trawa

Autor Wątek: Zapaść rynku?  (Przeczytany 216609 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarek Obważanek

Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #750 dnia: Styczeń 04, 2011, 01:08:27 pm »
Tylko patrzą jak tu człowieka wykiwać i zabrać mu pieniądze. Najprościej spojrzeć tu na emerytury.

Jak słyszę „ZUS” to mam ochotę rzucać wszystkimi przedmiotami, które mam w zasięgu ręki.
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline adro

Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #751 dnia: Styczeń 04, 2011, 10:40:31 pm »
Naprawde niezly bajzel zrobil sie z tym vatem na ksiazki i komiksy. Ciekawe jak to wszystko odbije sie na rynku komiksowym w Polsce.
pzdr
 
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline janjedlikowski

Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #752 dnia: Styczeń 04, 2011, 11:40:10 pm »
Czuję, że mogą wywalić wszystkie stare zalegające komiksy a z powodu braku nowych, będą miali dodatkową półkę na poradniki "dieta cud" ect.
 
Ciekaw też jestem jakie wyniki sprzedaży osiągnie "Pinokio", nie będąc obecnym w EMPIKu. Być może sprzdaż internetowo-księgarniana jest przyszłością naszego ryneczku.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2011, 11:50:54 pm wysłana przez janjedlikowski »

Offline Viritim

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 539
  • Total likes: 0
  • My only friend. The End
Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #753 dnia: Styczeń 06, 2011, 06:28:32 pm »
Parę słów w kwestii notki na stronie głównej i artykułu Timofa, do której się ta odwołuje (o VAT i związanych z jego wzrostem podwyżkach cen komiksów).

Niestety mam wrażenie, że Timof nie do końca rozumie jak to działa.
Przy założeniu, że wszystkie podmioty zaangażowane w produkcję komiksów (czyli transportowcy, drukarze itd) to płatnicy VAT-u, obłożenie Vatem wydawców wcale nie jest dla nich niekorzystne w zakresie rachunkowości. Choć niewątpliwie boleć może spadek sprzedaży związany z podwyżką cen dla ostatecznego klienta.

Nie chcę się tu wdawać w tłumaczenie, czym jest VAT, ale generalnie obłożenie komiksu Vatem umożliwia wydawcy odpis tego podatku poniesionego w kosztach.
Inna sprawa to ceny sprzedaży. Wszelki ich wzrost dla odbiorcy jest oczywiście wynikiem dopisania Vatu, ale Timof błędnie tłumaczy, że skończy się to 15% zwyżką, mimo że Vatu jest tylko 5%. I że jest to wina Vatu.

No więc nie, szanowny Panie. To będzie tylko wina wzrostu współczynnika zachłanności, zwanego czasem marzą, u poszczególnych podmiotów tworzących komiks. Jeżeli ceny Pana komiksów wzrosną bardziej, niż wynika to z Vatu i wskaźnika inflacyjnego, to będzie tylko i wyłącznie skutek podwyżki marży u Pana poddostawców (koszty) lub u Pana.
I tyle.

Nie róbmy sobie wody z mózgów.

PS. Piszę ten komentarz tutaj, nie zaś pod artykułem Timofa na stronie Kultury Liberalnej, bo zaczynam mieć wrażenie,  że dyskusja o zapaści rynku na tym forum chwilami świetnie pasuje do wartości merytorycznej artykułu Timofa i warto trochę zimnej wody wylać.



I know your deepest, secret fear...
J.M.

godai

  • Gość
Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #754 dnia: Styczeń 06, 2011, 09:33:51 pm »
Szczerze mówiąc, ja tam uważam, że timof, wbrew pozorom, szanowny panie ma sporo racji.

Ja, na ten przykład, płaciłem zerowy VAT zamiast płacić 22% za usługę druku, bo miałem ISSN. Teraz będę płacił 23% (tyle, zdaje się, teraz wyniesie), bo mi to wycofali.

Owszem, odliczę sobie.

Ale jest różnica między "nie muszę zapłacić" a "odliczę sobie ale i tak muszę fizycznie najpierw zapłacić". A 5% na książki to już szczyt góry lodowej.

Tak w ogóle mówisz na podstawie znajomości teorii, podstawie znajomości innej dziedziny działalności czy na podstawie znajomości konkretnie i akurat branży wydawniczej, o której mówimy? Bo "analogicznie" nie znaczy zawsze "nie pi****lę bez sensu".

Bo ja słyszę, że wzrost cen w związku z podwyżką VATu nie ma związku z VATem, a tylko pazernością, to myślę, że pan pi****lisz jak potłuczony. Bo przecież wszyscy wiedzą, że jak wzrastają koszta, to ta hiena produkująca i usługująca powinna chcieć obniżać cenę, a nie podnosić.
 
