Autor Wątek: Nakłady komiksów  (Przeczytany 43814 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Nakłady komiksów
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 19, 2009, 12:15:29 pm »
Nakład 1500 egz. to żaden nakład kolekcjonerski.
Chyba że pod tym pojęciem mieści się "wszyscy kolekcjonerzy komiksów w Polsce kupią sobie ten komiks".
Nakład kolekcjonerski w Polsce to 300-500 egz.
1500 egz. to normalny, sensowny nakład w miarę popularnego komiksu.
A 4000 egz. komiksu to duża odwaga i 50% zwrotów.

Offline Death

Nakłady komiksów
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 19, 2009, 12:30:44 pm »
Kingpin ma rację, 4000 to masakra. Thorgal, Asterix (może jeszcz Kajko czy tam Tytus) i 4000 to jeszcze zrozumiem ale reszta...

celtic

  • Gość
Nakłady komiksów
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 19, 2009, 03:20:09 pm »
A czy nie jest dziwne to , że komiks z MK , PE  za 100 – 150 zł sprzedaje się szybciej niż komiks za 25-30 zł ? Dla przykładu weźmy komiksy bardzo popularnego u Nas ANDERASA , nakłady takiego „Koziorożca” , muszą  być większe niż Cromwell Stone wydanego w  limitowanym nakładzie 1000 – egzemplarzy , gdyż Cromwell rozeszedł się w 2-3 miesiące , a Koziorożec nadal jest dostępny .
Parę miesięcy temu spytałem Tomasza Kołodziejczaka , w jakim czasie dany komiks musiałby się sprzedać , żeby czytelnicy mieli pewność że dalsze części danego tytułu się u nas ukażą , niestety nie odpowiedział mi na to pytanie , zasłaniając się „tajemnicą handlową ", a są takie tytuły jak KUKABURA , WYPRAWA , AQUABLUE których nakłady są na wyczerpaniu , ale zajęło im to 3-4 lata od pojawienia się na rynku i myślę że Manzoku przygotowane jest na to że nakład Koziorożca w takim odstępie czasowym zostanie wyprzedany .
 Na razie na gildii można było przeczytać takie info :

   http://www.komiks.gildia.pl/news/2009/01/wiesci-z-manzoku

Przeczytałem gdzieś także że nakład MYSTERIUM wyprzedany jest już w 2/3    , czyli ponad 1000 egzemplarzy już poszło .

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Nakłady komiksów
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 19, 2009, 03:28:32 pm »
Przeczytałem gdzieś także że nakład MYSTERIUM wyprzedany jest już w 2/3    , czyli ponad 1000 egzemplarzy już poszło .
...poszło do sklepów, nie do ludzi.

Offline mackey

Nakłady komiksów
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 19, 2009, 03:47:22 pm »
To raczej oczywiste, ze żaden sklep nie domawia towaru jeśli nie zszedł mu stary, więc jeśli komiks cały czas schodzi z magazynu wydawcy, a ilość sklepów biorących towar się nie zmienia, to oznacza, ze towar raczej sie sprzedaje ludziom.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline Julek_

Nakłady komiksów
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 19, 2009, 03:57:40 pm »
Co to za komiks MYSTERIUM  :eek:

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Nakłady komiksów
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 19, 2009, 04:16:03 pm »
To raczej oczywiste, ze żaden sklep nie domawia towaru jeśli nie zszedł mu stary, więc jeśli komiks cały czas schodzi z magazynu wydawcy, a ilość sklepów biorących towar się nie zmienia, to oznacza, ze towar raczej sie sprzedaje ludziom.
oczywiste jest też, że sklep nie ma nigdy tylko tyle egz., żeby było "na styk" i jak jeden zejdzie, to jeden domawiają.
Dla mnie jest różnica pomiędzy tym, że 2/3 nakładu wyszło już od wydawcy i trafiło do sklepów, a tym, że nakład jest "wyprzedany" w 2/3.

celtic

  • Gość
Nakłady komiksów
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 19, 2009, 05:42:12 pm »
Cytuj
Co to za komiks MYSTERIUM 

MISTERIUM sorki   :oops:

Od ukazania się u Nas MISTERUM   :D mineło z 2-3 miesiące  ( mogę się mylić , a sprawdzać na razie nie mam czasu ) i jeśli sklepy cały czas domawiają to znaczy że sprzedaje się dobrze , ciekawe kiedy zacznie go brakować na rynku , a przecież autorzy tego dzieła u Nas nie są zbyt popularni .
Jeśli porównamy nakłady komiksów np.Manzoku i Timofa to rzeczywiście , wielkość nakładów Manzoku to kosmos , ale weźmy pod uwagę to , że komiksy Timofa są skierowane do węższej grupy odbiorców , a wydany ostatnio 5 album WKP w tak niskim nakładzie , jest eksperymentem wydawcy .

