Gildia Historii (www.historia.gildia.pl) > Forum Historii

Najważniejsze bitwy w historii

(1/15) > >>

BobGray:
Jakie waszym zdaniem były najważniejsze bitwy w historii? Bitwy, które gdyby miały innych zwycięzców całkowicie zmieniłyby obraz świata?
Moja 10 stopniowalista wygląda tak( po kolei)

331p.n.e- Bitwa pod Issos. Gdyby nie ona Persja Achmenidów by przetrwała i Rzym nigdy nie zdobyłby wschodu, nigdy nie byłoby Bizancjum, a zapewne coś kompletnie innego
9 n.e.- bitwa w lesie Teutoburskim. może i mała, ale zahamowała Rzymską ekspansję na wschodzie Europy. Może dzięki temu nie mówimy dziś po łacinie
378- Adrianopol- porażka która była początkiem końca imperium. może i dobrze, że przegrali, bo inaczej nie obroniliby się przed uderzeniem Hunów
451- Pola Katalaunijskie- Kto wie? Pewnie państwo Hunów by nie przetrwało, ale Europa mogłay wyglądać zupełnie inaczej.
732- Poiters- A może po arabsku? Arabowie odnowiliby zapewne imperium rzymskie tylko,  że w duchu islamu. Po zajęciu Galii, zajęliby też i Włochy
1683- Wiedeń... Nie ze względu na patriotyzm. Ale Austria zostałaby zdobyta przez Turków. Na pewno nie cała Europa, ale Austria raczej tak.
1813- Czy bitwa narodów pod Dreznem, czy może Waterloo? Tu chyba raczej nieudana kampania w Rosji była najbardziej decydująca.
IX 1914- Marna. Verdun i Somma były bez porównania większe,  ale to Marna zatrzymała Niemców i rozpoczęła wojnę pozycyjną.
1942- El- Alamein- zatrzymała Romla i nie dopuściła go na Bliski Wschód
1942- Stalingrad- bez komentarza....

Fakt, że to bardzo europocentryczny punkt widzenia. Dla Chin np. bitwa w lesie Teutoburskim nic nie znaczyła...
Może Saratoga, Moskwa też były ważne...
A może coś jeszcze przegapiłem?

Solitaire:
Chociaż dla kurtuazji mógłbyś ten Cud nad Wisłą wspomnieć. :)

BobGray:
Pewnie! Wiedziałem, że coś mi umknęło....  :)  no słaby ze mnie patriota. Ale to prawda. Cud nad Wisłą jak najbardziej..

Baldwin:
No, tych ważnych batalii to było całkiem sporo.
Idąc kolejno:
732-Poitiers.Zatrzymanie marszu Arabów w głąb Europy.Trudno to przecenić.
1071-bitwa pod Mantzikertem.Początek końca wielkiego Imperium Bizantyjskiego i jego kultury,które były jedyną przciwwagą dla kultury łacińskiej w Europie i które strzegło bram naszego kontynentu przed Arabami.
1223-Bitwa pod Kałką i w jej następstwie wyłączenie wielkiego państwa z polityki europejskiej na wiele stuleci.
1410-Chyba nie trzeba mówić.Bitwa nie była ważna tylko z perpektywy Polski.Oznaczała koniec niemieckiej ekspansji na wschód na wiele stuleci.
1683-Wiedeń.Zatrzymaliśmy triumfalny marsz Turków na Europę
1709-bitwa pod Połtawą i narodziny imperium rosyjskiego.
1870-Sedan.Niemcy stają sie europejskim mocarstwem, spychając w cień Francję.
1914-Bitwa nad Mons i Marną.Klęska planu Schliffena.Początek wymuszonej na Niemcach wojny na wyniszczenie, co doprowadza do ich klęski.
1920-bitwa warszawska.Powstrzymaliśmy marsz czerwonych na zachód.Dziś historycy są zdania,że objęte rewolucyjnym zametem Niemcy poddały by sie "importowanej rewolucji.To dla Europu byłaby
klęska.
1942-43-Stalingrad.Liczba ofiar i fakt zatrzymania Niemców.
1943-Kursk.To właśnie ta batalia przesądziła o klęsce Niemiec.Hitler swoim pokerowym zagraniem mógł odwrócić losy wojny.Fakt,że mu nie wyszło przypieczętował zwycięstwo aliantów.

Pewnie przypomnę sobie jeszcze jakieś.Wg mnie te bitwy zdeterminowały historię naszego kontynentu i świata.

BobGray:
Zastanawiałęm się nad Grunwaldem, bo w książce o 50- ciu największych bitwach w historii wymieniono także i ją. ( książki nie czytałem, przeglądałem tylko spis treści, bo stan portfela na zakup nie pozwolił). Zastanawiałem się dlaczego autor uznał ją za tak ważną... Pytanie jest takie? Czy gdyby krzyżacy nie zostali pokonani pod Grunwaldem kontynuowaliby ekspansję na wschód? I czy gdyby państwo zakonne pozostało silne poddałoby się władzy Brandenburgi, czy raczej byłoby na odwrót? A może byłyby trzy silne państwa o niemieckim rodowodzie- Brandenburgia, Krzyżacy i Austria? Poza tym pewnie prędzej czy później doszłoby do konfrontacji pomiędzy tworzącą swoją potęgę Szwecją a zakonem o panowanie nad Bałtykiem. Ale chyba faktycznie to była ważna bitwa i bez niej wiele by się zmieniło..( np. I wojna światowa gdzie trójprzymierze byłoby zawarte pomiędzy Ausrto- Węgrami, Niemcami i państwem Krzyżackim)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej