Autor Wątek: "Skin" - Milligan/McCarthy  (Przeczytany 3638 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline burberry

"Skin" - Milligan/McCarthy
« dnia: Październik 20, 2009, 10:58:04 pm »
http://ziniol.blogspot.com/2009/10/skin-od-podszewki.html

Jak tylko przeczytałem o tym komiksie, od razu go zakupiłem i następnie niezwłocznie przeczytałem - z racji tego, ze dotyka on pewnych kręgów, w których się obracam.
Nie mam pojęcia, czy jest wiele komiksów o skinach, żadnego innego nie czytałem. Jeśli są, to pewnie będzie ciężko dorównać im klimatem i wiarygodnością prowadzonej historii do "Skina". Bardzo sugestywna, wręcz naturalistyczna opowieść - nie dziwię się, że już przed wydaniem było głośno o tym komiksie - zakończenie, narracja, wulgaryzmy, tematyka składają się na dzieło, przeciwko któremu protestują rodzice i cnotliwe gospodynie domowe. Mniejsza z tym...
Pierwsze skojarzenie po przeczytaniu to dwa filmy - Romper Stomper i This is England. Oba, w przeciwieństwie do zalewu innych obrazów o tej wywodzącej się z Anglii subkultury, są wiarygodne, posiadają dobrą muzykę i przedstawiają to, co każdy prawdziwy skinhead sobie ceni - zajebisty ubiór, elegancję, muzykę i way of life. To samo można odnaleźć w "Skinie" - myślę, ze dla twórców to dość duży komplement, że ich opowieść zostaje doceniana przez osoby obracające się w klimacie, o którym ich opowieść graficzna traktuje. Pewnie wpływ na to ma fakt, że obaj kiedyś w środowisko skinheadów się obracali.

Zajebiste rysunki, dziwny sposób kadrowania i rozmieszczenia obrazków, które ze sobą się zlewają - brak ram - ciekawy zabieg, który przypadł mi do gustu. Kolory takie, jak historia - plamiaste, "mokre", ciemne, pastelowe - świetne.

Świetna kreacja głównego bohatera, z którym można się identyfikować ze względu na kipiącą nienawiść, niezłomną chęć udowadniania, że pomimo swego inwalidztwa jest on tacy, jak inni skini i chce i robi to samo - wulgarny, dobrze, tradycyjnie ubrany, pijący i gadający o ru***niu. Odniosłem wręcz wrażenie, że jego nienawiść i wściekłość nie wynikają z inwalidztwa, tylko z tego, że jest skinem. Pozwala mu to, owszem, zapomnieć o swoich kłopotach, ale byłby taki sam, gdyby nie posiadał uszczerbku na swej fizyczności. Nie wiem, czy wbrew pozorom, czy tylko dla mnie - Martin 'Atchet to pozytywny bohater, niemal optymistyczny.
Jedyne, czego w tym komiksie brakuje, to muzyki ;)

Czytaliście? jak wrażenia?
Bóg Cię kocha

Offline Blacksad

Odp: "Skin" - Milligan/McCarthy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2009, 11:40:37 pm »
Fakt - bardzo dobry komiks.
Bardzo dobry komiks.

"Jak tylko przeczytałem o tym komiksie, od razu go zakupiłem i następnie niezwłocznie przeczytałem - z racji tego, ze dotyka on pewnych kręgów, których istnienie jest dla mnie curiozum - myśleniem z innej galaktyki i innego stulecia".

Tyle "trawestacji cytatów bez podawania źródła"  :D

Że też ten komiks może być tak afirmacyjnie odbierany, to troszku śmieszno, troszku straszno...
Historia debila z cielesną usterką, który chce być jak debile bez cielesnych usterek, a któremu ciasnota horyzontów pozwala tylko na reakcje, zaś proces myślenia i odczuwania jest zaburzony przez ""ideologię". Parszywy świat parszywych wartości. Fascynujący w swym prostactwie.

