Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 1247798 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Batman
« Odpowiedź #1050 dnia: Wrzesień 01, 2012, 01:15:48 pm »
"Batman: Najlepsze opowieści"
Oczywiście to tylko chwytliwy tytuł, bo czytałem wiele lepszych podobnej długości historii o Batmanie, ale nie o to przecież chodzi, co potwierdza zresztą Les Daniels we wstępie. I ma rację pisząc, że te opowieści raczej skupiają się na odpowiedzi na pytanie: Kim jest Batman? W każdym razie próbują na nie odpowiedzieć. Antologia pokazuje również, że komiksy o Nietoperzu nigdy nie stały w miejscu pod względem formalnym i ten kontekst jest dla mnie najciekawszy. Generalnie zbiór czytało mi się bardzo dobrze, wręcz z pewną dozą fascynacji, ponieważ dowiedziałem się czegoś więcej nie tyle na temat tego, kim jest Batman (zresztą przyznajmy, że pytanie jest dość jałowe), ile na temat jego stricte komiksowego wizerunku.
A z opowieści w albumie szczególnie wyróżniłbym "24/7" na czele ze sceną gry w szachy z Two-Face'em. :)

Offline freshmaker

Odp: Batman
« Odpowiedź #1051 dnia: Wrzesień 05, 2012, 02:27:54 pm »
przeczytałem court of owls i jestem pod mocnym wrażeniem. w szególności podpasowały mi pierwsze 2 zeszyty tego tpb. synder miał bardzo dobry pomysł i mam nadzieje że będzie go konsekwentnie realizował w drugim tomie.
fanem rysunków capullo nigdy nie byłem, ale tutaj bardzo fajnie się komponują. najsłabiej wypadają panele przegadane i statyczne - szczególnie postacie w garniturach wyglądają wyjątkowo nienaturalnie. mimo tych drobnych minusów ogólnie graficznie ten tom mnie bardzo pozytywnie zaskoczył.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline helsing

Odp: Batman
« Odpowiedź #1052 dnia: Październik 04, 2012, 07:05:52 pm »
Galapagos zapowiedziało animację na podstawie "Powrotu Mrocznego Rycerza". Jednak według nich tytuł to "Batman: Mroczny rycerz powrót, część 1". Jak dla mnie jest to wystarczający powód aby nie kupić polskiego wydania, a bardzo mi zależało na tym. Nie dość że tytuł przeinaczony to jeszcze tak niegramatycznie i składniowo zepsuty że aż mnie zęby bolą. Napisałem do wydawcy, poczekam na odpowiedź... przykre to jest.
日本語の勉強をしながら。。。
日本語能力試験三級を合格した!!! :D
"Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem." Mark Twain

Offline Death

Odp: Batman
« Odpowiedź #1053 dnia: Październik 04, 2012, 08:39:34 pm »
W oryginale też podzielili.

Raz i dwa.

A tytuł, jak to w PL  :biggrin:
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2012, 08:42:45 pm wysłana przez Death »

Offline helsing

Odp: Batman
« Odpowiedź #1054 dnia: Październik 04, 2012, 09:18:28 pm »
Wiem że podzielili. To akurat dobrze.

Ale ten przekład. To świadczy o bardzo złej woli, albo liczą że ktoś kupi bo pomyli 'powrót' z 'powstaje'. A potem się dziwią że człowiek nie kupuje polskich produktów a piractwo kwitnie.
日本語の勉強をしながら。。。
日本語能力試験三級を合格した!!! :D
"Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem." Mark Twain

Offline Piotruposz

Odp: Batman
« Odpowiedź #1055 dnia: Listopad 03, 2012, 01:55:14 am »
Cześć.

Możecie mi wyjaśnić pewną kwestię dotyczącą nowego Batmana z new52? Rozumiem, że cały ten restart wiąże się z zamiarem opowiedzenia historii bohaterów DC na nowo aby zyskać nowych czytelników, którzy łatwo zgubiliby się w starym nieporządku (np. ja). Czy tak?

Powołano do życia kilka serii:
- Batman,
- Batman the Dark Knight,
- Batman & Robin,
- Detective Comics.

W związku z tym, iż ostatnimi zeszytami z Batmanem w moich rękach, były te wydawane przez TM-Semic, po prostu "nie ogarniam". Stąd też moje pytania:
- czy te serie łączą się ze sobą i aby historie były spójne trzeba zapoznawać się z każdą z nich?
- czym owe serie się różnią?
- które uważacie za lepsze i dlaczego?

Moje pytanie zrodziło się z pomysłu rozpoczęcia kolekcjonowania zeszytowych nietoperzy. "Restart Batmana? Woohoo! Tylko dlaczego tyle serii jednocześnie? Od czego zacząć?".

Z góry dziękuję za cierpliwość osobie, która zdecyduje się rozwiać moje wątpliwości.

Offline OOllaaffeekk

Odp: Batman
« Odpowiedź #1056 dnia: Listopad 03, 2012, 05:50:25 am »
     Sam nie tak dawno próbowałem  się w tym ogarnąć i oto, do jakich wniosków doszedłem.
   