Dbając o Twoje ciśnienie, które znów Ci się podnosi niebezpiecznie - daję ostrzeżenie.
graves
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2011, 06:50:02 pm wysłana przez graves »

Offline Memling

Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #755 dnia: Styczeń 06, 2011, 11:06:00 pm »
Dla równego rachunku, wobec zwiększonej ilości vaty na okładce trzeba zmniejszyć ilość vaty w środku...
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

Offline ljc

Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #756 dnia: Styczeń 08, 2011, 04:40:32 pm »
@Viritim
trzeba by to rozpisać na fikcyjnym, ale konkretnym przykładzie, bo ja nie dostrzegam przekłamań u Timofa, a pisanie o odliczeniu vatu to połowa prawdy - ten vat trzeba mieć od czego jeszcze odpisać:), no i godai dobrze pisze: nie płacić, ale płacić i potem odpisywać, to dwie różne bajki...

abstrahując od komiksów, podniesienie stawek VAT to zawsze idealna sytuacja dla podniesienia ceny wiecej niż to by wynikało z samych zwiększonych obciążeń fiskalnych
tamtam!

Offline Strefa Komiksu

Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #757 dnia: Styczeń 08, 2011, 04:45:52 pm »
Całkowicie zgadzam się z Virtimem, że tekst Timofa można zaliczyć do publicystyki humorystycznej.
Godaj, fakt, że posiadałeś numer ISSN nie upoważniał Cię do stosowania zerowej stwaki VAT za usługę druku. Powinieneś zapłacić 22% (które, jeśli jesteś vat-owcem, US zwracał ci na konto). Ty zaś później, do ceny netto powinieneś doliczyć 7%VAT (i ten VAT odprowadzić do US po sprzedaży towaru).
Jeśli do produktu z numerem ISSN stosowałeś 0% VAT, a nie miałeś odpowiedniej decyzji z ministerstwa kultury, to teraz lepiej siedź cicho i się nie wychylaj. 0% VAT stosowało się do produktów z numerem ISBN oraz czasopism specjalistycznych.
Zmiana stawki VAT o 5% powinna skutkować zwiększeniem ceny dokładnie o 5%.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2011, 05:22:49 pm wysłana przez Strefa Komiksu »

godai

  • Gość
Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #758 dnia: Styczeń 08, 2011, 05:38:53 pm »
Cytat: timof
i napisz szanownemu panu v., że też jestem romantykiem, ale cóż z tego jak codzienność sprowadza mnie na ziemię i pisząc felieton pamiętam o teorii, ale muszę odstawić ją na bok.

oraz

Cytat: timof
*** że zgody na 0% vat na pisma to inna epoka, że przepisy na pisma specjalistyczne były w ostatnich latach inne

A ode mnie: nie przypominam sobie, żeby ministerstwo musiało wydawać decyzje w jednostkowych sprawach. "Czasopismo specjalistyczne" generalnie, jako czasopismo, posiada ISSN. A moje było jak najbardziej specjalistyczne, więc jeśli ktoś ma tu lepiej siedzieć cicho, to ty. Nie ze strachu bynajmniej, tylko, żeby się nie ośmieszać niepotrzebnie.

A zmiana stawki VAT poskutkuje skokiem 5%. Reszta wzrost ceny będzie spowodowana wzrostem cen usług i materiałów w związku z poniesieniem pozostałych stawek VAT. Jeśli jakiś wydawca chce być frajerem i pokrywać te różnice ze swojej marży, to z bogiem. Ja mam zamiar je w cenę niestety wpuścić i choćbym się zesrał, to będzie więcej niż 5%. Taka matematyka.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2011, 06:48:50 pm wysłana przez graves »

Offline Strefa Komiksu

Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #759 dnia: Styczeń 08, 2011, 06:10:23 pm »
Godaj, fakt, że wydawany przez Ciebie pismo jest pismem specjalistycznym. Przeoczyłem zmianę przepisów.
Ale to niczego nie zmienia.
Zastępujesz tylko stawkę 0% stawką 5% (lub 8% jeśli zniesiono bądź inaczej zdefiniowano czasopismo specjalistyczne), które w ostatecznym rozrachunku i tak płaci kliet.
Cały tekst Timofa to kompletny idiotyzm. Wynia z niego tylko tyle, że ta p***a (że posłużę się jego retoryką) nie ma pojęcia czym jest VAT.
Cena powinna wzrosnąć tylko o 5% jeśli zastosujesz ISBN (lub 8% jeśli będziesz miał ISSN).
Cytuj
A zmiana stawki VAT poskutkuje skokiem 5%. Reszta wzrost ceny będzie spowodowana wzrostem cen usług i materiałów w związku z poniesieniem pozostałych stawek VAT. Jeśli jakiś wydawca chce być frajerem i pokrywać te różnice ze swojej marży, to z bogiem. Ja mam zamiar je w cenę niestety wpuścić i choćbym się zesrał, to będzie więcej niż 5%. Taka matematyka.
Vat na usługi i materiały z 22% zwiększył się do 23%. I co z tego? Przecież Ty i tak dostaniesz zwrot tego podatku!
Cenę ustalasz od ceny netto, na którą zmiana podatku VAT nie ma wpływu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2011, 06:54:34 pm wysłana przez Strefa Komiksu »

godai

  • Gość
Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #760 dnia: Styczeń 08, 2011, 07:10:09 pm »
Jakoś to jednak tak zawsze wychodzi, że kasę najpierw trzeba wyłożyć, a potem zwykle ci zwracają. Ale trzeba mieć z czego wyłożyć.

