trawa

Autor Wątek: Broń pancerna  (Przeczytany 36409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Akagi

Broń pancerna
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 29, 2003, 01:39:37 pm »
Wow, postaram się naświetlić szanownemu gronu kilka spraw poruszonych w tym watku, a jak widzę znanych tylko z plotek.

1.Polskie czołgi rozpoznawcze TK ocalałe z wojennej zawieruchy
Aktualnie wiadomo o 6 pojazdach z rodziny TK jakie ocalały i są dostępne. Po pierwsze w Wojnij Muzei w Belgradzie znajduje się TK-3. Pojazd jest zachowany w dobry stanie zewnętrznym niestety ma braki w urządzeniach napędowych i nie jest sprawny.  Zainteresowanym służę sporą kolekcją zdjęć.
W muzeum Broni Pancernej na Kubince są pojazdy TKS z km wz. 25 Hotchkiss i działkiem wz. 38 . Eksponowany jeste jedynie pierwszy pojazd, o drugim wiadomo jedynie, że istnieje. Pierwszy z pojazdów jest bardzo dobrze zachowany, stoi w hali pod dachem, prawdopodobnie jest sprawny.
W Auxhall w Szwecji jest kadłub pojazdu TKS ( niestety nie kompletny) . Od lat czynione są starania o odzyskanie go od Szwedów. Z tego co wiem, ostatnio doszło do porozumienia i Muzeum Wojska Polskiego udało się pozyskać ten pojazd. Przewiezienia podjęła się Marynarka Wojenna.
Zimą 2001 pojawił się kolejny pojazd. Tym, razem w Norwegii, w Vaxso. Właściciel pan Aronsen, przesłał kilku osobom zdjęcia pojazdu którego został właścicielem po wojnie ( nie tyle on, co jego ojciec) . Okazało się, że jest TKS. Niestety pojazd po wojnie został przystosowany do prac leśnych jako ciągnik ( Odcięto górny pancerz) i została wymieniona jednostka napędowa. Pojazd został zakupiony przez jedną z Fundacji do polski, obecnie trwają starania o jego przywiezienie.
Wreszcie w tym roku, we Francji odnaleziono kadłub pojazdu TK-3, niestety tylko wannę kadłuba z elementami jezdnymi. Pojazd właśnie tydzień temu minął polską granicę i jest już w kraju. Kupił go jeden z najbardziej znanych polskich kolekcjonerów.

2.Wołoszański a pojazdy.

Bogusław Wołoszański nie planuje żadnych przedsięwzięć w celu pozyskiwania polski pojazdów bo po prostu nie ma na to czasu. Natomiast kibicuje każdej takiej inicjatywie i popiera własnym nazwiskiem. Od 4 lat działa klub Sensacji XX wieku i własnie klub zajmuje się także działalnością rekonstruktorską i poszukiwawczą.
Dlatego istnieje, jeździ i strzela jedyna na świecie replika samochodu pancernego wz. 34 , do powstania której sam się nieznacznie przyczyniłem. Obecnie powstaje replika pojazdu TKS , mamy nadzieje, że w 2004 będzie ja można obejrzeć już w pokazie dynamicznym.

3. Jest Prawdą niestety, że wiele ze znalezionych pojazdów z czasów ostatniej wojny pojechało na zachód. Sprzedawali nawet sami muzealnicy. W ciągu ostatnich 10 lat znaleziono w Polsce 5 czołgów Pzkfw V Panther. Wszystkie wywędrowały.
Ale chyba powoli to się zmienia i coraz więcej znalezisk zostaje w Polsce.
acek "akagi" Haber

Stowrzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
"Polski Wrzesień"
Klub Sensacji XX wieku

Offline Gollum

Broń pancerna
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 31, 2003, 11:52:14 am »
Cytat: "Akagi"
Jest Prawdą niestety, że wiele ze znalezionych pojazdów z czasów ostatniej wojny pojechało na zachód. Sprzedawali nawet sami muzealnicy. W ciągu ostatnich 10 lat znaleziono w Polsce 5 czołgów Pzkfw V Panther. Wszystkie wywędrowały.
Ale chyba powoli to się zmienia i coraz więcej znalezisk zostaje w Polsce.

Bo i u nas coraz więcej inteligentnych ludzi ma większą forsę.

