trawa

Autor Wątek: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...  (Przeczytany 12871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TC

 • Moderator
 • Steward
 • *
 • Wiadomości: 6 015
 • Total likes: 0
 • Płeć: Mężczyzna
 • Wylogowany
Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« dnia: Październik 18, 2010, 05:05:37 pm »
Strach przed możliwą inwazją z kosmosu towarzyszy nam od ponad 100 lat, albowiem to w 1898 została wydana powieść SF "Wojna Światów", której autorem jest Herbert George Wells. Minęło więcej niż 100 lat, i  choć co prawda nie udało się udowodnić istnienia obcych, a tym bardziej do żadnego konfliktu z nimi nie doszło, to w pewnym sensie strach (no, może troszeczkę przesadzam) pozostał, świadczy o tym choćby fakt, że co jakiś czas pojawia się film, tudzież gra komputerowa, która opowiada o wojnie ludzi i kosmitów. Bez wątpienia jest to stały motyw, który powtarza się we współczesnej popkulturze, Sądzę, że warto trochę po spekulować, i pogdybać na ten temat. Przy okazji możemy sobie odpowiedzieć na parę pytań. Z góry zaznaczam, że temat jest czysto teoretyczny.

1. Czy w ciągu najbliższych kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu lat Ziemia może stać się celem inwazji z kosmosu? Jeśli tak, to czy trzeba się już teraz przygotowywać do odparcia tej inwazji?
2. Jak będą wyglądać siły inwazyjne, jaką bronią i sprzętem będą mogli posługiwać się najeźdźcy?
3. Jak będzie wyglądać, przebiegać inwazja? Czy będzie to inwazja taka jak np. w "Dniu Niepodległości", "Wojnie Światów", czy może raczej  w stylu "They Live", "Inwazji Porywaczy ciał"? A może zamiast przeprowadzać zmasowany atak (który zawsze może ponieść ciężkie straty), obcy użyją przeciwko ludzkości wirusa, który szybko wybiję (prawie) całą populację?
4. Jak długo będzie ona trwać?
5. Co będzie powodem, celem inwazji?
6. Jakie rodzaje broni będą najbardziej skuteczne w walce z obcymi?
7. Gdzie rozegra się główna batalia - w kosmosie, w powietrzu, na Ziemi?
8. Jaka taktyka będzie najbardziej skuteczna przeciwko siłom inwazyjnym?
9. Jak to wszystko się skończy?
10. I na koniec - Czy będziemy mieli szansę na zwycięstwo w tej wojnie?

Do poczytania:

http://www.paranormalne.pl/index.php?showtopic=22549
http://www.paranormalne.pl/index.php?showtopic=22328

Zapraszam do dyskusji!
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2010, 03:30:27 pm wysłana przez TC »
RIP Gildio...

Offline Radan

Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2010, 09:10:42 pm »
Moim skromnym zdaniem te wszystkie "filmowe" pomysły i domysły takie, jak na "paranormalne.pl" nie mają nic wspólnego z tym, jak wojna cywilizacji wyglądałaby naprawdę.

Primo: U kosmitów też prawdopodobnie funkcjonuje jakaś ekonomia. Szczerze wątpię, żeby opłacało im się walić w Ziemię bronią masowego rażenia, robić jakieś dziwne wirusy, wysyłać zakamuflowane sondy, trójnogi, myśliwce, roboty i Bóg wie, co jeszcze. Bo w imię czego? Już taniej założyć bazę, czy dwie i wysłać do ludzi delegację z tekstem typu "Będziemy tu sobie wydobywać takie i takie surowce/założymy tu sobie kolonię, a wy będziecie dostarczać nam tego i tego. A jak nie, to w ryj".

Drugie Primo: Te pomysły z wirusem są idiotyczne. Taki super-wirus, zdolny wybić całą cywilizację, rozwaliłby cały ekosystem. To by mogło doprowadzić do zupełnej zmiany Ziemskich warunków, a zakładamy, że kosmitom Ziemia podoba się taka, jaka jest. Pomysły z wirusem wybijającym tylko jeden konkretny gatunek to jakaś bzdura. Nawet, gdyby jakiś geniusz-kosmita takiego zrobił, to wirus szybko by zmutował. A pisanie o wirusie, który ulega samozniszczeniu, rozprzestrzenia się bez nosicieli i może jeszcze kawę parzy, to już w ogóle...

