Autor Wątek: Ankieta - badanie czytelników komiksów  (Przeczytany 5460 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fragsel

  • Gość
Odp: Ankieta - badanie czytelników komiksów
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 02, 2011, 10:28:17 am »
Nie mówiąc już o tym, że Strażnicy i Watchmen to to samo, czego autor mógł się domyślić przy uważniejszej pracy, bo wypełniając ankietę napisałem: ulubiony komiks: Strażnicy(Watchmen)

Offline skil

Odp: Ankieta - badanie czytelników komiksów
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 02, 2011, 11:38:44 am »
Przecież autor zaznaczył: "Jeżeli dany tytuł występował w różnych wersjach językowych (najczęściej polskiej i angielskiej), to każdą z nich liczyłem osobno ponieważ założyłem, że na osobiste preferencje czytelników mogły mieć wpływ m.in. jakość i forma wydania oraz tłumaczenie."
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

fragsel

  • Gość
Odp: Ankieta - badanie czytelników komiksów
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 02, 2011, 11:51:00 am »
 :oops: mój błąd. Znowu nie doczytałem.

Ale w sumie to takie założenie jest dla mnie dziwnym. Dla mnie to Watchmen, bo z taką nazwą się spotkałem jako pierwszą. Gdybym to poznał jako Strażników, to tak by zostało. Nic to wspólnego nie ma z jakością wydania. Ciekawe jak policzył moją odpowiedź - dwa razy?

Tak samo Yans jest Yans, a nie Hans - i nie ma to nic wspólnego z wydaniem. Nawet jak ktoś z was czytał go w oryginale to raczej mało prawdopodobne, by tej nazwy użył - kwestia przyzwyczajenia. Tak jak zawsze już będę wymawiał "knajt rajder" chociaż znam angielski i wiem jaki błąd popełniam - z moim wewnętrznym dzieckiem się nie dyskutuje.

Offline YohnJossarian

  • Redaktor Gildii Filmu
  • Starszy Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 385
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ankieta - badanie czytelników komiksów
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 02, 2011, 11:57:51 am »
Ankieta bardzo ciekawa. Empikowi czytacze nie brali w niej raczej udziału. Ciekawe kim jest ta jedna osoba, która nigdy nie wraca do przeczytanego komiksu, albo jakby to powiedzieli komentatorzy sportowi z TVP: Nie wchodzi drugi raz do tej samej rzeki.
Z tym podziałem na Watchmenów i Strażników, to akurat wg. mnie błąd, tym bardziej, że nie pamiętam, aby była o tym wzmianka w pytaniach ankietowych. Wpisując tytuły nie myślałem o tym, o jakie wydanie mi chodzi.
Zaskoczyła mnie też bardzo wysoka pozycja Baśni. Tzn. wiedziałem, że jest to dość popularna seria, ale nie spodziewałem się, że aż tak.

Offline Dembol_

Odp: Ankieta - badanie czytelników komiksów
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 02, 2011, 12:25:44 pm »
Empikowi czytacze nie brali w niej raczej udziału.
Można jeszcze założyć kłamstwo. Każdy z nas nawet pomimo tego, że ankieta jest anonimowa lubi wypaść odrobinę lepiej niż w rzeczywistości (lub ma wyidealizowany obraz swojej osoby).

Offline Pawel_F

Odp: Ankieta - badanie czytelników komiksów
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 02, 2011, 05:30:45 pm »
Dopiero porządkując i analizując arkusze ankiety uświadomiłem sobie w pełni jak wiele błędów popełniłem formułując pytania i wybierając możliwe formy odpowiedzi. By je skompensować musiałem przyjąć pewne dodatkowe kryteria kategoryzacji wyników. Chcąc uniknąć posądzenia o przekłamywanie danych wybrałem takie, które nie wymagały jak najczęstszego zastanawiania się co respondent miał na myśli. Stąd to rozdrobnienie zarówno w tabeli z adresami internetowymi jak i tytułami komiksów. Oczywiście takiemu rozwiązaniu daleko do ideału, ale wydaje mi się, że jest lepsze niż inne możliwe warianty.


@fragsel:
Cytuj
Ciekawe jak policzył moją odpowiedź - dwa razy?
Tak. By nie łamać wybranej zasady policzyłem twoją odpowiedź podwójnie (+1 do Strażników, +1 do Watchmen). Podobnie rzecz miała się z odpowiedzią, w której ktoś napisał "Baśnie - Fables".

fragsel

  • Gość
Odp: Ankieta - badanie czytelników komiksów
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 02, 2011, 06:14:12 pm »
Tak. By nie łamać wybranej zasady policzyłem twoją odpowiedź podwójnie (+1 do Strażników, +1 do Watchmen). Podobnie rzecz miała się z odpowiedzią, w której ktoś napisał "Baśnie - Fables".
Jestem nauczycielem, często przeprowadzam wybór np. samorządu klasowego. Trochę to tak jakbym osobno liczył głosy na Mikołaja Kwaśnego, Kwaśnego Mikołaja, Mikiego Kwaśnego i Mikołaja K. W końcu nie chciałbym przekłamać wyników i zastanawiać się, co dzieci miały na myśli...

