trawa

Autor Wątek: Anime przed 2000  (Przeczytany 6247 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Skrzydlaty

Anime przed 2000
« dnia: Wrzesień 16, 2012, 05:50:03 pm »
Qraq zakładał jakiś czas temu temat o najlepszych anime ostatnich lat, ja pójdę w drugą stronę, w pozycje kultowe sprzed 2000 roku. Będę wdzięczny za wszystkie polecanki jaki mi zaoferujecie, a wiem, że na forum mamy osoby preferujące starszą animację. Bez różnicy, czy chodzi o tytuły szerzej znane, bądź te, które wszystkim umknęły - i tak z chęcią przeczytam, jeżeli ktoś będzie miał jakąś rekomendację.

Jeżeli uważacie jakieś anime za szczególnie ważne, za takie które w jakiś sposób zapisało się na kartach historii, bądź wyznaczało kierunek w danym gatunku - piszcie. Jeżeli dana seria coś zapoczątkowała, jeżeli gdzieś przy okazji jakiejś animacji nastąpiła mała rewolucja, bądź spopularyzowały się pewne trendy, to też chętnie się dowiem. Po prostu chcę sobie poszerzyć swoją kupkę wstydu o kolejne produkcje must-have, które mogłyby mi uprzyjemnić odbiór współczesnych animu. Bądź będących dobrymi samymi w sobie, nie mając sobie równych aż do teraz.

Gatunki nie ważne - mecha, shoujo-ai, komedie, wszystko :3

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2012, 06:10:00 pm »
3x3 Eyes
Armitage III
Berserk
Cyber City Oedo 808
Darkside Blues
Dragon Half
Gasaraki
Iria: Zeiram the Animation
Ninja Scroll
Key the Metal Idol
Outlaw Star
Patlabor: The Movie
Perfect Blue
Photon
Plastic Little
Record of Lodoss War
Ruin Explorers
Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen
Seikai no Senki
Serial Experiments Lain
Shadow Skill: Eigi
Sol Bianca
Tenchi Muyo
Vampire Hunter
Vampire Hunter D: Bloodlust

Rok 2000 i trochę wcześniej. Część z tych rzeczy jest naprawdę fajna i można uznać je za klasyki (choćby Tenchi Muyo) a część to po prostu, ot, fajne animce (wg mojego gustu).

Offline Sir_Ace

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 16, 2012, 06:26:24 pm »
Tak z miejsca... Jak dla mnie w must see mieszczą się filmy Wings of Honneamise (pierwszy film Gainaxa) i Jin-Roh.

Dla zrozumienia gatunku real robots/space opera polecam trójcę - pierwszy Gundam (choćby w trzyfilmowej kompilacji), pierwszy Macross + alternatywny film i pierwszy Votoms. Do tego Mazinger (najlepiej bardziej współczesny nam Mazinkaiser - nowszy, ale w tym samym duchu) jako ojciec gatunku super robots, Yamato (bądź bardzo świeży ale wierny remake) jako esencja space opery i Crest of the Stars jako bardzo przyjemny przedstawiciel tego gatunku.

Z innej beczki - gatunek gar (tak, od gay). Z grubociosanymi postaciami tak męskimi, że aż... gar i manly tears. Hokuto no Ken i naprawdę dobre Sakigake. Po iluś latach gatunek powrócił, chociaż w nieco zmiękczonej formie. Męscy (ale nie aż tak) bohaterowie, męskie przygody, przemoc, nieinfantylne cycki. Takie są filmy z Golgo 13 i np. Wicked City.

No i oczywiście poważno-zabawne pozycje sensacyjne takie jak Lupin III i City Hunter, komedie romantyczne dla chłopców jak Kimagure Orange Road i Maison Ikkoku, fajne szojce pokroju Kare-Kano i te dziwniejsze jak Utena.

No i Serial Experiment Lain, Patlabor i pewnie 50 tytułów, o których sobie przypomnę :biggrin:
I'd like to be a tree

Offline Skrzydlaty

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 16, 2012, 06:26:48 pm »
Ło, dzięki piękne. Z tego, co sobie pobieżnie przejrzałem, to Tenchi Muyo faktycznie powinno być fajne. Do Lain pamiętam, że próbowałem podchodzić, podobnie jak z Airem, dwa razy i dwa razy odpadałem, mimo tego, że mi się podobało. W zasadzie nie pamiętam czemu. Może to były moje czasy
Spoiler: pokaż
przedtorrentowe
i źródełko mi wysychało.

