Autor Wątek: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.  (Przeczytany 11979 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 17, 2013, 09:07:02 pm »
Nie przepraszaj, rob swoje :wink:

Ciesze się, że wszystko zostało wyjaśnione, a atmosfera oczyszczona  :wink:

Odnośnie tego podziału to zastanawiam się, czy w takim spisie, powinno się w ogóle coś takiego robić?

Jeśli jeszcze oddzielenie np. Hansa Klosa, od Westerplatte rozumiem, tak podziału na komiks historyczny i martyrologiczny jest już trochę tego sensu pozbawione. Nie uważacie?

Jeśli mówimy o wydarzeniach z II WŚ, to czemu jeszcze to, aż tak bardzo dzielić?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Memling

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 17, 2013, 09:21:06 pm »
Wszystko kwestia wnikliwej analizy i racjonalnego, praktycznego podejścia i przyjęcia perspektywy statystycznego zjadacza chleba, do jakiego momentu podział na poszczególne gatunki jest dla niego jeszcze czytelny.
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

Offline turucorp

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 17, 2013, 09:28:01 pm »
Odnośnie tego podziału to zastanawiam się, czy w takim spisie, powinno się w ogóle coś takiego robić?
Jeśli jeszcze oddzielenie np. Hansa Klosa, od Westerplatte rozumiem, tak podziału na komiks historyczny i martyrologiczny jest już trochę tego sensu pozbawione. Nie uważacie?
Jeśli mówimy o wydarzeniach z II WŚ, to czemu jeszcze to, aż tak bardzo dzielić?

bo moze z chwile bedziesz mial problem z systematyzacja podzialu?
bo jak wezmiesz np. "Mausa" i zestawisz z "Epizodami z Auschwitz" to "martyrologia" tych drugich "wyplacze ci taka rzeke"?
bo jak Papcio Chmiel zrobil Tytusa w Powstaniu Warszawskim, to zrobil to znajac temat z autopsji i wprowadzil watki autobiograficzne, a "realistyczny" komiks o tej samej tematyce, zrealizowany przez 30-to latka, bedzie w rzeczywistosci sztuczna wizja, przefiltrowana przez filmy, ksiazki, internety i subiektywne widzimisie autora, ktory dzwiek strzalu z mausera zna jedynie z filmu o czterech pancernych?

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2013, 09:46:16 pm »
Coś w tym jest, ale nie do końca. Książki czy filmy też tworzą osoby, które wojny bezpośrednio nie przeżyły, a jednak jest to wrzucane do jednego worka praktycznie.
W skrócie. Książki dzielą na wspomnienia/autobiografie i pozostale, a w filmie podzial chyba jeszcze prostszy. Dokumentalny bądź fabularny.

Wiem, że to spore uproszczenie, ale mniej więcej tak to wygląda.

Myślę, że na potrzeby takiego spisu, można również dokonać tego typu uproszczenia sprawy. W końcu to nie praca naukowa :)

"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline turucorp

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 17, 2013, 10:00:09 pm »
Wiem, że to spore uproszczenie, ale mniej więcej tak to wygląda.

ja bym po prostu zrezygnowal z podzialow gatunkowych i ograniczyl sie do kopleksowego ujecia komiksow, rozgrywajacych sie w realiach IIWS,
to najbardzie uprosci sprawe i unikniesz "grzaskich kontrowersji" ;)

Offline Julek_

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 18, 2013, 08:59:58 pm »
@Turu, a od czego mamy naszych rodzimych komiksologów? Przecież byliby w stanie ten problem rozwiązać z całym naukowym warsztatem. Poruszałem tę kwestię tu  na tym forum w dyskusji z Jurkiem Szyłakiem, ale nie wyraził zainteresowania. Może inni będą zainteresowani.
Zaraz, zaraz "komiksolodzy" mają zajmować się niby katalogowaniem komiksów w internecie? Serio? Nawet jeśli masz na myśli stworzenie jakiegoś strukturalnego podziału komiksu polskiego pod względem jego w jakiś sposób pojmowanej gatunkowości to muszę Cię zmartwić - strukturalizm umarł dość dawno temu. I bardzo dobrze. Bo po co komuś miałaby służyć taka praca i co więcej - jaką miałaby wartość naukową?

Offline Memling

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 18, 2013, 10:28:53 pm »
Praca taka w efekcie miałaby przybliżyć przeciętnemu zjadaczowi chleba polski komiks w przystępny sposób. Z doświadczenia praktycznego wiem, że nawet i nieprzeciętni zjadacze chleba mają kłopoty z odnalezieniem komiksów, które można przypisać do konkretnego gatunku czy grupy odbiorców (przykład z życia - kierownik gminno-miejskiej biblioteki zapytał mnie, czy nie znam jakiegoś polskiego autora komiksów dla dzieci - nie znalazł nigdzie wyraźnej informacji, kto w Polsce aktualnie tworzy komiksy dla dzieci - a wszystko to w kontekście przygotowywanej przez tego dyrektora imprezy kulturalnej). Suma summarum taką osobę znalazł, ale czy wszystko musiało się odbyć na zasadzie znajomości? Moim zdaniem nie i taka baza mogłaby tę sytuację zmienić.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2013, 10:32:54 pm wysłana przez Memling »
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

Offline Julek_

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 20, 2013, 03:02:39 pm »
Praca taka w efekcie miałaby przybliżyć przeciętnemu zjadaczowi chleba polski komiks w przystępny sposób. Z doświadczenia praktycznego wiem, że nawet i nieprzeciętni zjadacze chleba mają kłopoty z odnalezieniem komiksów, które można przypisać do konkretnego gatunku czy grupy odbiorców.

