trawa

Autor Wątek: Natura Rzeczywistości  (Przeczytany 11316 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MaDeR

Natura Rzeczywistości
« dnia: Sierpień 22, 2007, 04:12:30 pm »
Ktoś tu niedawno przedstawił pomysł zapętlającego się świata. Stwierdziłem, że może by warto się przyjrzeć, co inni myślą na temat tego, co istnieje?

Tym razem nie żądam dowodów na cokolwiek - chcę jedynie opinie. :)

Pierwszy, Faith, spekuluje, że może istnieć coś takiego jak świat w świecie: zapętlająca się struktura, której elementy składowe są tą właśnie strukturą. Kojarzy mi się to z fraktalami.

Kto następny?
Sanity is overrated.
Poznaj się z Świadkiem Wszechświata

Offline zaciekawiony

Natura Rzeczywistości
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2007, 03:38:17 pm »
to co jest, jest.
pomysł zapętlającego się świata, przypomina mi tezę koła czasu, omawianą w esejach przez Borgesa
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Natura Rzeczywistości
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2007, 10:00:47 pm »
To u Lema wiele razy powtarzał się motyw hiererchicznego stworzenia. Demiurg stworzył nasz świat, w którym jesteśmy my, a potem my tworzymy kolejny świat, dla którego stajemy się demiurgiem.

Bardzo charakterystyczne u Lema są następujące motywy:
- Świat jest niedoskonały, stworzony przypadkiem, od niechcenia a nawet w wyniku pomyłki lub wypadku.
- Demiurg tworzący świat jest niedoskonały, głupi, zły lub skretyniały, w najlepszym wypadku jest badaczem, który eksperymentuje na nowym wszechświecie.
- Bóg stopniowo wycofuje się z ingerencji w świat. Na początku go tworzy i zmienia, ale później ogranicza się tylko do jego obserwacji albo nawet o nim zapomina.
- Czasami mieszkańcy nowego świata zaczynają badać lub atakują swojego stwórcę.
- Świat może bardzo łatwo zapaść się w macierzystym wszechświecie i zniknąć, chociaż częściej opanowuje macierzysty wszechświat jak pleśń czy szkodniki.

Bóg jest niedoskonały i stwarza świat, żeby zrozumieć samego siebie, ale nie znajduje odpowiedzi, za to mieszkańcy nowego świata sami stają przed pytaniem o własny sens istnienia.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline pretorianstalker

Natura Rzeczywistości
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2007, 10:58:10 pm »
A ja mam wrażenie, że cały świat to płaska ziemia oparta na dwóch kaczkach... nie wiem skąd takie wrażenie, ale towarzyszy mi już od około dwóch lat :P
ww.doomtrooper.pl

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Natura Rzeczywistości
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2007, 08:41:29 pm »
Może by zintegrować ten temat z sąsiednim Świat w świecie?

Mnie interesuje deterministyczny model kosmosu, w którym znając wszystkie informacje odnośnie danej chwili na osi czasu można przewidzieć jego każdy przeszły i przyszły stan. Naturalnie ta koncepcja upadła wraz z powstaniem probabilistycznej interpretacji w mechanice kwantowej.  ;) A szkoda, można by wtedy skonstruować całkiem sprawnie działającą syntetyczną Pytię.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Ryceros

Natura Rzeczywistości
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 02, 2007, 10:01:15 am »
Cześć

Zapętlający się świat jest wizją już powszechnie znaną. Chodzi w tym głównie o to, że cała historia jakby się powtarza. Rzeczy dziejące się na świecie teraz, nie różnią się zbytnio od tych które były i nie będą się różnić od tych, które się dopiero mają wydarzyć.
Motyw spirali, że wszystko wraca do punktu wyjścia, ale zatacza coraz większe kręgi.

Słynny cytat Einsteina obrazuje podoby tok myślenia:
"Nie wiem jak będzie wyglądać trzecia wona światowa, ale czwarta będzie na pałki i kamienie"

Wojny się powtarzają, ale coraz bardziej odbiegając od początku spirali stają się inne i trudniejsze. Okrąg po każdej wojnie jest coraz szerszy więc, żeby powrócić do jego początku, trzeba zataczać coraz większe.

pozdr.

Offline MaDeR

Natura Rzeczywistości
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2007, 12:41:44 am »
Cytat: "Sajuuk'Khar"
Może by zintegrować ten temat z sąsiednim Świat w świecie?

Nie chciałbym, ponieważ nie chcę tylko zapętleń. Mój temat jest ogólny - o przeróżnych wizjach Rzeczywistości, jakiekolwiek by one były. Ja też mam swoją wizję, i nie ma ona nic wspólnego z fraktalnym czy spiralnym zapętleniem. Prędzej z matrioszką.

Cytat: "Ryceros"
Słynny cytat Einsteina obrazuje podoby tok myślenia:
"Nie wiem jak będzie wyglądać trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pałki i kamienie"

Moja intepretacja jest zupełnie inna i nie związana z żadnym zapętleniem wydarzeń w czasie (co by zresztą wymagało jakiegoś modelu statycznego wszechświata). Według mnie sugestia była taka, że trzecia światowa sprowadzi taką destrukcję, że zepchnie ludzkość z powrotem do epoki kamienia.

A w ogóle mało tych wizji prawdziwej natury Rzeczywistości, oj mało... kto jeszcze? :P Tylko już bez zapętleń, błagam.
Sanity is overrated.
Poznaj się z Świadkiem Wszechświata

Offline Manowar

Natura Rzeczywistości
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 14, 2007, 04:48:13 pm »
i tak wszyscy żyjemy w starożytnym Rzymie, a wszystko to mistyfikacja. Zresztą czym jest życie? Tak naprawdę grą i przygotowaniem do kolejnego życia. Nabywamy doświadczenia, stajemy się doskonalsi, a czy wybuchnie trzecia wojna światowa nie jest dla mnie jakimś istotnym problemem wszechświata, czasu czy przestrzeni.

Offline Piotr Rokubungi

Odp: Natura Rzeczywistości
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2014, 06:59:10 pm »
Witam.
A co tu spekulować- jest jak jest! :lol: Ale właściwie jak trafnie opisać całą rzeczywistość, skoro nie mamy do tego środków? Przecież jakikolwiek ludzki język, nawet matematyczny, jest dalece niedoskonały- a nawet błędny prawdopodobnie. M. in. to forum służy po części wymianie informacji- lecz nie da się wymienić pełnej informacji, bo gdzieś po drodze zawsze odbywa się jej, choćby niewielka, utrata.
shirei  Gendo Ikari

 

anything