trawa

Autor Wątek: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)  (Przeczytany 41721 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zamorano

Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 05, 2012, 08:24:37 pm »
Francuzi juz od dluzszego czasu skupili sie na "ladnych, sprawdzonych receptach", bo to generuje zyski bez zbednego ryzyka.
Tyle, ze "ladnie i w oparciu o sprawdzone (ograne) schematy" to postepujaca atrofia gatunku i to niestety sie dzieje we frankonskim mainstreamie.

Historia robi duże grepsy. Pamiętam dawny hejt frankofoński na Marvela i Amerykę, a teraz i u nich hula franczyza jako koncepcja wydawania komiksów pop:)



Cytuj
I dokladnie taki jest "Avatar", cukierkowy, wyrachowany, posklejany ze sprawdzonych patentow (przy okazji, fajna stronka: http://www.propsummit.com/viewtopic.php?t=1104&postdays=0&postorder=asc&start=0 )
Jak to droga pop-baśń, która jednocześnie musi być blockbusterem. Jednakowoż za tekst o bilansach kwartalnych,  odpowiedniki Halliburtona, Black Water i parafrazę pewnego byłego prezydenta pewnego kraju z „sercami i umysłami” włącznie mają plusik:)

Cytuj
Troche ciekawego komiksowo, zaczelo sie dziac na przelomie wiekow w USA, takie rzeczy jak np. "Empty Zone" (niezly cyberpunk), "Heavy Liquid" Paula Pope, ostatnio chociazby "Meta 4" McKeevera, ale to juz rzeczywiscie nie ta ilosc i jakosc co w czasach swietnosci magazynow typu "Heavy Metal" czy "Epic".

"Empty Zone" znam. Przypomniałem sobie, że "Dallas Barr" (znowu Marvano i znowu Haldeman) był w miarę. Można to chyba uznać za hard sf. Przeglądam sobie katalog Les Humanoides i amerykańskiego odpowiednika i trochę sf tam jest (np. coś co nazywa się "Aftermath"), ale strasznie spopowiała mam wrażenie ta oficyna. Znaczy na coś nowego na miarę "Nikopola" ciężko się natknąć, a spora część katalogu mogła by spokojnie pójść pod brandem Soleil czy Dargoud.

A co do on topic to pamiętam taki album - bonus dodawany do nieistniejącego już od dawna pisma fantasy/ sf Nowy Talizman i trzeba przyznać, że Ozga w  serii "Yorgi" robi coś dużo lepszego niż wtedy. Sądzę, że spokojnie "Yorgiego" bez wstydu można w świecie pokazać i spróbować kogoś zainteresować (w sensie wydawców, magazyny etc).
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Offline burberry

Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 05, 2013, 04:55:19 pm »
Przeczytałem oba tomy ponownie. Tylko podsyciłem w sobie ciekawość wobec dalszego ciągu tej historii. Po pierwsze, z tego względu, że fabuła kryje w sobie mnóstwo tajemnic, które wyjaśnić mogą tylko kolejne wydarzenia (i bynajmniej nie mam tu na myśli kwestii tego, czy fabuła to tylko sen, czy jednak nie). Po drugie dlatego, że wciąga i jest po prostu dobra.


Kreska jest fajna, minimalistyczna, dużo cieniowania, czerni, brak tła potęguje poczucie psychozy i osamotnienia, jakie towarzyszy czytaniu tego komiksu. Mógłbym się przyczepić do nadużywania tej techniki, zwłaszcza gdy chodzi o przedstawienie pewnych przedmiotów w komiksie - motory, czy pistolety, wyglądają jak z SF z PRLu, ale to tylko szczegóły. A może tak właśnie miało być? Sentymentalne puszczenie oczka do czytelników, którzy niekoniecznie są w dobrej komitywie z komiksami, za to pamiętają dobrze, bądź tylko kojarzą/znają Funky'ego Kovala (co nie znaczy oczywiście, że FK był pod tym względem taki sam, wręcz przeciwnie; niemniej pewne analogie między oboma tytułami nie mogą być niedostrzeżone).


Yorgi to świetny potencjał. Osobiście uwielbiam historie ciężkiego SF, w którym pełno odwołań do Boga, kosmosu, zagrożeń przyszłości i cywilizacyjnej inżynierii społecznej (stąd moje uwielbienie do Wiecznej Wojny Marvano; momentami autorzy Yorgiego się odwołują do tego arcydzieła, choćby korzystając z archetypu postaci, buntującej się przeciw ulepszaniu życia przez "człowieka przyszłości"). Historia jest niejednoznaczna, pogmatwana, pędzi w zawrotnym tempie(miejscami niestety zbyt szybko), wielowątkowa, wielopłaszczyznowa, ale... gdzie jest ku.rwa ciąg dalszy?!


Ile można czekać? Czy ktoś coś wie na temat trzeciej części? No i, cholera, brakuje mi jakiejś dyskusji nt. Yorgiego. Z chęcią poczytałbym opinie innych użytkowników.


