Autor Wątek: Komiksy i picturebooki dla dzieci.  (Przeczytany 65693 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malyjaca

Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« dnia: Grudzień 16, 2009, 09:28:28 pm »
Mam wielką zagwozdkę, jakie komiksy zawieźć cztero i pół letniemu siostrzeńcowi? Sytuacja wygląda następująco. W wakacje dostał ode mnie cztery tomy "Przygód Mikołajka" - panów Trondheima i Robina. Był to jego pierwszy kontakt z komiksami, można powiedzieć że do dzisiaj "zaczytał je na śmierć" :). W rozmowie telefonicznej zapytał mnie kiedy przyjadę i przywiozę mu więcej Mikołajka. W Polsce niestety nie wyszedł kolejny tom, ale nie o to chodzi. Pytanie co dalej? Nie chcę wieźć mu przygód Kaczora Donalda i Myszki Miki. 

Wymyśliłem:
- "Kajko i Kokosz" (tomy z Milusiem),
- "Louis na Plaży" - Delisle'a,
- przez chwilę była "Mucha"- Trondheima, ale jest czarno-biały, nie jestem też pewny czy odbiorca nie jest zbyt młody.

Czy ktoś z Was ma lub miał dzieci w podobnym wieku? Co można im "zaaplikować", aby jeszcze bardziej zachęcić do komiksów?

Offline misio141

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2009, 09:37:48 pm »
ja z swojej strony polecam Fistaszki zebrane :) genialny komiks, a i idzie tanio dostać
Ass, gass and grass - nobody rides for free

Offline m010ch

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2009, 09:37:57 pm »
Doświadczenia nie mam, ale może Tytusy? Gapiszony? Fistaszki? Asteriksy? Titeufy czy tam inne Kidy Paddle?

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2009, 09:39:40 pm »
Moze byc Tytus - nawet duzo nie wydasz. :)

Moze byc Gapiszon.

Louis na plazy - rewelacja dla takiego szkraba.

Moze Maly Sprytek, albo Kid Paddle?
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline ljc

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2009, 09:41:34 pm »
doświadczenia nie mam, wiec zapytam: czyta czy oglada te komiksy?
bo jak ogląda, to Gapiszony raczej, a Louis jest komiksem dla dorosłych imo:)
tamtam!

Offline malyjaca

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2009, 10:28:25 pm »
Właśnie czyta czy ogląda? Nie zna liter, ale na pewno to coś więcej niż zwykłe przeglądanie. Majki (siostrzeniec tak samo jak jego ulubiony i jedyny znany bohater komiksowy ma na imię Mikołaj :D) przeżywa to co widzi, zadaje tysiące pytań (przważnie: a co to?), przetwarza, analizuje, opowiada. Z relacji jego mamy, wiem że to przymusowa lektura na dobranoc. Dlatego zastanawiam się co dalej. Na polskim rynku nie ma komiksów dla przedszkolaków, przynajmniej ja takich nie znam. Chciałbym żeby jego pasja się rozwijała. Nie chcę go zniechęcić chybionym prezentem, najlepsze byłyby chyba historie bez dymków. Może ktoś z forumowiczów przecierał już te nieznane dla mnie szlaki?

Z wymienionych wyżej komiksów, targetowo Gapiszon wydaje się trafionym pomysłem. Tylko czy "Mikołajek" nie podnósł za wysoko poprzeczki?

Offline Raf Fariszta

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2009, 08:42:44 am »
Ja ze swoim ćwiczę Calvina i Hobbesa....zaczeliśmy jak młody nie miał czterch lat.... Sam przegląda, coś próbuje czytać....ale najlepsza zabawa jest jak czytamy wspólnie. Jego pytania sa bardzo przenikliwe i widać, że bardzo przeżywa to co się dzieje w komiksie... Można powiedzieć, że poczucie humoru mojego syna ukształtował Calvin i Hobbes...  
Niewielką część historii cenzuruję/adpatuję do jego poziomu....
Historia jak znajdują padłego wróbla stała się przyczynkiem do rozmowy o śmierci.....
Resumując: warto spróbować z tym komiksem dla Twojego siostrzeńca....
Czytamy również Kajka i Kokosza, Tytusy i Kleksy.... To odpowiednie tytuły już tak dla 4,5 - 5 latka...
Nocy Matko Dnia

Offline JAPONfan

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 17, 2009, 03:36:11 pm »

- przez chwilę była "Mucha"- Trondheima, ale jest czarno-biały, nie jestem też pewny czy odbiorca nie jest zbyt młody.


