trawa

Autor Wątek: Che  (Przeczytany 2165 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ribald

Che
« dnia: Kwiecień 06, 2009, 08:48:00 pm »
Przyznam, że jestem tym filmem mocno zadziwiony, przede wszystkim ze względu na reżysera, Stevena Soderbergha. Zastanawiam się bowiem w jaki sposób facet, który nakręcił szczery do bólu Traffic, mógł teraz popełnić film, będący właściwie apologią tytułowego bohatera. Którego to bohatera biografia nijak do apologii nie przystaje.

Guevara humanitarny, ratujący wieśniaków, sprawiedliwy sędzia, wierny rodzinie w Meksyku  :eek: Jeszcze bardziej dziwię się, gdy patrzę na grającego go Del Toro i przypominam sobie jego świetną rolę z Traffic. Pal zresztą sześć Traffić, Soderbergh był w stanie z Julii Roberts w Erin Brockovich wyciągnąć więcej niuansu, niż z Che, czyli postaci budzącej jedne z największych kontrowersji w XX stuleciu. Guevera jest tak okrutnie wyidealizowany, że nawet ludzi noszących jego facjatę na koszulkach powinny po seansie boleć zęby.

Przy okazji film jest bardzo sprawnie zrealizowany - prześledzenie losów rewolucji (choć też oczywiście w cukierkowych kolorach) jest interesujące, Del Toro ma dobre momenty, a bitwa o Santa Clarę dorównuje klasykom naparzania się na ulicach miast w kinie wojennym. Tym bardziej więc irytuje dlaczego Soderbergh zamordował głównego bohatera, który mógłby uczynić film znakomitym.

Być może twórcy w drugiej części pokażą jakąś antyutopię, dekonstrukcję mitu, wraz z powrotem do mniej chwalebnych chwil rewolucji. Póki co jednak, jako film, Che się nie broni.


mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline hans

Odp: Che
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2009, 09:30:12 pm »
A miałem się na to wybrać do kina. Do tej pory czytałem całkiem pozytywne recenzje; poza tym ciągnie mnie do takich szeroko zakrojonych wizji, które nie mieszczą się w standardowym formacie (90 min. w przypadku filmów). No, a teraz się zastanawiam, bo jak już pójdę na jedynkę, to - obojętnie, czy dobra, czy zła - przed dwójką nie będzie odwrotu:/