I na marginesie - jest ISBN 5% a ISSN 8% i od razu pan na samym początku wymiany uwag może wsadzić sobie w dupę swoje uwagi o tym, że podwyżka wyższa niż 5% będzie tylko spowodowana pazernością. Przynajmniej w przypadku pism.

Offline Strefa Komiksu

Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #761 dnia: Styczeń 08, 2011, 07:27:21 pm »
Cytuj
I na marginesie - jest ISBN 5% a ISSN 8% i od razu pan na samym początku wymiany uwag może wsadzić sobie w dupę swoje uwagi o tym, że podwyżka wyższa niż 5% będzie tylko spowodowana pazernością. Przynajmniej w przypadku pism.
Godaj, jeszcze raz.
VAT na pisma zwiększy się z 7% do 8%, czyli tylko o 1%.
Ty konkretnie wydajesz czasopismo specjalistyczne, więc jeśli będziesz chciał utrzymać numer ISSN, będziesz musiał zwiększyć cenę o 8% VAT. Możesz też postarać się o ISBN i wtedy zapłacisz 5% VAT.
Ale nam nie chodzi konkretnie o 1%, 5% czy 8%, ale o sam fakt, że cena powinna wzrosnąć tylko o stawkę VAT. Większa podwyżka może być uzasadniona, ale mieć inne przyczyny, jak choćby brak zwrotu 23% podatku VAT od paliwa do samochodów o masie całkowitej poniżej 3,5 tony (z nielicznymi wyjątkami).
Cytuj

Jakoś to jednak tak zawsze wychodzi, że kasę najpierw trzeba wyłożyć, a potem zwykle ci zwracają. Ale trzeba mieć z czego wyłożyć.
Przy nakładzie 300 egz. komiksu, za druk i materiały zapłacisz około 20 złotych więcej (bez względu, czy będziesz w 5% czy 8% stawce VAT).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2011, 07:48:52 pm wysłana przez Strefa Komiksu »

Offline Yojimbo76

Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #762 dnia: Styczeń 08, 2011, 08:09:40 pm »
Godaj, jeszcze raz.
VAT na pisma zwiększy się z 7% do 8%, czyli tylko o 1%.


Gwoli ścisłości wzrost z 7% do 8% to wzrost o jeden punkt procentowy a nie wzrost o 1%. :wink: VAT wzrasta o 14,3% :wink:

Podobnie wzrost z 22% na 23% to wzrost  o 4,5% a nie o 1%.

Może to i dzielenie włosa na czworo ale jeśli przyrównamy kwoty 14,3% oraz 4,5% do realnego wzrostu zarobków to dla konsumenta produktów wszelakich zaczyna to robić znaczącą różnicę. :wink: Oczywiście rząd i biurwy będą cały czas mówić o wzroście 1%.....politycznie to brzmi jednak lepiej niż podwyżka o 14% i 4,5% ;-)

Offline Strefa Komiksu

Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #763 dnia: Styczeń 08, 2011, 08:23:25 pm »
Cytuj
Gwoli ścisłości wzrost z 7% do 8% to wzrost o jeden punkt procentowy a nie wzrost o 1%.
Rzecz jasna.
Ale cena końcowa zwiększy się o 1%, a ta nas interesuje.

godai

  • Gość
Odp: Zapaść rynku?
« Odpowiedź #764 dnia: Styczeń 08, 2011, 09:50:08 pm »
Przy nakładzie 300 egz. komiksu, za druk i materiały zapłacisz około 20 złotych więcej (bez względu, czy będziesz w 5% czy 8% stawce VAT).

Ale ja miałem zapłacić bez VATu, a teraz muszę na starcie wyłożyć VAT, to wiesz co? Nagle z tysiąca robi się 1200. Bez urazy, ale nie wiem, skąd to 20 złotych wziąłeś, ja zawsze liczę fizyczną kasę, którą muszę wyłożyć. To, że mi to ktoś gdzieś kiedyś odliczy / odda, to inna sprawa jest. Faktycznie jak mi odpadł 0% VAT na druk, to ja wyskakuję bynajmniej nie z 20 złotych więcej na starcie. A w sytuacji, jaką my mamy w DP, że to się kręci samo na siebie, konieczność wyłożenia nagle prawie 1/4 kosztów więcej (bo 23% to prawie 25%) na wejściu - nagle nadaje temu inną perspektywę. Nie chce mi się tu zresztą omawiać całości sytuacji finansowej i prawnej wydawnictwa - dla nas koniec z zerowym VATem to jest kopnięcie od tyłu w kolano. Może dla ciebie nie.