Zwykli zjadacze chleba nie interesują się komiksami.
Jak się interesują - to nie polskim.
Jak polskim - po cóż im takie ustrojstwo? Mają Thorgala, Kajka i Tytyusa.

Suma summarum taką osobę znalazł, ale czy wszystko musiało się odbyć na zasadzie znajomości? Moim zdaniem nie i taka baza mogłaby tę sytuację zmienić.

Myślisz, że stworzenie takiej bazy komiksów zmieniłoby etykę wydawania publicznych pieniędzy?

 
Ale czuje, że dalej się nie rozumiemy. Wciąż nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Jeśli ktos nie potrafi czegoś znaleźć w internecie i "nie ma od tego ludzi" to kolejna strona mu w niczym nie pomoże. I czy trzeba komiksologa do takiej roboty? Dlaczego (a wręcz - jakim prawem) chcesz do tego przymuszać ludzi, którzy powinni zajmować się poważniejszymi sprawami, które również dobrze sam mógłbyś ogarnąć mając dostep do baz danych Alei, Gildii, Zeszytów czy opracowań Misiory/ WTF?

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 06, 2013, 01:37:04 pm »
Druga część spisu wkrótce  :wink:

wrzucam info może kogoś zainteresuje. W Matrasie jest fajna wyprzedaż. Dwa albumy komiksowe - wojenne po 5 zl każdy. Ja kupiłem, trochę noszą ślady zużycia, ale pewnie dlatego, że przeleżały w magazynie.

Normandia 6 czerwca 1944

Les Forges

Dostawa do wybranego salonu gratis.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Nawimar

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 06, 2013, 01:39:22 pm »
Roman Pierzgalski w nieco nowszej odsłonie :smile: W swojej klasie klasyk.
 
 A przy okazji: wczoraj podczytałem "Zamach na Kutscherę". Świetna rzecz. Najlepszy z dotychczasowych komiksów duetu Zajączkowski/Wyrzykowski. Nie sprawdzałem jeszcze tej listy, ale obowiązkowo komiks ten powinien się na niej znaleźć.
 
Edit: Sprawdziłem i widzę że jest :) Dzięki. Pomysł na listę bardzo dobry.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2013, 01:49:04 pm wysłana przez Nawimar »

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 11, 2013, 11:09:02 am »
Roman Pierzgalski w nieco nowszej odsłonie :smile: W swojej klasie klasyk.
 

Klasyk bardzo wysokich lotów:

http://jaroslawd.blogspot.com/2013/02/recenzja-101-airborn-screaming-eagles.html
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline graves

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 12, 2013, 08:06:31 pm »
Klasyk bardzo wysokich lotów:

http://jaroslawd.blogspot.com/2013/02/recenzja-101-airborn-screaming-eagles.html
Pewnie dlatego, że tyle w nim samolotów... :wink:

Jeśli chodzi o komiksy wojenne, to przeczytałem w ciągu ostatnich dwóch dni dwa - świeżo zakupione: 1 część nowej serii "W imieniu Polski Walczącej: Zamach na Kutscherę" i "Apteka w getcie krakowskim".
Zamach na Kutshcerę - rewelacja. Świetne rysunki i bardzo dobrze poprowadzona akcja + świetne dodatki (szczególnie oryginalne dokumenty opisujące akcję lub jej plany). W kolejnym numerze zapowiedziano "Akcję pod Arsenałem" - super. Zmartwiło mnie jedynie, że ta nowa seria może odciągnąć w czasie 3 tom "Wilczych tropów", na który również czekam.

Jeśli chodzi o drugi komiks, to... Bardzo ładnie wydany. Porządny papier... Jednak sama opowieść, wg mnie nie jest zbyt dobrze poprowadzona. Sam nie wiem, ale czytając napotykałem kadry, które burzyły cała koncepcję jaką sobie zbudowałem już w czasie "przeżywania" tej opowieści. Jeśli chodzi o rysunki, to również jest pewien element, który burzy ład. Autor bardzo dobrze radzi sobie z rysunkiem realistycznym i jedyne do czego można się doczepić to... ręce. Nie jestem rysownikiem, ani znawcą, ale według mnie są niepoprawnie rysowane i cieniowane (wyglądają bardzo sztucznie). Wyglądają bardzo dziwnie na wielu kadrach i bardzo to widać. Co gorsza, autor chyba lubi je rysować, bo jest ich w tym komiksie masa :smile: Nawet całe kadry z załamanymi lub złożonymi dłońmi o splecionych palcach (przypomniały mi się obrazy z filmu "Poszukiwany, poszukiwana" :) ). Poza tym graficznie komiks jest narysowany dość fajnie.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Nawimar

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 13, 2013, 07:20:52 am »
W nawiązaniu do "Aptekarza":
 
 http://paradoks.net.pl/read/20369

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 20, 2013, 11:01:27 am »
Druga część listy tytułów.

Spis tytułów Cz. 2

« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2013, 04:52:10 pm wysłana przez Jaroslaw_D »
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 11, 2013, 04:45:48 pm »
Ciekawy tekst o tej tematyce na blogu historycznym.

II Wojna Światowa w polskim komiksie Tropy Historii
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2013, 04:51:44 pm wysłana przez Jaroslaw_D »
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope