Autor Wątek: Propozycja na nowy konkurs komiksowy  (Przeczytany 6018 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Weak Inker

  • Gość
Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 26, 2012, 07:56:01 pm »
A ja z kolei myślę, że nie ma co gmatwać. Oceniać należałoby całość czyli 4 plansze a nie każdą z osobna, bo się zrobi klasyczny burdel. Takie moje zdanie. Co do komentarzy to oczywiście jestem za.

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 26, 2012, 08:15:24 pm »
Ale ja nie pisałem, żeby oceniać każdą z osobna. Załóżmy, że jutro ocenie te trzy plansze i dam jakąś punktacje. W następnych tygodniach pojawią się kolejne plansze, wtedy oceniam komiksy na podstawie dwóch plansz i moge zostawić swoją punktację lub wprowadzić zmiany itd, aż do ostatniego głosowania.
Dlaczego nie mielibyśmy oceniać już teraz? Bałagan się nie zrobi, zapewniam, a sam konkurs będzie miał własnie taki maratonowy charakter, gdzie jeden wygrywa na początku, a kto inny wygrywa na finiszu. Będą większe emocje. Może inni też się wypowiedzą jak wolą głosować. 

Weak Inker

  • Gość
Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 26, 2012, 09:00:48 pm »
W sumie to róbta co chceta. Przychylam.

Offline breniary

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 621
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a Ty jaką masz wymówkę?
    • breniary paski komiksowe
Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 28, 2012, 03:00:23 pm »
W sumie nie będzie możliwości oceny historii jako całości
a Ty jaką masz wymówkę?

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 28, 2012, 04:19:06 pm »
Dokładnie. Z tego co wiem to komiks nesumiego to jakaś dłuższa rzecz, wiec co za różnica. Zreszta to tylko zabawa. Dam przykład i oddam pierwszy głosy.

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 06, 2012, 03:05:10 pm »
1 maraton komiksowy dobiega końca i mogę pokusić się o wyciągniecie pewnych wniosków. Po pierwsze stwierdzam, że 4 plansze w ciągu miesiąca to stanowczo za dużo (ja byłem za dwiema, ale ktoś przekonał mnie żeby było 4). Jakość przy takim tempie nie zawsze idzie w parze z jakością. Proponuję, aby w drugiej edycji była tylko jedna plansza - wychuchana, dopieszczona. O ile w pierwszej edycji chodziło mi o możliwość zaprezentowania ciut dłuższych historyjek niż to oferują paski, o tyle w w drugiej edycji fabuła schodzi na ostatni plan.   Plansza może być całkowicie wyrwana z kontekstu. Wydaje mi się, że ten konkurs na plansze powinien mieć charakter bardziej warsztatowy. Ocenianie plansz ok, ale nie najważniejsze. Przede wszystkim komentarze, rady itd. Dlatego też proponuje od drugiej edycji zmienić nazwę na WARSZTATY KOMIKSOWE.
Proponuję też skupić się na kresce realistycznej, bo w przypadku innej trudno kogoś przekonywać, ze coś źle narysował jak ma taką wizje. Ponieważ byłaby to tylko jedna plansza to zdecydowanie format końcowy A4. Rysunek tylko czarno-biały. Jeżeli ktoś ma inną wizję jak powinien wyglądać ten konkurs, to zapraszam do dyskusji.


Offline breniary

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 621
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a Ty jaką masz wymówkę?
    • breniary paski komiksowe
Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 06, 2012, 03:35:19 pm »
Fantazy to szeroki temat, mocnym jego uszczupleniem jest zawężanie postaci tylko do ludzkich a świata tylko do realistycznego, kiedy ktoś może mieć pomysł na coś co będzie odskocznią od klasyki, ciekawą, pomysłową (a chętnych i tak wielu nie ma). Tą materie jednak też można poprawnie ocenić, choćby podstawową miarą - podoba mi się, czy czuję, że coś jest nie tak, coś jest prowadzone nieumiejętnie. Wziąłbym w tym udział, ale niestety nie mam czasu na nic więcej jak cotygodniowy pasek, a inne pomysły czekają na swoją kolej ;)


Mi trudno jest ocenić pojedyncze plansze wyrwane z kontekstu historii, górę bierze dopracowanie grafiki i gdzie się więcej dzieje, bo można zrobić jedną planszę a prawie nic ona nie wniesie. Postaram się jakoś ocenić i wyciągnąć wnioski właśnie po 4 planszach.
a Ty jaką masz wymówkę?

