Gildia Filmu (www.film.gildia.pl) > Forum Filmu

Imprezy, Przeglądy i Festiwale Filmowie

(1/3) > >>

Ryceros:
Witam.

Pomyślałem, że właśnie takiego wątku tu brakuje. Festiwali i ciekawych inicjatyw z kinematografią związanych jest na pęczki.
W tym temacie będziemy się o nich informować, żeby to co ciekawsze nie przeciekło nam przez palce :)

Więc do dzieła:

http://www.muranow.gutekfilm.pl/text.php?id=226c997cdc419ea

Kino francuskie zepchnięte jest na dalszy plan przez zalewające nas hity Hollywoodzkie. Jest to przykre bo niekiedy nie mamy okazji zapoznać się z wieloma ciekawymi obrazami o wiele bardziej ambitniejszymi niż niektóre amerykańskie, wiejące patosem wypociny.
"Amelia", czy "Motyl i skafander", to naprawdę tylko jedne z nielicznych francuskich dzieł, wartych obejrzenia.

Polecam szczególnie dlatego, że przegląd ten objedzie wszystkie większe miasta w Polsce i każdy będzie mógł wybrać się na coś ciekawego i miłego nie oddalając się przy tym za bardzo z domu!

Innova Concerts:
             Opera Wrocławska, 1 sierpnia 2010, godz. 20.30
 
Dla wielbicieli muzyki współczesnej i eksperymentów filmowych wyjątkowym wydarzeniem 10. MFF ERA Nowe Horyzonty we Wrocławiu będzie spektakl światowej sławy holenderskiego kompozytora, twórcy oper współczesnych Michela van der Aa -Księga niepokoju, adaptacja prozy portugalskiego modernisty Fernando Pessoi.


Księga niepokoju to kolejny interdyscyplinarny projekt van der Aa po międzynarodowych sukcesach oper One i After Life, odkąd w kręgu jego twórczych zainteresowań znalazły się, oprócz muzyki i teatru, techniki filmowe.
Wykształcony w Europie w dziedzinie kompozycji i reżyserii dźwięku, studiował film w Nowym Jorku. W jego spektaklach różne formy ekspresji splatają się w mozaikowej strukturze. Przestrzenie wirtualne i realne, dramaturgia sceniczna i montaż filmowy, dźwięki grane na żywo przez orkiestrę i generowane elektronicznie składają się na doskonały przykład Gesamtkunstwerk.
Księga niepokoju, znana również w Polsce, na podstawie której van der Aa stworzył libretto swojego operowego spektaklu stanowi połączenie intymnego dziennika z prozą poetycką. Wydana wiele lat po śmierci Pessoi, stała się światowym bestsellerem.
Na scenie narratora Księgi... zagra znakomity aktorKlaus Maria Brandauer, odtwórca ról kontrowersyjnych bohaterów trylogii Istvána Szabó: Hendrika Hofgensa - Mefista, pułkownika Redla czy Hanussena. W programie festiwalu znalazły się filmy z jego udziałem, oprócz wspomnianej trylogii także Latarniowiec Jerzego Skolimowskiego, Tetro Francisa Forda Coppoli oraz wyreżyserowany przez aktora Georg Elser - Einer aus Deutschland.
W towarzyszących Brandauerowi fragmentach wideo wystąpi m.in. portugalska śpiewaczka fado Ana Moura. Kompozycja van der Aa zostanie wykonana przez znakomitą niemiecką orkiestrę musikFabrik, jeden z wiodących europejskich zespołów, specjalizujących się w wykonaniach muzyki współczesnej.
Spektakl powstał na zamówienie Linz - Europejskiej Stolicy Kultury 2009, gdzie miał swoją premierę. Podczas kilku zaledwie pokazów obejrzeli go widzowie w Niemczech, Holandii i Portugalii.
Wrocławskie wykonanie będzie premierą i jedynym pokazem spektaklu w Polsce.
Głównym partnerem wydarzenia jest Opera Wrocławska.
Sprzedaż biletów w cenach: 140 PLN, 100 PLN rozpocznie się w piątek, 28 maja na www.enh.pl oraz www.ticketpro.pl;
Dla posiadaczy karnetów festiwalowych ceny biletów wyniosą odpowiednio 70 PLN oraz 50 PLN i podobnie jak bilety w cenie 60 PLN/30 PLN - cena dla posiadaczy karnetów/ będzie można je kupić tylko przez stronę www.enh.pl
Na stronie festiwalu www.enh.pl będzie można również znaleźć plan widowni Opery Wrocławskiej z zaznaczonymi kategoriami cenowymi biletów.
MFF ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu odbędzie się w dniach 22 lipca - 1 sierpnia. Więcej informacji: www.enh.pl

