trawa

Autor Wątek: Dziewczyna z tatuażem  (Przeczytany 3585 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Twardowsky

Dziewczyna z tatuażem
« dnia: Styczeń 21, 2012, 12:17:18 am »
Właśnie wróciłem z kina. Bardzo dobrze zrobione, wyczerpujące (dobrze ponad 2h) trzymające w napięciu (nie czytałem książki, ani nie wdziałem szwedzkiej wersji, stąd nie mam odniesienia do oryginału).
Spoiler: pokaż
 Nieźle zrealizowana scena gwałtu, a scena zemsty za gwałt jeszcze lepsza!
.  W filmie jest też co nieco ładnych piersi tytułowej bohaterki :).

Spoiler: pokaż
Jedyne do czego mogę się przyczepic to zdechły kot ułożony w swastykę- IMHO zabieg nic nie wnoszący i niepotrzebny.


Bardzo polecam!
Pogromca wdów i sierot

Offline Hamtaro666

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2012, 01:29:01 pm »
Swoją drogą ciekawe osoby zatrudnia szwedzka opieka społeczna w swych szeregach ;)

Offline Twardowsky

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2012, 08:09:39 pm »
Spoiler: pokaż
W polskich damach dziecka też gwałcą ;p
Pogromca wdów i sierot

Offline anorexia

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2012, 01:52:47 pm »
Film jest dobry. Rola lisabeth salander zagrana swietnie, ale naprawde nie umywa sie do szwedzkiej wersji. polecam obejrzec obie, aby wyrobic sobie opinie.
 
pozdro

Offline Hollow

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2012, 07:17:25 pm »
Film świetny, ale szwedzka wersja bardziej mi się podobała.

Offline Pierniczek

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2012, 12:59:28 pm »
Ja właśnie zaczęłam oglądać szwedzką wersję, ale na razie zdążyłam tylko połowę. Wolałam zacząć od tej, zanim porównam z amerykańską. Film dość powolny i mroczny, ale klimat ma fajny. Najbardziej podoba mi się szwedzkość tej wersji, jest osadzona w realiach tego kraju i obawiam się, że wersja hollywoodzka te kulturoznawcze walory zatraci.

Offline Twardowsky

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 10, 2012, 07:36:16 pm »
Mam podobnie na polskich komediach z Borysem Szycem - kocham ich polskosć! :doubt:
Pogromca wdów i sierot

Offline Trisz

  • Terminator
  • **
  • Wiadomości: 158
  • Total likes: 0
  • zmuszani do przekraczania własnych granic...
Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 20, 2012, 10:11:59 am »
ja widziałam oba i czytam książkę -póki co wersja amerykańska wygrywa na wszystkich frontach...


I tu i tu są odchylenie od fabuły, ale dla mnie ważniejsze jest to, że Lisbeth była bardziej "książkowa" u Amerykanów, a nie, że wyrok  sądu nie był identyczny (cóż więzienie w USA to dno?...)
Każdy jest nadzwyczajny.

Offline Pierniczek

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 20, 2012, 10:31:09 am »
Ja już widziałam oba, amerykańska ma fajniejszy klimat, napięcie... Ale sama fabuła i bohaterowie jednak bardziej mi przypadli do gustu w wersji szwedzkiej. I ta szwedzkość to dla mnie naprawdę jest atut, bardziej jestem w stanie wczuć się w klimat miejsca, gdzie to się dzieje. W amerykańskiej mogłoby równie dobrze dziać się w Nowym Jorku. ale wracając do fabuły.... nie wiem jak było w książce, ale amerykańska wersja odbiera część zasług i rozgarnięcia Lisbeth na rzecz macho Craiga Davida. Już chyba wolałam trochę niezaradnego Blomkvista z wersji szwedzkiej, był bardziej ludzki.
Spoiler: pokaż
 No i po co ta historia z romansem i wystawieniem Lisbeth?

Offline Kamila90

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 20, 2012, 08:32:39 pm »
Nie należy do łatwych filmów, ale zrobił na mnie dobre wrażenie. Nie jest to film "o wszystkim i niczym" przepełniony bezsensownym humorem, gdzie fabułę nadrabiają szybkimi furami, wybuchami, przemocą czy scenami łóżkowymi. Film jest dobry, przemyślany i warty polecenia. Aczkolwiek myślę, że nie każdemu może się spodobać.

Offline GoldenMan

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2012, 06:09:49 pm »
Świetny film, cały czas trzyma w napięciu, choć nie dla zbyt mocno wrażliwych. Po tym filmie sięgnąłem po szwedzką wersję, ale ta moim zdaniem dużo gorsza, nużąca, momentami kiepska gra aktorska i różnice fabularne - amerykańska dużo bardziej uderzyła w mój gust, choć warto samemu zobaczyć i porównać.

Offline Partestres

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 26, 2012, 11:45:03 am »
Generalnie nie przepadam za literaturą typu kryminał i przyległościami, nie podobał mi się szwedzki film na podstawie dzieła, ale! Po tej holiwódzkiej produkcji przeczytałem dwie pozostałe części sagi niemal jednym tchem. Film udany i wart obejrzenia  :wink:

Offline goldlady

Odp: Dziewczyna z tatuażem
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 25, 2012, 03:50:27 pm »
Mnie też sie bardzo podobał, tak jak i cała saga. Mniej mi sie podobał szwedzki film. Były w nim dłużyzny niestety.
"Też bym chciał, żeby ktoś kiedyś tak niecierpliwie na mnie czekał, że z tej wielkiej tęsknoty aż nie mógłby usnąć"

 

anything