trawa

Autor Wątek: Cykl o Harper Connelly - Charlaine Harris  (Przeczytany 4236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Amatsu Mikaboshi

Cykl o Harper Connelly - Charlaine Harris
« dnia: Styczeń 27, 2009, 06:22:11 am »
Autor: Charlaine Harris
Tytuł: Grobowy Zmysł (Grave Sight)
Cykl: Harper Connelly
Tom: 1
Tłumaczenie: Dominika Schimscheiner
Język oryginału: Angielski
Liczba stron: 302
Rok wydania: 17 października 2008
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 205 mm
Wydawca: Fabryka Słów, Wydawnictwo Sp. z o.o.

Harper Connelly jest jedną z nielicznych osób którym udało się przeżyć porażenie piorunem. Gdyby nie szybka interwencja jej przybranego brata - Tolliviera i siostry - Cameron, zapewne spotkałaby ją niechybna śmierć. Jednak dziewczynie udaje się w miarę dojść do siebie. Jedynymi skutkami ubocznymi jakie pojawiły się po wypadku była nieco osłabiona prawa noga, częste migreny i... grobowy zmysł.
Harper dość szybko odkrywa, że potrafi wyczuwać zmarłych. Gdy tylko znajduje się blisko zwłok narasta brzęczenie w jej głowie, a jeśli wejdzie w bezpośredni kontakt z ciałem jest w stanie zobaczyć kilka ostatnich sekund z życia denata, a także stwierdzić przyczynę zgonu. I jak dotąd nigdy się nie pomyliła.
Po zaginięciu siostry i opuszczeniu rodzinnego domu, który rodzinnym był tylko z nazwy, Harper i Tollivier postanawiają zarobić na niecodziennym darze i zakładają interes. Są poszukiwaczami zwłok. Kiedy policja zawodzi, a rodziny tracą nadzieje na odnalezienie zaginionych bliskich żywych, wtedy na scenę wkracza Harper ze swoim grobowym zmysłem. Rodzeństwo nie bez powodu wybiera sobie takie, a nie inne zajęcie. Wierzą, że kiedyś w końcu natkną się na Cameron... 

Kolejne zlecenie wydaje się proste. Policja znajduje w lesie zwłoki młodego chłopaka - Della. Są pewni, że popełnił samobójstwo, ale jego matka wcale nie jest o tym przekonana. Ponadto okazuje się, że w chwili śmierci chłopakowi towarzyszyła jego dziewczyna - Teenie, po czym przepadła jak kamień w wodę. Pada podejrzenie, że Dell najpierw zabił dziewczynę, a potem strzelił do siebie. Jednak jej ciała wciąż nie odnaleziono. Na prośbę matki chłopca Harper ma sprawdzić co było prawdziwą przyczyną śmierci Della i odnaleźć Teenie. Panna Connelly wywiązuje się ze swojego zadania szybko i sprawnie, odnajduje dziewczynę i potwierdza hipotezę matki, że Dellowi wcale nie było śpieszno na tamten świat i ktoś ewidentnie mu pomógł się tam przenieść. I tu zaczynają się schody... Ktoś najwyraźniej ma jakieś spore 'ale' do Harper i jej brata, bo nagle rodzeństwo napotyka na swej drodze poważne przeszkody uniemożliwiające im opuszczenie miasta oraz co i rusz ktoś czai się na nich w ciemnym zaułku. Komuś ewidentnie nie podoba się Harper i jej dar, który podważył twierdzenie, że Dell popełnił samobójstwo. A żeby było weselej pojawiają się nowe zwłoki i to na dodatek osoby, która mogłaby rzucić odrobinę światła na sprawę...


Dobry kryminał z elegancko wplecionymi wątkami parapsychicznymi. Opowieść jest tajemnicza i nastrojowa, ale nie straszna w żadnym wypadku, ani nawet nie ponura. Troszeczkę takie z Archiwum X miejscami, ale moim zdaniem dużo bardziej dojrzałe i wiarygodne. Bardzo też podoba mi się realizm z jakim ukazani są bohaterowie. Wprawdzie nie wzbudzili we mnie jakiejś szalonej sympatii, ale zaintrygowana śledziłam ich poczynania. Harper chce grać twardą i zaradną kobietę, jest dość konkretna i całkiem przytomna, ale do czasu. Tak naprawdę dziewczyna jest totalnie uzależniona od brata. Gdy Tollivier jest obok, Harper jest w stanie funkcjonować normalnie, ale gdy tylko znika z horyzontu dziewczyna zmienia się w zagubioną histeryczkę. Tollivier natomiast sprawia wrażenie osoby mającej w nosie wszystko oprócz siostry. Co by się nie działo nie wygląda na specjalnie zaangażowanego czy przejętego, podrywa miejscowe kelnerki i raczej nie wyobraża sobie spokojnego i ustabilizowanego trybu życia. Razem tworzą ciekawy duet odszczepieńców. Oboje stają przed szansami zerwania z tułaczkami, życiem od zlecenia do zlecenia i brakiem własnego miejsca, ale najwyraźniej wcale tego nie chcą. Odrzucają to w sumie bez chwili zastanowienia choć z jakąś taką dziwną tęsknotą. Może to dlatego, że czują, że jeszcze nie czas, że jeszcze nie odnaleźli Cameron. A może dlatego, że już przywykli wyłącznie do własnego towarzystwa i nie potrafią już zaufać innym ludziom... 



