Autor Wątek: Przedwieczni (Eternals)  (Przeczytany 10729 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raf Fariszta

Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 09, 2009, 09:21:29 pm »
Przeczytałem....średnio mi podeszło. Może dlatego, że nie lubię trykociarstwa typu Xmen, Avengers itp. Mam wrażenie, że tam wszystko już gdzieś kiedyś było: jedna grupa naparza się z drugą, większa, mniejsza rozpierducha, a potem i tak przylatuje Galactus (lub ktoś tego rodzaju) i jedzie po wszystkim..... Kilka pomysłów było ciekawych np. dziecko Theny. Może Gaiman dostosował sie do poziomu Marvela ;-)
Poza tym kwestia plagiatu (niezamierzonego, może plagiat to za mocne słowo) pomysłu Dana Simmonsa z "Upadku Hyperiona" (powieść powstała w 1990 r.). Chodzi mi o rozmowę Celestianina z Przedwiecznymi (strona 181 - 182). Złoty powtarza określenia, "precyzując" pojęcia np. "Makkari, są (rzeczy/pojęcia/wydarzenia), których nie rozumiem....." i ta forma wypowiedzi używana jest kilkukrotnie....
U Simmonsa jest rozmowa Ummona Centrum Si z Johnnym. Ummon formułuje wypowiedzi w identyczny sposób, ten sam jest sposób zapisu. Np.: [Zapamiętałeś/wymyśliłeś/przechowałeś w umyśle moje imię]. Strony 386 – 410 wydania Wydawnictwa MAG.
Nie wierzę żeby Gaiman nie czytał takiej klasyki fantastyki. Zastanawiające.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2009, 09:41:26 pm wysłana przez graves »
Nocy Matko Dnia

Offline Blacksad

Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 13, 2009, 08:15:38 am »
Bezpretensjonalność to coś, co nieczęsto można Gaimanowi zarzucić... Także, cieszmy się, bo ten komiks właśnie bezpretensjonalny jest.
Żadnego mieszania kijem błota w kałuży, nadęcia, ochów, bełkotów i "lirycznych, wzniosłych dywagacji o istocie jestestwa, które bywa odbiciem jaźni w onirycznych preludiach".
Superbohaterska opowiastka, bez napinania. Do przeczytania i w zasadzie do zapomnienia.
Mnie najbardziej ucieszył wywiad z Tori Amos, bo lubię rudzielca.

Zaczekam na jakis komiks Gaimana dla doroslych.
A są takie?
Chrzań się, Smirnov

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 13, 2009, 02:22:08 pm »
Signal to noise i... chyba tyle.

Czyli jak rozumiesz, Gaiman zrobil chalture, a Ty sie cieszysz, ze nie wpada w wysokie tony, bo przeciez moglby.

A ja bym wolal, zeby chlop wzial sie do roboty, zakasal rekawy, przeczytal gazete, posluchal jakiejs regenerujacej muzyki z adapteru i napisal scenariusz, ktory bedzie sie fajnie czytalo bez wykrecania geby z zalosci...

Ale oczywiscie - jesli lubi to co robi, to niech robi, jak Olaf Lubaszenko kolejna komedia o gangsterach z Zuromina. Zawsze ktos to kupi. :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline donTomaszek

Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 13, 2009, 04:42:01 pm »
Zdecydowanie Signal - to IMO najlepsza historia, jaka Gaiman kiedykolwiek napisal (nie licze Sandmana, bo to serial).
Z jednostrzalowców, do rzeczy udanych zaliczylbym takze Mr.Punch, choc nie jest tak dobry jak Signal to mimo wszystko to porzadna lektura.
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline Blacksad

Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 14, 2009, 09:36:09 am »

Czyli jak rozumiesz, Gaiman zrobil chalture, a Ty sie cieszysz, ze nie wpada w wysokie tony, bo przeciez moglby.


Cieszę się, bo to "niewpadanie" w wysokie tony to coś u Gaimana nieoczekiwanego. Fajnie wiedzieć, że tak potrafi.
Taka myśl mnie naszła - jeśli autor o wygórowanych aspiracjach pisze coś, co gatunkowo - z założenia - jest poniżej tychże aspiracji, to zawsze "podciąga w górę" - nobilituje ten "niższy gatunek", nadając mu osobisty sznyt. Hemingway pisałby rewelacyjne westerny a Dostojewski kapitalne melodramaty. Gdyby tylko zachciało im się czasem pochałturzyć...
Chrzań się, Smirnov

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 14, 2009, 10:02:22 pm »
Cieszę się, bo to "niewpadanie" w wysokie tony to coś u Gaimana nieoczekiwanego. Fajnie wiedzieć, że tak potrafi.
Taka myśl mnie naszła - jeśli autor o wygórowanych aspiracjach pisze coś, co gatunkowo - z założenia - jest poniżej tychże aspiracji, to zawsze "podciąga w górę"
Mini-seria "1602" raczej tego nie potwierdza. Ale "Przedwiecznych" jestem ciekawy, nie powiem...

Offline BOUNCER

Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 15, 2009, 11:54:30 am »
Jestem po lekturze Przedwiecznych i mną ta pozycja jakoś nie wstrząsnęła. Ot, taka opowieść o superbohaterach ale żebym od razu się ekscytował od tego jestem daleki. Rysunkowo naprawdę interesująca, ale scenariuszowo już taka sobie. Nie wiem czy jestem skrzywiony po komiksach TM-Semic z lat dziewięćdziesiątych i mój umysł przyzwyczaił się do prostych opowieści o superbohaterach, ale nawet po poszukiwaniu czegoś głębszego w tym komiksie spełzło na niczym. Chyba superhero i ich historia przedstawiona w komiksiewyglądała mi na nieco naciąganą i przegadaną, ale to moje subiektywne zdanie.
Wg mnie pozycja na Db=
Ta 4  to za eleganckie wydanie, inaczej byłąby 3+.