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Nakłady komiksów
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 19, 2009, 06:37:25 pm »
Nie chce mi się ciągnąć tego tematu, bo kwestia nakładów i "sprzedawalności" komiksów była już wałkowana tysiąc razy.
Nie wiemy, czy sklepy "cały czas domawiają" Misterium. Wiem, że jak np. CK domawia jakiś komiks to nie domawia 100 egz. tylko znacznie mniej, czasem kilka, czasem kilkanaście sztuk.
Widzę, że ten komiks jest dostępny wszędzie, gdzie chcecie (poza Empikami, bo tam go w ogóle nie było), a więc nie jest wyprzedany. Gdyby było prawdą, że na rynku zostało tego tylko 500 sztuk, to już widać by było braki w niektórych miejscach.
Jak patrzę na wyniki sprzedaży sklepu Gildii:
http://www.sklep.gildia.pl/news/420
to wcale Misterium nie jest takim hitem. Zostało wydane mniej więcej w tym samym okresie co From Hell i znacznie wcześniej niż boli.blog
15 miejsce to żadne osiągnięcie. Skoro znamy nakłady kilku pozycji z miejsc 1-14, to możemy sobie ORIENTACYJNIE wyobrazić ile egz. Misterium znalazło nabywcę KOŃCOWEGO.

Swoją drogą szkoda, że tylko Gildia robi takie rankingi...

Offline spidey

Nakłady komiksów
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 19, 2009, 06:38:24 pm »
Kingpin ma rację, 4000 to masakra. Thorgal, Asterix (może jeszcz Kajko czy tam Tytus) i 4000 to jeszcze zrozumiem ale reszta...

Premierowe tomy Thorgala to się rozchodzą średnio w 20 000 nakładzie, już nie róbcie ze środowiska komiksowego takiego getta.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Nakłady komiksów
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 19, 2009, 06:46:37 pm »
Thorgal to nie komiks.
To ŻYWA LEGENDA.
Znam ludzi, dla których Thorgal to JEDYNY komiks, jaki kupują.
A pewnie 90% komiksów sprzedawanych w Polsce nie osiąga 2000 SPRZEDANYCH egzemplarzy.

Maciejaszek

  • Gość
Nakłady komiksów
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 19, 2009, 07:10:46 pm »
wydany ostatnio 5 album WKP w tak niskim nakładzie , jest eksperymentem wydawcy .

timof :
"tak jest eksperymentem, gdzie nakład dostosowano do sprzedaży tego tytułu. w podobnym nakładzie wyszedł w motopolu rork 6. jaki efekt był tego eksperymentu, widać po tym, że rork 7 wydal inny wydawca parę lat potem."


Offline Death

Nakłady komiksów
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 19, 2009, 08:18:51 pm »
timof :
"tak jest eksperymentem, gdzie nakład dostosowano do sprzedaży tego tytułu. w podobnym nakładzie wyszedł w motopolu rork 6. jaki efekt był tego eksperymentu, widać po tym, że rork 7 wydal inny wydawca parę lat potem."

No nie wiem, mały nakład Rorka 6 był tylko i wyłącznie następstwem złej dystrybucji poprzednich tomów. Ludzie nie kupowali Rorka bo po prostu cięzko było go dostać. Wiem że jeśli ktoś się postarał to miał ale zwykły czytelnik który kupuje to co akurat widzi w Empiku czy w innej księgarnii na półce już nie. Ja w czasie wydania Rorka nr 3, 4 i 5 mieszkałem w Raciborzu i nie było tego ani w zwykłej księgarnii ani na rynku w Empiku. Może większe miasta miały, nie wiem. I nie wiem też jaki uddział w sprawie Rorka miało Imago. Może przetrzymali znaczną część nakładu u siebie w magazynie może kupili później nie wiem. Faktem jest że na raz wystrzelili na allegro z Rorkami ni to z gruchy ni z pietruchy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2009, 11:49:40 am wysłana przez Death »

Offline holcman

Odp: Timof i cisi wspólnicy
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 20, 2009, 11:16:04 am »
Zamiast znowu wałkować temat nakładów, zysków i strat, lepiej zobaczcie to  http://komiks.nast.pl/nowosci/8565/Oskar-Ed-od-Timofa/

Dobra, zapowiedź zapowiedzią, ale jaki to będzie miało nakład?

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Timof i cisi wspólnicy
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 20, 2009, 11:18:04 am »
Może podobny do "Przybysza"? ;-)
albo ciut niższy...

 

anything