Offline Akagi

Broń pancerna
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 31, 2003, 09:03:45 pm »
Więc przykład przeczący tej tezie.

W dniu dzisiejszym miałem przyjemność obejrzeć, dotknąć i nie tylko odnaleziony tego lata we Francji czołg TK-3 i sprowadzony staraniem braci Kęszyckich do Polski. Pojazd bedzie poddawany teraz renowacji i byc może w przyszłości udostepniony do zwiedzania w MWP.
acek "akagi" Haber

Stowrzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
"Polski Wrzesień"
Klub Sensacji XX wieku

Offline Gollum

Broń pancerna
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 01, 2003, 08:52:41 am »
Wręcz przeciwnie; prawdopodobnie gdyby nie ci majętni zapewne, a na pewno mądrzy bracia, wóz trafiłby do jakiejś prywatnej kolekcji.

Offline krytyk

Broń pancerna
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 27, 2003, 09:37:31 am »
Jak myślicie czemu tak popularne i skuteczne podczas II wojny jednostki broni pancernej jak działa samobieżne do zwalczania czołgów, teraz już prawie nie istnieją? No bo chyba po za szweckim czołgiem (?! dziwna nazwa dla pojazdu bez wieży) typu "S" nie ma już nic innego.

Offline Gollum

Broń pancerna
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 27, 2003, 11:04:58 pm »
Jest parę modeli. Ogladałem na Discovery popisy jednego takiego, który nie ustępowało czołgom, a było niższe. Może to to szwedzkie, ale nie pamiętam. Jest też nasza haubica samobieżna, nazwa też mi wyleciała z głowy.
A jest ich mało, bo współczesne czołgi są niskie i nie ma potrzeby używać ich w akcji na wielką skalę. Gdyby taka potrzeba była, ze względu na niższe koszty produkcji działa pancerne powrócą.

Offline krytyk

Broń pancerna
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 28, 2003, 07:51:35 am »
Cytat: "Gollum"
Ogladałem na Discovery popisy jednego takiego, który nie ustępowało czołgom, a było niższe. Może to to szwedzkie, ale nie pamiętam.

To jest właśnie ten "czołg" typu "S" o którym pisałem.
Cytat: "Gollum"
Jest też nasza haubica samobieżna, nazwa też mi wyleciała z głowy.

Zazanczałem że chodzi mi o niszczyciele czołgów, a nie samobiezna artylerie. Ta sie jakoś ostala.
Cytat: "Gollum"
A jest ich mało, bo współczesne czołgi są niskie i nie ma potrzeby używać ich w akcji na wielką skalę. Gdyby taka potrzeba była, ze względu na niższe koszty produkcji działa pancerne powrócą.

Chyba masz racje.

Offline Gollum

Broń pancerna
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 28, 2003, 09:40:52 am »
Podobnie było przed wojną, dział samobieżnych było mało, wśród nich nasze TKSD z działkiem 20 mm. Ale gdy trzeba było dużej ilości sprzętu, każdy produkował działa pancerne masowo, na podwoziach produkowanych modeli. Plusy w postaci niższych kosztów i lepszych możliwości ukrycia rekompensowały minus - gorsze warunki strzeleckie (nieruchome działo).
Teraz też modele opracowane zapewne są, tylko czekają na właściwy czas, który oby nigdy nie nadszedł.

Offline Baldwin

Broń pancerna
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 29, 2003, 12:22:41 am »
Cytat: "Gollum"
Jest parę modeli. Ogladałem na Discovery popisy jednego takiego, który nie ustępowało czołgom, a było niższe. Może to to szwedzkie, ale nie pamiętam.


Tak.Jak już napisał krytyk chodziło o czołg klasy "S", który jednak niszczycielem czołgów, jako takim, nie jest...

Cytat: "Gollum"

Jest też nasza haubica samobieżna, nazwa też mi wyleciała z głowy.


Zapewne masz na myśli opracowywaną przez naszą armię samobieżną haubicę "Krab".Tyle,ze co mają do tego niszczyciele czołgów?

Cytat: "Gollum"

A jest ich mało, bo współczesne czołgi są niskie i nie ma potrzeby używać ich w akcji na wielką skalę. Gdyby taka potrzeba była, ze względu na niższe koszty produkcji działa pancerne powrócą.


