Autor Wątek: "Oskar Ed"  (Przeczytany 3305 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
"Oskar Ed"
« dnia: Marzec 05, 2009, 04:48:35 pm »
Komiks popękany, ale intrygujący, momentami wręcz fascynujący. Czuje się, że to wychodzi z bebechów, czasami wyszarpywane bez znieczulenia, a czasami akceptowane niejako wbrew sobie... Branko Jelinek jest admiratorem twórczości Katsuhiro Otomo i to też widać w tym komiksie, zarówno w grafice, jak i w pomysłach na fabułę.
O przekładzie Katarzyny Sadłowskiej pisano już w temacie o wydawnictwie... Faktycznie tłumaczenie jest nieudolne, często nieprecyzyjne, a nawet bełkotliwe... W takiej pozycji jak "Oskar Ed" jest to szczególnie odczuwalne, ponieważ wydaje mi się, że bardzo istotna jest tutaj pewna "literackość" tekstu... No właśnie, chętnie zaproponowałbym lekturę "Oskara" znajomym, raczej nie-fanom komiksu, ale obytym literacko. Oczywiście nie zrobię tego, bo po prostu byłoby mi niezręcznie sugerować im przeczytanie czegoś, co tak fatalnie brzmi po polsku...
Cóż, pozostaje wiara w to, że polscy wydawcy uczą się na błędach. Żywię nadzieję, iż więcej nie będę musiał zaskakiwać sam siebie myślą, że komiksy jednak ogłupiają... bo są wydawane w Polsce.

Offline gość

Odp: "Oskar Ed"
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2009, 10:32:08 am »
Zgadzam się z tą opinią, chodź komiksu nie skreślam.
Do kupna zachęcił mnie tekst z Motywu drogi i właściwie znalazłem w nim to o czym tam napisano, ale... No właśnie, po lekturze komiksu miałem mieszane uczucia, z jednej strony wielka irytacja i agresja wobec tłumaczki, z drugiej jednak niesamowity, mroczny, schizofreniczny klimat, który wciąga mimo bubla tłumaczki, który zacząłem odbierać jako... sabotaż (wiem, udzielił mi się klimat z komiksu).
Przy tym komiksie mam wielki dylemat, polecać czy odradzać ponieważ sama historia mi się spodobała, natomiast tekst to popsuł... prawie.
Gdyby na świecie żyły tylko modelki, umarłbym jako nieszczęśliwy impotent.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: "Oskar Ed"
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2009, 12:28:39 pm »
Zgadzam się z tą opinią, chodź komiksu nie skreślam.
Naturalnie ja też komiksu nie skreślam. To mocna, wyrazista rzecz. Tym bardziej denerwuje niefrasobliwość wydawcy.