Trzecie Primo: Skoro kosmici mają technologię i surowce wystarczające do podróży kosmicznych, to bezcelowe dla nich byłoby podbijanie Ziemi. Wszystkie Ziemskie surowce, z wodą włącznie, są dostępne na innych ciałach niebieskich. W większych często ilościach. Gdyby Hiszpanie mieli do wyboru Amerykę Południową i jej replikę nie zawierającą tubylców, to daliby spokój Montezumie.
Nawet gdyby kosmici mieli jakieś dziwne wojownicze tradycje, to podbijanie cudzej planety byłoby na tyle nieopłacalne, że raczej by sobie odpuścili. No, chyba, że działaliby w sposób, którego my sobie nawet nie możemy wyobrazić. Ale wtedy tez raczej nie byłoby mowy o "standardowej" wojnie.

Moim zdaniem jedyny możliwy scenariusz wojny między cywilizacjami to taki scenariusz: Dwie cywilizacje rozwijają się w tym samym systemie planetarnym. Zaczynają eksploatować planety inne, niż ich macierzyste, mniej więcej w tym samym czasie. W pewnym momencie zaczyna brakować im surowców, a "niezużytych" planet zostaje w układzie niewiele. Obydwie cywilizacje próbują przejąć nad nimi kontrolę. W konsekwencji zaczynają się między sobą przepychać.

Offline Wilk Stepowy

 • Starszy Gildii
 • *******
 • Wiadomości: 13 885
 • Total likes: 1
 • Płeć: Mężczyzna
 • wilk bez zębów
Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 19, 2010, 09:30:27 am »
Wszystko rozbija się o punkt nr 5. Obiektywnie patrząc nie ma powodów do inwazji. A subiektywnych jest tyle, że nie warto dyskutować (polecam "Ślepowidzenie" albo taką fajną książkę Zajdla, tytułu nie zdradzę by nie spoilerować).

Co do wirusów. Jeżeli obcy z ich zaawansowaniem poobserwują nas trochę to nie powinni mieć najmniejszego problemu ze stworzeniem jakiegoś "miłego" retrowirusa, który wytępi całą populację. I zniknięcie ludzi raczej pomoże ekosystemowi niż mu zaszkodzi.

I jeżeli ktoś nas zaatakuje, to szanse są jedynie wtedy, gdy będą chcieli z ludzkości zrobić niewolników. A i tak małe, bo nie wiadomo jak się do tego zabiorą. Zresztą sam pomysł jest debilny, by po niewolników tułać się przez pół galaktyki. Skoro to potrafią to i sobie mogą coś do pracy stworzyć/wyhodować.

Tak jak wspominałem, celu nie zgadniemy, a cała reszta od niego zależy. Szans jako takich nie powinniśmy mieć obecnie żadnych (ani w bliższym czy też nawet dalszym czasie).

Offline Radan

Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 19, 2010, 11:47:42 am »
Samo zniknięcie ludzi może i pomogłoby ekosystemowi. Ale praktycznie raczej nie jest możliwe stworzenie wirusa zdolnego do zabijania tylko ludzi. Bo niby jak to zrobić? Gdyby kosmici stworzyli jakiegoś superhiperwirusa, to poza ludźmi sprzątnęliby kilkaset/kilka tysięcy gatunków zwierząt (zwłaszcza ssaków najpewniej). A to by wystarczyło do wywołania wielkiego wymierania. Gdyby wielkie wymieranie było zbyt wielkie, to mogłoby doprowadzić do zupełnej zmiany warunków panujących na Ziemi, a na potrzeby dyskusji zakładamy, że Ziemia podoba się kosmitom taka, jaka jest.

No chyba, że właśnie zależałoby im na Ziemi-pustyni. Ale przecież obok mają Marsa, Wenus...

Jedyny możliwy powód do ataku to chyba jakiś fanatyzm religijny/ideologiczny.

Offline Wilk Stepowy

 • Starszy Gildii
 • *******
 • Wiadomości: 13 885
 • Total likes: 1
 • Płeć: Mężczyzna
 • wilk bez zębów
Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 19, 2010, 12:24:13 pm »
Retrowirus dostosowany tylko i wyłącznie do naszego dna. To jest jak najbardziej możliwe.

Offline Radan

Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 19, 2010, 01:48:29 pm »
A skąd wiesz, czym dokładnie nasze DNA się różni od dowolnego innego gatunku? Naukowcy nie wiedzą.
Poza tym, wirusy mutują.
Co więcej, np. z szympansami mamy ponad 99% wspólnych genów.

