trawa

Autor Wątek: Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?  (Przeczytany 7905 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Vlodarius

Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?
« dnia: Listopad 14, 2008, 07:53:38 pm »
Szlachetni,
po wpływem "Słowiańszczyzny Niesamowitej" Marii Janion pytam -czy są wśród Was może Adepci nauk historycznych i pokrewnych, którzy wiedzą coś o istnieniu kościoła słowiańskiego w Polsce średniowiecznej, zwalczanego jakoby przez duchowieństwo niemieckie wyznania rzymsko-katolickiego?
Pojawiły si te tezy i przyznam, że pierwszy raz słyszałem o ewentualności opozycji nie reakcji pogańskiej, ale walki dwóch kościołów chrześcijańskich na ziemiach polskich po śmierci Bolka zwanego Chrobrym.

Offline Manowar

Odp: Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 16, 2008, 11:45:06 pm »
Chodzi Ci o walki polsko - czeskie w imię wiary?

Offline Vlodarius

Odp: Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 17, 2008, 06:00:35 pm »
Nie, chodzi mi o sławną reakcję pogańską po śmierci Bolka Chrobrego ( a może nawet za jego życia) - ponoc można wysnuc wniosek, że brali w nich w dużym stopniu nie tyle poganie, co chrześcijanie obrządku słowiańskiego, wprowadzanego przez Cyryla i Metodego, z liturgią słowiańską itp, niezależni od Cesarstwa Niemieckiego.

Offline Sirius

Odp: Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 17, 2008, 08:55:13 pm »
Powiem szczerze, że pierwsze słyszę. Przerabiam to teraz akurat i myślę, że jeśli byłyby jakieś potwierdzone słowiańsko-chrześcijańskie wystąpienia to nie byłoby powodu żeby to ukrywać. Wręcz przeciwnie, chwalono by się tym. Poza tym w tamtym okresie cesarstwo nie miało co się za bardzo mieszać do naszej organizacji kościelnej- mieliśmy arcybiskupstwo podległe bezpośrednio Rzymowi. To raczej oni za jakiś czas po tym kombinowali jak ostatecznie uniezależnić Wrocław od polskich struktur kościelnych.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline Vlodarius

Odp: Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2008, 10:42:30 pm »
przepraszam, ale gdzie przerabiacie?
No bo że Odnowiciel i Rycheza wchodzili na tereny polskie pod niemiecką "banderą: to chyba nikt nie ma wątpliwości. Chodzi tylko o to, czy tłumaczenie Latini i Slavi być może dotyczą nie grup narodowościowych, tylko religijnych, i to nie pogańskich, ale chrześcijańskich - chodzi o chrześcijan łacińskich i słowiańskich, u Galla Anonima.

J.K. Gordon III

  • Gość
Odp: Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2008, 11:53:15 am »
Na pewno  istniał drzewiej kościół obrządku słowiańskiego na placu Słowiańskim w Krakowie. Podobno działał jeszcze za panowania Jadwigi, ale nie dam sobie ręki uciąć czy rzeczywiście tak było.

Offline Raf Fariszta

Odp: Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 21, 2008, 10:54:45 am »
Poszukaj w tej pozycji:
http://www.libron.pl/cgi/easyshop2.cgi?vid=ejyntbegjdopnljfbhilevqyhghpvmhu&com=PT/13
....nie czytałem tego jeszcze, ale autor w I tomie pisze o zmaganiach kościoła "narodowego" Cyryla i Metodego na Morawach z kościołem katolickim reprezentowanym przez arcybiskupstwa niemieckie.....
Sorry, sprawdziłem, że książka ma sie dopiero lada moment ukazać.....ale myślę, coś w niej może być na wskazany temat......
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2008, 10:58:42 am wysłana przez Raf Fariszta »
Nocy Matko Dnia

Offline Lu Tzy

Odp: Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2008, 10:11:23 pm »
Istnienie chrzescijanstwa slowianskiego jest nawet widoczne w zrodlach pisanych. Zabijcie mnie, ale nie podam autora.
To dotyczy tak zwanej "reakcji poganskiej" za Mieszka Drugiego. Mowa tam  - o ile pamietam - o "rzymskich" i "naszych"; autor pracy, w ktorej taka interpretacje serwuje wrecz twierdzi, ze ta reakcja to nie poganska byla, tylko swojskokoscielna.

Pamietam tylko tytul ksiazki, "Slowianska moc". Wydal Czytelnik. Albo Iskry? Powinno starczyc do guglania.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Varg Peterson

Odp: Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2009, 05:06:56 pm »
Autor Zdzisław Skrok

Offline Watcher

Odp: Chrześcijaństwo słowiańskie w dawnej Polsce?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 02, 2009, 12:53:29 pm »
Z tym słowiańskim chrześcijaństwem u nas jest tak, że trochę chyba celowo omijało się ten temat z uwagi na to, że w pewnym momencie mocno się sprzęgła ta teza z pomysłem Bolesława Zapomnianego (bywały takie książki okołohistoryczne, nawet dość głośne jeszcze 20-30 lat temu, autorów nie pomnę).
Marcet sine adversario virtus

 

anything