Dziś funkcje niszczycieli czołgów przejęły same czołgi, śmigowce i lekki sprzęt zmechanizowany.Niszczyciele czołgów raczej już nie powrócą.

Offline Baldwin

Broń pancerna
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 29, 2003, 12:24:06 am »
Cytat: "Gollum"
Teraz też modele opracowane zapewne są, tylko czekają na właściwy czas, który oby nigdy nie nadszedł.


To już nie te czasy.Nie ma już dla nich miejsca na współczesnym polu walki.

Offline krytyk

Broń pancerna
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 29, 2003, 08:07:09 am »
Cytat: "Baldwin"
... czołg klasy "S", który jednak niszczycielem czołgów, jako takim, nie jest...

Absolutnie sie z Tobą nie zgadzam! Czołg (czytaj działo samobieżne) typu "S" miał własnie takie zadanie tj. zwalczanie czołgów potecjalnego przeciwnika (czyli wiadomo ZSRR) z zasadzek. A według Ciebie to jakie było jego zadanie?

Offline Baldwin

Broń pancerna
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 29, 2003, 10:57:21 am »
Cytat: "krytyk"
Absolutnie sie z Tobą nie zgadzam! Czołg (czytaj działo samobieżne) typu "S" miał własnie takie zadanie tj. zwalczanie czołgów potecjalnego przeciwnika (czyli wiadomo ZSRR) z zasadzek. A według Ciebie to jakie było jego zadanie?


Jak to "działo samobieżne"?To nie spełnia nawet połowy kryteriów działa samobieżnego.Znam kilka innych czołgów, które juz prędzej można by tym mianem określić...
Ta konstrukcja, to zwykły czołg podstawowy, który opracowano w sposób dość niezwykły.Trwale zapisał się on w historii broni pancernej,ale jest to po prostu czołg.Jego zadań było wiele, m.in. zwalczanie czołgów wroga, co jednak było zadaniem niemal wszystkich czołgów produkowanych od początków lat 60'.....
Nie jest to niszczyciel czy działo samobieżne....

Offline krytyk

Broń pancerna
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 29, 2003, 03:20:40 pm »
Cóż nie jestem fachowcem i dla mnie od czasów II wojny światowej pojazd pancerny bez wieży nie jest czołgiem.
Chetnie poczytałbym jakich to niby kryteriów by być działem
samobieżnym "S" nie spełnia? No i oczywiście jakie czołgi sa bardziej od niego działami pancernymi?

Offline Baldwin

Broń pancerna
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 29, 2003, 04:14:27 pm »
Cytat: "krytyk"
Cóż nie jestem fachowcem i dla mnie od czasów II wojny światowej pojazd pancerny bez wieży nie jest czołgiem.


Uuu.To straszny stereotyp.Konstruktorzy broni pancernej już od wczesnych lat 50' teoretyzują nad takim czogiem.Były nawet prowadzone prace nad budowa takich pojazdów w Wlk.Brytanii,Szwecji,ZSRR(i w dzisiejzej Rosji są kotynuowane!!!!)i USA.Być moze przyszłe lekkie czołgi będą bezwieżowe....Pora zmienić przyzwyczajenia :)  

Cytat: "krytyk"

Chetnie poczytałbym jakich to niby kryteriów by być działem
samobieżnym "S" nie spełnia? No i oczywiście jakie czołgi sa bardziej od niego działami pancernymi?


Kryteriów?Jak chocby oddzielnej jednostki ładowniczo-amunicyjnej( co w znacznej miezre jest winą braku wieży właśnie).Zresztą w konstrukcji, w samej koncepcji są horrendalne różnice!Najprościej powiem: spójrz na kilka wspołczesnych czołgów i dział.Różnice są widoczne są od razu.Opancerzenie,rozmieszczenie sprzętu,wysokość,długość działa,kalibracja....
Jakie czołgi prędzej mozna by pomylić z działem samobieżnym?Już chocby Abramsa....

Offline Baldwin

Broń pancerna
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 08, 2004, 11:48:31 pm »
Niedawno dowiedziałem się,ze w Polsce opracowano wstępny projekt i koncept supernowoczesnego czołgu IV generacji...Jakiś czas temu zawieszono projekt ze względu na koszta i zmieniajacą sie koncepcję i podejscie do broni pancernej.
Czy ktos słyszał coś o tym projekcie?Ma ktoś o nim jakieś informacje?