Autor Wątek: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc  (Przeczytany 11480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline burberry

Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« dnia: Marzec 31, 2009, 02:01:03 pm »
Szukałem takiego wątku i nie znalazłem, więc zakładam nowy, zbiorczy, dla różnych gatunków muzyki elektronicznej i wykonawców, którzy pewnie nigdy nie dorobiliby się swojego tematu.

Jako że to bardzo obiecująca muzyka, która chyba ma przed sobą największe możliwości rozwoju, posiada pokłady niezgłębionych przestrzeni muzycznych, które lubię odkrywać.

Ostatnio przesłuchałem Venetian Snares -  Rossz Csillag Alatt Született (2005). Kawał dobrej muzyki, a perkusja przypomina mi tę z "drukqs" Aphex Twina (a czegoś takiego właśnie szukałem, jako fan AFX i jego projektów). Na tej płycie w sumie mamy spójną wizję - podkłady grane na klawiszach/pianinie/fortepianie, skrzypcach etc., a do tego breakcore'owa perkusja (świetne). Tu przykład:
Poza tym, Arovane-  Lilies, która obraca się w kręgach idm. Najlepszy kawałek na płycie: , całkiem dobra płyta, utrzymana w o wiele spokojniejszej "tonacji" niż ta wspomniana powyżej.

Zapraszam do dyskusji i liczę na odpowiedzi, recenzje, polecanki ;)

pozdr.
Bóg Cię kocha

Offline Nezumi

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 516
  • Total likes: 0
  • MAGIA I ZAGLADA... WYBIERZ DROGE PRZEZNACZENIA
Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2009, 06:04:02 pm »
oczywista venetian to moc

ja bardziej siedzę w ambientach/dronach/minimal, tak więc o tych mogę coś napisać.
Przede wszystkim Aidan Baker, który w Nadji niszczy obiekty, a jego solowe dzieła są znacznie bardziej umiarkowane. Najlepszą jego płytą,z jaką dotychczas się zetknąłem jest The Sea Swells a Bit. Jest to krótko mówiąc płyta genialna. Piękne dźwięki sprawiają, że można poczuć się rzeczywiście na jakiejś odludnej plaży, o którą rozbija się wzburzone morze.
rewelacyjne jest także Stars of the lid, ale do nich trzeba się przygotować, bo to muzyka niezwykle delikatna.
Do tego jeszcze Tim Hecker, o którym mogę napisać tyle, że jest zajebisty, a jego najnowsza płytka kopie dupsko. miła jest także kolaboracja z Bakerem.

z bardziej minimalnych/gliczowych rzeczy - oczywiście Fennesz (myślę, że nie trzeba specjalnie reklamować); Alva Noto jest mniej przystępny, ale też bardzo dobry (nowa płyta ukazała się w tym roku). Natomiast już bardziej hardkorowy jest Ryoji Ikeda, który do muzyki podchodzi jak matematyk czy fizyk, i eksperymentuje na dźwiękach w sposób kompletnie szalony. przykładem może być +/-, gdzie  że zależnie od naszego położenia docierają do nas różne odgłosy.

to pisałem ja, nehan
fani anime to najbardziej inteligentna grupa społeczeństwa (jakby się oczywiście pozbyć około 70 procent tych głupszych fanów).

Offline skil

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2009, 11:00:40 pm »
z pogranicza idm i breakcore'u mogę polecić płytę wisp "honor beats".
trzy numery z krążka:
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline burberry

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2009, 05:28:13 pm »
Nehan, dawaj jakieś linki jako przyklady od razu. Którą płytę µ-Ziq polecacie? I co dobrego z Warp i Planety Mu?
Bóg Cię kocha

Offline Nocturno_Culto

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 02, 2009, 07:04:43 pm »
obecnie poszukuję super tłustego dubstepu z oreintalnymi wstawkami wyciskajacymi mózg przez nozdrza oraz godnego polecenia breakcore' u (Venetian Snares przerabiam już od dłuższego czasu, chodzi o coś w kierunku The Detrimentalist z tłustszymi partiami basu i bardziej pokręconymi bitami lecz bez z kolei jakiejś muzycznej nieokreśloności w stylu OVS itp. )

Offline burberry

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2009, 08:15:16 pm »
Jeśli chodzi o dubstep, sprawdź Future Prophecies. Przesłuchałem tę płytę Wisp - Honor Beats, i jest dobra, są słabsze momenty, ale przedostatni kawałek na plycie, Sceadugenga, nadrabia wszystko.

pozdr.
Bóg Cię kocha

Offline Nocturno_Culto

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 03, 2009, 12:56:34 pm »
Future Prophecies jawi mi się raczej jako klasyczny drum and bejs, ten taki klasyczny dubstep = skream, benga czy 2526 ma w sobie ten trochę irytujący ziomalski bit który zwykł się przewijać przez całą piosnkę mi raczej chodzi o zdehumanizowanie i psychodelizacje kompozycji (dub w stylu Brain Damage). Zbliża się do tego choćby propozycja z mojego rodzinnego Wrocławia - My Head is Dubby.