Ja nie twierdzę, że to jest teoretycznie niemożliwe. Ale praktycznie jest to jak najbardziej niemożliwe. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że kosmici guzik wiedzą o naszej biologii i genetyce. My sami nie ogarniamy jeszcze w 100% genetyki człowieka, nie wspominając o innych gatunkach. Musieliby z kilkanaście lat zbierać dane, wielokrotnie tworzyć i testować coraz to nowe "modele" wirusa, testować je... Wyłożyliby mnóstwo kasy, straciliby mnóstwo czasu, a i tak prawdopodobnie by się im nie udało.

Offline Wilk Stepowy

 • Starszy Gildii
 • *******
 • Wiadomości: 13 885
 • Total likes: 1
 • Płeć: Mężczyzna
 • wilk bez zębów
Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 19, 2010, 02:32:55 pm »
Widzę, że jesteś znawcą tematu retrowirusów jak i ludzkiego DNA i nijak Cię nie przekonam :)

Offline Radan

Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2010, 03:39:04 pm »
To ironia?
Jak masz jakieś argumenty w zanadrzu, to przekonuj, jak najbardziej.

Ja tylko jeszcze dodam, że HIV, też retrowirus, przelazł na nas z szympansów. Więc retrowirusów nie cec**je jakaś nadnaturalna "selekcja" ofiar.

Offline Wilk Stepowy

 • Starszy Gildii
 • *******
 • Wiadomości: 13 885
 • Total likes: 1
 • Płeć: Mężczyzna
 • wilk bez zębów
Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 19, 2010, 04:04:49 pm »
Omg, porównujesz dzieło natury z zaplanowanym dziełem istot inteligentnych? Porównujesz nasz naście czy też dziesiąta lat badań DNA z wiedzą hipotetycznej cywilizacji, która opanowała podróże z prędkością nad świetlną? To, że my czegoś nie potrafimy naprawę NIC nie znaczy.

Offline haael

 • Asesor
 • ******
 • Wiadomości: 9 996
 • Total likes: 4
 • Płeć: Mężczyzna
 • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 19, 2010, 05:27:41 pm »
Ja się wtrącę i dodam, że "inwazja" kosmitów jest jak najbardziej możliwa, pod warunkiem, że bardzo różnią się od nas.

Zakładamy milcząco, że kosmici są jakoś do nas podobni. Następnie stwierdzamy, że skoro nam nie opłaca się podbijać innych planet, to kosmitom też nie będzie.

A gdyby tak obce życie było diametralnie różne od naszego? Przykładowo: kosmici byliby znacznie więksi (rzędu dziesiątek tysięcy kilometrów) albo znacznie mniejsi. Ci duzi kosmici mogliby się przykładowo żywić planetami albo nawet sama nasza planeta byłaby dla nich nieistotna, ale lubiliby - dajmy na to - naszą odległość od Słońca. Mogliby wtedy zająć naszą orbitę wokółsłoneczną, a Ziemię rozwalić, bo by przeszkadzała.
Tacy mikroskopijni kosmici też mogliby namieszać. Przyleci do nas jakaś chmura pyłu, siądzie na ziemię i zacznie się rozmnażać. Zacznie to nam przeszkadzać dopiero jak zauważymy, że nasza przestrzeń życiowa się kurczy, oceany zamieniają się w galaretę, atmosfera zmienia skład chemiczny itp.

W końcu być może kosmici wcale nie będą mieli wrogich zamiarów a zniszczą nas przez przypadek albo przez pomyłkę.
Jest sobie taki księżyc Jowisza o nazwie Europa. Powiedzmy, że pod jego powierzchnią jest jakieś życie. I co się okazuje? Ludzie wysyłają sondę całą upapraną ziemskimi bakteriami, wiercą się przez lód, który mieszkańcy wnętrza Europy uważają za pancerz nie do przebicia i infekują wewnętrzny ocean bakcylami, które z radością zajmą się przetwarzaniem wody w coś innego.
Co sobie pomyślą mieszkańcy Europy? Wojna? Wojna. Ale nikt jej nie chciał. Może nawet Europejczycy (lol) wyślą jakąś misję dyplomatyczną do tej sondy, żeby ją przekonać logicznymi argumentami do zawieszenia broni.
Nasi politycy będą za to później przepraszać.

Wojna z kosmitami nie będzie wyglądać jak bitwa za Napoleona, tylko raczej jak katastrofa ekologiczna.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Radan

Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 19, 2010, 06:35:37 pm »
Haael, masz rację. Ale wydaje mi się, że ideą tematu jest przedyskutowanie potencjalnej inwazji w stylu "Napoleońskim".

Omg, porównujesz dzieło natury z zaplanowanym dziełem istot inteligentnych? Porównujesz nasz naście czy też dziesiąta lat badań DNA z wiedzą hipotetycznej cywilizacji, która opanowała podróże z prędkością nad świetlną? To, że my czegoś nie potrafimy naprawę NIC nie znaczy.

Znaczy bardzo dużo. Kosmici nie czarują. Żeby coś wiedzieć, muszą się tego dowiedzieć. Chyba, że zakładasz, że życie na ich planecie opiera się na tych samych związkach chemicznych, na podobnym kodzie genetycznym, itp. A to kiepskie założenie.
Gdy kosmici przylecą na Ziemię, kompletnie nie będą wiedzieli, o co w tym wszystkim chodzi. Będą musieli się dowiedzieć. I to bardzo dużo. My rozwijamy biologię bodaj od siedemnastego wieku. Genetykę od dziewiętnastego. Oni na wstępie będą wiedzieli tyle o Ziemskich organizmach, ile my wiedzieliśmy trzysta lat temu. Zakładając, że będą super inteligentni i że będą mieli rewelacyjne, bardzo zaawansowane metody badawcze, będą mogli tworzyć jakieś porządne, szkodliwe dla ludzi wirusy co najmniej kilkanaście lat po rozpoczęciu badań nad Ziemską biologią.
Zrozum, że oni do tej pory dowiedzieli się bardzo dużo o biologii. Ale o SWOJEJ biologii. A my mamy naszą własną. Ich organizmy mogą nie mieć nic wspólnego z węglem, wodą i kwasami nukleinowymi.
A nawet my, cywilizacja, która najbieglej opanowała tajniki Ziemskiego życia, nie jesteśmy w stanie "ot tak" stworzyć sobie wirusa, który będzie zabijał to co mu wskażemy. Podczas replikacji wirusa do jego kopii zawsze przenosi się trochę materiału genetycznego zainfekowanej komórki. Różne obszary jego DNA mogą degenerować. DNA może się na rozmaite sposoby reorganizować. Nie da się utrzymać w ryzach wirusa. Wszystkie wirusy mutują. I przenoszą się między gatunkami. Nie da się zrobić wirusa "tylko i wyłącznie dla jednego gatunku". A przynajmniej nie na długo.
To, że kosmici mają bardziej rozwiniętą technologię nie znaczy, że mogą łamać prawa natury. Wyżej d*py nie podskoczą.
I nie zaczynaj posta od "Omg", bo to Ci nie dodaje animuszu.

Offline Wilk Stepowy

 • Starszy Gildii
 • *******
 • Wiadomości: 13 885
 • Total likes: 1
 • Płeć: Mężczyzna
 • wilk bez zębów
Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 19, 2010, 06:54:44 pm »
To nie jest dla dodania animuszu, serio za głowę się łapię.
Totalnie nie wiem na jakiej podstawie zakładasz, ile hipotetycznym kosmitom zajmie stworzenie takiego wirusa, i że to niemożliwe, bo MY nie potrafimy. Bezpiecznie założyć, że istoty wyprzedzające nas w technologii o tysiące lat po prostu pobiorą od nas próbki, zrobią model, wrzucą go jakiegoś typu wirtualne środowisko i przetestują szybciutko co trzeba. Nasze błądzenie we własnym DNA jest spowodowane słabą technologią - jakbyśmy mieli narzędzia do porządnego zmapowania DNA i odpowiednio potężne komputery do przetestowania wszystkich koniugacji to moglibyśmy zrobić ze sobą co chcemy.

Nie wiem też na podstawie czego zakładasz, że nie da się zrobić wirusa dla jednego tylko gatunku. Nie wiem dlaczego zakładasz, że to prawa natury.

A jak nie pasi Ci standardowy retrowirus to proszę - nanotechnologiczny wirus/retrowirus, samo powielający się i udoskonalający, nacelowany jedynie na ludzi.

Offline Radan

Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 19, 2010, 07:34:49 pm »
Totalnie nie wiem na jakiej podstawie zakładasz, ile hipotetycznym kosmitom zajmie stworzenie takiego wirusa, i że to niemożliwe, bo MY nie potrafimy. Bezpiecznie założyć, że istoty wyprzedzające nas w technologii o tysiące lat po prostu pobiorą od nas próbki, zrobią model, wrzucą go jakiegoś typu wirtualne środowisko i przetestują szybciutko co trzeba. Nasze błądzenie we własnym DNA jest spowodowane słabą technologią - jakbyśmy mieli narzędzia do porządnego zmapowania DNA i odpowiednio potężne komputery do przetestowania wszystkich koniugacji to moglibyśmy zrobić ze sobą co chcemy.

Ojejku, jejku. Przylecą kosmici, wezmą człowieka i zmapują jego genom. Posiedzą nad tym genomem pięć minut i wymyślą wirusa-czarnoksiężnika.
Jesteś poważny? Uparcie zakładasz, że będą mieli o naszej biologii jakiekolwiek pojęcie już na wstępie. Niby dlaczego?

Cytuj
Nie wiem też na podstawie czego zakładasz, że nie da się zrobić wirusa dla jednego tylko gatunku. Nie wiem dlaczego zakładasz, że to prawa natury.

Ja Ci już tłumaczyłem, na jakiej podstawie zakładam. Weź książkę i poczytaj. Albo pogugluj, czy coś.

Cytuj
A jak nie pasi Ci standardowy retrowirus to proszę - nanotechnologiczny wirus/retrowirus, samo powielający się i udoskonalający, nacelowany jedynie na ludzi.

Tak, zrób takiego. Albo podaj cynk jakiemuś dobremu genetykowi, na pewno uzna to za rewelacyjny pomysł. I jeszcze niech ten wirus parzy kawę, fermentuje winogrona, robi księgowość i niech ma wbudowany aparat fotograficzny. I GPS. "Nanotechnologiczny retrowirus" to fajny termin (taki bardzo naukowy, nie?), ale nie wycieraj nim sobie ust, kiedy tworzysz science-ficiton. Kosmitów obowiązują te same prawa natury, co nas. Dlatego takiego wirusa nie zrobią.

Chyba, że masz na myśli jakieś nanoboty, czy coś. Ale w takim razie nie potrafisz jasno wyrazić swoich myśli.

Offline Wilk Stepowy

 • Starszy Gildii
 • *******
 • Wiadomości: 13 885
 • Total likes: 1
 • Płeć: Mężczyzna
 • wilk bez zębów
Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 19, 2010, 07:55:17 pm »
"Nanotechnologia" w moim zdaniu pojawiła się nie przez przypadek. Zresztą mogą zrzucić nano, które wpieprzy wszystko i będzie powielało się póki nie zabraknie składników na wykorzystanie których będzie zaprogramowane.

Jednym słowem - Twoim zdaniem nie ma na świecie wirusów atakujących tylko jeden gatunek? Ciekawe :smile: I pamiętaj, że dywagujemy o sztucznie stworzonym wirusie - nie przy pomocy naszej obecnej technologii tylko takie jaką będziemy mieli, dajmy na to, za pięć tysięcy lat.

A dlaczego mieliby mieć pojęcie o naszej biologii? Bo byliby odpowiednio zaawansowani technologicznie, potrafiliby odpowiednio szybko analizować próbki, potrafiliby robić symulacje tysięcy pokoleń ludzkiego DNA w sekundę. Dlaczego zakładasz, że to będą ziutki jak my, tylko z napędem pozwalającym poruszać się z prędkościami nadświetlnymi? Tacy to rzeczywiście nie mieliby jak poznać i jak stworzyć wirusa. Może jednak będą na całkowicie innym poziomie i dla nas nie będą różnić się niczym od naszych bogów? Przy odpowiednim poziomie technologi przylecą i zgaszą nam słońce (abstrahując od tego po co takie istoty miałyby to robić). Mam wrażenie, że masz jakiś konkretny obraz obcych napadających na ziemię i ich znaczne zaawansowanie technologiczne po prostu Ci nie pasuje.

Offline Dziex

Odp: Inwazja obcych na Ziemię - możliwe scenariusze...
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 24, 2010, 01:25:14 pm »
Cytuj
Dlaczego zakładasz, że to będą ziutki jak my, tylko z napędem pozwalającym poruszać się z prędkościami nadświetlnymi?
Bo w SF zazwyczaj tak jest :P
Cytuj
A skąd wiesz, czym dokładnie nasze DNA się różni od dowolnego innego gatunku? Naukowcy nie wiedzą.
Nie wiedzą też jak w sensownym czasie pokonywać odległości międzygwiezdne, więc możemy zamknąć cały temat.

Generalnie zgadzam się z Wilkiem, chyba lepiej zakładać, że istoty, które technologicznie wyprzedzają nas kilka tysięcy lat rozwoju potrafią stworzyć wirusa tępiącego jeden gatunek + wiele innych rzeczy. Równie dobrze mogą dla skeczu zmienić naszą planetę w czarną dziurę.
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2010, 01:45:29 pm wysłana przez Dziex »