Cytuj
Martin 'Atchet to pozytywny bohater, niemal optymistyczny
Cytuj
wulgarny, dobrze, tradycyjnie ubrany, pijący i gadający o ru***niu.
No doprawdy, takich polskich wzorców akurat nam nie brakuje... szkoda, że wąsów nie ma - reszta się zgadza :D

Dawno się tak nie uśmiałem  :D
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2009, 11:53:40 pm wysłana przez Blacksad »
Chrzań się, Smirnov

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Skin" - Milligan/McCarthy
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2009, 08:41:07 am »
z racji tego, ze dotyka on pewnych kręgów,

Ten komiks dotyka jakichs kregow?

Nie mam pojęcia, czy jest wiele komiksów o skinach, żadnego innego nie czytałem.

np. Higwater Briana Azzarello.


A tak mniej powaznie - Jez Jerzy, Zakazany Owoc, itp.

Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline freshmaker

Odp: "Skin" - Milligan/McCarthy
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2009, 08:41:41 am »
ja się z przedmówcami nie zgodzę. historia jest ciekawa głównie ze względu na deformację głównego bohatera, ale ogólnie wpisuje się w stereotypową, szablonową opowiastkę o skinach - dokładnie w stylu romper stomper wspomnianym przez kolegę, czyli nudy jak cholera, amatorka i prymitywizm. milligan wg mnie nie uciekł od tej właśnie sztampowej, nudnej skinowskiej opowieści.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

ramirez82

  • Gość
Odp: "Skin" - Milligan/McCarthy
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2009, 11:47:04 am »
Ja Skina jeszcze nie zdążyłem przeczytać, dlatego o samym komiksie nie będę się wypowiadał. To co czytałem o komiksie Milligana i pierwsze przekartkowanie komiksu, dają nadzieje na wrażenia podobne jak podczas oglądania Made In Britain Clarka. Widzieliście? Młodziutki Tim Roth jako kompletny debil z gów..m zamiast mózgu, pałający nienawiścią do wszystkich i wszystkiego. Film brudny i okrutny, wszelkie Romper Stomper i American History X się chowają. Dlatego wiąże ze Skinem spore nadzieje...

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: "Skin" - Milligan/McCarthy
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 28, 2009, 09:01:21 pm »
"Skin" jest nowatorski, wyrazisty i bardzo intensywny w swoim przekazie. Nie wzbudza we mnie sprzeciwu. W Martinie widzę przede wszystkim prymitywnego skinheada, a dopiero potem ofiarę talidomidu. I to jest OK, że komiks wydaje się być bardziej "skinowski" niż rozliczeniowy.
Jednak w finale autorzy przefajnowali. Motyw
Spoiler: pokaż
przytroczonych rąk trąci artystycznym fałszem, szokujące stawianie kropki nad "i" jest melodramatyczne, lecz nie wstrząsające. Poniekąd dowodzi tego również brak racjonalnego podejścia, bo nikt mnie nie przekona, że Martin byłby w stanie sam przywiązać sobie te kończyny...

Offline Dembol_

Odp: "Skin" - Milligan/McCarthy
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 28, 2009, 10:56:10 pm »
W Martinie widzę przede wszystkim prymitywnego skinheada, a dopiero potem ofiarę talidomidu.
Mnie się właśnie to najbardziej podoba w tym komiksie. Nie pokazuje niepełnosprawnego przez pryzmat jego niepełnosprawności tylko pokazuje go jako człowieka. To coraz rzadsze szczególnie we wszechogarniającej nas politycznej poprawności i postrzeganiu ludzi przez stereotypy. W zależności od tego automatycznie postrzegamy niektórych ludzi przez pryzmat ich rasy, orientacji, wyznania czy płci. To zaburza naszą percepcję i jednych ludzi automatycznie uznajemy za lepszych, a innych za gorszych zapominając o tym, że o tym czy ktoś jest fajnym człowiekiem czy strasznym bucem jak Martin decydują zazwyczaj inne cechy.

 

anything