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 06, 2012, 03:52:24 pm »
4 plansz to nierealne założenie. Tym razem co niektórym się udało, ale utrzymanie w takim kształcie konkursu na dłuższą mete nie ma szans (sam przyznajesz, że nie masz czasu, a inni będą mieli?). Stąd tylko jedna plansza. A jak jedna, to nie może być mowy o jakiejś fabule. Natomiast można próbować ocenić poprowadzoną narrację i na tym bym się skupił obok warsztatu.


Nie wiem o co ci chodzi w pierwszym zdaniu. Chyba źle mnie zrozumiałeś - komiks realistyczny to komiks narysowany realistyczną kreską, ale niekoniecznie niefantastyczny (np. Thorgal). Będe dalej upierał się, że warto zrobić takie warsztaty tylko w stosunku do kreski realistycznej. Tak jak napisałes, w przypadku innej możemy napisać, że coś się nam podoba lub nie, ale żadnych rad nie dasz, a tu chodzi o doskonalenie swojego warsztatu.

Offline Koalar

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 08, 2012, 05:04:54 pm »
Najlepiej wydłużyć czas na jedną planszę do 2 tygodni.

Większość ograniczeń (styl, kolor, format) bez sensu.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Tomasz Witas

  • Gość
Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 08, 2012, 05:31:02 pm »
Warto może zadać sobie pytanie, czy warsztaty mają być rysunkowe czy stricte komiksowe. Bo jeśli jednak komiksowe, to ograniczenia stylu (do np. "realistycznego") są bezsensowne. Sprawną narrację komiksową można poprowadzić za pomocą paru kresek i kropek... Ważne, żeby twórca był konsekwentny i potrafił operować w ramach przyjętej konwencji - jak już się bierze za realizm to niech potrafi wykreślić perspektywę, zna zasady światłocienia i ludzką anatomię.

A jak robi oniryczne/humorystyczne/odrealnione "coś", to też niech będzie konsekwentny. "Strażnicy realizmu" nie będą mieli jak ugryźć takiego komiksu, ale to wcale nie znaczy, że jego twórca poszedł na łatwiznę (no dobra, czasem znaczy...).

Podsumowując - ograniczenie do realizmu wydaje mi się głupie. Wydłużenie czasu do dwóch tygodni - mądre.

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 08, 2012, 06:56:48 pm »
Zgadzam się z obydwiema wypowiedziami. No może ten kolor. Nie widzę potrzeby, aby, te prace miały być w kolorze (efektownie dodany kolor może odwrócić uwagę od innych baboli). 

Offline Koalar

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 09, 2012, 01:06:08 am »
Przecież nie mówię o potrzebie, a o możliwości. Wiadomo, że oceniana jest całość, więc jeśli ktoś świetnie nakłada kolor, to może nadrobić inne braki - co w tym złego? Jeden lepiej kadruje, inny ma lepszy scenariusz, inny - dialogi itp. Może się zresztą trafić ktoś, kto od razu macha np. farbami albo kredkami. Czemu na starcie miałby być skreślany?
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 09, 2012, 07:30:10 am »
Dobrze, niech ten kolor bedzie. Proponuję jednak 1 plansze raz na miesiąc. Niektórzy, będa być może rysowali w jakims mniejszym formacie inni jednak mogą rysować duże plansze na dużym formacie (tak jak ja na A3), a poza tym nie sądzę,  aby ktoś specjalnie rysował pod te warsztaty i udział w tym bedzie traktował jako uboczny efekt swojej właściwej pracy nad komiksem, a trudno wymagać, żeby tu prezentował nie wiadomo ile plansz, jak ma inne plany.
Ja akurat pracuje nad krótkim shortem pod nowo powstający zin, więc 1 czy 2 plansze w ramach tych warsztatów zaprezentuję. 


Ale na razie nie ma co się spieszyć. Zobaczymy, czy ludzie będą skorzy do własnych komentarzy na temat plansz zaprezentowanych w maratonie komiksowym. Bo jak odzew będzie skromny (na razie tylko 3 osoby dały tam jakieś konkretne uwagi) to nie ma sensu tego robić, bo nie chodzi tu tylko o gołą punktację.

 

anything