGO, jeśli się komuś nudzi w równym stopniu to może sobie policzyć czas oczekiwania na niespodziewane ułożenie się atomów gwiezdnego pyłu w funkcjonalny krążownik Imperium z SW z załogą na pokładzie, ale to trochę jałowa rozrywka. Tak samo z tym Hamletem. Heh, ciekawe zresztą kto by przez te wszystkie sterty papieru przebrnął.  :)

*nieskończona jeśli założymy, że przestrzeń jest ciągła i można wyznaczać położenie cząstki z nieskończoną dokładnością. Poprawcie mnie jeśli się mylę.  :)
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 15, 2008, 09:29:01 pm »
ciekawe zresztą kto by przez te wszystkie sterty papieru przebrnął.  :)
Tych kartek- o ile dobrze liczę- byłoby tyle co liczb naturalnych, a większość z bełkotem, chałowe zajęcie. :)

nieskończona jeśli założymy, że przestrzeń jest ciągła i można wyznaczać położenie cząstki z nieskończoną dokładnością. Poprawcie mnie jeśli się mylę.  :)
Poprawiam:
-Nie dla ciągłości przestrzeni,
-tu masz zasadę nieoznaczoności. Choć teoretycznie jak tylko położenie Cię interesuje- to powinno się dać.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Ryceros

Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 15, 2008, 10:33:32 pm »
Cytat: Ijon Tichy
Po nieskończenie długim czasie małpa napisze wszystkie dzieła literackie świata.
Suuuuuper....

Możesz ypardzie powiedzieć, co w tym nieogarnialnego?

Nieśmiertelna małpa wali na oślep w klawiaturę i w ciągu 1000000000000000000000000000000 lat udaje jej się napisać pierwszą kartkę Mistrza i Małgorzaty...

rewelka :doubt:

edit:
//uciąłem kilka zer
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2008, 10:40:57 pm wysłana przez Ryceros »

Offline Rhobaak

Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 15, 2008, 10:40:40 pm »
Hmm... To oczywiste, że każdy losowy i nieskończony ciąg zawiera dowolny skończony ciąg (dowolny skończony ciąg jest jego podciągiem). Co do wykorzystania tego w praktyce - cóż, dobrze, że jednak trafił nam się Szekspir i napisał 'Hamleta' "po bożemu":)
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 15, 2008, 10:49:49 pm »
Hmm... To oczywiste, że każdy losowy i nieskończony ciąg zawiera dowolny skończony ciąg (dowolny skończony ciąg jest jego podciągiem). Co do wykorzystania tego w praktyce - cóż, dobrze, że jednak trafił nam się Szekspir i napisał 'Hamleta' "po bożemu":)

nie musimy się odnosić do ciągów.

weźmy pierwszą lepszą liczbę przestępną. Czyli Pi  ;-)

Teoretyczne w jej rozwinięciu powinny znaleźć sie wszystkie dzieła. Mamy pewność że P-P nam czegoś nie uprości.

Offline Radan

Odp: małpa pisząca Hamleta
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 02, 2008, 09:45:36 am »
Ok, Ypardzie, małpa w końcu napisze "Hamleta". Ale co z tego wynika? O co chodzi w tym temacie?

 

anything