kinoKultura:
    Stowarzyszenie Filmowców  Polskich zaprasza wszystkich miłośników gatunku  na wyjątkowy przegląd polskich horrorów - 31  października w kinie Kultura Warszawa.  Jest to  rzadka okazja, żeby zobaczyć nieliczne w polskiej kinematografii przykłady  filmów grozy.
Gatunek, który narodził  się jeszcze w epoce kina niemego, ma swoje narodowe odmiany jak włoskie  „giallo” czy japoński „j-horror”. Choć polscy filmowcy nie sięgali często po  arsenał gatunkowych środków wyrazu, w naszym kraju powstało kilka niezwykłych  dzieł, wyróżniających się swoistą poetyką.
Nakręcona w 1982 roku "Wilczyca"  uważana jest za pierwszy rasowy polski horror. Zrealizował go Marek Piestrak,  który praktykę realizatorską odbywał na planie "Dziecka Rosemary"  Romana Polańskiego. Ten efektowny film o kobiecie stającej się wilkołakiem,  osadzony w czasie tuż po powstaniu styczniowym, zgromadził ogromną widownię.
W filmie „Medium”,  ocenianym przez znawców gatunku jako najlepszy polski horror, Jacek Koprowicz  połączył wątki okultystyczne z atmosferą rodzącego się faszyzmu. Akcja rozgrywa  się w ciągu 24 godzin, kiedy tajemnicza siła każe nieznanym sobie ludziom  zmierzać w kierunku domu państwa Orwiczów, gdzie przed 30 laty doszło do  tragedii. „Medium” to  perfekcyjnie  budowane napięcie, atmosfera tajemniczości i dobrze prowadzona historia z  drugim dnem. To również niezwykłe kreacje aktorskie, które stworzyli Grażyna  Szapołowska, Jerzy Stuhr i Michał Bajor.
Tajemniczą opowieścią o  dwoistości ludzkiej natury, zrealizowaną na podstawie powieści Prospera Merimee  zadziwił widownię Janusz Majewski. „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”  to urzekająca pięknymi zdjęciami Stefana Matyjaszkiewicza, okraszona nastrojową  muzyką Wojciecha Kilara, jedna z najciekawszych prób zmierzenia się z gatunkiem  horroru w Polsce.
Prezentowane filmy są  alternatywą dla współczesnych krwawych  opowieści, epatujących przemocą i okrucieństwem.   
Bilety - 15 złotych,
Karnet   na 3 filmy - 30 złotych,
Rezerwacja Kino Kultura: (022) 826 33 35
Więcej informacji na stronie: www.kinokultura.pl

hans:
Informacja trochę stara, ale wciąż aktualna.
W Katowicach trwa właśnie Festiwal Kultury i Sztuki Japońskiej. Jak można przeczytać na stronie kina Kosmos:


--- Cytat: kino Kosmos ---Działające w Katowicach Towarzystwo Polsko-Japońskie im. Akiry Kurosawy obchodzi 25-lecie. Z tej okazji oraz Święta kultury japońskiej „Bunka-No Hi” od 3-9 listopada trwać będzie Festiwal Sztuki i Kultury Japońskiej. W czasie tygodniowego spotkania z kulturą i sztuką Kraju Kwitnącej Wiśni zaplanowano konferencję naukową, liczne wystawy (Biblioteka Śląska, Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach), ceremonię parzenia herbaty, pokazy sportowe sztuk walki, pokazy sztuki origami, ubierania kimona (Pałac Młodzieży) oraz wystawy i koncerty w Klubie Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt”.

--- Koniec cytatu ---

W ramach festiwalu kino Kosmos prezentuje przekrój samurajskich filmów Kurosawy. Bilet na każdy film to marne 10zł, a jest co oglądać (nawet jeśli wszyscy widzieli te filmy, to warto zobaczyć je w kinie). Szczegółowy program tutaj:

http://www.csf.katowice.pl/?p=/pl/menu/2/9/1/275

Jutro "Siedmiu Samurajów"!  :biggrin:

scek:
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej serdecznie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego "Śmietnisko" odbywający się w ramach "Festiwalu Sztuka Działa" !!

Gdzie? Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Stare Miasto, ul. Jezuicka 4
Kiedy? 30.11.2012 (piątek)
O której? 17:00

O filmie:
Najczęściej chyba   nagradzane przez publiczność na festiwalach, "Śmietnisko" (Waste Land)   Lucy Walker, opowiada o genialnym projekcie sławnego nowojorskiego   twórcy pop-artu, Vika Muniza - jednego z najlepiej opłacanych,   współczesnych artystów na świecie. Żeby stworzyć nową kolekcję swych   dzieł, Muniz wyjeżdża na największe na świecie wysypisko śmieci,   mieszczące się w Rio de Janeiro, na którym mieszka i pracuje 2.500   zbieraczy, zepchniętych całkowicie na margines społeczeństwa. Wraz z   grupą "catadores" komponuje, ze   znalezionych na śmietnisku odpadków, ich gigantyczne portrety. Zdjęcia   tych portretów sprzedaje w największych galeriach sztuki za sumy   dorównujące dziełom Basquiata czy Andy Warhola, a zarobione pieniądze   oddaje sportretowanym, zmieniając ich los, dając im nadzieję i szansę na   lepsze życie. Elektryzującej całości dopełnia, napisana specjalnie do   tego filmu, piękna muzyka Moby’ego.
 
 WSTĘP WOLNY !
 LICZBA   MIEJSC OGRANICZONA - rezerwacji darmowych wejściówek dokonać można pod   adresem: info@scek.pl (w tytule maila należy wpisać "Śmietnisko").
 
   Pokaz filmu dokumentalnego "Śmietnisko" jest jednym z wydarzeń   artystycznych "Festiwalu Sztuka Działa", który odbywa się w dniach 26   listopada - 1 grudnia 2012 r. w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.
 Program oraz więcej informacji o Festiwalu: http://www.scek.pl/aktualnosci/pozostale/festiwal-sztuka-dziala-od-26-listopada-do-1-grudnia-2012-r-w-stolecznym-centru

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej