Autor Wątek: Mroczne Miasta  (Przeczytany 7859 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Mroczne Miasta
« dnia: Listopad 04, 2008, 12:18:55 pm »
Mury Samaris - intrygujące wprowadzenie w świat Mrocznych Miast. wciągająca historia ze spiskową teorią na czele. klimat niedopowiedzenia świetnie współgra ze spokojnym, wręcz sennym stylem prowadzenia narracji przez Peetersa. doskonałe rysunki przywodzą na myśl styl Andreasa, ale wydają się bardziej szczegółowe. Sh**iten z niezwykłą wyobraźnią i dokładnością przedstawia architekturę i infrastrukturę 'swoich' miast. zapowiada się prawdziwa komiksowa uczta.

zapraszam do dyskusji.

Offline wilk

Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2008, 03:05:40 pm »
Ja przede wszystkim cieszę się, że w końcu mogłem przeczytać ten komiks po polsku bo to dla mnie taki sam klasyk i swoista legenda po wieloletnim oczekiwaniu jak np. komiksy Moebiusa.

Bardzo ciekawy pomysł na scenariusz i świetne rysunki - tu się zgodzę. Momentami tylko wydawało mi się, że historia prowadzona jest nieco drętwo. Nie wiem, być może wynika to z tego, że miałem nadzieję na jakieś niekonwencjonalne rozwiązania formalne, czy jakieś odważne perspektywy jak u Andreasa, a tu scenariusz jest, z formalnego punktu widzenia, klasyczny.

Tym niemniej komiks bardzo mi się podoba. :)

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2008, 03:28:29 pm »
scenariusz jest, z formalnego punktu widzenia, klasyczny.

ale ale. już samo obsadzenie miasta w roli głównego bohatera jest niekonwencjonalne.
a jeśli chodzi o eksperymentowanie rysunkiem to zobaczymy co Sh**iten pokaże w następnych częściach - jak sami autorzy piszą na końcu albumu - Mury to dopiero rozgrzewka.

Offline [robak]

Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2008, 07:19:37 pm »
Właśnie przeczytałem ten świetny komiks. Bardzo mile zostałem zaskoczony posłowiem, gdzie wspomnieli kilka ciekawych rzeczy o stylach architektonicznych. Dodam, że studiuję właśnie architekturę. Jak dla mnie bardzo zacna zapowiedź następnych części. Krótkie, zwięzłe i na temat - a do tego występują tak lubiane [choć nie przez wszystkich rzecz jasna] niedopowiedzenia. Bardzo jestem zadowolony. Ot ! I jeszcze taka ciekawostka - w moim egzemplarzu na pierwszym kadrze 37. strony na plecach głównego bohatera wydrukowany napis: "O RANY... MóJ POKóJ.". Ta kwestia wypowiedziana jest na pierwszym kadrze 36. strony. Też tak macie? :)

Offline Gre

Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2008, 07:45:07 pm »
na mnie osbiscie miasta zrobiły ogromne wrazenie...
pierwsza czesc zakonczyła sie w taki sposob ze włąsciwie wszystko co wyobrazałem sobie na temat tresci dalszego ciagu runeło w gruzach :) pozostawiajac mnie w głebokiej konsternacji.
bardzo dobry komiks nie moge sie doczekac dalszej czesci

Offline anakin

Mroczne Miasta - tłumaczenie
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2008, 04:27:50 pm »
Znam tłumaczkę 'Murów Samaris', brałem nawet udział w korekcie tłumaczenia. Jeśli ktoś znający oryginał ma jakieś konstruktywne uwagi odnośnie tłumaczenia (zwłaszcza w kontekście następnych tomów) to moge je przekazać.


Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Mroczne Miasta - tłumaczenie
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 06, 2008, 08:55:20 pm »
Znam tłumaczkę 'Murów Samaris', brałem nawet udział w korekcie tłumaczenia.
a znasz się na korekcie zawodowo, czy tak raczej hobbystycznie to było?

Offline Dembol_

Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2008, 11:44:23 am »
Kupiłem dzisiaj rano i pierwsze co zrobiłem to upuściłem na ziemię ubijając narożnik :-X
Przeczytałem jeszcze w autobusie i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Graficznie przepiękne.
Fabularnie bardzo ciekawe, chociaż podobny pomysł
Spoiler: pokaż
nieustannie zmieniającego się miasta - tyle, ze inaczej rozwiązany
, pojawiały się np. w filmie "Dark City". Dla uważnego czytelnika większość zwrotów akcji jest do przewidzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że intryga wciąga i z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.

Offline anakin

Odp: Mroczne Miasta - tłumaczenie
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2008, 12:22:08 pm »
a znasz się na korekcie zawodowo, czy tak raczej hobbystycznie to było?

