trawa

Autor Wątek: Conan  (Przeczytany 288783 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Conan
« Odpowiedź #405 dnia: Styczeń 15, 2018, 10:00:00 pm »
Fajnie twój post graves rezonuje z fragmentem 'posłowia' z pierwszego tomu :)

Offline mystrzu

Odp: Conan
« Odpowiedź #406 dnia: Styczeń 16, 2018, 03:34:49 pm »
Hej, kupiłem pierwsze dwa tomy conana w kiosku i spodobały mi się znacznie bardziej niż się spodziewałem, do tego stopnia że zamierzam zaprenumerować kolekcje. W związku z tym mam pytanie, w drugim tomie była ulotka która mówiła że prenumerując od 3 tomu, dostaje się trzy komiksy na raz w pierwszej paczce i jeden z nich wychodzi gratis. Niestety już ją wyrzuciłem, i teraz nie wiem czy wystarczy po prostu zamówić prenumeratę na stronie hachette, czy są jakieś dodatkowe warunki do spełnienia ?


Przy okazji, pytanie do kogoś kto czytał już komiksy z conanem które będą w hachette. Czy pierwsze dwa tomy kolekcji stanowią dobry przekrój tego jak będzie ona wyglądała ? Najbardziej podobały mi się wątki antycznych cywilizacji, miasto na pustyni w pierwszym tomie, i świątynia z kamiennymi figurami w drugiej, mogę liczyć na więcej tego typu motywów ?

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Conan
« Odpowiedź #407 dnia: Styczeń 16, 2018, 05:04:32 pm »

Najbardziej podobały mi się wątki antycznych cywilizacji, miasto na pustyni w pierwszym tomie, i świątynia z kamiennymi figurami w drugiej, mogę liczyć na więcej tego typu motywów ?

Motyw ze starożytnymi/zaginionymi/przedludzkimi cywilizacjami to nieodłączny element przygód barbarzyńcy.
Czas w którym przeżywa przygody Conan to fikcyjna era hyboryjska. Howard napisał esej dotyczący wykreowanego świata. Tytułu nie pamiętam, być może brzmi "Era hyboryjska". W największym skrócie: po zatonięciu Atlantydy świat uległ regresowi do poziomu epoki kamienia, później pojawiło się imperium Acheronu rządzone przez okrutnych magów, na skutek najazdów barbarzyńskich ludów z północy zwanych hyboryjczykami imperium Acheronu upadło. Świat z przygód Conana to 3 tysiące lat (jeśli dobrze pamiętam) po najazdach plemion z północy, które ucywilizowały się i stworzyły państwa takie jak: Aquilonia, Nemedia, Argos, Ophir, Koth itd. Później nastąpił kataklizm, świat ponownie uległ regresowi. Cywilizacja ponownie podniosła się z upadku i powstał świat w ktorym my żyjemy.
Brak, zamieszczonej w komisie, mapy ery hyboryjskiej  może utrudniać orientację osobom które nie miały dłuższej styczności z przygodami Conana.
Myślałem o wydrukowaniu mapki.
Tutaj jest dość dobra mapa: [size=78%]http://forum.profantasy.com/extensions/InlineImages/image.php?AttachmentID=3207[/size]


Popatrz na nią:
Stygia to odpowiednik starożytnego Egiptu, rzeka Styx to Nil
Na południe są tereny zamieszkałe przez czarne plemiona plus pozostałości zaginionych cywilizacji.
Jest tam miasto Xuchotl znane z "Czerwonych ćwieków"
Shem to miasta państwa (na północ od Stygii) to odpowiednik cywilizacji Sumerów, Asyryjczyków.
Argos, Ophir, Koth to cywilizacja w stylu imperium rzymskiego zmieszanego ze średniowiecznymi "państewkami"włoskimi.
Zingara, Aquilonia, Nemedia to odpowiednik średniowiecznych państw europejskich. Zingara w stylu Hiszpanni z piratami, Aquilonia to imperiumm franków, Nemedia w stylu średniowiecznych Niemiec.
Turan to imperium tureckie.
Morze Vilayet to powiększone Kaspijskie. Tu jest "Wyspa żelaznych posągów" z opowiadania w tomie II.
Hyrkania to plemiona mongolskie.
Plus multum zaginionych miast, świątyń, starożytnych grobowców, antycznych bóstw,demonów, złych magów ect
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline SkandalistaLarryFlynt

Odp: Conan
« Odpowiedź #408 dnia: Styczeń 16, 2018, 05:56:26 pm »
Shem to Żydzi i Arabowie a Argos, Ophir, Koth to odpowiedniki krajów bałkańskich łącznie z Korynthią-Grecją. Howard jechał po współczesnej mapie.

