trawa

Autor Wątek: Poszukuję książek o smoku wawelskim  (Przeczytany 1988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sarion

Poszukuję książek o smoku wawelskim
« dnia: Marzec 10, 2014, 08:32:08 pm »
Na wstępie chciałbym się przywitać, bo żem nowy. A teraz do rzeczy. Muszę na pewne zajęcia napisać pracę semestralną, której tematem jest "Przesławny potwór z Krakowa". W związku z tym potrzebuję do bibliografii 5 pozycji. Jednakże, nim udam się na poszukiwania książek, byłbym wdzięczny, gdyby ktoś, kto miał bliższy kontakt z legendą, polecił mi jakieś sensowne pozycje. W szczególności interesuje mnie samo pochodzenie legendy, ale wszystkie książki, które w mniejszym lub większym stopniu podejmowały temat będą dobre.

Pozdrawiam.

Offline zaciekawiony

Odp: Poszukuję książek o smoku wawelskim
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2014, 10:26:59 pm »
Przychodzą mi do głowy tylko książki Pagaczewskiego, w których smok jest bohaterem literackim, w tym "Wyprawa Baltazara Gąbki". A może poszukaj opracowań bardziej ogólnych, typu Legendy Krakowa? Tam powinno coś być.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Deg

  • Gość
Odp: Poszukuję książek o smoku wawelskim
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2014, 06:49:11 pm »
Jeśli mogą być komiksy, to powstały przynajmniej dwie adaptacje: "Pogromca smoka" z cyklu Doman i "O smoku wawelskim i królewnie Wandzie".
Do tego książeczka Makuszyńskiego i Walentynowicza "O wawelskim smoku", był też chyba jakiś krótki tekst Kraszewskiego?

Offline Hollow

Odp: Poszukuję książek o smoku wawelskim
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2014, 09:25:44 pm »
Opowiadanie Sapkowkiego "Granica możliwości" nawiązywało do legendy o smoku wawelskim (mieliśmy tam szewczyka, który otruł smoka wypchaną owcą)

Offline Sarion

Odp: Poszukuję książek o smoku wawelskim
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2014, 08:08:30 pm »
Wasze propozycje natchnęły mnie do tego, aby część swojej pracy poświęcić różnym interpretacjom, oraz nawiązaniom do krakowskiej legendy. Dziękuję bardzo za pomoc. :smile: