trawa

Autor Wątek: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie  (Przeczytany 304574 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline peta18

Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #240 dnia: Marzec 22, 2015, 11:27:31 am »
Moderowanie polega również na wycinaniu postów, bez których dyskusja nie ucierpi, a są jedynie spamem. Przedzieranie się przez takie posty kilka dni po nieobecności na forum jest po prostu męczące. Forum służy do dyskusji. Wymiany myśli. Teksty prosto z chata - lecą i tak było zawsze. Przynajmniej w tym względzie nic się na tym forum nie zmieniło.
Dzieki! Dobrze wiedziec, chyba bylem ostatnio na innym forum.

Co do pominiętych przez moderatora postów, które powinny wylecieć lub zostać dostrzeżone, a nie zostały - do tego służy pole "Zgłoś do moderatora", które niektórzy nawet często używają. Za co bardzo dziękuję.
Nie widze sensu uzywania tego przycisku, zdarzylo sie, ze zglaszane przeze mnie posty jako obrazliwe nie zostaly usuwane, a byly nawet dodatkowo artykulowane. Zdarzalo sie takze, ze pytano sie mnie czy wskazane przeze mnie posty jako obrazliwe powinny byc usuniete.
Ja rozumiem, ze jak skonczylem filozofie i mailem przez 4 lata caloroczne przedmioty pod haslem etyka (w tym etyka praktyczna) to moze wydawac sie, ze w temacie moralnosci jestem niezle obstukany. Ale zapewniam, ze nie jestem i nigdy nie praktykowalem zawodu etyka, w tym forumowego.
Ale pewnie znowu mi sie cos pomylilo i ja mysle caly czas o zupelnie innym forum.
Starosc, nie radosc. Nic juz na to nie poradze. Chyba tylko skrajna wersja solipsyzmu mi pozostaje...
Buk, Hodor i Dziczyzna

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #241 dnia: Marzec 22, 2015, 11:46:22 am »
Graves, jak najbardziej popieram Twoją wypowiedź, pomimo jej nieskrywanej mikrości, szczególnie w odniesieniu do usuwania postów rodem z chatu, dla których zdecydowanie nie powinno być miejsca na forum. Jednakże z drugiej strony pewnym niepokojem, przeradzającym się w zniechęcenie, napawa mnie:

1. z jednej strony, ostatnio panująca  tendencja moderatorska usuwania zupełnie niegroźnych a często interesujących (z tych, czy innych względów) postów z Różnych Gadek, który to wątek niejako zwyczajowo traktowany był jako swego rodzaju pitupitu komiksowych forumowiczów;

2. z drugiej zaś mechaniczne wrzucanie do Gadek postów merytorycznie związanych z komiksem, ale omyłkowo umieszczonych w nieodpowiednich wątkach.

Wydaje mi się, że przynajmniej w tym drugim przypadku moderatorzy powinni wykazać się większą inwencją i umieszczać posty w odpowiadających im tematycznie wątkach, zamiast iść na łatwiznę i wrzucać je po prostu do Gadek. Howgh!!!

fragsel

  • Gość
Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #242 dnia: Marzec 22, 2015, 12:10:27 pm »
Nie widze sensu uzywania tego przycisku, zdarzylo sie, ze zglaszane przeze mnie posty jako obrazliwe nie zostaly usuwane, a byly nawet dodatkowo artykulowane. Zdarzalo sie takze, ze pytano sie mnie czy wskazane przeze mnie posty jako obrazliwe powinny byc usuniete.

nie wiem jak to widzi graves, ale dla mnie użycie przycisku "Zgłoś do moderatora" nie oznacza automatycznie usunięcia a jedynie wskazanie posta moderatorowi by podjął właściwą (we własnym pojęciu i systemie wartości, a niestety nie zawsze zgodną z wolą zgłaszajaćego) decyzję

po tym jak na początku mojej kariery NN zarzucił mi, ze nie wysyłam informacji zwrotnej osobie zgłaszającej ZAWSZE po interwencji lub w przypadku jej braku wysyłam wiadomość wyjaśniająca powody mojego działania