Trondheim niestety odpada calkowicie. Zupelnie sie dzieciak nie lapie w tym co jest na obrazku i nie rozumie czemu np w "alieen" sa postacie z kilkoma oczyma.

Ale bardzo ladnie lyknal "cedryka". Choc tez gubi sie w obrazakch i nie wie co jest co albo co robia postacie.

"Kleksa" i inne lepiej rozumie prostsze rysunki dokladne linie, malo bohaterow i proste tla.

Butenko jest pewniakiem, bez problemu rozroznia bohaterow, rozumie ciag narracyjny. Czasami pyta "a co to? "a dlaczego on tak robi?".

Offline misio141

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 17, 2009, 03:45:27 pm »
Ostatni żubr jakby nie patrzeć też się nadaje :) poza tym Mandragora wydawała kiedyś serię "Strażnicy Orlego Pióra" która też trzymała poziom :)
Ass, gass and grass - nobody rides for free

Offline giera

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 12, 2013, 02:48:22 pm »
w związku z:

oraz

chciałbym reaktywować ten wątek i informować o komiksach, tych które są dla dzieci (z założenia), ale także o concept-bookach i picture-bookach przeznaczonych dla dzieci.



Na początku zapraszam do polubienia profilu na fb:
https://www.facebook.com/pages/S%C4%85-komiksy-dla-dzieci/122268991196340

a potem sukcesywnie postaram się informować o nowych komiksach, przybliżać starsze publikacje, wrzucać linki do co ciekawszych recenzji.

Zresztą zapraszam do współudziału.
Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

Offline keram

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 15, 2013, 05:01:06 pm »
Może "Yakari" - indiański chłopiec, który przyjaźni się ze zwierzętami?
W Polsce wyszły tomy 1-4.

Offline giera

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 27, 2013, 06:25:26 pm »
Są komiksy dla dzieci:
polecam tekst Rafała Wójcika na blogu, który pisze kilka słów o trzech komiksach dla różnych grup wiekowych.

1)Maciej Jasiński (scen.), Piotr Nowacki (rys.), Norbert Rybarczyk (kolor), Detektyw Miś Zbyś na tropie. Lis, ule i miodowe kule. Warszawa, Kultura Gniewu, 2013
2)Luke Pearson, Hilda i Troll. Poznań, Centrala, 2013. Seria: Centralka – Komiksy dla dzieci mądrych rodziców
3) Gradimir Smudja, Vincent i van Gogh. Warszawa, timof comics, 2013.
http://abrewiacje.wordpress.com/2013/11/27/detektywi-trolle-i-van-gogh-czyli-o-komiksach-dla-prawie-wszystkich/


Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

Offline Julek_

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 27, 2013, 11:34:03 pm »
Zostawię to tutaj. Pasuje, jak ulał, bo komiks dla dzieci. I to całkiem niezły.

http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2013/11/1420-detektyw-mis-zbys-na-tropie-t1-lis_12.html

Offline giera

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 05, 2013, 11:43:02 pm »
nowość od Centrala Central Europe Comics Art drugi tom z przygodami Hildy Folk:


premiera: 10.12.2013 lub 14.12.2013 (w zależności od źródła informacji...)

przykładowe plansze: Luke Pearson, Hilda i Nocny Olbrzym
Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

Offline giera

Odp: Komiksy i picturebooki dla dzieci.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 10, 2013, 10:24:00 am »
serwis dla dzieci Qlturka.pl   recenzuje spotkanie Hildy i Trolla: "Coś, co mi się niezmiernie podoba w   ilustracjach Pearsona, to, oprócz wspomnianej kolorystyki i etnicznego   klimatu, całościowe patrzenie na rozkładówkę.(...)To wszystko sprawia,   że każde przewrócenie strony jest dla   czytelnika nowym zaskoczeniem, przeniesieniem w inne miejsce Hildowego   świata i zetknięciem z nowym dziełem sztuki."
 http://www.qlturka.pl/recenzje,literatura,poznajcie_hilde_–_recenzja_komiksu_„hilda_i_troll”,21849.html
Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com