Taka interpretacja odpowiedzi (MOIM ZDANIEM!!!!!) wypacza wyniki i może prowadzić do błędnych wniosków. No chyba,  że robiłeś ankietę w celu zrobienia ankiety, to wtedy udało Ci się osiągnąć cel.

A jako matematyk wiem, że "skaziłeś próbę" - prosiłeś o 3 odp a u mnie policzyłeś 4. Te wyniki możesz już o kant d..y potłuc.
A zresztą co się denerwuję...  To nie tak, że chodzi tu o coś ważnego... To tylko komiksy...

Offline wilk

Odp: Ankieta - badanie czytelników komiksów
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 02, 2011, 06:25:45 pm »
Dzięki za info o wynikach. Sądzę, że dla nikogo tutaj nie są one zaskoczeniem. Ciekawe, że znacznie więcej osób przyznaje się do czytania skanów niż do czytania w Empikach.

Offline graves

Odp: Ankieta - badanie czytelników komiksów
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 02, 2011, 07:06:15 pm »
Ciekawe, że znacznie więcej osób przyznaje się do czytania skanów niż do czytania w Empikach.
A co w tym dziwnego, jak wsród 6 wymienionych forum na które trafiła ankieta - 2 z nich to forum grup translatorskich. Użytkownicy tamtych forum na pewno czytają scany oprócz normalnych komiksów.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Pawel_F

Odp: Ankieta - badanie czytelników komiksów
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 02, 2011, 09:01:50 pm »
Cytat: fragsel
Jestem nauczycielem, często przeprowadzam wybór np. samorządu klasowego. Trochę to tak jakbym osobno liczył głosy na Mikołaja Kwaśnego, Kwaśnego Mikołaja, Mikiego Kwaśnego i Mikołaja K. W końcu nie chciałbym przekłamać wyników i zastanawiać się, co dzieci miały na myśli...
Istnieje jedna zasadnicza różnica: Ty wiesz, że Mikołaj Kwaśny, Kwaśny Mikołaj, Miki Kwaśny i Mikołaj K. to jedna i ta sama osoba. Ja widząc tytuły Strażnicy i Watchmen nie mogę być pewien, że chodzi o ten sam komiks. Nabycie zagranicznego wydania nie stanowi w dobie internetu żadnego problemu więc założenie, że ktoś podając tytuł angielski ma na myśli angielskie wydanie, choć niekoniecznie trafne, jest równie uprawnione co założenie przeciwne. W obu przypadkach fabuła jest identyczna, ale formalne cechy wydawnicze mogą być zupełnie odmienne. Sam od czasu do czasu kupuję książki i komiksy po angielsku tylko dlatego, że bywają tańsze i lepiej wydane.


Cały ambaras stąd, że każdy z nas operuje innymi przesłankami. Nie przyszło mi do głowy, że ktoś mógł użyć danego tytułu ponieważ spotkał się z nim jako pierwszym. Za bardzo prawdopodobne uznałem natomiast przywiązywanie uwagi do jakości i formy wydania.
Cytat: fragsel
Taka interpretacja odpowiedzi (MOIM ZDANIEM!!!!!) wypacza wyniki i może prowadzić do błędnych wniosków. (...)
A jako matematyk wiem, że "skaziłeś próbę" - prosiłeś o 3 odp a u mnie policzyłeś 4.

Masz rację, że taka interpretacja odpowiedzi (+1 do Strażników, +1 do Watchmen) wypacza wyniki. W stosunku do ogólnej liczby wskazań czyni to jednak w minimalnym stopniu. W pytaniu prosiłem o podanie nie więcej niż pięciu tytułów ulubionych komiksów. Łącznie padło 578 konkretnych wskazań (każdy podany w odpowiedzi tytuł liczyłem jako jedno wskazanie) więc dwa doliczone głosy (jeden dla Watchmen, jeden dla Fables) nie stanowią nawet 1%. Gdybym tego nie zrobił kolejność na liście najczęściej powtarzających się tytułów pozostałaby taka sama, a nieznacznej zmianie uległyby tylko odsetki. Nie zgadzam się więc, że te wyniki nadają się tylko do wyrzucenia.


Jeżeli natomiast dodawałbym do siebie polskie i oryginalne tytuły to rzeczywiście doszłoby do małej roszady w czołówce rankingu, a do grona obecnych tam komiksów dołączyłoby "100 naboi" (na ostatnim miejscu).


Tak czy siak, mam z tego nauczkę na przyszłość by formułować pytania w taki sposób by nie dopuścić do powstawania podobnych niejasności.

 

anything