Autor Wątek: Historia Współczesna  (Przeczytany 22323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MSJ

Historia Współczesna
« dnia: Lipiec 11, 2003, 02:04:26 pm »
witam,

ogladam sobie to forum i widze jedynie ze tu sie mowi o rycerstwie...

czy sredniowiecze i czasy rycerstwa to jedyny okres historii ktory was interesuje?

moze sa tu pasjonaci historii wspolczesnej, historii zwlaszcza wojskowosci, sluzb specjalnych i historii III Rzeszy?
nd she said...
Flowers are red young man
Green leaves are green
There's no need to see flowers any other way
Than they way they always have been seen

Offline Gollum

Historia Współczesna
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2003, 02:28:45 pm »
To ja. Z historii wojskowości najbardziej mnie interesują marynarka wojenna w całej rozciągłości czasowej i lotnictwo drugiej wojny światowej.
Do tego historie kilku krajów: Albanii, Chin, Czech, Etiopii, Islandii, Mongolii, Niemiec, Słowacji, Ukrainy.
Natomiast z historii współczesnej dzieje najnowsze.

Offline krytyk

Historia Współczesna
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2003, 05:57:43 pm »
A propo Marynarki Wojennej to ostatnio przeczytałem "Mleczne krowy. Podwodne zapatrzeniowce atlantyckich wilczych stad 1941-1945" Johna F. White. Dość ciekawa pozycje. Miło znaleźć (wreszcie!) w zachodniej pozycji wzmianke o naszym wkałdzie w sprawe "Enigmy".
Ale tak naprawde to o wiele bardziej od wątku głównego zainteresowały mnie poboczne tj. współpraca na morzu pomiedzy flotami niemiecka, japońska i włoska.
Czy ktoś orentuje sie czy w jezyku polskim wyszło cos na temat floty włoskiej podczas II wojny? Zainteresowała mnie szczególnie sprawa włoskiego krążownika "Eritrea" i jego działań na terenach kontrolowanych przez Japończyków.

Offline Baldwin

Re: Historia Współczesna
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2003, 05:00:04 pm »
Cytat: "MSJ"
moze sa tu pasjonaci historii wspolczesnej, historii zwlaszcza wojskowosci, sluzb specjalnych i historii III Rzeszy?


Są na pewno.A ja jestem jednym z nich.

Offline Gollum

Historia Współczesna
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2003, 08:01:16 am »
Cytat: "krytyk"
Czy ktoś orentuje sie czy w jezyku polskim wyszło cos na temat floty włoskiej podczas II wojny? Zainteresowała mnie szczególnie sprawa włoskiego krążownika "Eritrea" i jego działań na terenach kontrolowanych przez Japończyków.

Ja do takich publikacji nie dotarłem. Inna sprawa, że to co czytałem, ukazało się dawno temu. A o "Eritrei" nie słyszałem. Podejrzewam, że musiała operować na Oceanie Indyjskim, z bazami we włoskich posiadłościach w Erytrei (Assab lub Massaua) lub Somalii (Mogadiszu). A gdy Włochom zaczęło się robić gorąco, a był to rok bodajże 1941, flota, aby nie dostać się w ręce brytyjskie, muisiała wiać. Najbliżej była Tajlandia (wtedy zwana Syjamem), sojusznik Japonii. Bo wejście do któregoś z portów kolobii francuskich było ryzykowne; a nuż jego komendant sympatyzował z de Gaullem.

Offline krytyk

Historia Współczesna
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2003, 02:15:11 pm »
Wczoraj znalzałem w sieci ciekawą strone
http://history.serw.com.pl/trag/
dotyczaca katastrof morskich i zatopień statków i okretów wojennych.
Niestety nie ma tam możliwosci skomentowania jej treści, wiec pomysłałem o tym forum. Przeczytałem tam miedzy innymi opis zatopienia na Bałtyku w kwietniu 1945 roku, niemieckiego statku "Goya" przez radziecka łódz podwodna "L-3". Autor strony opisuje ten podwodny atak na transportowiec chroniony przez aż 7 eskortowych jednostek- jako "watpliwy sukces". Określiłbym to jako co najmniej przesade! Nie komentuje tu bynajmniej rzezi wsystkich płynacych na tym statku ludzi, ale pod wzgledem że tak powiem "technicznym" (umiejatnosci załogi okretu "L-3") atak na tak chroniony cel to z pewnosią sukces.

Offline krytyk

Re: Historia Współczesna
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 14, 2003, 02:53:21 pm »
Cytat: "MSJ"
witam,
ogladam sobie to forum i widze jedynie ze tu sie mowi o rycerstwie...
czy sredniowiecze i czasy rycerstwa to jedyny okres historii ktory was interesuje?
moze sa tu pasjonaci historii wspolczesnej, historii zwlaszcza wojskowosci, sluzb specjalnych i historii III Rzeszy?


Szanowny MSJ proponuje by zminić tytuł tego tematu na cos o flocie/marynarce wojennej. Historia wspólczesna to chyba troche zbyt ogólnikowe, chyba zgodzisz sie ze mna? Temat o wywiadzie ("Szpiegostwo") już jest, a inne wymienione przez ciebie mozna przecież założyć. Z całym szacunkiem dla miłosników sredniowiecza (rycerstwa), mysle że forum sie zdecydowanie ożywi gdy "rusza sie" miłosnicy historii najnowszej (głównie XX wiecznej).