Offline Blacksad

Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 16, 2009, 07:28:11 am »
Chyba nie sugerujesz, że "Przedwieczni" mną wstrząsnęli, albo że się nimi ekscytuję? Napisałem tylko:

Cytuj
Do przeczytania i w zasadzie do zapomnienia.

A ciepłe słowa to do Gaimana były za brak pretensjonalności, który nieczęsto mu się zdarza i który miło mnie zaskoczył.
Wiesz, Myszka Miki jest też bezpretensjonalna, co nie znaczy od razu że mnie ekscytuje.
Mam nadzieję, że nikt inny nie odebrał mojego wpisu jako typowania kandydata do "musiszmieć" miesiąca...
Chrzań się, Smirnov

Offline Raf Fariszta

Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 21, 2009, 09:26:29 pm »
Z jakiegoś powodu urwało końcówkę mojego poprzedniego postu: dla zainteresowanych: porównajcie wskazany powyżej fragment dzieła Gaimana z rozdziałem 33 Upadku Hyperiona strony 391 - 409.

Poprawiłem.Urwanie posta sprawił "wordowy" cudzysłów.
graves
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2009, 09:42:00 pm wysłana przez graves »
Nocy Matko Dnia

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 28, 2009, 10:29:50 am »
Sluchajcie, czy moglibyście napisać - oczywiście w zarysie - co trzeba wiedzieć o "Civil War", żeby wyłowić to w "Przedwiecznych" i poczuć większą satysfakcję w trakcie lektury? Ale bez spoilerów z komiksu Gaimana, bo dopiero przymierzam się do lektury... :)

Offline spidey

Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 28, 2009, 12:31:58 pm »
http://marvelcomics.pl/index.php?cmd=showCross&crss=14

uprzedzam że to jeden wielki spoiler tego crossa.

Offline am666

Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 28, 2009, 04:22:12 pm »
Sluchajcie, czy moglibyście napisać - oczywiście w zarysie - co trzeba wiedzieć o "Civil War", żeby wyłowić to w "Przedwiecznych" i poczuć większą satysfakcję w trakcie lektury? Ale bez spoilerów z komiksu Gaimana, bo dopiero przymierzam się do lektury... :)

W sumie to wystarczy wiedzieć ze
Spoiler: pokaż
 w świecie Marvela była wojna pomiędzy trykotami. Sprawa dotyczyła rejestracji wszystkich bohaterów. Jedni byli za, drudzy przeciw, wygrali Ci którzy byli za rejestracją (pod przywództwem Iron Mana). Wiec Iron Man chce żeby Przedwieczni tez sie zarejestrowali. Tyle wystarczy.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 28, 2009, 04:58:09 pm »
Bardzo Wam dziękuję, am666 i spidey.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 31, 2009, 01:10:02 pm »
Ten komiks jest po mistrzowsku napisany i dlatego świetnie się go czyta. Nie ma w nim nawet malutkiego narracyjnego kollapsu, czytelnik wiedziony jest jak po sznurku i z każdą kolejną stroną chce wiedzieć, co będzie dalej. I w tym sensie wyczuwa się tutaj Gaimana. Ale co równie ważne, nie czuje się tu Gaimana w sensie innym... Ogromnie cieszy brak pretensjonalnej maniery - jak powyżej zauważył Blacksad - która nie raz potrafiła zatruć scenariuszową sprawność autora "Sandmana".
Jedyna rzecz, do której mógłbym się przyczepić, to trochę nieprzekonujące wyjaśnienia Ajaka na str. 128. Ale to, czego mi tam zabrakło, dopowiedziałem sobie sam... :)
Jeszcze raz trzeba podkreślić, jak wspaniale "Przedwieczni" prezentują się od strony edytorskiej. Nawet kiepskie komiksy mógłbym czytać w dużych ilościach, gdyby były tak wydane... :oops:

Offline spidey

Odp: Przedwieczni (Eternals)
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 17, 2010, 02:01:23 pm »
Forum gildii to chyba dobre miejsce do skomentowania recenzji na portalu...

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/przedwieczni/1/recenzja

Dawno nie czytałem tak żenującego steku bzdur. Autor wykazuje się totalną ignorancją i nieznajomością universum Marvela - pisze o jakimś chaotycznym ciągu naparzanek (?) o komiksie w którym na 216 stronach jest jedna większa walka pod koniec albumu. Czepia się obecności Iron Mana nie rozumiejąc, że to było celowe zagranie Gaimana żeby umieścić historię głębiej w universum Marvela. A już totalnym facepalmem jest insynuowanie, że wątek rejestracji bohaterów ma jakiś związek ze 'Strażnikami' Alana Moore`a :roll:. Civil War! A jeżeli nie zna się takich podstaw to nie powinno się w ogóle brać za recenzowanie Eternals, bo wychodzi się na totalnego laika.

Jak ktoś chce przeczytać profesjonalne recenzje tego komiksu niech lepiej zerknie tutaj:
http://marvelcomics.pl/index.php?cmd=showPub&pub=383

 

anything