   1. New52 nie jest całkowitym opowiedzeniem  historii bohaterów na nowo. W praktyce sprowadza się głównie do tego, że:
   - wyzerowano numerację wszystkich serii,  wprowadzono nowe serie, wycofano niektóre stare (aby łącznie było ich teraz 52)
   - włączono w uniwersum DC uniwersum Wildstorm.
   W teorii za tymi zmianami powinno iść jeszcze:
   - uwspółcześnienie i unowocześnienie aktualnych  historii (w miarę realizowane)
   - ujednolicenie chronologii, wprowadzenie  porządku w continuum (zupełna klapa, w szczególności, jeśli chodzi o komiksy z  rodziny Batmana).
   Wszystko to jednak nie oznacza, że na łamach  każdej z tych serii bohater powstaje na nowo, a wszystko to, co było napisane  wcześniej przed restartem nie miało miejsca w historii poszczególnych postaci.  Pojawia się tu pewien problem, bo nie jest do końca wiadomo, co tak naprawdę  się wydarzyło a co nie. Najbardziej problematyczny jest zabieg polegający na  skondensowaniu do ok 5 lat wszystkiego, czego dane postacie miały dokonać od  początku swego istnienia. U Batmana to leży na całej linii, głównie z powodu Robinów  (u których 5 lat w te czy drugą robi różnicę, bo albo to jeszcze niemowlak,  albo gówniarz, albo butny młodzieniec). Uważam jednak, że na to wszystko można  przymknąć oko, wyłączyć w głowie szukania logiki w chronologii i wtedy zacząć  cieszyć się poszczególnymi seriami. Warto jeszcze zaznaczyć, iż mimo tego, że  wszystko to, co miało miejsce dalej obowiązuje (tylko działo się w krótszym  czasie), to, co jakiś czas w bieżących seriach zostajemy zaskoczeni odnowieniem  genezy jakiejś postaci.
   Jak widzisz odpowiedź na twoje pierwsze pytanie  jest ciężka. Z jednej strony jest to odpowiedź twierdząca, gdyż cały ten  restart wiąże się z zamiarem opowiedzenia historii bohaterów DC na nowo, aby zyskać  nowych czytelników, którzy łatwo zgubiliby się w starym nieporządku (np. ty). Z  drugiej nie do końca ludziom z DC się to udało, a nieporządek jest chyba jeszcze  większy (choć nowych czytelników mają, więc główny cel został pewnie zrealizowany). 
   
   2. Co do zasady wszystkiego serię z new52  łączą się ze sobą. Wyjątki mogą być np. takie:
   - historie, które dzieją się kilka lat wcześniej  np. Action Comics (geneza supermana) czy All-Star Western. Mimo to historie te  mogą być też w jakiś sposób powiązane z bieżącymi wydarzeniami np. udział All-  Star Western w Night of the Owls.
   - historię, które dzieją się w alternatywnym  świecie np. Earth Two.
   Serie z new52 można by spróbować podzielić  na pewnie grupy/rodziny i w ten sposób wyodrębnić np. rodzinę Supermana (Action  Comics, Superman, Superboy, Supergirl...), rodzinę Batmana (Batman, Detective  Comics, Batman Inc., Batman the DK, Batman and Robin, Nightwing, Batgril,  Batwoman, Batwing...). Można próbować wyodrębniać jeszcze rodzinę Justice  League, rodzinę Vertigo itd. itp.
   Wiadomo, że historię z jednej rodziny będą  się ze sobą częściej wiązać niż z poza. Nie są to jednak powiązania (a raczej  nie powinny być to powiązania), które zmuszają czytelnika do przeczytania wszystkiego,  bo inaczej nic się z tego nie zrozumie. Warto tu jeszcze wspomnieć o eventach  zwanych crossoverami, które polegają na rozciągnięciu jakiejś historii na kilka  serii. Tu konsekwencje wynikające z jednej serii mogą być o wiele dalej idące,  choć też nie zawsze musi tak być. Przykładem jest tu już wspomniany crossover  'Night of Owls', który rozciągał się chyba na całą bat-rodzinę, ale główny  wątek był utrzymywany w serii 'Batman' i można było trzymać się tylko jej.  Innym przykładem jest crossover pomiędzy seriami Animal Man i Swamp Thing,  gdzie od pewnego momentu czytelnik jest praktycznie zmuszony do czytania dwóch  serii jednocześnie (nie ma co narzekać, bo obie serie są znakomite)
   Odpowiadając na pytanie: serie łączą się  czasem ze sobą, ale nie musisz zapoznawać się z każdą z nich. W necie jest dużo  streszczeń czy uzupełnień, które w razie potrzeby powinny w zupełności wystarczyć  ci do ogarnięcia poszczególnej pojedynczej historii.
   
   3. Serie różnią się przede wszystkim twórcami.  Z tego, co wiem dzieją się w tym samym czasie, ale opowiadają inne historie.  Batman ma ich dość sporo, bo to zabiegany chłopak jest, a to miasto go  potrzebuje (bo jest zepsute).
   