Pozdrawiam

Offline Ryceros

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 03, 2009, 01:22:17 pm »
Ostrej elektroniki raczej nie słucham, ale muszę przyznać, że Venetian Snares -  Rossz Csillag Alatt Született, jest dobry!

Dość w klimacie, z pełną odpowiedzialnością polecić mogę Amon Tobin (ale tego to wszyscy znają):

The Herbalieser lubię (może komuś się spodoba):
Czasami rapem, czasami jazzem, czasami czymś innym. Dobrze mieszają, dlatego ich lubię.
Grają elektroniką, ale są też żywe instrumenty.

edit:
 
Zarzuca ktoś czasem na mózg Shpongle'a?

No i warto dodać, ze nieźle sobie radzi scena elektroniki Skandynawskiej.

The Knife:

Royksopp:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2009, 01:55:41 pm wysłana przez Ryceros »

Offline Nezumi

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 516
  • Total likes: 0
  • MAGIA I ZAGLADA... WYBIERZ DROGE PRZEZNACZENIA
Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 03, 2009, 02:14:47 pm »
Niestety najnowsza płyta royksopp to porażka :sad:

Cytuj
Nehan, dawaj jakieś linki jako przyklady od razu.
OK!
Aidan Baker
Tim Hecker
Fennesz
fani anime to najbardziej inteligentna grupa społeczeństwa (jakby się oczywiście pozbyć około 70 procent tych głupszych fanów).

Offline skil

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 03, 2009, 02:17:44 pm »
ee nooo nowy royksopp fajnie buja!
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline burberry

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 03, 2009, 06:04:18 pm »
Niestety najnowsza płyta royksopp to porażka :sad:
OK!
Aidan Baker
Tim Hecker
Fennesz

No powiem Ci, że trochę średnie, to co wrzuciłeś. Być może preferuję inną elektronikę :)

@Nocturno_Culto , znam z Future Prophecies tylko Warlords Rising, całkiem niezły. Nie jest to typowy dnb, pewnie dlatego Ci go poleciłem, hehe. Zresztą, nawiązując do tego, co napisałeś
Cytuj
ten taki klasyczny dubstep (...) ma w sobie ten trochę irytujący ziomalski bit który zwykł się przewijać przez całą piosnkę
nie przepadam za zwyklym dubstepem, bo to rzut beretem od rapu. Jakby ktoś odpowiedział na Twoją prośbę, to sam się z chęcią zapoznam.

Przesłuchalem wczoraj "Detrimentalists" Venetian Snares i po pierwszym odsłuchaniu, jestem rozczarowany :( Może za bardzo się podjarałem "Rossz..."

Ponawiam swoje pytanie o labele Warp i Planet Mu.
Bóg Cię kocha

Offline skil

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 03, 2009, 06:53:13 pm »
to ja zapodam absolutną rewelację dubstepu, chociaż pewnie wszyscy dawno znają...
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline Nocturno_Culto

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 04, 2009, 08:28:19 am »
po pierwszym przesłuchaniu detrimentalista miałem bliźniacze odczucia ,ale potem słuchałem już tylko tego.

Z symfonicznych dokonań Aarona wart polecania jest też album My Downfall

@skil: nie chcę wyjść na jakiegoś ostentacyjnego impertynenta ale dla mnie burial jest koronnym przykładem na to że najlepsze jest jeszcze przed dubstepem. pierwsza kompozycja zniszczona imho przez banalny synkopowany bicik a kolejne są zwyczajnie nudne tj. bez jakiegoś wyraźnego celu, ot tak sobie płyną

Offline Carve

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 04, 2009, 10:37:27 am »
generalnie warto zauważyć, że rossz... jest raczej nietypowym albumem i breakcore z reguły wygląda "trochę" inaczej.

zresztą w tym gatunku najbardziej jara mnie właśnie ta "muzyczna nieokreśloność", coś w stylu za*****alania na rollercoasterze, nigdy nie wiesz co będzie za następnym zakrętem

Offline zyon

Odp: Elektronika - dnb, ambient, idm/ibm/edm, dubstep etc
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 04, 2009, 01:35:25 pm »
No i warto dodać, ze nieźle sobie radzi scena elektroniki Skandynawskiej.

The Knife:


ja The Knife jak do tej pory obczaiłem jedynie Silent Shout, a że podoba mi się bardzo to zamierzam się zapoznać z resztą; na prawdę zajebiste brzmienie, świetne kompozycje(przede wszystkim nieco agresywny Neverland i track tytułowy) no i kosmiczne wokale, klimat całości bardzo bardzo ciekawy, taka horror-bajka trochę; Fever Ray to w zasadzie kontynuacja trzeciej płyty The Knife, jak dla mnie chyba jeszcze lepsze, praktycznie bez słabych momentów ta płyta jest, no i jeszcze klip się zajebiście udał:


You can’t snort a line of coke off a woman’s ass and not wonder about her hopes and dreams, it’s not gentlemanly.