W przypadku o którym mówisz nie wystarczyło Ci to (mój może błąd że napisałem odpowiedź na otwartym a nie privie) - rozpaliłeś dyskusję na 3 chyba strony
Po jej zakończeniu, gdy argument INNEJ osoby przekonał mnie, że nie do końca mam rację zapytałem Cię, czy zależy Ci aby rzeczony wpis (i dalsza dyskusja) zostały na forum jako nauczka (dla mnie, Ciebie i innych) na przysżłość, czy tez życzysz sobie obrony Twojego imienia poprzez usuniecie rzeczonej dyskusji.
Obawiałem się bowiem, ze w sytuacji konfliktu uznasz moje pozostawienie tych danych jako dalszą obrazę a ich usunięcie za sprzątanie dowodów po swojej (przyznanej w rozmowie) pomyłce

nie trzeba być filozofem by odpowiedzieć czy bardziej zależy CI na jednym czy drugim

ale oczywiście lepiej jechać po moderatorze. to daje taki HAJ!!! i uczucie powera na cały tydzień (bo tyle minęło od tego czasu do powtórki wczoraj)
rasiści piszą rasistowskie wpisy, a Sławek za reakcję cierpi, bo mści się na bogu ducha winnym Peta18... takie życie...

Offline peta18

Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #243 dnia: Marzec 22, 2015, 12:49:33 pm »
Odnosilem sie do tej jak i innych sytuacji, wiec zluzuj troche, bo wszystko odbierasz bardzo osobiscie.
I prosze nie przeklamuj rzeczywistosci, nigdy sie mnie nie pytales czy rzeczona dyskusja ma zostac na forum jako nauczka, a tylko czy usunac obrazajace mnie wpisy.
Z mojej strony EOT.
Buk, Hodor i Dziczyzna

fragsel

  • Gość
Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #244 dnia: Marzec 22, 2015, 01:24:06 pm »
bo też jako wrodzony egoista pisałem tu przed chwilą o swoich intencjach i myślach w chwili pisania wiadomości do Ciebie

moją część mogę ujawnić:
nie odpisałeś mi czy mam tę dyskusję zachować czy zgodnie z Twoją oryginalną sugestią usunąć obraźliwe dla Ciebie wpisy


 użyłem słowa "zachować".
wszyscy miłośnicy semantyki z tego forum na pewno wiedzą, że jednym z głównych znaczeń słowa zachować jest "uchronić przed zapomnieniem"

Offline graves

Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #245 dnia: Marzec 22, 2015, 01:45:25 pm »
2. z drugiej zaś mechaniczne wrzucanie do Gadek postów merytorycznie związanych z komiksem, ale omyłkowo umieszczonych w nieodpowiednich wątkach.
Wydaje mi się, że przynajmniej w tym drugim przypadku moderatorzy powinni wykazać się większą inwencją i umieszczać posty w odpowiadających im tematycznie wątkach, zamiast iść na łatwiznę i wrzucać je po prostu do Gadek. Howgh!!!
Tak. niektóre rzeczy powinny być zamiast do "różnych" wrzucane do odpowiadających im tematów. Kwestia tylko co robić, gdy wypowiedzi te są zbyt pomieszane i pasują do różnych tematów, albo do żadnego. Czasem tworzone są inne tematy, ale na to trzeba czasu. Stworzenie nowego tematu z wydzielonych wypowiedzi z innego tematu kosztuje sporo czasu i usunięcia wszystkich postów, które nie powinny się w tym nowym znaleźć.
Najprostsze rozwiązanie to pisać na temat i w odpowiednich tematach - wtedy nie ma potrzeby nic wycinać :smile:
To takie proste, dlaczego wiec nie można się do tego zastosować ?
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2015, 01:56:33 pm wysłana przez graves »
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline peta18

Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #246 dnia: Marzec 22, 2015, 03:08:09 pm »
bo też jako wrodzony egoista pisałem tu przed chwilą o swoich intencjach i myślach w chwili pisania wiadomości do Ciebie
moją część mogę ujawnić:
użyłem słowa "zachować".
wszyscy miłośnicy semantyki z tego forum na pewno wiedzą, że jednym z głównych znaczeń słowa zachować jest "uchronić przed zapomnieniem"

skoro uwazasz, ze slowo zachowac znaczy "zostawic jako nauczke" to ja nie mam wiecej watpliwosci w tym temacie, a jezeli uwazasz, ze zostawienie obrazliwych wpisow na temat jakiegokolwiek forumowicza jest jakas nauczka dla kogokolwiek, to ja juz naprawde milkne, bo mi kopara opadla.
Pozdrowki
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2015, 03:14:31 pm wysłana przez peta18 »
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Holsten

Odp: Odp: Technokapłani
« Odpowiedź #247 dnia: Marzec 22, 2015, 05:29:20 pm »
Miałeś do tego prawo. Bezsensem byłoby zakładanie kolejnego tematu, w momencie kiedy chciałeś napisać coś o Technokapłanach. Ale post ardo nie ma negatywnego wydźwięku.