Bóg Cię kocha

Offline Nawimar

Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 05, 2013, 05:45:18 pm »
Również niecierpliwie wypatruję ciągu dalszego. Chociażby tylko z powodu ilustracji Jerzego Ozgi. Ale rzeczywiście szkoda, że porzucono czytelników w mało czytelnym momencie opowieści. Przynajmniej na część potencjalnych odbiorców może to wpłynąć niezbyt zachęcająco.

Offline Death

Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 05, 2013, 07:13:27 pm »
Ja tego nie czytałem (choć leży na półce), więc wiele o tym nie wiem. Ale z tego co pamiętam wydawca mówił mi kiedyś, że komiks jest zaplanowany na dwa albumy. A potem ewentualnie autorzy mogą kontynuować jak będzie sprzedaż i tak dalej. Więc powinno być dość czytelnie. :smile:
A kolejne tomy mają się ukazać.

Offline Koalar

Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 05, 2013, 07:45:14 pm »
Mam gdzieś oba tomy (dodane: gdzieś w szafie, bo to zabrzmiało niezbyt, niezbyt  :wink: ). Nie czytam, bo chyba widziałem na 4 stronie okładki drugiego tomu zapowiedź trzeciego. Widzę, że dobrze zrobiłem.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2013, 08:04:02 pm wysłana przez Koalar »
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Dreadnought

Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 18, 2013, 02:17:48 pm »
Komiks wart uwagi. Przeczytałem oba tomy w empiku, czyta się błyskawicznie.
Troszke Funky'ego Kovala mi to przypominało, takie oldschoolowe science fiction. Co do rysunków - wydały mi się nierówne. Były kadry praktycznie pozbawione detali, nie podoba mi się coś takiego. Przy czym umiejętności rysownika  jak najbardziej na plus.
Part man, part machine - all cybercommando.

mxztplx

  • Gość
Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 18, 2013, 02:55:35 pm »
"Przeczytałem oba tomy w empiku, czyta się błyskawicznie"


To teraz je zakup

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 18, 2013, 03:02:24 pm »
"Przeczytałem oba tomy w empiku, czyta się błyskawicznie"


To teraz je zakup

Po co?! Jak będzie chciał kiedyś wrócić do niego to pójdzie do sklepu jeszcze raz...
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline radef

Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 18, 2013, 03:08:01 pm »
"Przeczytałem oba tomy w empiku, czyta się błyskawicznie"
To teraz je zakup
Spodobał ci się komiks,  to go zakup. Między innymi dzięki tobie, komiksy gorzej się sprzedają. Twórcy i wydawca komiksu muszą z czegoś żyć (nawet jeżeli robią to po godzinach to na pewno chcą choć trochę zarobić). Potem się nie dziw, że stan naszego komiksowego ryneczku jest taki, a nie inny.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline maximumcarnage

Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 18, 2013, 03:13:43 pm »

Po co?! Jak będzie chciał kiedyś wrócić do niego to pójdzie do sklepu jeszcze raz...
Dokładnie :lol:  Dobra puenta, Jarosław.
mxztplx, pewnie tego nie Wiesz ale Dreadnought nie kupuje komiksów ponad określoną kwotę, czyta co się da w empiku, a większość jego kolekcji stanowią cbry. Takie już ma zasady.
Co do komiksu to mam na półce ale czekam na trzecią część żeby przeczytać to w całości za jednym zamachem.
 
 

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 18, 2013, 03:35:54 pm »
Co do komiksu to mam na półce ale czekam na trzecią część żeby przeczytać to w całości za jednym zamachem.

Wiadomo kiedy się ukaże trójka?
 
ps. witamy wśród żywych.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline maximumcarnage

Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 18, 2013, 03:55:47 pm »

Wiadomo kiedy się ukaże trójka?
 


Sam się zastanawiam. Była zapowiedziana na ten rok z tego co czytałem na różnych forach. Jest nawet okładka http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/218730-yorgi-3-chlopiec-ktory-pamietal-przyszlosc ale sprawa trochę przycichła i chyba nie ma co liczyć na razie.
Dzięki za powitanie. Z wiadomych względów nie mogłem pisać przez pewien czas, a i teraz zajęcia uniemożliwiają mi częste odwiedzanie forum. Pewnie zmieni się to we wrześniu.
 

Offline Dreadnought

Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 20, 2013, 10:14:38 am »
Spodobał ci się komiks,  to go zakup. Między innymi dzięki tobie, komiksy gorzej się sprzedają.




A dzięki nam obu lasy amazońskie sa wycinane bo nie jedziemy tam temu przeciwdziałać.
Taka smutna prawda.
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 20, 2013, 10:39:49 am »

A dzięki nam obu lasy amazońskie sa wycinane bo nie jedziemy tam temu przeciwdziałać.
Taka smutna prawda.

Ty tak na poważnie?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: "Yorgi" (Dariusz Rzontkowski / Jerzy Ozga)
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 20, 2013, 10:58:47 am »
Komiks wart uwagi. Przeczytałem oba tomy w empiku, czyta się błyskawicznie.

jeżeli zobaczę kiedykolwiek, że narzekasz na wysokie ceny (spowodowane niskimi nakładami, bo ludzie nie kupują komiksów tylko wolą je czytać w empikach), to nazwę Cię największym hipokrytą na tym forum.

Naprawdę tak trudno było wydać 44,80 za dwa ładnie wydane zeszyty?
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....