Offline MSJ

Re: Historia Współczesna
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 15, 2003, 08:54:32 am »
Cytat: "krytyk"
Szanowny MSJ proponuje by zminić tytuł tego tematu na cos o flocie/marynarce wojennej. Historia wspólczesna to chyba troche zbyt ogólnikowe, chyba zgodzisz sie ze mna? Temat o wywiadzie ("Szpiegostwo") już jest, a inne wymienione przez ciebie mozna przecież założyć. Z całym szacunkiem dla miłosników sredniowiecza (rycerstwa), mysle że forum sie zdecydowanie ożywi gdy "rusza sie" miłosnicy historii najnowszej (głównie XX wiecznej).


Szanowny krytyku;-)

hm nie bede zmienial tytulu tego tematu. sam sie zrobil tematem o marynarce co mnie zupelnie nie interesuje, oczywiscie pewne informacje sa ciekawe. (czy zauwazyliscie ze wielu szefow wywiadow wywodzi sie z marynarki wojennej - wystarczy chocby wspomniec Canarisa czy Heydricha, ktorzy swoja kariere zaczynali w marynarce, ale podobnie bylo i w II RP.)

tematem tym chcialem jedynie wybadac czy istnieja tu na forum milosnicy historii wspolczesnej. mozna przeciez zalozyc nowe tematy:

- Waffen SS - co by nie mowic o nich zle, to byly to doprawdy doskonale jednostki pod wzgledem wojskowym, choc poczatkowo skladajace sie z ostatnich degeneratow pilnujacych obozow koncentracyjnych.

- II wojna światowa - dyskusje o sprzecie, zolnierzach, bitwach, kampaniach, polityce itp. itd.

- Szpiegostwo - temat juz jest.

- Wietnam, Afganistan itp. - konflikty zimnej wojny.

To tylko kilka sugestii z mojej strony.
nd she said...
Flowers are red young man
Green leaves are green
There's no need to see flowers any other way
Than they way they always have been seen

Offline Gollum

Historia Współczesna
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 15, 2003, 10:47:45 am »
No to do roboty!

Offline krytyk

Re: Historia Współczesna
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 16, 2003, 08:46:07 am »
Cytat: "MSJ"

Szanowny krytyku;-)
hm nie bede zmienial tytulu tego tematu. sam sie zrobil tematem o marynarce co mnie zupelnie nie interesuje, oczywiscie pewne informacje sa ciekawe.
(czy zauwazyliscie ze wielu szefow wywiadow wywodzi sie z marynarki wojennej - wystarczy chocby wspomniec Canarisa czy Heydricha, ktorzy swoja kariere zaczynali w marynarce, ale podobnie bylo i w II RP.)


Szanowny MSJ
1) Okey niech temat zostanie pod tym tytułem. Takie ogólne podejscie mozę sie tu na forum przydać.
Co do oddzielnego tematu o Flocie to załoze go sam.
2) Co do tych szefów wywiadów to mysle że marynarz musi być (siła rzeczy) bardziej "światowy" niż oficerowie wojsk lądowych.

Offline krytyk

Historia Współczesna
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 23, 2003, 04:27:54 pm »
Jak myslicie czy Polska lepiej wyszłaby na wspólpracy z III Rzeszą niż na walce z nią? Niby głupie pytanie, ale przecież "wygrana" (?) wojna kosztowała nas:
- utrate niepodległości na ponad 4 dekady
- ok. 6 milionów zabitych obywateli polskich
- utrate dużych cześci terytorium kraju
itd itp. (długo by wymieniać).

Offline BobGray

Historia Współczesna
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 25, 2003, 04:12:49 pm »
Cholera wie. Raczej skończyłoby się gorzej, bo jakby przyszli Ruscy to bez oporów zrobiliby z Polski 17 republikę. Chociaż z Finami, Rumunią, czy Węgrami tak nie postąpili...
A Polska armia chociaż waleczna nie byłaby w stanie zmienić losów wojny.

Offline krytyk

Historia Współczesna
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 27, 2003, 09:00:44 am »
Cytat: "BobGray"
A Polska armia chociaż waleczna nie byłaby w stanie zmienić losów wojny.


To oczywiste, ale współpraca z Niemcami mogła by np. uratowac te miliony Polaków któzy zgineli w obozach.

Offline Baldwin

Historia Współczesna
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 27, 2003, 12:06:43 pm »
Cytat: "krytyk"

To oczywiste, ale współpraca z Niemcami mogła by np. uratowac te miliony Polaków któzy zgineli w obozach.


Równie dobrze, gdyby korzystając z naszego potencjału ludzkiego, Niemcy wygrały  wojnę z ZSRR, to po jej zakończeniu Polska mogłaby ich w oczy kłóć oddzielając Rzesze od nowonabytych terytoriów na wschodzie.A to mogłoby sie skończyć dla nas niezłym pogromem mówiąc jak najprościej.
Choc równie dobrze mogłoby być zupełnie inaczej...
Trudno teoretyzować

Offline Watcher

Historia Współczesna
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 27, 2003, 12:15:14 pm »
Panowie, przyłączenie się do Niemiec w razie klęski III Rzeszy (a ona i tak by nastąpiła) byłoby dla nas katastrofą z jednego przynajmniej względu. Po wojnie nie dostalibyśmy Śląska, Pomorza Zachodniego i Mazur, stalibyśmy się państwem zupełnie kadłubowym (bo Kresy stracilibyśmy przecież tak czy inaczej). O narodowym wstydzie już nie wspomnę (wtedy dopiero syjoniści by na nas ujeżdżali).
Marcet sine adversario virtus