Autor Wątek: Antywirusy, firewalle, bezpieczeństwo w sieci  (Przeczytany 22585 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Spacemoto

Odp: Antywirusy, firewalle, bezpieczeństwo w sieci
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 01, 2016, 11:19:47 pm »
Polecam: Baidu Antivirus.
Darmowy, nie obciąża komputera zbytnio.

Offline Lewiksa

Odp: Antywirusy, firewalle, bezpieczeństwo w sieci
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 24, 2016, 02:07:16 pm »
Do googla można dodać dodatek, który chroni podczas surfowania po internecie. Połączenie Comodo z chrome, czyli "Chromodo".

Offline Corran Horn

Odp: Antywirusy, firewalle, bezpieczeństwo w sieci
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 05, 2019, 09:30:43 pm »
Witajcie, założyłem ten wątek po to, żeby przedyskutować problem bezpieczeństwa komputerowego. Prawda jest taka, że internet jest coraz mniej bezpiecznym miejscem (głównie dla komputerów z windowsami, choć nie tylko), coraz więcej stron jest zarażonych różnymi szkodliwymi programami

Wiesz to temat wartościowy i zarazem bardzo szeroki. Jeśli chodzi o mnie to korzystam z programu antywirusowego i zarazem wiem, że np. na stronie niebezpiecznik.pl programy tego typu są krytykowane. Jednak program antywirusowy to Pikuś największym problemem są ludzie, a precyzyjniej ich niewiedza i głupota.

Moim zdaniem obecnie kwestię bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii (smartfony, komputery, internet rzeczy itp.) powinniśmy rozważać w dwóch aspektach:


ASPEKT 1:
Inwigilacja, Big Data, zbieranie danych osobowych, wszystko dla naszego dobra bo przecież my wszyscy pragniemy żeby reklamy były spersonalizowane. Oczywiście wiele osób postrzega same plusy tej "inwigilacji" dzięki której mamy spersonalizowane reklamy. Ja nie zaliczam się do osób, które by radykalnie krzyczały, że takie reklamy są złe, ale zarazem dostrzegam w nich pewne niebezpieczeństwa. Spersonalizowane reklamy, a szerzej spersonalizowane treści sprawiają, że każdy z nas żyje w swoim bąbelku informacyjnym. Gdziekolwiek jesteś, na portalu społecznościowym, na wyszukiwarce Google, na portalu ze zdjęciami (jeśli nie czyścisz plików cookies - ciasteczek) to wszędzie będą ci się wyświetlały treści /reklamy dostosowane do ciebie. Mówiąc prościej zwolennicy płaskiej Ziemi będą widzieli treści /reklamy o płaskiej Ziemi, a np. fani Gwiezdnych Wojen, tacy jak ja będą widzieli wszędzie reklamy książek i komiksów Star Wars. Może i jest to wygodne ale coraz bardziej irytujące i spowalniające pracę komputera /smartfona. Mój komputer z Windowsem10 bardzo przyśpieszył kiedy w opcjach prywatności powyłączałem wszystko wraz z identyfikatorem reklamowym. Potem usunąłem konto Microsoft i stworzyłem konto lokalne za pomocą którego loguję się do swojego kompa. Oczywiście wysyłam też tylko podstawowe dane diagnostyczne i fakty są takie, że komp chodzi szybciej - zwłaszcza wyłączenie aplikacji działających w tel dużo dało.

To samo na smartfonie w ustawieniach wyłączyłem lokalizację i wysyłanie danych diagnostycznych producentowi oraz w opcjach "Ustawienia Google" wyłączyłem "Kopię zapasową" i "Wysyłanie danych diagnostycznych". Pomijając kwestie prywatności - związane m.in. z tym, że Gogole już nie kopiuje na swoje serwery moich zdjęć i haseł do Wi-Fi - zauważyłem, że bateria w smartfonie trzyma dłużej. Oczywiście nie popadajmy w paranoję, czasem kiedy jesteśmy gdzieś na jakimś wyjeździe lokalizację można włączyć i fajne miejsca sobie zapisywać w mapach Google, no ale po co biegać z włączoną lokalizacją lub internetem kiedy się pije piwo z kolegami albo "randkuje" z dziewczyną?

Opisany powyżej ASPEKT 1 jest moim zdaniem bardzo ważny w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Niewiele osób wie, że za spersonalizowaną reklamą kryją się algorytmy, które się uczą. Mówiąc prościej swoją prywatnością karmimy algorytmy, pomagamy w jakimś sensie tworzyć /rozwijać SIASPEKT 2:
W tym aspekcie jest zawarte wszystko to co napisałeś. Obecny internet jest pełen reklam, java skryptów, fałszywych zakładek, które mogą ci zainstalować na komputerze jakiś "syf". Nawet otwierając maila musisz być czujny. U mnie na ProtonMail co jakiś czas dostaję od oszustów maile, że mam niby zaktualizować swoje dane (podać hasło do maila) bo inaczej tego maila stracę. Jeśli gdzieś, ktoś poda oszustom swoje hasło do konta w banku lub Steam, GOG albo innego sklepu /platformy/serwisu to sam jest sobie winny. Oszuści czyhają na naiwniaków  :?

Poza tym trzeba uważać, w co klikamy otwierając wiadomości przychodzące na naszego maila. Najbardziej niebezpieczne są linki oraz różnego rodzaju załączniki. Tu na szczęście może nas uratować dobry program antywirusowy, który niebezpieczny załącznik/link "wysadzi w powietrze"  :lol:

Ja osobiście zachęcam do tego żebyś zainstalował na komputerze poza dobrym programem antywirusowym (Norton jest całkiem niezły, dodatkowo możesz skanować komputer skanerami Online np. ESET skaner online). Jeszcze do tego co jakiś czas w swoim Windows10 włącz skanowanie okresowe Windows Defender i przeskanuj cały komputer).

Co by ci tu jeszcze na szybko doradzić? O może to: Jeśli próbujesz pobrać jakiś program ze stron typu instalki.pl, dobreprogramy.pl i twój program antywirusowy (z maksymalnymi opcjami heurystycznymi) mówi ci NIE INSTALUJ to oznacza, że masz nie instalować. Każdy program, który chcesz pobrać ma jakiegoś producenta, a każdy producent ma stronę internetową, z której możesz pobrać jego program - zapewniam, że jak coś będziesz pobierał z prawdziwej strony producenta to program antywirusowy nie będzie ci w tym przeszkadzał.


Konkluzja końcowa:
Czy tego chcemy, czy nie w interencie z roku na rok będzie coraz więcej syfu, nachalnych okienek, porno reklam, spersonalizowanych reklam, ankiet, spamu, wirusów, trojanów itp. Możemy instalować przeglądarki internetowe, które kładą większy akcent na kwestie bezpieczeństwa (np. Brave, Firefox, ewentualnie Opera ze swoim VPN-em). Możemy też w tych przeglądarkach (poza Brave bo ona ma swoje niesamowite mechanizmy obronne) instalować różne dodatki - w tej materii polecam HTTPS Everywhere, uBlock Origin, uMatrix.

Możemy zrezygnować z technologii i wyjechać w Bieszczady lub zdobywać wiedzę i być nowoczesnymi ludźmi, którzy potrafią znaleźć równowagę między wygodnym i bezpiecznym korzystaniem z technologii.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2019, 09:37:01 pm wysłana przez Corran Horn »
"Człowiek bez wrogów, to człowiek bez honoru" - bośniackie przysłowie

"Pieniądze, kiedy odchodzą, mają setki nóg, kiedy przychodzą, tylko dwie" - bośniackie przysłowie.

 

anything