trawa

Autor Wątek: rynek komiksowy w Polsce  (Przeczytany 9992 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kokosz

Odp: rynek komiksowy w Polsce
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 22, 2010, 10:33:48 pm »
Semic nie upadł w 98.

W latach 1999-2001 wydawał mi.in. Spawna, Mega Komiks, Top Komiks, Wydania Specjalne i Top Mangę. W 1999 roku nakładem tego wydawnictwa wyszło ponad 30 komiksów (włączając Garfielda).

Oczywiście macie rację, mój błąd / skrót myślowy. Chodziło mi o Semica jako wydawcę serii zeszytowych, charakterystycznych w latach 1990-1998. Z perspektywy zmian na rynku późniejszy Semic, z (poza Spawnem) grubszymi albumami to już całkiem inny Semic, który dopasował się do rynku zamiast dopasowywac rynek do siebie.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: rynek komiksowy w Polsce
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 25, 2010, 08:55:19 pm »
Troche off-top, ale nie wiem gdzie to dac - przeczytalem fajny wpis na blogu (po francusku) na temat zapasci rynku komiksowego we Francji, pomniejszania zaliczek, ktore moze doprowadzic do zamykania serii czy wrecz calych wydawnictw, wszystko z cyferkami i szczegolami. Tak ze nie tylko u nas taka klapa:

http://vehlmann.blogspot.com/2010/10/auteurs-de-bd-vers-une-periode.html
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

godai

  • Gość
Odp: rynek komiksowy w Polsce
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 30, 2010, 11:25:48 am »
Wsłuc**jąc się w głosy środowiska, można odnieść wrażenie, że rynek podupada.

Musiałem to sprawdzić ;)

Offline adro

Odp: rynek komiksowy w Polsce
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 30, 2010, 09:03:01 pm »
Parisienne
Ja wspomnialbym jeszcze o komiksach, ktore maja w zalozeniu zwracac uwage na rozne zjawiska spoleczne, miasta itp itd(chociazby komiksy o tybecie, depresji, przemocy domowej, niekontrolowanym rozwoju nauki, ekologii no i takie pozycje, ktore promuja rozne osrodki miejskie). Warto tez zwrocic uwage na komiksy historyczne(nie tylko te z IPN-u, zin zin press czy muzeum auschwitz)
 
Poza tym jest jeszcze komiks prasowy(min Mleczko, Raczkowski, Sawka)
No i jest jeszcze problem queerowego komiksu w Polsce min Abiekt czy antologia bostonskie malzenstwa)
Moim zdaniem duzo wazniejszymi wydawnictwami od motopolu, podsiedlika czy amberu byly/sa siedmiorog, manzoku, taurus/mroja
Generalnie do tej pory byl egmont i duzo mniejszych w wiekszosci hobbystycznych wydawnictw. Teraz nie wiadomo jak bedzie
pzdr
PS Są jeszcze mangi tworzone przez polskich autorow, chociaz z tego co sie orientuje jest to raczej slabizna. Moze Dembol moglby powiedziec na ten temat cos wiecej i konkretniej

 
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2010, 09:07:20 pm wysłana przez adro »
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

godai

  • Gość
Odp: rynek komiksowy w Polsce
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 01, 2010, 08:15:26 am »
Poslkie komiksy robione na mangę to w zasadzie wyłącznie Janek Godwod i jego stajnia. Nie ma tego dużo. Z podobnej niszy był jeszcze kiedyś Kasen z bodajże koreańskimi komiksami i coś jeszcze, co chyba nawet nie doczekało się wzmianki na Wiki.

Offline Dembol_

Odp: rynek komiksowy w Polsce
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 01, 2010, 08:40:25 pm »
PS Są jeszcze mangi tworzone przez polskich autorow, chociaz z tego co sie orientuje jest to raczej slabizna. Moze Dembol moglby powiedziec na ten temat cos wiecej i konkretniej
Jest dokładnie tak jak napisał godai. Coś wychodziło ze studia JG. Nie wiem jaki to ma poziom. Nie kupuję. Teraz wydawca powoli wchodzi w normalne mangi. Saisha, Kasen czy Arashi są raczej niewarte wspomnienia. Wydały niewiele i zniknęły. Ew. Arashi bo wydało pierwszego "pełnometrażowego" Tezukę w naszym kraju ("Metropolis").