Gildia Historii (www.historia.gildia.pl) > Forum Historii

Marynarka Wojenna

(1/10) > >>

krytyk:
Ten temat ma być w założeniu miejscem "spotkań" miłośników morza i dyskusji na temat flot wojennych.
 Mam nadzieje że na tym forum znajdzie sie sporo takich ludzi i dyskusje beda ciekawe.

krytyk:
Rozpoczynam ta dyskusje postem przeniesinym z tematu (ogólnego) o historii najnowszej:

Wczoraj znalzałem w sieci ciekawą strone
http://history.serw.com.pl/trag/
dotyczaca katastrof morskich i zatopień statków i okretów wojennych.
Niestety nie ma tam możliwosci skomentowania jej treści, wiec pomysłałem o tym forum. Przeczytałem tam miedzy innymi opis zatopienia na Bałtyku w kwietniu 1945 roku, niemieckiego statku "Goya" przez radziecka łódz podwodna "L-3". Autor strony opisuje ten podwodny atak na transportowiec chroniony przez aż 7 eskortowych jednostek- jako "watpliwy sukces". Określiłbym to jako co najmniej przesade! Nie komentuje tu bynajmniej rzezi wsystkich płynacych na tym statku ludzi, ale pod wzgledem że tak powiem "technicznym" (umiejatnosci załogi okretu "L-3") atak na tak chroniony cel to z pewnosią sukces.

krytyk:
Szukam pozycji o Polskiej Marynarce Wojennej w PRL-u tj w latach
1945-1989.

Gollum:
Przejrzałem pobieżnie stronę o katastrofach. Widać, że autor ma na pieńku z ZSRR (tyle tylko, że ZSRR wcale o tym nie wie). Widać, że wyraźną sadystyczną przyjemność mu sprawia wyliczanie, ile to dzieci ile kobiet zginęło na niemieckich statkach zatopionych przez radzieckie okręty podwodne. A katastrofy na Pacyfiku traktuje bardzo pobieżnie: data, nazwy i przyczyny. Tymczasem literatura na ten temat lesy obszerna (choćby dwutomowa książka Edmunda Kosiarza).

krytyk:
Znalazłem całkiem fajna strone o okretach podwodnych:
http://www.op.osw.pl/
kupe wiadmoości od poczatków dziejów aktywności człowieka pod wodą aż do dziś (naprawde sporo i ciekawie o "Kursku").
Brakuje mi tam tylko jednego, polskie okrety podwodne!!! Wyobraźcie sobie wchodzisz na podstrone o roku 1939 i ani słowa. Fakt że nasza podwodna flota wpadła w straszny "Worek" :( i nie wiele (złośliwy powiedziałby że nic) zdziałała, ale przy takiej przewadze Niemców, samo wyjście bez start dobrze świadczy o naszych podwodniakach.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej