Autor Wątek: O komiksach w mediach  (Przeczytany 155646 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Borys

O komiksach w mediach
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 01, 2003, 11:12:20 am »
W dzisiejszej Wyborczej ukazał się artykuł Wojciecha Orlińskiego o "Falangach". Jest on jednak bardziej pretekstem do rozważań o dychotomii lewica-prawica, niż recenzją, ale jest naprawdę ok. Są także krótkie notki biograficzne Christina i Bilala i spore skany dwóch stron komiksu. Trzeba przynać, że Wyborowa jako jedna z niewielu gazet dość poważnie traktuje komiksy, a zważywszy na spory nakład dobrze to rokuje. Nie będę streszczał artykułu. Zacytuje tylko jednen istotny akapit: "We francji komiks dojrzewał razem z pokoleniem '68 - pierwszym, któe zaćżeło traktowac to medium z powagą. W Polsce jeszcze do niedawna traktowano go jako rozrywkę tylko dla nastolatków. Wydanie u nas francuskiej klasyki dla dorosłych świadczy o normalnieniu polskiego rynku." :)
Polecam przeczytanie.
tylko głupiec słucha plotek
tylko głupiec ich NIE słucha
Neil Gaiman

Offline Błendny Komboj

O komiksach w mediach
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 01, 2003, 04:03:24 pm »
Przeczytałem tekst. Takie pisanie o komiksie mi się podoba. Autor recenzji osadził ten nieaktualny już komiks w kontekście społecznym, zwrócił uwagę na parę szczegółów, które np. ja przeoczyłem gdy pisałem recenzję Falang dla KZ. Dobry, rzeczowy tekst, choć nie osobiście jestem wstrzemięźliwy w zachwytach nad tym komiksem (trochę pojechałem po nim w recenzji). Ale skoro tak piszą o komiksach w prasie wysokonakładowej to trzeba tylko mordy cieszyć. Więc cieszę  :twisted:
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline Błendny Komboj

O komiksach w mediach
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 02, 2003, 11:58:46 am »
Na stopklatce od jakiegoś czasu jest felieton KoLCa o filmie Hulk. Już początek rozwala: "Dawno już nie było nic o komiksach, prawda? To teraz będzie" :)
http://www.stopklatka.pl/felietony/felieton.asp?f1i=135
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline Killah

O komiksach w mediach
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 02, 2003, 04:35:23 pm »
Fajnie. Wreszcie w niebranżowym piśmie ukazał się jakiś artykuł nie mieszający komiksu z błotem, bo takich powstało już o wiele za dużo.

Co do nagonki na komiksowe adaptacje, powiem tak: zarówno spider-man, jaki x-men oraz x-men 2 bardzo mi się podobały, daredevil już trochę mniej, lecz co ja tam wiem, skoro panowie redaktorzy w wielonakłdowych pismach z branzy filmowej napisali, że wszystko to nadaje się do kitu. Co ciekawe, prawie każda recka takiego filmu kończy się zdaniem : "Typowa ekranizacja komiksu" i to bynajmniej nie w pozytywnym znaczeniu. Z tego co wiem, "Film" chyba w ogóle darował sobie recenzowanie X2, troszcząc się z pewnością o prestiż pisma  :P

Przynajmniej w 'Cinema' nie wtopili, a tekst Krzysztofa Lipki o X-Menach był naprawdę ok: zawarte było w nim sporo ciekawych informacji, czego brakowało np. artykułowi pani Moniki jakiejśtam w ostatnim bodajże numerze sFery...
Pain don't hurt" - Patrick Swayze

Offline graves

O komiksach w mediach
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 02, 2003, 07:14:41 pm »
W NF numer8/251 z sierpnia jest artykuł Waldemara Miaśkiewicza o Enrico Marinim (Drapieżcy I,II,III) pod tytułem "Moda na wampiry".
Zacytuję fragment: "Razić może podobieństwo do "Blade'a", ale podstawową wadą tego komiksu jest to, że czyta się go za szybko"   :D
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

N.N.

  • Gość
O komiksach w mediach
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 02, 2003, 07:19:24 pm »
Cytat: "graves"
 "Razić może podobieństwo do "Blade'a", ale podstawową wadą tego komiksu jest to, że czyta się go za szybko"   :D

Ktoś, kogo razi podobieństwo Mariniego do "Blade'a" powinien jeszcze trochę się poduczyć zanim zacznie pisać o komiksie. Kiedyś w "Fantastyce" o komiksie piasywali Szyłak i Lipka, a teraz... Szkoda słów

Offline graves

O komiksach w mediach
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 02, 2003, 08:10:10 pm »
Hm, to interesujące ja odniosłem wrażenie, że ta recenzja jest bardzo pozytywna i napisana z pewną wiedzą o temacie. Fragment, który wybrałem również przekonał mnie w tym całkowicie (ponieważ ważna jest w nim druga część). Nie chciałem wykazywać niczyjej niewiedzy. To zadziwiające jak różnie można się odnieść do tego samego zdania :D  :D  :D
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline An-Nah

O komiksach w mediach
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 02, 2003, 08:48:47 pm »
W Gazecie Wyborczej, chyba wczorajszej, była recenzja "Falnag".

Trochę mnie raziło, że o "Polowaniu" wspomnieli tylko w jednym miejscu, a o innych dokonaniach Bilala w ogóle... Czyżby jego dzieła z gatunku sf nie zasługiwały na uwagę? Nie napisali tez wiele o rysunkach. Zupełnie, jakby recenzowali książke, ale komiks to przecież nie tylko tekst...
Ua An, której się nie chce wymyślać podpisu

N.N.

  • Gość
O komiksach w mediach
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 02, 2003, 10:04:34 pm »
Cytat: "An-Nah"
W Gazecie Wyborczej, chyba wczorajszej, była recenzja "Falnag".

Trochę mnie raziło, że o "Polowaniu" wspomnieli tylko w jednym miejscu, a o innych dokonaniach Bilala w ogóle... Czyżby jego dzieła z gatunku sf nie zasługiwały na uwagę? Nie napisali tez wiele o rysunkach. Zupełnie, jakby recenzowali książke, ale komiks to przecież nie tylko tekst...

Taka uroda recenzji, że o wcześniejszych dokonaniach autora wspominają w jednym zdaniu. Natomiast co do wspominania o rysunkach, myślę, że to specjalnie, żeby przekonać czytelników, że komiks może być taką samą ksiązką jak inne. Jakby ktoś typowemu czytelnikowi "Gazety o ksiązkach" zbyt wyrażnie powiedział, że tam są jakieś rysunki, to mógłby się zniechęcić. Moim zdaniem tekst Orlińskiego jest znakomity i dobrze przemyślany - próbuje przekonać, że komiks jest równie dobrą ksiązką jak książki bez obrazków i dlatego nie kłuje ich w oczy obrazkami (niewykluczone też, że recenzent woli przemilczeć coś, na czym się nie zna, niż wciskać ciemnotę).

Offline An-Nah

O komiksach w mediach
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 03, 2003, 07:45:57 am »
Ja wiem, ale z drugiej stronmy rysunki Bilala są jak malarstwo...
Ua An, której się nie chce wymyślać podpisu

N.N.

  • Gość
O komiksach w mediach
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 03, 2003, 10:17:10 am »
Cytat: "An-Nah"
rysunki Bilala są jak malarstwo...

Dlatego Bilal miał w przeszłości aż dwa razy swoją galerię w "Fantastyce".

Offline Błendny Komboj

O komiksach w mediach
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 03, 2003, 11:56:56 am »
Rysunki Bilala są jak malarstwo, owszem, ale jeszcze nie w "Falangach".

Cytat: "Killah"
Z tego co wiem, "Film" chyba w ogóle darował sobie recenzowanie X2, troszcząc się z pewnością o prestiż pisma  :P

Przynajmniej w 'Cinema' nie wtopili, a tekst Krzysztofa Lipki o X-Menach był naprawdę ok: zawarte było w nim sporo ciekawych informacji, czego brakowało np. artykułowi pani Moniki jakiejśtam w ostatnim bodajże numerze sFery...

O recenzji pani Beaty jakiejśtam z "Angory" nie wspominając.
Na "Film" leję, "Kino" czytam pod warunkiem, że nie piszą w nim o komiksach. Kiedy już się za to zabiorą (vide artykuł Michała Oleszczuka n.t. kiczu na przykładzie Daredevila), obrażam się i nie zaglądam do miesięcznika przez następne dwa, trzy numery, aż mi przejdzie.

Niedawno wychodziło - niestety, zamknęło się po czterech bodaj numerach - czasopisamo "Świat Filmu" założone przez redakcję starego dobrego "Filmu", tego sprzed reform, z Lechem Kurpiewskim jako naczelnym. Tam było sporo o komiksach, artykuły pisali m.in. Śmiałkowski, Lipka, Szyłak, Chaciński. Szkoda, że tak szybko się posypało.
Lord of the Rings" is a piece of crap.

N.N.

  • Gość
O komiksach w mediach
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 03, 2003, 12:37:53 pm »
Cytat: "Błendny Komboj"
 "Kino" czytam pod warunkiem, że nie piszą w nim o komiksach. .

"Kino" czytam rzadko, ale pamiętam tekst o "X-men" (pierwszych) - rzetelny i pochlebny...

Offline Szwi

O komiksach w mediach
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 07, 2003, 02:45:46 pm »
Dobrze, że w ogóle coś piszą:) Choć rzeczywiście zauważa się tendencję do traktowania komiksów tak, jak się powinno, czyli jak normalne medium. Ale jak sobie przypomnę ostatni reportaż programu UWAGA...
Ale jak mówiłem, lepiej, żeby nawet mieszali z błotem, niż mieli nie pisać w ogóle. Przynajmniej darmową reklamę robią:)
nteligencja wcześnie wykryta jest uleczalna!

N.N.

  • Gość
O komiksach w mediach
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 07, 2003, 03:08:55 pm »
Cytat: "Szwi"
Dobrze, że w ogóle coś piszą:) Choć rzeczywiście zauważa się tendencję do traktowania komiksów tak, jak się powinno, czyli jak normalne medium. Ale jak sobie przypomnę ostatni reportaż programu UWAGA...
Ale jak mówiłem, lepiej, żeby nawet mieszali z błotem, niż mieli nie pisać w ogóle. Przynajmniej darmową reklamę robią:)

To nie była reklama, to było szczucie - głupawe, nieuczciwe i robiące złą robotę wydawnictwu.

 

anything