Autor Wątek: Książki historyczne  (Przeczytany 20700 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline IAmProbablyLying

Książki historyczne
« dnia: Grudzień 11, 2010, 12:43:42 pm »
Witam,

mam prośbę do osób zainteresowanych historią. Otóż czy ktoś mógłby podać mi kilka tytułów książek związanych z historią, tyle, że nie chodzi mi o zwyczajne książki traktujące o historii (tzn. wojny, sojusze, traktaty). Mam na myśli pozycje pisane z punktu widzenia społeczeństw, tzn jak wydarzenia historyczne odbijały się na życiu zwyczajnych ludzi. Interesuje mnie głównie okres XX wieku, niekoniecznie Polska.

Następnie chciałbym poznać kilka tytułów książek na temat systemów totalitarnych, głównie Rosji, Chin, Niemiec, Korei itp, a także obozów koncentracyjnych (nie tylko niemieckich).

Wiem, że takich książek może być mnóstwo, ale może ktoś uważa niektóre za lepsze od pozostałych. Ewentualnie chętnie obejrzę jakieś filmy dokumentalne na powyższe tematy.

Z góry dziękuję za pomoc.

Offline IAmProbablyLying

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2010, 06:59:41 pm »
Nikt nie ma w zanadrzu żadnych propozycji?

Offline Targowo.Istore

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2011, 11:02:58 am »
Ze swojej strony proponowałbym Sensacje XX wieku lub Polska w czasach powojennych. Myślę,że na początek te dwie pozycje w zupełności wystarczą.

Offline tomaszekb232

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 12, 2011, 08:37:47 pm »
Proponuję książkę Igora Bunicza pod tytułem "Poligon szatana" historia partii komunistycznej w ZSRR jak ograbiła swój własny kraj. Bardzo ciekawa Polecam!







------------------------------------------
http://kurier-wojenny.blogspot.com  opowiadania o wojnie
http://ugotuj-to.blogspot.com   przepisy kulinarne

Offline Targowo.Istore

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2011, 09:56:20 am »
Bardzo ciekawe sa książki pisane przez zwykłych żołnierzy. Nie są to książki o polityce i sojuszach ale o wojnie zwykłych ludzi. Niektóre z nich przedstawiają bardzo ciekawe punkty widzenia i są naprawdę interesujące.

Offline tomekwilczek

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2012, 09:11:16 am »
Temat już trochę przedawniony, ale jeśli wciąż szukasz ciekawych pozycji książkowych polecam dzieła Richarda Pipes. Autor specjalizuje się w historii Rosji, przez Rewolucję po dzieje Związku Radzieckiego oraz Komunizm. Pisze ciekawie i porusza również dla mnie interesujące zagadnienia społeczne. Udanej lektury życzę!  :biggrin:

Offline panajotis

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 25, 2012, 10:20:48 pm »
hm... ZARYZYKUJĘ. Może coś z najnowszej historii? XXI wieku? Pluton wyrzutków Seana Parnella to wspomnienia autora z walk jakie toczyły się na pograniczy Afganistanu i Pakistanu w górach Hindukuszu. Dowodził on tytułowym plutonem, zwanym tez zielone czaszki. Rzecz działa się w 2006-2007 roku. Bardzo szczere i autentyczne.

Offline jacek20600

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2014, 06:12:00 pm »
Bardzo ciekawe sa książki pisane przez zwykłych żołnierzy. Nie są to książki o polityce i sojuszach ale o wojnie zwykłych ludzi. Niektóre z nich przedstawiają bardzo ciekawe punkty widzenia i są naprawdę interesujące.
Podzielam tę opinię. Polecam książkę "Urodzony 22 lipca". Wojna widziana oczami dziewiętnastolatka.

Offline MK'WJT'C

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 06, 2014, 11:13:43 am »
Siewka




Trochę wcześniej niż XX w., ale Charles C. Mann, "1491. Ameryka przed Kolumbem" i "1493. Świat po Kolumbie"
Niall Ferguson, "Cywilizacja. Zachód i reszta świata"
Jared Diamond "Strzelby, zarazki, maszyny. Losy ludzkich społeczeństw"


z osobistych to może to:
Tom Segev, "Siódmy milion. Izrael - piętno Zagłady" - o wszystkim u ocaleńców z Zagłady, od depresji po przeżyciu po to jak zbudowali bombę atomową,
Marcin Zaremba, "Wielka trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys",


z osobistych:
Antoni Ferdynand Ossendowski, "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów"
Kamil Giżycki, "Przez Urianchaj i Mongolię. Wspomnienia z lat 1920-1921" - tu Wielka Wojna i rosyjsko-japońska oczami Polaka
Stanisław Bohdanowicz, "Ochotnik"
Ella Maillart, "Wysłanniczka specjalna do Mandżurii. W zderzeniu z imperium"


jeszcze poszukam, te przyszły mi do głowy od razu
Maciek


Offline LawForUs

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 10, 2015, 10:29:28 am »
Niall Ferguson, "Cywilizacja. Zachód i reszta świata" PolecamNiall Ferguson, "Cywilizacja. Zachód i reszta świata" Polecam

Offline Groza1410

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 05, 2015, 10:52:32 am »
Witam


ostatnio czytałem książkę o niemieckim pilocie myśliwskim z czasów II wojny światowej Zestrzelił 258 maszyn wroga. Dodatkowo był bardzo ciekawą postacią która sprawiała mnóstwo kłopotów przełożonym.


Nazywał się Marselie


Polecam
Klucznik wielki pęk kluczów nosił za pasem przewiązany...

Offline Groza1410

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 05, 2015, 10:55:35 am »
Witam


Przeczytałem też ostatnio książkę o Brygadzie Świętokrzyskiej. Fantastyczna historia polskiej formacji wojskowej która z bronią w ręku nie rozbita przeszła w 44 roku przy froncie aż do wojsk amerykańskich pod wodzą Pattona. Polecam Byłem w szoku że coś takiego mogło się udać. Z jednej strony mieli przeciw sobie niemców a z drugiej strony już armia czerwona ich atakowała.


Polecam
Klucznik wielki pęk kluczów nosił za pasem przewiązany...

Offline Zdrapaka

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 09, 2016, 01:10:17 pm »
Bardzo fajną książką z czarnym humorem jest "Paragraf 22".

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 17, 2016, 04:10:44 pm »
Ten temat stał się nieco groteskowy przez te wszystkie boty.  :eek:
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline olaa

Odp: Książki historyczne
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 29, 2016, 12:36:54 pm »
Witam, ja polecam:
Wołyń we krwi 1943 - Joanna Wieliczka Szarkowa
Monte Cassino 1944 - Zbigniew Wawer
Monte Cassino - Walki 2 korpusu polskiego - Zbigniew Wawer
Joseph Mengele - doktor z Auschwitz - Ulrich Volklein

 

anything