Hobystycznie.

Offline yurek1

Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 07, 2008, 01:20:28 pm »
podobny pomysł
Spoiler: pokaż
nieustannie zmieniającego się miasta - tyle, ze inaczej rozwiązany
, pojawiały się np. w filmie "Dark City". Dla uważnego czytelnika większość zwrotów akcji jest do przewidzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że intryga wciąga i z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.
dokładnie, miałem to samo wrażenie, chociaż w Dark City zrobione jest to mniej finezyjnie, acz bardziej widowiskowo.
fabuła owszem, bardzo przewidująca, ale czyta się po polsku poprawnie (trochę chyba zbyt zachowawczo jest przetłumaczone, tzn. niemal słowo w słowo, nie wiem, to tylko wrażenie, bo nie mam oryginału).
Oh no, what a time to get diarrhoea!

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2008, 02:37:02 pm »
, chociaż podobny pomysł
Spoiler: pokaż
nieustannie zmieniającego się miasta - tyle, ze inaczej rozwiązany
, pojawiały się np. w filmie "Dark City". Dla uważnego czytelnika większość zwrotów akcji jest do przewidzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że intryga wciąga i z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.

również skojarzyło mi się z tym filmem, z tym, że Dark City (apropo, Mroczne Miasto w przyszły czwartek na TVN7 o 23.20 ;) ), jest grubo młodsze od komiksu (15 lat).

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 07, 2008, 06:41:42 pm »
Teraz jak juz przeczytalem "Mury", to przypomnialo mi sie, ze ogladalem "Dark City" - fajny film. :) Komiks tez mi sie podobal. Nie wiem, czy dlugo moglbym takie rzeczy czytac, ale w przedstawionej dawce oceniam go b. wysoko.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

N.N.

  • Gość
Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 07, 2008, 10:52:45 pm »
pierwsza czesc zakonczyła sie w taki sposob ze włąsciwie wszystko co wyobrazałem sobie na temat tresci dalszego ciagu runeło w gruzach :) pozostawiajac mnie w głebokiej konsternacji.
bardzo dobry komiks nie moge sie doczekac dalszej czesci

Dobrzy ludzie, przestańcie sobie wyobrażać dalsze ciągi, bo to nie jest serial, tylko cykl. W nastepnym tomie nazwa Samaris pojawi się tylko jako napis na mapie wiszącej w pokoju bohatera komiksu.

Offline nomada

Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 13, 2008, 08:23:19 pm »
Tymczasem mnie właśnie odebrane i przeczytane jednym ciągiem "Mury Samaris" trochę rozczarowały. Bardzo długie i w związku z tym wygórowane oczekiwania - to zapewne przyczyna.
Po przeczytaniu posłowia i po ponownym przeczytaniu komiksu, negatywne wrażenie jednak zdecydowanie osłabło. Sami autorzy dostrzegli błędy w przedstawieniu pomysłu. I zgadzam się z Peetersem całkowicie co do tego, co się nie do końca udało. Ale ponieważ w gruncie rzeczy to niezwykle interesujący pomysł i wcale nie podany źle, a wręcz bardzo dobrze (szczególnie w rysunku), to z chęcią i ponownie rosnącym oczekiwaniem sięgnę po następne komiksy z "Mrocznych miast", szczególnie dlatego że to była dopiero rozgrzewka.
Ponadto myślę sobie, że ten dość niekonwencjonalny pomysł skupienia się na architekturze a mniej na bohaterach, był ryzykowny. Mimo wszystko to najczęściej bohaterowie "trzymają nas" przy danej serii, tymczasem tutaj trudno się jakoś "wczuć" we Franza (czy z resztą w dalszych tomach on się w ogóle pojawia?). Psychologiczny rysunek tej postaci nie jest bardzo udany, szczególnie w scenach w Samaris.
Jednak ze względu na interesujący pomysł, który ma się rozwijać dalej (to on z resztą sprawił, że oczekiwania były tak wysokie w stosunku do tego tomu), mimo braku tego zwykłego "haczyka" (bohatera), ja daję się złapać. Oby wyszły kolejne tomy!

Offline m010ch

Odp: Mroczne Miasta
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 13, 2008, 08:30:03 pm »
I jeszcze taka ciekawostka - w moim egzemplarzu na pierwszym kadrze 37. strony na plecach głównego bohatera wydrukowany napis: "O RANY... MóJ POKóJ.". Ta kwestia wypowiedziana jest na pierwszym kadrze 36. strony. Też tak macie? :)

To chyba mały błąd w całym drukowanym nakładzie - mam podobnie (aczkowiek nie zauważyłem przy pierwszej lekturze :-)).