I ten 2000, to tak tylko umownie mi się wkradł, bo mam wrażenie, że mniej więcej na przełomie lat 2000-2004 animacja zrobiła duży krok do przodu (wizualnie). Mogą być serie nawet z 1970, jeżeli znajduje się tam coś ciekawego.

Edit: O, i lektura od Ace'a :3

Offline Ganossa

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 16, 2012, 06:35:18 pm »
Oj poczekaj aż tylko dopadnę się do laptopa i mojej maloskiej listy to zrobię ci wykład :)
Just because I don't care
doesn`t mean I don't understand.

Offline Lord Kupa

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 16, 2012, 06:51:28 pm »
Pomijając oczywiste klasyki (Akira, Cowboy Bebop, NGE, Dragon Ball, Ranma   itp.) i anime które zostało już wymienione w postach wyżej, to na szybko polecę:
Kumo to Tulip http://myanimelist.net/anime/3990/Kumo_to_Tulip
Aru Machi Kado no Monogatari http://myanimelist.net/anime/1497/Aru_Machi_Kado_no_Monogatari
Slam Dunk http://myanimelist.net/anime/170/Slam_Dunk
Video Girl Ai http://myanimelist.net/anime/201/Video_Girl_Ai
Marmalade Boy http://myanimelist.net/anime/334/Marmalade_Boy
Memories http://myanimelist.net/anime/1462/Memories
Spring and Chaos http://myanimelist.net/anime/1206/Spring_and_Chaos


Offline Góral

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 305
  • Total likes: 0
  • Firefly/Serenity fanatic
Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 16, 2012, 07:31:19 pm »
Legend of The Galactic Heroes, Great Teacher Onizuka, Hunter x Hunter (wersja z 1999 roku), Touch, Yu Yu Hakusho, Romeo no Aoi Sora (i każde inne anime spod znaku WMT), Ninku, Gunsmith Cats, Space Adventure Cobra, Ashita no Joe i masa innych. Polecam zapoznać się z tytułami po prawej.
9 na 10 otaku zaleca oglądanie Space Brothers.

Offline Sir_Ace

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 16, 2012, 07:40:43 pm »
Właśnie, kupa filmów i seriali ze świata pana Leijiego Matsumoto, zwłaszcza Ekspres Galaktyczny i przygody kapitana Harlocka.
I'd like to be a tree

Offline Ganossa

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 16, 2012, 08:16:04 pm »
Na dzisiaj ograniczę się do mojej maloskiej piątki bo tak się dziwnie składa że cała jest z przed 2000 roku :wink:

Bubblegum Crisis - razem z Armitage III GitSem i kilkoma innymi tytułami to szczyt gatunku cyberpunk w anime, obecnie prawie wymarłego. Historia o mścicielkach w armorsuitach na tle miasta molocha, rządzonego przez gigantyczne korporacje.
Plus genialna muzyka.

Berserk
- oczywista oczywistość. Dark fantasy najwyższych lotów. I choć jakość animacji jest momentami na nie najlepszym poziomie to cała reszta jest wprost niezrównana. Nieodżałowanie przerwana nawet nie w połowie mangi.

El Hazard: The Magnificent World - i od razu Tenchi Muyo Ryo Ohki - Najlepsze przedstawicielki haremówek z tego okresu. Wspaniałe postacie, świetna animacja i wprost genialny humor. A El Hazard ma do tego cudownie romantyczne zakończenie.

Neon Genesis Evangelion - anime które można oglądać na wielu płaszczyznach i mające milion interpretacji. Razem z Endem po prostu must see.

Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen - Wspaniałe, czyste gatunkowo, samurajskie anime. Świetna choreografia walk i piękny a zarazem tragiczny romans dwójki głównych bohaterów.
Just because I don't care
doesn`t mean I don't understand.

Offline Skrzydlaty

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 16, 2012, 08:37:20 pm »
Dzięki-dzięki-dzięki (: Wszystkie pozycje, z tych których nie kojarzę, sobie od razu przeglądam na MAL'u. Zastanawiam się też, czy i nie atakować jakoś niedługo Legend of the Galactic Heroes, bo średnia 9.12 kusi, choć 110 odcinków odstrasza. No i ciekawi mnie fakt, że seria wydawana była przez dobrych 9 lat, pewnie na przestrzeni odcinków można zauważyć zmiany w jakości animacji.