Autor: Charlaine Harris
Tytuł: Grób z Niespodzianką (Grave Surprise)
Cykl: Harper Connelly
Tom: 2
Tłumaczenie: Dominika Schimscheiner
Język oryginału: Angielski
Liczba stron: 320
Rok wydania: 23 stycznia 2009
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 205 mm
Wydawca: Fabryka Słów, Wydawnictwo Sp. z o.o.


Praca Harper w zasadzie wygląda różnie. Czasem pomaga policji, a czasem jedynie staje nad grobem zmarłego małżonka jakiejś zrozpaczonej wdowy, której pragnieniem jest poznać ostatnie chwile z życia męża. Kto wie, może nim dostał zawału zdradzał ją? A może to zazdrosna kochanka utopiła go w wannie? Tym razem jednak Harper zostaje zaproszona na zajęcia studentów z renomowanej uczelni w Memphis. Ma zrobić mały pokaz swoich umiejętności na miejscowym cmentarzu. Wykładowca który ją zaprosił ewidentnie chce ją zdemaskować jako oszustkę i tylko czeka na jej potknięcie. Więc gdy przy jednym z grobów Harper zatrzymuje się dłużej, po czym twierdzi coś innego niż wykładowca ma w swoich notatkach, ten wyraźnie tryumfuje. Jednak panna Connelly nigdy się nie myli, a radość mężczyzny trwa tylko chwile. Okazuje się, że oprócz stałego „lokatora” grób gości jakieś nadprogramowe ciało. Harper z przerażeniem odkrywa, że są to zwłoki Tabity Morgenstern...

Kilka miesięcy wcześniej, w Nashville, Harper i Tollivier zostali zatrudnieni przez rodzinę Morgensternów aby odnaleźli ich zaginioną, jedenastoletnią córkę – Tabitę. Rodzice stracili już nadzieję, że odnajdą ją żywą, ale wolą najgorszą prawdę niż ciągłą niepewność. Niestety wtedy Harper nie udało się im pomóc, rodzina nie była wstanie zawęzić obszaru poszukiwań, łatwiej by jej było znaleźć igłę w stogu siana, niż dziewczynkę. Jedyne co udało jej się wtedy ustalić to, to że Tabity na pewno nie ma w okolicach domu.   

Czyżby od początku spoczywała w obcym grobie w Memphis? Harper i Tollivier szczerze wątpią w taki zbieg okoliczności, zwłaszcza, że jak się okazuje rodzina Morgensternów przeprowadziła się całkiem niedawno właśnie do tego miasta. Dodatkowo mogiła w której znaleziono dziewczynkę była świeżo poruszona. Rodzeństwo zastanawia się czy jednak ktoś z rodziny nie jest zamieszany w to morderstwo i próbuje dotrzeć do osoby która sprawiła, że znaleźli się na tym konkretnym cmentarzu. Tymczasem policja wciąga ich na listę podejrzanych i zakazuje opuszczać miasto oraz sprawdza jakie znaczenie dla sprawy może mieć fakt, że pochodząca z żydowskiej rodziny Tabita została zakopana na katolickim cmentarzu...



Druga część podobała mi się dużo bardziej od pierwszej. Intryga przewodnia była dużo ciekawsza, morderca i jego intencje dużo bardziej przekonywujące, a nowe postaci dużo barwniejsze ( Manfred i Xylda wymiatają xD ). Druga książka zdaje się być troszkę intensywniejsza, lepiej przemyślana i dynamiczniejsza. W pierwszej zdarzały się dłużyzny, które mnie nużyły. Tutaj nie odczułam tego jakoś. Poza tym zarówno Harper jak i Tollivier nabrali nowego wyrazu, zaczęłam patrzeć na nich troszkę pod innym kątem. I  z tej perspektywy jako postaci podobają mi się bardziej.

Serdecznie polecam obie książki zarówno fanom fantastyki jak i dobrego kryminału. Nie są może to jakieś porywające lektury, ale warte uwagi ze względu na swoją specyficzność. Poza tym, jak do tej pory zbierają bardzo pochlebne recenzje.

Offline Anonimowy Grzybiarz

Odp: Cykl o Harper Connelly - Charlaine Harris
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2009, 01:42:29 pm »
Jedynka mi sie podobała całkiem. Tj. nie zachwyciła mnie, ale cykl zaczął się obiecująco. Drugiej części jeszcze nie mam.