Offline Death

Odp: Odp: Technokapłani
« Odpowiedź #248 dnia: Marzec 22, 2015, 05:38:14 pm »
Wyprawa Dariusza do tematu o Technokapłanach.  :smile:

Offline graves

Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #249 dnia: Marzec 22, 2015, 07:04:03 pm »
Wyprawa Dariusza do tematu o Technokapłanach.  :smile:
Napisanie w tym temacie było jak najbardziej słuszne. Po to jest.


Wstawiłem w tym temacie wtręty Adro i odpowiedź Dariusza (z tematu o Technokapłanach), ponieważ jest to temat dotyczący uwag na temat forum. Na tym forum jak wiecie jest masa tematów i nie są one po to, aby "kurzyć" się zapomniane, ale jeśli ktoś ma coś merytorycznego do dodania w nich - to zapraszam.
Oczywiście czasami próbują to wykorzystać nowe osoby do "nabicia licznika" pisząc w nich byle co, aby tylko był post. Takie posty są kasowane. Nie jest jednak zakazane pisanie w tematach nawet sprzed 10 lat - jeśli mamy coś ciekawego do powiedzenia. To, że 10 lat temu seria była wydana i z tamtego czasu są o niej wypowiedzi, nie oznacza, że jeśli ktoś ją teraz przeczytał nie może dodać czegoś ciekawego. Czasami z takiego odgrzanego tematu wyrasta bardzo ciekawa dyskusja. Poza tym nawet jeśli ktoś wypowiedział się wtedy na ten temat - teraz po latach może mieć całkiem inne zdanie.


Trafił tutaj również powyższy post Death, który mimo, że jest zabawny jest w tym wypadku zwykłym spamem. Czy powinien być skasowany? Pewnie tak, ale takie rzeczy przeważnie są kasowane po jakimś czasie. Włożył w to trochę czasu i pewnie niektórych może to rozbawić - dajmy więc szansę, aby trochę osób to zobaczyło. Nie ma jednak sensu, aby zostało w temacie na zawsze (szczególnie, że za jakiś czas link do tego obrazka zaniknie...).
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2015, 07:25:48 pm wysłana przez graves »
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Odp: Technokapłani
« Odpowiedź #250 dnia: Marzec 22, 2015, 08:59:21 pm »
Jeśli już jesteśmy przy temacie wstawiania obrazków do postów, to jest z tym związana jedna rzecz, która naprawdę mocno mnie wkurza, oraz jedna, która wkurza mnie nieco mniej, ale nieco więcej niż trochę.

Pierwsza, ta super wkurzająca rzecz to to, gdy ludzie cytują posta zawierającego duży obrazek albo, co gorsza, kilka dużych obrazków, które w cytowaniu pojawiają się w niezmienionej wielkości. Takie postępowanie rozpycha nadmiarowo i bezsensownie listę postów i utrudnia lekturę wątku.

Druga, ta trochę mniej wkurzająca rzecz, to samo umieszczanie dużych obrazków w postach (pomijam tutaj wątki dedykowane obrazkom, takie jak choćby "Zdjęcia waszych komiksów", choć i tutaj można polemizować). Podobnie jak poprzednio, powoduje to, często nieuzasadnione, rozepchnięcie listy postów, co szczególnie bywa denerwujące, gdy obrazek ma pełnić rolę li tylko żartu - wtedy moje rozbawienie nie jest wstanie rozkwitnąć, bo jest na wejściu miażdżone przez swego rodzaju estetyczne wk..wienie.

Problem pierwszy najłatwiej obejść po prostu usuwając obrazek z cytatu. Niemniej, jeśli autor posta uzna, że z tego, czy innego względu w cytacie obrazek powienien pozostać, to bardzo łatwo go przeskalować używając następującego taga (znacznika) BBCodu:

[img width=szerokość_obrazka height=wysokość_obrazka]http://adres_obrazka[/img]

Zaznaczam, że przeskalowane obrazki czytelnik może zawsze obejrzeć w ich oryginalnej rozdziałce poprzez wskazanie obrazka kursorem i naciśnięcie lewego przycisku myszy.