   4. Z batmanowych serii czytam tylko "Batmana".  Cieszy się bardzo pozytywną opinią, choć w otchłani internetu można też  oczywiście znaleźć głosy przeciwne. Ja tam jestem zadowolony i zdecydowanie ci  polecam. Klimatyczne rysunki Capullo i mroczny scenariusz Snydera. Początek  historii (Court of Owls) zdecydowanie bardziej na plus niż zakończenie (Night  of Owls) ale jako całość i tak tworzy to całkiem niezłe czytadło.
   Z powiązanych z batmanem czytałem jeszcze  z Nightwinga. Nie było to złe. Lekkie i przyjemne, ale też przewidywalne i bez  polotu. Historia na raz.
   Na tyle na ile prześledziłem różne opinie,  to chyba najwięcej negatywnych odnosi się do Batman Inc., ale ja sam nie czytałem,  więc nie chce się ostatecznie wypowiadać. Byłbym jednak w tym temacie ostrożny.
 
  To chyba tyle. Życzę powodzenia w ogarnianiu tematu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2012, 10:29:38 am wysłana przez OOllaaffeekk »

Offline Piotruposz

Odp: Batman
« Odpowiedź #1057 dnia: Listopad 03, 2012, 01:26:08 pm »
Dziękuję, OOllaaffeekk.  Bardzo mi pomogłeś!

Teraz trochę inne pytanie. Historia Night of the Owls to pierwsza dłuższa opowieść i zamyka się w ilu zeszytach?

Offline OOllaaffeekk

Odp: Batman
« Odpowiedź #1058 dnia: Listopad 03, 2012, 02:27:59 pm »
http://en.wikipedia.org/wiki/Night_of_the_Owls#Titles
W Batmanie #1-7 jest zawiązanie akcji i wstęp do eventu. W numerze #8 i #9 ma miejsce akcja z crossoveru. W #10 i #11 jest zakończenie i wyjaśnienie ostatecznych wątków.
Osobiście uważam, że czym dalej tym gorzej. Ale to nie wina złej historii tylko wysoko postawionej poprzeczki już na samym początku.

Offline kelen

Odp: Batman
« Odpowiedź #1059 dnia: Listopad 04, 2012, 12:58:00 pm »
Problem z New52 jest też taki, że tak jak napisano wcześniej, u niektórych postaci zostały wprowadzone tylko zmiany kosmetyczne, a potem dodatkowo jeszcze chcą zmieścić wszystko w tych pieprzonych pięciu latach... Gdzie indziej pozmieniano sporo innych rzeczy. Najmniej dotknęło chyba Batmana i Green Lanterna.

Osobiście odradzam Detective Comics od numeru 4 w górę do momentu zmiany scenarzysty. Run Daniela po pierwszej historii jest po prostu okropny. Jeśli przebolejesz chodzącą Barbarę, to Batgirl jest lekką i przyjemną serią. Nightwing mnie rozczarował trochę po pierwszym numerze, ale im dalej tym lepiej. Bardzo pozytywne opinie zbiera "Batman and Robin", ale jeszcze nie miałem okazji przeczytać.
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

Offline Piotruposz

Odp: Batman
« Odpowiedź #1060 dnia: Listopad 04, 2012, 06:45:26 pm »
A to upychanie dotychczasowej historii w 5 latach na czym ma polegać?
To ma być zamknięte w czasie fikcyjnym - w 5 latach, czy może chodzi o plan upchnięcia tego w zeszytach wydawanych na przestrzeni 5 lat?

Offline misio141

Odp: Batman
« Odpowiedź #1061 dnia: Listopad 04, 2012, 06:48:26 pm »
5 lat w gotham, czasie fikcyjnym, czasie powieści,
Ass, gass and grass - nobody rides for free

Offline Piotruposz

Odp: Batman
« Odpowiedź #1062 dnia: Listopad 04, 2012, 07:05:17 pm »
I to ma zostać opowiedziane na nowo (jeśli tak, to kiedy, w ilu zeszytach?), czy to tylko "umownie" jest założone?

EDIT: Swoją drogą, jakiś polski sklep ma w sprzedaży #1 Batmana? Na multiversum widziałem, że ten zeszyt jest niedostępny -_-
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2012, 08:36:05 pm wysłana przez Piotruposz »

Offline misio141

Odp: Batman
« Odpowiedź #1063 dnia: Listopad 04, 2012, 09:25:27 pm »
na atomie mogą sprowadzić, ale taniej wyjdzie w trejdzie zamówić, ew na mycomicshop czy jakoś tak. Jest to umownie założona że to się wydarzyło. tzn w przypadku batmana zostawili coniektóre historie (m.in to że miał syna Damiana Wayne'a) a niektóre pomineli (zabójczy żart). Nie jestem fanem batmana, nie śledzę szczególnie uważnie jego losów, więc dokładnie nie wyjaśnię co, jak i gdzie.
Ass, gass and grass - nobody rides for free

Offline Piotruposz

Odp: Batman
« Odpowiedź #1064 dnia: Listopad 04, 2012, 10:09:33 pm »
Aha, rozumiem. Dzięki :-)

Trejd, tj. polecasz kupować co kilka miesięcy zbiorczy TPB?