Offline Jackal

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 16, 2012, 09:32:04 pm »
Według mnie te serie są świetne[a i popularne]:

Golden boy -  świetna komedia przy które idzie się uśmiać.

X - jak dla mnie pozycja obowiązkowa jeśli ktoś lubi wzniosłe chwile z piękną muzyką.

Slayers - jest u mnie w czołówce gatunków z takimi tytułami jak FMA czy Fate.

Comedy -  dosyć ciekawa historia, zniesie to każdy bo występuje w tylko jako jeden odcinek.

Soul hunter - świetne polecam z tego samego powodu jaki slayer.

No i oczywiście jak wyżej NGE oraz Berserk polecam.


Offline Ganossa

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 17, 2012, 05:33:40 pm »
Kontynuując:

Dominion Tank Police - moim zdaniem najlepsza ekranizacja mangi Masamune Shirow. Sporo humoru i trochę filozofi.

Gall Force - pierwsze trzy części to klasyczna space opera z epickimi bitwami. Rhea i Earth Chapter to dalej to samo universum tylko zupełnie inny czas. Totalny klimat Terminatora gdzie ziemię opanowały maszyny i resztki ludzkości tworzą ruch oporu. No i The Ten Little Gall Force czyli parodia twórców z siebie samych i wszystko w SD. Cała seria była inspiracją dla wielu twórców, może nie tak wielką jak Gundamy ale cholernie bliską.

Iria: Zeiram the Animation
- si-fi w ciekawie wykreowanym świecie, lekkie nawiązania do Obcego, świetna animacja i bardzo fajna główna bohaterka.

Hyper Police
- świetna komedia z ciekawą i bardzo niestandardową fabułą. 25 odcinków bez sztampy i dłużyzn które jak ktoś się zaprze można obejrzeć za jednym razem absolutnie się nie nudząc.

Dirty Pair: Project Eden - najlepsza historia z udziałem Lovely Angels. Jest tu skondensowane wszystko co było najlepsze w serii i OAVce. Plus bardzo dobra muzyka. A znać Yuri i Key to obowiązek każdego fana anime.

The Hakkenden
- oniryczno fantastyczne samurajskie anime.

Top wo Nerae!
- genialna si-fi ze stajni Gainaxu. Pierwsze odcinki wyglądają jak szkolne anime z mechami ale z każdym odcinkiem seria robi się poważniejsza i przeradza się w dramatyczny kosmiczny konflikt przypominający mi troszkę Grę Endera. Ostatni odcinek robiony w monohrome robi niesamowite wrażenie.

Record of Lodoss War
- Najbardziej arhetypiczne anime fantasy jakie oglądałem. Mamy tu chyba wszystkie klasyczne elementy jakie w tym gatunku powinny się znaleźć. Świetne designy postaci i najpiękniejsze elfki jakie stworzyli japońscy animatorzy.

Koniec części drugiej :smile:
Just because I don't care
doesn`t mean I don't understand.

Offline Qraq

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 18, 2012, 01:41:44 pm »
Dodam jeszcze nie wymieniony tutaj Trigun - post-apo sf western ze świetnym humorem i całkiem spoko fabułą... o ile pamiętam bo to z 10 lat temu widziałem.
Pamiętał, że kupił mnie już sceną początkową(zaraz po openingu):


Trigun episode 1 part 1 English 


aż mam ochotę znowu zobaczyć

Offline Skrzydlaty

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 18, 2012, 02:30:38 pm »
Ostatnio oglądałem :3 Sprawdź sobie kinówkę, jeżeli nie widziałeś. Co prawda może nie mieć identycznego klimatu, ale oglądało mi się bardzo przyjemnie.

Offline wyspa

Odp: Anime przed 2000
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 20, 2012, 12:14:20 am »
Ok to Irresponsible Captain Tylor dodam bo sam własnie nadrabiam

Irresponsible Captain Tylor OP

Nie wiem na ile klasyk boć sam wpadłem na to przez przypadek, ale bawię się przy tym świetnie :)

 

anything