Tagi BBCodu wykorzystane w Waszych postach ujrzycie po naciśnięciu przycisku strzałki po prawej stronie edytora postów. Żeby przeskalować obrazek zachowując jego proporcje należy podzielić jego rozdzielczość w pionie i poziomie przez tę samą liczbę. Poniżej przykład skalowania obrazka zamieszczonego przez Deatha:



Zaprezentowana powyżej metoda skalowania stanowi również remedium na drugi z wymienionych problemów.

Dziękuję za uwagę.

Offline graves

Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #251 dnia: Marzec 22, 2015, 09:15:03 pm »
Zaprezentowana powyżej metoda skalowania stanowi również remedium na drugi z wymienionych problemów.
Zgadzam się z tym co napisałeś w poście wyżej. Mnie to również denerwuje. Generalnie jestem za wywalaniem z cytatów obrazków.
Co do remedium - to niestety jest dobre tylko na krótką metę. Przy każdej zmianie silnika forum (a kilka razy to przechodziliśmy) zmienia się sposób parametryzowania tekstu, wielkości grafiki itd. Kiedyś można było używać zapisów z HTML-a. Teraz jest tak jak napisałeś - co będzie jutro? Trudno powiedzieć, ale te posty z zapisami dzisiejszymi wielkości grafiki - możliwe że nie będą już czytelne. Wszystko się rozjedzie lub nie będzie widać obrazku.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #252 dnia: Marzec 22, 2015, 09:56:24 pm »
Co do remedium - to niestety jest dobre tylko na krótką metę. Przy każdej zmianie silnika forum (a kilka razy to przechodziliśmy) zmienia się sposób parametryzowania tekstu, wielkości grafiki itd. Kiedyś można było używać zapisów z HTML-a. Teraz jest tak jak napisałeś - co będzie jutro? Trudno powiedzieć, ale te posty z zapisami dzisiejszymi wielkości grafiki - możliwe że nie będą już czytelne. Wszystko się rozjedzie lub nie będzie widać obrazku.
BBCode nie jest wymysłem twórców silnika niniejszego forum, ale standardem de facto formatowania postów na forach dyskusyjnych na całym świecie "obowiązującym" gdzieś tak od początku naszego nowego wieku. Oczywiście różne fora oferują większy lub mniejszy zbiór tagów (to forum oferuje bardzo mały zbiór), ale jest niemal zawsze minimalny zbiór znaczków, do którego należy m.in. tag img. Podawane w nim liczby określają rozdzielczość wyświetlanego obrazka w pikselach i tak powinien te liczby interpretować każdy normalny silnik. Dlatego, to jak widzą i będą widzieć w przyszłości obrazki czytelnicy (przeskalowane, czy też nieprzeskalowane, oczywiście o ile obrazki nadal bedą dostępne pod podanymi adresami) zależy tylko od rozdzielczości urządzania, na którym obrazki są lub będą w przyszłości oglądane.

Podsumowując, wydaje mi się, że "krótką metę" obrazków nie stanowi Remedium, ale raczej żywotność ich linków.

Offline misiokles

Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #253 dnia: Marzec 23, 2015, 06:11:17 am »
Denerwujące jest też cytowanie całych (bądź znacznej większości postu) bezpośrednio pod cytowanym postem. Nie trzeba przecież mieć kto wie jakiej inteligencji, by czytając domyśleć się, że autor pisząc bezpośrednio pod wątkiem, odpowiada na właśnie na niego. To wynika z logiki i płynności odpowiedzi.

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Uwagi na temat forum - sprawy techniczne i moderatorskie
« Odpowiedź #254 dnia: Marzec 23, 2015, 08:38:45 am »
Denerwujące jest też cytowanie całych (bądź znacznej większości postu) bezpośrednio pod cytowanym postem. Nie trzeba przecież mieć kto wie jakiej inteligencji, by czytając domyśleć się, że autor pisząc bezpośrednio pod wątkiem, odpowiada na właśnie na niego. To wynika z logiki i płynności odpowiedzi.

widzisz. ja cytuje całe (lub fragmenty) wypowiedzi bo wiele osób, które planuje cytować zmienia po czasie tekst, więc moja odpowiedź traci swój sens.  :P
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....