Offline Murazor

Odp: Conan
« Odpowiedź #409 dnia: Styczeń 16, 2018, 07:52:12 pm »
Dzięki chłopaki za tą mapkę i dodatkowe info! Coraz bardziej wsiąkam w świat Conana, ale 75 tomów to dużo :roll:

Offline graves

Odp: Conan
« Odpowiedź #410 dnia: Styczeń 16, 2018, 09:52:25 pm »
Świat Conana to świat sprzed migracji kontynentów. Oczywiście to fikcyjny świat, ale tak to można umieścić.
Artykuł zamieszczony w tomie 1 i 2 odpowie na większość pytań jak powstał i co było jego podwaliną.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Nawimar

Odp: Conan
« Odpowiedź #411 dnia: Styczeń 16, 2018, 09:56:31 pm »
Archelon: "Era hyboryjska"
 
Tak na marginesie: w jednym z niezbyt odległych numerów tej kolekcji (chyba siódmym) znajdzie się miejsce dla komiksowej adaptacji tego w swojej klasie fascynującego eseju.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Conan
« Odpowiedź #412 dnia: Styczeń 17, 2018, 02:45:08 pm »
Jeszcze taki dodatek do ostatniej wieści o tym, że licencja na komiksy z Conanem wróciła do Marvela. Chyba w najbliższym czasie nie ma co liczyć na nowe reprinty klasyki, chyba, że będą pomijane te opowiadania, w których pojawia się Red Sonja...

https://www.cbr.com/marvel-red-sonja-conan-deal/

Czyli Marvel ma Conana, Dynamite nadal ma Red Sonję, a Kull bodajże wciąż jest w Dark Horse. Kurde, zapomniałem, że prawa do Red Sonji nie są powiązane z Conanem, a już się cieszyłem, że Marvel sam będzie mógł wznowić całą serię Marvel Team-Up, nie wyłączając tego numeru:



A także te trzy serie w całości i w kolorze:



Offline LordDisneyland

Odp: Conan
« Odpowiedź #413 dnia: Styczeń 17, 2018, 06:15:14 pm »
Anionie- odrzuciło ci przeszczep fotek, niestety.
Kurczę, wciągnąłem się w kolekcję Conana i wiąże się z tym efekt uboczny. Nie sięgam po tomiszcze  opowiadań Howarda, bo obawiam się, że zaspojleruję sobie to i owo  :) Choć przekład Lipskiego chyba lepszy od tego w zbiorze...


Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Conan
« Odpowiedź #414 dnia: Styczeń 17, 2018, 06:44:33 pm »
Patrząc na awatar Lorda, zastanawiam się czy ktoś wyłapał w tomie II kolekcji nawiązanie do prozy Lovecrafta? :smile:
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline LordDisneyland

Odp: Conan
« Odpowiedź #415 dnia: Styczeń 17, 2018, 07:43:01 pm »
Litości, dwójka jeszcze przede mną :D

Offline LucasCorso

Odp: Conan
« Odpowiedź #416 dnia: Styczeń 17, 2018, 07:47:03 pm »
Patrząc na awatar Lorda, zastanawiam się czy ktoś wyłapał w tomie II kolekcji nawiązanie do prozy Lovecrafta? :smile:


Pół mistycznego Marvel Lovecraftem stoi...
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline koziorozec1979

Odp: Conan
« Odpowiedź #417 dnia: Styczeń 18, 2018, 07:48:54 am »

Pół mistycznego Marvel Lovecraftem stoi...
Zaciekawiłeś mnie.
Czy dałbys, proszę, radę napisac cos wiecej w watku stosownym dla marvela o tych najciekawszych/ najbardziej zakorzenionych w lovecraftowskiej prozie pozycjach/przejawach?

Offline LucasCorso

Odp: Conan
« Odpowiedź #418 dnia: Styczeń 18, 2018, 08:18:29 am »
Zaciekawiłeś mnie.
Czy dałbys, proszę, radę napisac cos wiecej w watku stosownym dla marvela o tych najciekawszych/ najbardziej zakorzenionych w lovecraftowskiej prozie pozycjach/przejawach?


Nie znam się wcale no prozie Lovecrafta, ani micie z niej wychodzącym.
Jedyne co wiem, to że dodając marvelowskie postacie (szczególnie z tytułów "mistycznych" i około doktorstreńdżowych) do bazy danych ciągle trafiam na wzmianki o Lovecrafcie i jego prozie. Wiem też że dużo wiecej wspomina się o tym w tzw Handbookach niż w treści samych komiksów. Ale to wszystko za mało by napisac o tym koherentny post.


Więc tylko podlinkuję taką stronę od gościa co się bardziej zna, a kto chce potraktuje to jako zaczątek poszukiwań...


http://marvunapp.com/list/lovecraftgodsmu.htm
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline kosmoski

Odp: Conan
« Odpowiedź #419 dnia: Styczeń 18, 2018, 09:14:35 am »
Zaciekawiłeś mnie.
Czy dałbys, proszę, radę napisac cos wiecej w watku stosownym dla marvela o tych najciekawszych/ najbardziej zakorzenionych w lovecraftowskiej prozie pozycjach/przejawach?

https://comicvine.gamespot.com/cancerverse/4015-56220/issues-cover/


Jeden ze swiatów Marvela, w Polsce pojawia się m.in w WKKM, Imperatyw Thanosa, tyle że jest to zakończenie dłuższej historii, którą warto czytać od początku. Świat wypaczony poprzez brak możliwości śmierci...